NVIDIA lákala na SUPER věc – byla z toho supernudná prezentace a útok na Apple MacBook Pro. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 29 květen 2019
altA cenu za největší nudu a ukázkový „clickbait“ získává NVIDIA. Nic super neukázala a nepředvedla.

 

 

 

 

Společnost NVIDIA se nějak hroutí do nedávné doby tradičně silný marketing a PR. Už delší dobu pozorujeme rapidní zhoršení komunikace, vystupování a přípravy i provedení prezentací této firmy. Loňskou totálně zpackanou prezentaci a představení TURING grafik, kde šéf firmy totálně blábolil a zmohl se jen na opakování „jak všechno prostě funguje“, mají všichni ještě v živé paměti. NVIDIA však dokazuje, že to umí ještě hůře. Stojí za tím změny v marketingovém teamu, který opustila dlouholetá přední osobnost, poslední člověk v NVIDIA, který byl slušný, choval se slušně i když byl někdo jiného názoru, který neshazoval, a především věděl zatraceně dobře o čem mluví a měl respekt celého odvětví. Tom Petersen a další lidi ale opustili po více jak dekádě společnost NVIDIA (přešel do Intelu) a NVIDIA ztratila nenahraditelnou osobnost. Marketing a PR NVIDIA se poněkud sype. Důkazem je i COMPUTEX prezentace a přítomnost NVIDIA, která na něj lákala ukázkovým CLICKBAIT. Lákala na něco „SUPER“, což prezentovala na herních kanálech společnosti a všichni tedy očekávali herní produkty (vylepšení RTX grafiky) nebo něco spojeno s herními službami, (streamování her, nový SHIELD apod.).

No, tak nic z toho … NVIDIA jasně vyhrála soutěž o nejnudnější prezentaci na Computexu a tolik otrávených obličejů jako v jejím průběhu a po jejím skončení, jsem už dlouho neviděl. A někteří novináři svou nespokojenost rozhodně dávali najevo. Je opravdu alarmující, že PR a marketingové oddělení NVIDIA dokáže vymyslet jen CklickBait a nic dalšího. Zatímco hráči byli oprávněně zklamáni a rozčíleni ze ztráty času, kterou jim NVIDIA se svou prezentací nabídla, pár velmi úzce zaměřených uživatelů by přeci jen mohlo být trochu zaujato.

  • NVIDIA GeForce STUDIO aneb NVIDIA se rozhádala s Apple,

                                                        a tak se mu snaží přebrat zákazníky :).

Ještě před několika lety se NVIDIA lísala k Apple a prohlašovala, že je nejlepší na světě při každé možné příležitosti. Sám šéf NVIDIA lezl nepokrytě do zadku Apple a snažil se TEGRA a GPU protlačit do produktů této společnosti. Jenže jak už víme, dopadlo to tak, že Apple naprosto ignoruje produkty NVIDIA, zejména po negativních zkušenostech s jejich nekvalitou a v současnosti používá grafiky AMD včetně profesionálních VEGA řešení, na které má prakticky monopol v mobilních počítačích.

Důvod proč má APPLE radši AMD, je jednoduchý. Samozřejmě cena je jedna věc, ale ještě podstatnější je pro Apple zaměření AMD na OpenCL atd. NVIDIA se snažila do Apple protlačit svoje uzavřené CUDA prostředí atd. Tedy pravý opak toho, co je OpenCL. Na to Apple nikdy nepřistoupil, protože pokud už má někdo na jeho platformě nabízet zákazníkům nějaké uzavřené prostředí a platformu, ze které se těžko utíká, tak to bude sám Apple a ne NVIDIA. Takže v současnosti mají všechny počítače Apple a zejména ty profesionální, grafiky AMD Radeon a podpora grafiky NVIDIA oficiálně na Apple platformě ani není.

Jde o to, že jak víme počítače Apple a zejména ty pro profesionály, jsou velmi drahé, výhodné moc nejsou, ale loajalita uživatelů Apple je obrovská, takže ty předražené notebooky stále nakupují. A to jsou přesně ti uživatelé, o které NVIDIA stojí nejvíce. Šéf NV by nejspíše klidně přejel ve svém Ferrari 10 hráčů s NVIDIA kartami, pokud by mohl svézt alespoň jednoho profíka, kterého ukecá a on si koupí jeho Quadro ;). A NVIDIA prostě děsně štve, že tihle profíci ve velkém kupují AMD produkty v Apple řešeních a ona je nedokáže chytit a uzamknout do své CUDA platformy. A tak se prostě bude snažit ty zákazníky přetáhnout.

Vymyslela nový program RTX STUDIO, v rámci kterého „cetifikuje“ tvůrce notebooků a ti staví a designují notebooky určené pro profesionální uživatele, samozřejmě vybavené grafikami NVIDIA včetně mobilních QUADRO modelů. NVIDIA k tomu také dodává speciální SW a výbavu a vývojové nástroje využívající výkonu a možností nových grafik, tedy včetně RayTracingu a TENSOR AI jednotek. Tahle pasáž se mě osobně i docela líbí, protože co si budeme povídat, nejen produkty ADOBE, hojně používané v profesionální sféře, a další podobné jaké máme na Windows i Apple platformě, jsou příšerné, pokud jde o optimalizace a využití nových procesorů i grafik. Takže ano, NVIDIA předvedla, že v jejím programu, s jejími optimalizacemi, některé funkce dokáže podstatně rychleji a lépe. Ale rád bych dodal, že to není ani tak protože by ty grafiky měla zásadně lepší než Radeon PRO řešení, ale proto, že vývojáři aplikací prostě nevyužívají novinek a možností, které má současná generace procesorů a grafik. A to platí jak pro Windows, tak Apple.

NVIDIA tedy bude vydávat speciální ovladače a certifikovat kompatibilní notebooky a nabízet podporu pro tvůrce profesionálních aplikací. Výrobci už představují první notebooky, které splňují specifikace a budou zařazeny do tohoto programu a zákazníkům profesionálům nabízeny. Pro některé tvůrce, kteří již využívají Windows platformu, je to určitě zajímavé a osobně bych byl také nadšený, kdyby to bylo více otevřené. Problémem prostě je, že NVIDIA má svou uzavřenou platformu, a to vývoji vůbec nesvědčí. Rád bych aby to vyvinulo tlak na tvůrce aplikací, aby optimalizovali, ale bojím se, že z toho zase bude to, že to bude optimalizované jen na něco a jen pro někoho. Prakticky přesně to, co nabízí Apple a jeho MacBook Pro a aplikace k němu apod. NVIDIA si prostě hřeje vlastní polívčičku, což je legitimní a pochopitelné, ale jako uživatel hledající nejlepší pro sebe, s tím mám problém, protože nechci být uvázaný na uzavřenou platformu.

Podobná aktivita by byla opravdu fajn, kdyby byla postavena na využívání otevřených standardů, OpenCL atd. a NVIDIA spolupracovala s AMD a Intelem na to poskytovat jednotnou a pořádnou podporu tvůrcům aplikací a tlačit je k rychlejším (vůbec nějakým) inovacím a optimalizacím. Takhle je to zase jednostranné, s cílem uvázat chudáka zákazníka do něčeho, z čeho bude problém vystoupit, když konkurence nabídne lepší HW za lepší peníze atd. Myšlenka prostě dobrá, ale je to NVIDIA a její uzavřená platforma, a to není dobré pro uživatele ani pro vývoj průmyslu, technologií a standardů.

  • Představila NVIDIA alespoň něco zajímavého pro hráče?

Nicméně projekt RTX STUDIO je opravdu zajímavý pro některé profesionály, a pro potenciálně méně loajální uživatele profesionální Apple platformy, na které NVIDIA zejména cílí. Pro 90%+ nás ostatních uživatelů, je zklamáním, že NVIDIA na Computexu nepředstavila nic zajímavého na poli herního HW. Ohlášení dalších her s podporou RTX RayTracingu, nás také nechává klidné, protože současné hry nemají šanci zvládnout RayTracing efekty tak, aby to k něčemu bylo a dalo se to provozovat na normálních grafikách použitelně. Já myslím, že nás těch několik ukázek nepraktičnosti a nepoužitelnosti RTX na současných kartách v současných hrách, už všechny přesvědčilo.

Přesto je jedna RayTracing hra tím nejzajímavějším, co NVIDIA na Computexu 2019 představila. Aby to bylo ještě smutnější, není to nová hra. Je to Quake II z roku 1997. Akorát předělaný kompletně do RayTracingu. Projekt, který je ale sám o sobě už starý mnoho let, oživila nyní NVIDIA a využije tedy svého RTX a udělá ho konečně hratelný. Nabídne první tři úrovně původní hry, kompletně jedoucí v Raytracing. Vypadá to skvěle, ale současně to velmi názorně ukazuje to, co říkám. Tedy proč současné hry a RayTracing nejdou dohromady.

Hra prostě nesmí mít pokročilé modely, spoustu detailů, pokročilé efekty atd. prostě co všechno už tak velmi vytěžuje současné GPU. Když do toho přidáte ještě náročný Raytracing, je to nepoužitelné, jak to v praxi ukazují ty 3-4 aktuální hry, do kterých bylo těch několik málo RTX věcí přidáno. Quake II ukazuje, jak to vypadá, když je tam vlastně jenom ten Raytracing a nic jiného. Jet to může, ale prostě to při stávajícím dostupném výkonu grafik, může vypadat maximálně takhle, tedy pro současné graficky propracované hyperdetailní hry to není použitelné. Nemáme dostatečně výkonná GPU. A nechce někdo tvrdit, jak je to úžasné a jaký je to úchvatný technologický počin, hrát hru z roku 1997 na nové grafice za 33 tisíc v roce 2019? Že ne? Každopádně ty úvodní levely QUAKE II RTX budou k dispozici na stránkách NVIDIA od 6.6.2019 zdarma. A to je nejzajímavější ohlášení NVIDIA směrem k hráčům z Computexu 2019. Její nové grafiky konečně dokáží rozeběhnout hru z roku 1997 :). To nevymyslíš.

Pozornost se tedy přesouvá na E3, kde by měla být NV také přítomna a bude se snažit odehnat tu obří pozornost soustředěnu na AMD a její 7nm RYZEN procesory a hlavně 7nm RX 5700 grafiky. Jak? To se uvidí. Každopádně v marketingovém a PR oddělení NVIDIA nezůstalo moc schopných natož slušných lidí, dlouholetí tahouni jsou pryč a nezbyl tam nikdo, kdo by měl nějaký respekt u objektivních novinářů atd. Ono pokud bude marketing a PR této firmy předvádět co předvádí, útočit na novináře, pomlouvat je, útočit na zákazníky, dělat clickbait a podobné „populární“ tahy, bude to určitě zajímavé. A jsem zvědav, zda další prezentace NVIDIA a odpověď na AMD, bude něco ve stylu máme něco opravdu nového a zajímavého, anebo to bude jen o přeznačení karet s rychlejšími GDDR6 a snahu prodat značku za každou cenu s potlačováním jakékoliv objektivní kritiky apod. Já se vážně bojím, že v NVIDIA už nikdo rozumný není a ani se tam nenajde. A moc bych si to přál. Na ty prezentace se prostě nedá koukat a ty nesmysly, jak všechno prostě funguje (a ono nefunguje) a všechno je super (a ono není), se nedají poslouchat. No jsem zvědav co „SUPER“ a výjimečného nám NVIDIA zase ohlásí, nebo jestli vymyslí příště nějaký nový clickbait ….

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 25
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
janpsar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - NV 2019-05-30 02:45:42

Kde není konkurence, tak není tlak.
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-30 07:34:21

Na poli profi NB jsou pravda v podstatě jen dva výrobci Apple a Dell, ale nepoužívají zcela shodný HW a dokonce ani OS, takže bych se o nepřítomnosti konkurence úplně nebavil ;)
janpsar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-30 10:41:43

Ty asi nemáš moc velký přehled.
Česlo Česlič [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-30 06:40:18

Tentokrát musím a autorem článku naprosto souhlasit.
Terakon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-30 08:47:08
avatar
Prosím, nedalo by se do článku přidat vícekrát slovo "clickbait" ? Zdá se mi to takové nedotažené.
sevos [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-30 10:34:10

Souhlasím, že počin nVidie mít k profi HW i vlastní profi SW je super, Obzvláště bude-li to mít dobře sladěné (což by měla být samozřejmost) s vlastním HW.

Ano RayTracing dokáže vypadat úžasně, ale postavit argumentaci, že bez něj (potažno RTX karet) se žádný gamer neobejde, na více jak 20 let staré hře, je dosti absurdní...
hanzoo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - e3 2019-05-30 12:20:00

NV ukáže novinky až na E3 viděli že AMD neuvedlo ceny za NAVI tak počkaji
GeoTech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-30 22:46:58

Precital som cely clanok a nedozvedel som sa na co konkretne malo referovat to "SUPER" z Nvidia teaseru ...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-30 23:04:36
avatar
ehm .... no to jsme se nedozvěděl nikdo ;) což je v článku právě řečeno ...
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-31 12:09:01
avatar
"Super" je ten Quake2. Btw na RTX 2060 je stále nehratelný a na Quake3 by už výkonem neměla ani 2080Ti ve SLI(snu). Stejně se stále najdou tací, kteří současné RT na RTX řadě považují nejen za "použitelné", ale mnohdy prohlašují, že by si kartu bez něj už nekoupili. No proč ne, lidé holdují různým bizarnostem, masturbace u Quake2 na kartě za 30+ je jedna z nich. V zásadě bych to nezakazoval, neboť zbytku společnosti to nikterak neubližuje. Dělat mě to ale nikdo nedonutí
janpsar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-31 14:16:34

Co tam máš dál vlezdoprdelko?
rookie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-31 12:12:25

top hlaska clanku:
Citace:
Šéf NV by nejspíše klidně přejel ve svém Ferrari 10 hráčů s NVIDIA kartami, pokud by mohl svézt alespoň jednoho profíka, kterého ukecá a on si koupí jeho Quadro ;).
MTB.Petr [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-31 12:54:37

Top ne, spíše infantilní.
vladislavpokorny [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-31 13:07:25

Quake II má být temná a děsivá hra.
S těmi RTX prosluněnými místnostmi to zdá se ztrácí trochu atmosféru.
phv [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - supr SUPER 2019-05-31 13:44:42

SUPER bude supr, jen ne teď a jen ne na COMPUTEXu.
tak nevím jak to chápat.
Buď si NVIDA udělala z novinářů dobrej den a nebo novináři tak dlouho hledali senzaci, až si ji sami vytvořili.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-31 14:22:43
avatar
jak jsem řekl, marketing a PR NV je v rozkladu, opustili je dlouholetí klíčoví zaměstnanci a teď vládne tam chaos ... vypustit lákadlo na něco SUPER na herních kanálech pár dní před Computexem a pak na Computexu neukázat nic to se nedá nijak okecat .... jestli NV na E3 vytáhne jen zrychlené 2070/2080 s rychlejšími GDDR6 apod. tak fakt nevím .... pokud to SUPER nebude posunutí 2080Ti na cenu 699 dolarů (tedy co by měla stát) a posunutí 2080 na 499 dolarů, tak se nemáme o čem bavit a je to fail ....
ReveNCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-31 14:34:55

nema vykonejsi navi stat 499$? vzhledem k tomu ze rtx 2070 prekonava o 10% a to jen v jedne uz zapomenute hre, ktera ma do spickove grafiky daleko, tak rtx 2080 za 499$ by amd trochu pokazilo plany
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-31 15:21:43
avatar
nevíme ..... co jsem slyšel, tak ceny ještě nejsou stanoveny ... a nevíme kterou z RX 5700 AMD prezentovalo že je o těch 10% lepší ... jestli to bylo RX 5750 nebo RX 5770 ;)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Total War Saga: TROY – strategie z dob trojské války
Total War Saga: TROY – strategie z dob trojské válkyPátek, 20 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 478x
Komentářů: 2
Nový GRID vypadá velmi dobře
Nový GRID vypadá velmi dobřeČtvrtek, 19 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 637x
Komentářů: 1
Porovnání reálného TDP procesorů AMD a Intel v praxi
Porovnání reálného TDP procesorů AMD a Intel v praxiÚterý, 17 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1964x
Komentářů: 2
Chernobylite – duchovní nástupce STALKER už brzy!
Chernobylite – duchovní nástupce STALKER už brzy!Pondělí, 16 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1512x
Komentářů: 2
BORDERLANDS 3 je venku – jak si nastavit kvalitu grafiky?
BORDERLANDS 3 je venku – jak si nastavit kvalitu grafiky?Sobota, 14 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1649x
Komentářů: 2
System Shock 3 v nové herní ukázce! Zajímavé.
System Shock 3 v nové herní ukázce! Zajímavé.Pátek, 13 září 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1566x
Komentářů: 1