Vývoj Intel Xe grafických karet nejde vůbec dobře! Nebude konkurenceschopný ještě mnoho let Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 03 prosinec 2019
altŽádné překvapení! Nejnovější úniky potvrzují, že vývoj Intel GPU nejde vůbec dobře ani podle plánu.

 

 

 

 

Ani kdyby Intel splnil všechny své krásné plány a sliby ohledně „Xe“ grafik, tak většina lidí výrazně pochybovala, že by první Intel grafické karty byly alespoň trochu konkurenceschopné. Jak jsem ale řekl už dříve, Intel vlastně nepotřebuje, aby byly až tak dobré jako grafiky od AMD nebo NVIDIA. Stačilo by, kdyby byly použitelné. A zejména v OEM segmentu si je klidně prosadí a donutí lidi kupovat, podobně jako dnes nemá konkurenceschopné procesory a stále ovládá naprostou a drtivou většinu trhu. Výrobci OEM počítačů ani nedávají zákazníkům vybrat, a když, tak udělají konfigurace způsobem, aby jiná než Intel varianta nakonec stejně nedávala smysl.

Každopádně z dobře informovaného zdroje, který už velmi přesně informoval dříve, uniklo, že vývoj Intel GPU vůbec nejde dobře. Naopak, všechno je špatně a horší, než se čekalo. Nedaří se absolutně v ničem. Problém není jen ve výrobním procesu, který nedokáže konkurovat už současné generaci používané pro výrobu AMD i NVIDIA GPU, problém je i samotná architektura Xe, která vůbec nefunguje, mizerná efektivita i samotný výkon nedosahují ani vzdáleně předpokladů a práce nejdou dobře ani na ovladačích, a to má na vše Intel více lidí, než AMD s NV dohromady. Intel už údajně zase dobře ví, že v dohledné době nesplní nic, co ohledně GPU oficiálně nasliboval. Dokonce už teď je jasné, že řešení věcí bude žádat ne měsíce, ale roky. Intel tedy údajně může spousta plánů souvisejících i s novými platformami, hodit prostě do koše.

Nutno říci, že nic z toho není překvapivé ani neočekávané. Asi i největší fanda Intelu ví, že tahle společnost za poslední roky nesplnila absolutně nic, co plánovala, nebo slibovala. Nejde jen o procesory, výrobní procesy, SSD nebo GPU. I u věcí, které jsou již dávno hotové a běžně je vyrábí, má problémy a zpoždění. Například nově uvedené Core i9-10000X procesory, které původně měly dorazit už v září/říjnu na trh, byly představeny teprve na konci listopadu a žádný z nich nebyl dosud dodán do obchodů! Ani jeden kus, kdy se mluví o tom, že pokud budou, tak 10980XE speciálně ne dříve než někdy v průběhu Q1 2020! A to si řekněme na rovinu, že Core i9-10000X není technicky nic nového, je to stejný 14nm čip, který Intel vyrábí od roku 2017 jako Core i9-7980XE, později 9980XE, jen v nové revizi. Ale architektura, technologie a samotné výrobní linky pro něj, všechno je úplně stejné! A přesto není schopen splnit plány ani s ním, a ty nabírají mnoho měsíců zpoždění. A to se prostě bavíme o již dávno hotovém produktu, u jakýchkoliv novinek je situace Intelu vyloženě tragikomická.

Fakt, že Intel je extrémně nedůvěryhodný, pokud jde o jakýkoliv jeho oficiální slib a dodržení plánu ohledně nových produktů, začíná být stále vážnější a zřetelnější problém. Mnoho let lhaní ohledně stavu 10nm výroby byl jen začátek. Ani již dodávané 10nm procesory zdaleka nedosahují slibů a v mnoha ohledech jsou v praxi dokonce horší než starší 14nm modely. Intel přesto slibuje novou 7nm výrobu na rok 2021 a 10nm Xe grafiky na Computex 2020. Tedy dvě zásadně nové věci, které aby vyšly, tak Intelu by se po mnoha letech muselo podařit úplně všechno na co sáhne, a to navíc extrémně rychle. A nic nenasvědčuje, že by se mu dařilo. Zejména ohledně grafik by Intel prakticky přes noc musel dohnat obrovskou časovou ztrátu a všechnu práci v různých oblastech, kterou NVIDIA a AMD dělají mnoho let. Intel má sice peníze, koupil si do teamu spousta lidí i z AMD a NVIDIA, ale to prostě nezaručuje použitelný výsledek. Zejména, když ho Intel chce rychle. Překvapením tak opravdu není, že se Intelu vůbec nedaří a vývoj jeho GPU bude zpožděn téměř jistě o roky, ale bylo by překvapením, kdyby tomu tak nebylo.

Každopádně myslím si, že je teď dokonce velmi slušná šance, že i tenhle pokus Intelu o samostatné GPU skončí stejně jako ty předchozí. Tedy v době, kdy Intel nějaké GPU konečně dokončí, tak bude nekonkurenceschopné po všech stránkách a nebude dávat sebemenší smysl a Intel to tak odpíská. Šance na to, že celý tenhle GPU pokus Intelu číslo „jáužnevímkolik“, skončí debaklem, se spíše zvyšují, než snižují. Intel nakonec zůstane jen u integrovaných grafik a bude. Právě fakt, že vývoj samostatných Intel Xe GPU nejde vůbec dobře, stojí prý za aktuálně překvapivým odchodem vedoucích lidí z GPU marketingu Intelu. Ten opustil jeho šéf Chris Hook a několika dalších lidí. Právě fakt, že by vlastně neměli co dělat několik dalších let, je tím důvodem, proč neviděli smysl v Intelu pokračovat a po pouhých 18 měsících jej opustili. Těžko se zkrátka dělá marketing jen integrovaným grafikám, když slibované konkurenceschopné Intel Xe grafiky nebudou ještě několik let existovat.

Raja Koduri, který vývoj Intel grafik vede, si evidentně ukousl hodně velké sousto a slíbil hodně věcí. Není to ostatně poprvé, i třeba s Radeon VEGA měl mnohem větší plány atd. Evidentně navíc není řešením více peněz na vývoj, což má u Intelu a neměl u AMD. Při jeho hladkém a velmi neobvyklém rychlém přechodu z AMD do Intelu se tak spekulovalo, že AMD se ho vlastně velmi rádo zbavilo! Neboť měl prostě „velké oči“ a sliboval všem věci, které následně finální produkty nedokázaly nabídnout a vývoj nevedl dobrým směrem. Pro příklady grafických produktů z Radeon divize, které měly nabídnout mnohem více, než nakonec nabídly a zbytečně se s vývojem toho co nakonec neuměly ztrácel čas, nemusíme chodit daleko. Že ve stejném stylu pokračuje Koduri u Intelu, není žádným překvapením! Spoléhal se přitom na větší team a mnohem více peněz od Intelu, ale evidentně to samo o sobě nic neznamená. Problém není prostě jen v samotné architektuře, která moc nefunguje, ale opět i ve faktu, že Intel nemá použitelný moderní výrobní proces pro samostatná GPU (aby byla konkurenceschopná) a slibům o 7nm v roce 2021 nikdo nevěří, takže u toho to zůstane ještě mnoho let.

Uvidíme, jak to bude s prvními Intel Xe grafikami, které oficiálně Intel slíbil na červen 2020, očekávám ale stejný scénář jako téměř u všech novinek Intelu za poslední dobu. Tedy krásné prezentace, možná nějakou demonstraci, velké sliby a pak prostě nic a vše vyšumí do ztracena. A i pokud Intel bude investovat velké peníze a vydrží to následující roky, bude potřebovat mnoho let, aby se alespoň přiblížil tomu, co nabízí AMD a NVIDIA. Otázkou je, zda Intel nezruší nákladný vývoj za 2-3 roky, stejně jako u mnoha jiných produktů včetně samostatných GPU v minulosti. Uvidíme, stále jsem zvědav, ale radil bych snížit očekávání ohledně Intel grafik na naprosté minimum, neočekávám že budou konkurenceschopné prakticky v žádném ohledu, a to ještě dlouho.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
LadIQe [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-03 18:57:49

Je to zle ked sa velmi tesim, ze im nic nejde?
dakuhonoo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-04 10:16:25
avatar
síce som ti dal upvote za škodoradosť, ale v konečnom výsledku to je zle a zatiaľ čo sa tiež uškŕňam na tom, ako intel padá na hubu, tak sa o to viac teším an to, keď sa zas postaví a prinesie niečo nové a funkčné.

napr. keď okopíruje multichip design od AMD a prinesie ho na intel 7nm niekedy povedzme 2023
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-04 12:49:19
avatar
Rozhodně! Měl by ses stydět ;-)
hor410 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-03 19:08:09

Jsem si myslel že to dopadne stejně jak s i740
Jakim [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-03 20:28:02

Proč píšete uvidíme, když máte dobře informovaný zdroj, který říká, že vše co se týče GPU ( asi i CPU ) je u Intelu špatné, tomu nerozumím.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-03 20:52:24
avatar
uvidíme ve smyslu uvidíme co Intel skutečně představí a jak ;)
Mynonaj [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - špatný (nemoderní) výrobní pro 2019-12-03 21:44:56

Chci se zeptat - co je špatného na stávajícím výrobním procesu Intelu? Všichni víme, že označení 14, 10 a 7 nm jsou v podstatě jenom marketingové nálepky a navíc Intelí CPU dosahují vysokých frekvencí při relativně slušné efektivitě. Že architektura jejich CPU je zoufale zastaralá je zřejmé, ale jejich výrobní proces je podle mě špičkový. Nebo se pletu? A pokud ano tak v čem?
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-03 22:10:49
avatar
Efektivita je špatná, hustota tranzistorů na mm čtvereční hodně malá. Až přijdou 7nm Ryzeny do notebooků, tak to uvidíš i ty. Vysoké frekvence tyhle mínusy už nedokážou vyvážit, protože spotřeba jde nad cca 4,5GHz hodně rychle nahoru. Z hlediska bezpečnosti ta nejhorší architektura v historii. IPC horší než AMD. 14nm jsou už jen prodlužovaná agónie.
dakuhonoo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-04 10:26:09
avatar
Že je číselné označenie marketing vôbec nevadí, stačí potom hovoriť o intel 14nm, tscm 7nm, samsung 7nm a hneď človek vie, o čom je reč.

Intel na jeho číselnom označení skutočne má väčšiu hustotu tranzistorov ako konkurencia, a to ho brzdí, je moc ambiciózny s tým, koľko chce daných tranzistorov narvať do mm^2 - môj odhad bude, že čím vyšia hustota na node, tým nižšia efektivita(ale je to len neodborný názor, môže to byť úplne naopak).

Frekvencie zas dosiahneš vylepšovaním toho istého procesu, intel strávil na 14nm koľko? Cez 5 rokov určite a tých 5GHz na začiatku rozhodne nemal.

Výrobný proces má intel skutočne dobrý a skvele odladený, aspoň na tých 14nm, 10 sa im zjavne nedarí, ale tiež je to spojené s tým, že stále tlačia ich slepú uličku architektúry, a teda veľké monolitické jadrá. Ak sa výnosnosť kremíka znižuje úmerne s veľksťou procesu, dáva zmysel snažiť sa nejak obísť nutnosť robiť veľké čipy. Možno aj preto zostáva AMD na 12nm pri I/O die.
emko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-04 06:37:35

Dokud bude AMD produkovat cokoliv procesory na 14/12 nm, tak má Intel pořád šanci prodávat relativně dobře ty svoje 14 nm procesory. Honba za nm už je defacto několik let minulostí. Neříkám, že je dobře, že Intel stále tlačí do desktopů jen 14 nm, ale komu to reálně vadí? Pokud chce někdo větší energetickou efektivitu, tak stačí procesor o pár % podvoltovat/podtaktovat a reálné TDP procesoru je hned poloviční. Od určitého VID je nárůst frekvence minimální a popravdě se mi moc nelíbí, že "lezou" i za toto koleno v freq=f(U).

Chci tím říct, že až bude AMD produkovat i naprostý low-end na 7 nm či lepším procesu (a s tím se reálně počítá až tak za 2-3 roky), tak pak bude v Intelu čas mlátit hlavou o zeď nad 14 nm.
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-04 10:49:28

A vidíš, přesto tomu je jinak TDP je jen jeden dílek ze skládačky. Co třeba počet čipů na wafer, resp. čti cena výroby, resp. cena, za kterou nakoupíš? A to je opět jen dílek. Co počet jader na čip?
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-04 13:03:09
avatar
Tak Intel by určitě rád nechal ty CPU běhat na frekvenci a napětí, kdy jsou ještě efektivní, ale to by pak neměl žádné CPU, které by mohlo výkonově soupeřit s AMD...

V téhle situaci bylo AMD dlouho s Bulldozer architekturou a v podstatě se všemi GPU posledních let. Až RX5700 jedou jakž-takž efektivně, ale i ty jsou se spotřebou 200W+ spíš na hraně, než komfortně pod ní.
A takové RX570/580 samozřejmě umí běhat jen se spotřebou 110-140W jako NV konkurence, jenže pak ztratí cca 15-25% výkonu, který ale potřebují, aby byli výkonově konkurenceschopné...

Vždycky je to tak, že ten kdo zrovna tahá za kratší konec jako první obětuje efektivitu a až když to nestačí začne bojovat nižší cenou.
Iperitas [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-04 07:33:33
avatar
Ja si myslim ze toto do aktualit nepatri, kedze je to stary znamy fakt
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Problém je, že intel si myslel 2019-12-04 10:18:55

Urobiť prácu ako na na AMD Fiji za 2 roky je utópia väčšia ako socializmus

GPU Fiji: 596 mm^2, interposer: 1011 mm^2 a 8,5 roku práce navrch
18. 6. 2015
hOdkaz

A na Zen Intel nezareaguje skôr ako v roku 2021, ak mal timy sformované a vedenie dalo jasné zadaie hneď po uvedení
Zen-u, ak nemali nič v zásuvky (česky šuzplíku)

Architekt Zenu zmínil vývoj Zen 5
11. 4. 2018
Mike T. Clark, šéfarchitekt Zenu, v rozhovoru uvedl, že již pracuje na Zen 5.
OdkazZen3 bude v roku 2020
Zen4 bude najskôr v roku 2021
a Zen 5 bude najskôr v roku 2022

teda najmenej č roky po začiatku jeho vývoja

Ryzen bude vydaný a dostupný v únoru
12. 1. 2017
Nedávné zvěsti o vydání procesorů Ryzen v průběhu února se potvrzují. AMD de facto potvrdila, že v době letošní Game Developers Conference už bude novinka vydaná…
Odkaz

Bleskově: Ryzen překonal slíbené IPC, AMD zveřejnila specifikace a české ceny
22. 2. 2017
Odkaz
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Koduri 2019-12-04 21:40:10

Chudak Raja Koduri a pritom tu bol nedavno este tak oblubeny. Ale tak mu treba, nemal liezt do Intelu
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Čtvrtek, 02 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1984x
Komentářů: 16
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatným
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatnýmStředa, 01 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 547x
Komentářů: 0
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.Pondělí, 29 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1056x
Komentářů: 1
Cyberpunk 2077 – nové záběry, informace a dojmy z hraní!
Cyberpunk 2077 – nové záběry, informace a dojmy z hraní!Čtvrtek, 25 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1864x
Komentářů: 4
STRONGHOLD: WARLORDS – tvůrci hru přepracovali a je hezčí!
STRONGHOLD: WARLORDS – tvůrci hru přepracovali a je hezčí!Úterý, 23 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1317x
Komentářů: 1
MAFIA I v nové verzi vypadá dobře. Bude česky?
MAFIA I v nové verzi vypadá dobře. Bude česky?Sobota, 20 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1936x
Komentářů: 10