NVIDIA klesly příjmy z herních grafik o 40%, celkově spadla o třetinu. Chystá rychlejší RTX modely. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Neděle, 19 květen 2019
altSpolečnost NVIDIA se potýká s očekáváným propadem. Co chystá dál?

 

 

 

 

Všeobecně se to očekávalo. Firma v posledním kvartálu utržila 2,22 miliardy dolarů, což představuje 31% meziroční pokles z 3,2 miliardy před rokem. Nedařilo se hlavně na nejdůležitějším trhu, v oblasti herních grafik, kde NVIDIA vydělala o značných 39% méně, jen 1,055 miliardy proti 1,723 miliardám loni. Výrazně se také propadly ostatní segmenty firmy, zejména OEM řešení, a to rovnou o 74%. Daří se jen automobilovému průmyslu, ale ten stále tvoří jen okrajovou část příjmů. Propadají se DATAcentra, a to meziročně i mezikvartálně což je pro NV, pro kterou je tohle hlavní cílová oblast, varující.

Samozřejmě ač to vypadá na první pohled špatně, je nutné říci, že NV stále utržila 2,2 miliardy dolarů a vydělala 394 milionů dolarů. Ano, před rokem to bylo 3,2 miliardy a 1,24 miliardy čistého zisku, takže pořádný sešup. Jak ale mnozí jistě ví, NVIDIA se loni nacházela na vrcholu, k čemuž jí především pomohla situace u konkurence, která prakticky vyklidila pole a současně obecně nestandardní situace na grafickém trhu alias těžební mánie. Souběh těchto dvou věcí se už téměř jistě nebude opakovat. AMD se pomalu ale jistě vrací a těžební mánie zatím není naštěstí na obzoru.

Mnozí také podotýkají, že NVIDIA si výrazně vylepšuje výsledky svým zneužíváním dominantní pozice na poli GPU, kdy zvedla ceny nové generace GPU a navíc výrobci, kteří chtějí určité počty nových čipů, tak současně jsou nuceni odebírat i staré čipy, kterých má NV stále dost. Konkurenční AMD tak prakticky zejména na OEM trhu nemá prostor, navíc ještě nepředstavilo čipy nové generace, aby mohlo OEM partnery výrazně oslovit. Bez této situace, tedy v normální situaci, jaká panovala kdysi, by na tom NVIDIA byla podstatně hůře. A je velmi pravděpodobné, že věci se budou pro NVIDIA vyvíjet tím horším směrem, ale reálně prostě spět do standardní situace.

Připomeňme, že před tím, než AMD vyklidilo pozice, protože bývalé vedení firmy grafickou divizi prakticky zlikvidovalo, a tak v posledních 2-3 letech nebyly na trhu produkty, které by za normální situace vznikly a byly a samo AMD se zvedalo ze země, a také před vypuknutím těžební mánie, NVIDIA běžně dosahovala příjmů kolem 1,2 – 1,5 miliardy dolarů a zisků kolem 150-200 milionů za kvartál. Až v roce 2017, kdy AMD vyklidilo ty pozice a začala ta těžební mánie, souhra těchto dvou faktorů posunula NVIDIA tam kde je. A na to i mnozí partneři NVIDIA z řad výrobců karet upozorňují. Že růst a pozice NVIDIA nebyly taženy přirozeně, a tedy dobrými produkty, ale okolnostmi mimo kontrolu NVIDIA. A že až tyto okolnosti pominou, bude následovat návrat na zem. A to se právě děje.

Propad NVIDIA pravděpodobně bude postupně pokračovat v dlouhodobém horizontu. AMD se bude vracet pomalu ale jistě, a bude získávat zpět ztracená %, k čemuž pomůžou i novinky na poli procesorů, kterými si AMD dělá dobré jméno. A má samozřejmě větší smysl dávat k AMD procesoru AMD grafiku, zejména když se bavíme o 7nm CPU tak je nesmysl kupovat 12nm NVIDIA, ale jasnou volbou bude 7nm Radeon. Zejména na poli OEM ale AMD čeká tuhý boj, tam drží NVIDIA výrobce grafik a počítačů v mnoha případech doslova za koule, jak ukázala loňská GPP kauza. Situace na trhu se bude zkrátka stabilizovat. Ale ne na dlouho. Zdaleka největším nebezpečím pro NVIDIA je kromě posilování AMD na všech frontách, včetně datacenter (nejvýkonnější PC světa dnes vznikají bez účasti NVIDIA), je hlavně nástup grafik Intelu. Protože NVIDIA je bytostně závislá na Intel platformě, kdy však Intel doslova nenávidí společnost NVIDIA a tvrdě po ní půjde, jakmile bude mít co na poli grafik nabídnout. Prakticky vzato dostane NVIDIA ochutnat svou vlastní polívčičku, tak jak ona dnes jedná s OEM z pozice síly a dominance, a vytlačuje konkurenci, to samé jí přichystá Intel, který se jí bude snažit vytlačit ze své platformy. Z dlouhodobého hlediska nemá NVIDIA na klasickém grafickém trhu dobré výhledy a už vůbec ne výhled na to, že se vrátí na ty rekordní příjmy a zisky. Časy se pomalu ale jistě mění. Letos to jen začíná, příští rok to bude pokračovat v roce 2022 už bude situace nejspíše úplně jiná (tedy pokud Intel splní co plánuje). Co ale hodlá NV dělat v nejbližší době?

  • NVIDIA chystá posílené TURING RTX grafiky?

Berte to jako spekulaci, ale některé informace jsou z celkem důvěryhodných zdrojů. NVIDIA nejspíše už tuší, jak je na tom nový Radeon NAVI. Podle realistických informací bude nový mainstreamový RADEON mít výkon až v úrovni RTX 2070, tedy na úrovni VEGA 64+, ovšem cena bude v okolí maximálně 300-350 dolarů. NVIDIA tedy bude potřebovat vylepšit nabídku, ale určitě nechce zlevňovat, protože to by velmi pravděpodobně poslalo příjmy z grafik ještě níže a vyšší prodeje by to nemusely vůbec kompenzovat, protože NVIDIA není připravena jít s AMD do souboje v ohledu poměru cena/výkon, ve kterém prohrává skoro všude.

Každopádně na stávajících cenových hladinách chce vylepšit současné modely. Kromě toho že již skončila s výrobou dvojí kvality čipů, kdy ty normální měly označení A, ty podřadné pak bez označení a putovaly na karty, které výrobci nesměli továrně ani taktovat. Nově tedy všechny kartou budou moci být OC edicemi. Zda to bude znamenat i konec těch dvojích cen, a tedy pokles na ty základní (většinou o 100 dolarů nižší částky), zatím nevíme. NVIDIA se ale chystá také zopakovat strategii s GTX 1000 modely, tedy osadit karty rychlejšími paměťovými čipy. RTX 2080 tedy dostanou 16GHz GDDR6 místo 14GHz. RTX 2080 Ti pak prý zůstane na 12GB, ale dostane 384-bit sběrnici místo 352-bit, tedy NV odemkne jádro. Údajně se také chystá RTX 2070 Ti, ale její existenci ještě žádný věrohodný zdroj nepotvrdil. Každopádně z hlediska výkonu prakticky neznatelné změny.

Současná nabídka grafik NVIDIA navíc nevypadá příliš ideálně, je sice novější, ale v mnoha případech stěží dokáže objektivně obstát vedle výrazně starší ale výrazně cenově zajímavější POLARIS a VEGA konkurenci. V některých cenových hladinách stále starší generace AMD grafik vede nejen cenou a výhodností, ale i výkonem. Nicméně TURING není konkurencí pro POLARIS/VEGA, ale pro NAVI. S tou se bude muset poměřovat jakou soudobou konkurencí, a to bude tvrdší oříšek. Objevují se tedy spekulace, že NVIDIA už letos představí něco lepšího než TURING, ale zatím tomu nic nenasvědčuje. Uvidíme v druhé polovině roku. Každopádně na tahu je hlavně AMD, které se vrací do standardních kolejí, již běží normálně vývoj atd. Letošní NAVI grafiky budou prvním produktem, který vznikl za již stabilizovanější situace ve firmě. Současně s ním AMD útočí na všech frontách, kdy pro NVIDIA je velmi nepříjemná zejména úzká spolupráce AMD se SONY a MS, které mu s architekturou NAVI pomáhaly, kvůli nasazení NAVI v nové generaci konzolí. Optimalizace her pro AMD v základu. Velmi nervózní je NVIDIA také z ohlášené spolupráce AMD s Google na streamovací platformě STADIA, která může změnit svět a připravit o zákazníky hlavně NVIDIA, protože ti už nebudou potřebovat výkonné karty NVIDIA, na hraní her jim bude stačit integrovaná grafika v AMD procesoru, protože o výkon se bude starat RADEON NAVI karta v serverech Google. Ale to je otázka následujících let.  

Každopádně letos to ještě bude zajímavé ale jen mezi AMD a NV, ovšem pomalu a jistě se na poli a na trhu grafických karet začnou odehrávat změny a opravdu nevíme, jak to dopadne. Je možné, že už za dva roky bude trh úplně jiný, než je dnes …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 39
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Marcel19751 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Tady je 2019-05-19 08:49:21

,ale v Alejích po ránu nablito ,
Všichni to víme, ale nadávání nám jde ze všeho nejlíp...Skutek nám, ale po většinou utek.Jen se vrátím k ochutnávání polívčičky Nvidii Intelem. Intel je ten co by se měl tou polívčičkou zadávit, než dávat ochutnávat.Nicméně jakmile NV na chvilku nabobtnala arogance začala přetékat jak v pohádce hrnečku vař. Já můžu udělat to jediné a to jsem udělal obnova NTB i počítače a to bez jediné komponenty těchto dvou zmetků(ano i já jsem se teď vyblil,ale něco jsem proto,aby nebobtnali z mých peněz udělal).
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-19 09:44:36

Toto je ještě prd, nVdia aspoň občas něco udělá dobře, ale takové Apple, ten dle dělá KOMPLET vše špatně
Don_F3K3T3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-19 12:00:50
avatar
To je zasa za clanok. Ta posledna veta tretieho odstavca... nvidia predpoveda trzby na q3 okolo 2.5 mld. Prave naopak. Dari sa jej viac a viac ked odmyslime tazobnu maniu. Bez tazenia "coskoro" dosiahne obraty ako pocas neho.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-19 20:51:43

Presne, a Nvidia na 3Q neplanuje pretaktovane 16nm grafiky značenim ako že 12nm, ale 7nm grafiky, preto si tak veria. To že NAVI budu mať vykon RTX2070 za 300€ je super, ale to neohrozi zisky novych 7nm highend GPU Nvidie 500-1500€
Nvidia dobre vie že keby proti NAVI vytiahla preznačene 16nm grafiky, ich zisky by padli o ďalšich 50% na dol, preto su tak optimisticky. AMD Nvidii planuje konkurovať až v roku 2020.
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Navi na serverech 2019-05-19 12:04:06
avatar
Ta informace, ze ma Stadia bezet na Navi a ne na Vega je odkud? Pokud vim, tam budou Vegy ...
martin.666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-19 19:02:48
avatar
Odkaz oni na GDC prezentaci ukázali a řekli že jde o speciálně postavené GPU s výkonem 10,7 teraflops a že má 56 CU a HBM2 paměti, podle specifikací by se tak mohlo zdát že jde o lehce přetaktovanou RX Vega 56 ale reálnější bych viděl že to GPU bude založené na Navi 10 které má taky 56 CU a s HBM2 by taky neměl být problém u Navi, i když u herních RX karet ( u těch s Navi 10 a 12 které budou představené na E3 letos) budou pravděpodobně použité levnější GDDR6
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-19 23:00:38
avatar
Tak se nechame prekvapit, jestli to bude upravena Vega VII nebo Navi ... pro Navi by hovoril raytracing, pro Vegu zase propojovaci logika ...
Begy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-19 12:55:39
avatar
těžební mánie je za dveřmi. Korekce po bublině 2017 je za námi a už to zas pěkně letí nahoru.
Což vám DD taknějak "zapomněl" sdělit.

tady máte vyvývoj BTC Odkaz
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-19 12:51:40
avatar
Az na to, ze dle prognostiku ten rust byl zapricinen tim, ze cinan houfne zkupoval bitcoin kvuli clum a omezenim co na nej uvalilo USA, brzy se to ma zase vratit ke starym cislum ...
Begy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-19 16:59:44
avatar
jj a v roce 2014 taky číňan kupoval kvůli clům?
Zatím BTC udržuje cca 3 leté cykly, takže asi tak.
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-19 13:10:57
avatar
Jen s tim detailem, ze dnes jsou pro tyto ucely dostupne mnohem efektivnejsi hw, nezli klasicke graficke karty. Coz tedy nas, bezne uzivazele pchw, zase tolik trapit nemusi. Jestli chces ale tezit do minusu, nebo jen na zlomcich zisku, tak pro to klidne pouzivej klasicke gk.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-19 17:06:11

Smím se zeptat jaké HW?
Těžební horečka se nesmí vrátit, jinak bude dál devastovat trh. Ty výkyvy kurzu jsou vcelku nepravidelné a snad nechytnou ve vyšším harmonogramu stabilnější křivku.
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-19 17:34:44
avatar
Musel si o nich slyset, ASIC minery specializovane na konkretni krypto algoritmy. Ty nejznamejsi kryptomeny se dnes casto uz ani nedaji tezit jinak. Nejsou levne, ale jelikoz to jsou jednoucelove navrzena zarizeni, tak svou cinnost dokazi mnohonasobne efektivneji.
Neni to tedy zrovna oblast meho zajmu, ale predpokladam, ze aby se situace opakovala, tak by se musely objevit nove kryptomeny, pouzivajici zase jine, pro klasicke gk vhodne algoritmy. I na ty by se samozrejme casem objevila specializovana zarizeni, co by to dokazala efektivneji. Popularita univerzalniho reseni (klascka gk) bude vzdycky jenom docasna, no a jak je v tom odvetvi vice penez, tak se spec. zarizeni budou objevovat o to rychleji.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-19 17:44:10

Moc děkuju za odpověď.
Ne neslyšel jsem o těchto zařízeních. Mým zájmem také nejsou, takže pravděpodobně jsem jen nezbystřil, protože nebyl důvod. Těžba opadla a vrátily se zpět ceny GK a tento stav je poslední pomalu rok stabilní ;)
Ale jak píše kolega níže, ASIC není zrovna jako ta nejlepší náhrada za GK, takže trochu skepse je možná na místě.
Begy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-19 17:16:28
avatar
ani ten ASIC není žádný terno, skus si popovídat s někým kdo ho má ;)
Můžeme se bavit třeba o Bitmainu co by asi největším výrobci.
Vyvine nový ASIC a regulerně s nima těží pro sebe. Tím vyletí obtížnost nahoru a tím pádem padne efektivita. A touto dobou se začnou objevovat "nový" ASICy volně k prodeji. Náhoda? - asi né....
A pak tu máme forky měn, kdy dochází k rezistivitě vůči ASICům.
Apropó... těžba je zisková někde nad 6000USD/BTC, tam jsme od začátku měsíce.
Kluci už vrčí od dubna
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-19 17:41:12
avatar
ok, me ta oblast zase nijak moc nezajima. Predpokladam ale, ze od okamziku, kdy se ty konkretni ASICy obejvi na trhu, tak uz nikdy nebude tolik zajimave pouzit pro konkretni menu ty universalni gk a ty tedy zustanou nam, beznym uzivatelum.
Kajman [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-19 16:51:17

No, ono obě firmy šly dolů. AMD má v oblasti GK 23% meziroční pokles a Nvidia o 27% (https://www.cnews.cz/nvidia-financni-vysledky-q1-fy2020-trzby-2-22miliardy-dolaru-navrat-k-rustu) což zase není takový rozdíl. Ono těžební mánie skončila, tak se GK karty prodávají hůře, to se dalo předpokládat.
Jinak po vyjití Navi předpokládám, že Nvidia vydá novou řadu nebo silnější verze stávající generace.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
BORDERLANDS 3 je venku – jak si nastavit kvalitu grafiky?
BORDERLANDS 3 je venku – jak si nastavit kvalitu grafiky?Sobota, 14 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1169x
Komentářů: 2
System Shock 3 v nové herní ukázce! Zajímavé.
System Shock 3 v nové herní ukázce! Zajímavé.Pátek, 13 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1133x
Komentářů: 1
Assassin´s Creed Odyssey dostává Discovery Tour
Assassin´s Creed Odyssey dostává Discovery TourČtvrtek, 12 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1221x
Komentářů: 6
Vychází RPG hra Greedfall – skvělé první dojmy
Vychází RPG hra Greedfall – skvělé první dojmyPondělí, 09 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2199x
Komentářů: 3
WRC 8 – slušná novinka pro příznivce závodních her!
WRC 8 – slušná novinka pro příznivce závodních her!Sobota, 07 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1548x
Komentářů: 0
BAD BOYS: FOR LIFE - pokračování filmové série v první ukázce!
BAD BOYS: FOR LIFE - pokračování filmové série v první ukázce!Pátek, 06 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1176x
Komentářů: 1