Před 10ti lety se zrodil „SmartPhone“ – Podívejte se na srovnání prvního iPhone a ANDROIDu. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 09 leden 2017
altAni se tomu nechce věřit, ale je tomu 10 let, co Apple znovu vynalez telefon.

 

 

 

 

9.1.2007 uprostřed CES vytáhl Apple první iPhone na veřejnost. A zrodil se moderní chytrý telefon, jak jej známe nyní. Velký dotykový display v hlavní roli. Tedy velký …. Na rok 2007 velký byl, měl 3,5“ a 480x320 rozlišení, a hlavně měl multidotyk. Využíval Samsung ARM SoC platformu, měl 128MB RAM a 4/8/16GB prostoru. První generace neuměla ani 3G, což byla záležitost až vylepšené verze následujícího roku, která dostala i GPS. Co v době uvedení prvních iPhone neexistovalo, byl Apple Store, což si dnes asi nedokáží někteří představit.

iPhone byl velkým produktem Steva Jobse, který se netajil tím, že si „vypůjčil“ řadu již existujících nápadů a dal je dohromady a přidal k tomu design a tím vytvořil něco nového, co tu ještě nebylo a uživatelé potřebovali (a nevěděli o tom). Dnes už víme, že odstartoval nástup dotykové generace mobilních telefonů současné podoby, kterým dnes říkáme SmartPhone. Tato nová generace telefonů výrazně proměnila přístroje, které se od vlastního vynálezu mobilního telefonu společností Motorola vlastně příliš nezměnily. Ačkoliv je pravdou, že s konceptem chytrého telefonů nebyl iPhone zdaleka první. Vládnoucí NOKIA už dávno prodávala komunikátory, které v podstatě byly chytrými telefony v pravém slova smyslu. Komunikátory ale nebyly moc populární světu vládly klasické mobilní telefony, které ovšem získávaly stále více funkcí, včetně prvních dotykových displayů atd. Apple však v podobě iPhone přišel s uhlazeným velmi moderním konceptem, který byl zjevně tím, co svět hledal. Úspěch byl téměř okamžitý a započala nová éra, která znamenala zavedení nových pořádků.

Apple se stal postupně druhým největším výrobcem telefonů co do počtu prodaných kusů. Vládnoucí NOKIA se začala vytrácet, kdy ji předběhl SAMSUNG, jež vládne světu mobilních telefonů od té doby, ale postupně ji předběhli skoro všichni. Dnes se pokouší o návrat. Mnohem hůře ale dopadl tvůrce mobilního telefonu jako takového, kdysi zcela dominující výrobce všeho na poli komunikací, americká MOTOROLA. Ta v roce 2016 definitivně přestala existovat i jako pouhé jméno. Apple však zároveň odstartoval revoluci, ve které však v poslední době začal prohrávat. Téměř současně se Google rozhodl vytvořit vlastní systém pro chytré telefony, který nazvala ANDROID. Systém, který několikanásobně předčil úspěch Apple. Systém, který naprosto dominuje světu telefonů a který v podstatě vytlačil všechny ostatní a ukrajuje i z podílu Apple.

Přesně před 10 lety představený koncept dotykového mobilního telefonu je dnes široce rozšířený a v podstatě standardem toho, jak má mobilní telefon dnes vypadat. Dokonce se fakticky designem od prvního iPhone současné telefony výrazně neliší. Samozřejmě jsou mnohem vybavenější, nesrovnatelně technicky dokonalejší a lépe zpracované, avšak pořád stejné. Pravdou také je, že Apple přišel v průběhu let o pozici inovátora a jeho iPhone modely už několik let zaostávají novinkami za TOP modely ANDROID, které tlačí věci mnohem dál a rychleji. Pravdou ale je, že se změnily i podmínky, kdy vládu přebírají obří a bohaté čínské a asijské firmy. Apple se také musel vyrovnat se smrtí Steva Jobse, kterého se dle očekávání nepodařilo nahradit a Apple poněkud ztratil vizi a směr a stal se jen obyčejným výrobcem často předražené spotřební elekroniky, kdy místo aby trendy určoval, tak je dohání a přebírá. Současné iPhone jsou například mnohem větší, což Jobs například odmítal a stejně tak některé prvky výbavy (či její absence) jdou proti stylu, se kterým Apple před deseti lety iPhone představil.

A když jsme u toho, tady je zajímavé srovnání prvního iPhone s prvním iOS a prvním telefonem s Google ANDROID. No a ještě pár zajímavostí na závěr:

 

 • Hranice 1 miliardy prodaných iPhone telefonů byla dosažena v 07/2016
 • Do této doby bylo uvedeno celkem 15 různých verzích iPhone.
 • Výkon procesoru současného iPhone7 je cca 120x vyšší než u první generace.
 • Výkon grafiky současného iPhone7 je cca 240x vyšší než u první generace.
 • Display současné největší verze je o 130% větší než u první generace
 • Současný iPhone 7 má kratší pohotovostní dobu než první iPhone
 • Nejlehčí iPhone jsou 5/5S se 112g
 • Nejtěžší je iPhone 6s Plus se 192g
 • První dva iPhony neměly přední fotoaparát ani blesk
 • iOS se objevil až u iPhone 4, před tím to byl vlastně jen „iPhone OS“
 • Vývoj iPadu začala před iPhone, podle Steva Jobse
 • Vývoj první iPhone probíhal pod názvem Project Purple
 • Nejhůře hodnocené mezi uživateli jsou iPhone 3GS, 5C a iPhone 5
 • Nejlépe hodnocenou a nejpopulárnější generací je pak iPhone 4 (2010)

A jaký je výhled Apple? Rok 2016 znamenal spíše zklamání a pro Apple i rozčarování. Prodeje telefonů klesají, nové iPhone 7 modely nejsou tak populární, jak se čekalo a mají problém, zejména dvoukamerový systém je často reklamovaný. Uživatelé navíc telefony nemění už tak často a vydání nové generace tak není již pro mnoho uživatelů impulsem k výměny starého (což neplatí jen pro Apple). V Číně, na kterou Apple spoléhal s dalším růstem, se mu příliš nedaří. Pomalu se také začíná vytrácet kouzlo nakousnutého jablka. Ač je iPhone vždy špičkovým telefonem, konkurenční výrobci tlačí technologie a parametry mnohem dál a ani nejnovější iPhone stále nemá některé standardní technologie, které dnes nacházíme i na průměrných telefonech, jako rychlé nabíjení apod. Vývoj ANDROID je také mnohem větší a rychlejší než Apple platformy a dokonce si jsou obě platformy dnes velmi podobné. Největší výhoda Apple stále spočívá v tom, že „svůj“ vlastní HW ladí přímo a výhradně pro svůj vlastní SW.

 Přesto se výjimečnost iPhone pomalu ztrácí, byť jsou tu stále lidé, kteří nakousnuté jablko považují za symbol postavení. Nicméně to už není rostoucí skupina zákazníků. Apple se nedaří oslovovat nové zákazníky a jeho podíl tak klesá. Pokud Apple nepředstaví něco zásadně nového v roce 2017, bude tento vývoj nadále pokračovat. Blížíme se ale k bodu, kdy nově dostupné technologie displayů a ohýbatelné elektroniky přinesou nové možnosti pro konstrukci a design telefonů, takže určitě se ještě dočkáme zajímavých věcí.

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 15
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Lumir [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-01-09 20:13:03

Tak to je těžká nostalgie
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-01-09 20:57:26
avatar
Cože ??? 2007?
To jsem ještě v ruce žmoulal...né to co si myslíte, ale klasiku Siemens M 35i
Rok dva na to vyměněný za Samsung D900i.
alesv [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-01-09 21:15:31
avatar
no 10 let zpet to jsem si dal k vanocum zbrusu novej Sony Ericson K800i, teda to je uz doba
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-01-09 21:33:33
avatar
Citace:
...a dal to dohromady a designu tak, že vytvořil něco nového
Vývoj iPadu začala před iPhone, podle Steva Jobs
První dva iPhony neměly předního fotoaparát a neměly blesk
Vývoj iPadu začala před iPhone, podle Steva Jobs
Nejhůře hodnocené mezi uživatel jsou iPhone 3GS, 5C a iPhone 5

R.I.P. čeština
lukasxx [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-01-09 21:31:05

No vzhledem k tomu že momentálně není na trhu telefon který by výkonem mohl konkurovat iphonu 7 bych uplně nepsal že apple zaostává za Androidí konkurencí. Naopak i přes vlažné přijetí 7čky se na závěr roku veškerá odborná veřejnost shodla že lepší smartphone prostě není. Ano jsou levnější, jsou ruzne konfigurace kde si každý vybere podle potřeb ale pokud človek chce to nejlepší a nejrychlejší nemá co jiného vzít. Pro apple bude problém až jednou android někdo odladí. HW je dnes už srovnatelnej všude, dokonce někdy i lepší ale SW to u applu táhne a dokáže díky němu zadupat do země jakejkoliv android co proti němu postavíte.

Jinak je to neskutečné jak to letí. Jsem zvedavej jak to bude za cca 20 let. Když si člověk veme kde je dneska Motorola nebo Nokia tak mě zajímá zda i apple jednou někdo překoná a příjde s něčím lepším než je iphone.
Sina [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-01-09 22:45:45
avatar
Třeba takový OnePlus 3T, Google Pixel nebo i Galaxy S7 jsou telefony které možná nemají tak dokonale plynulý OS. Android dává vykreslování grafického prostředí OS stejnou prioritu jako aplikacím, takže se může někdy možná stát že nějaká animace není úplně plynulá, ale o jakém zadupávání do země tu jinak mluvíš?
r.mrazik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-01-11 14:45:26

treba o tom,co pises ty...aby v roce 2017 se sekaly animace? uff
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-01-09 23:21:17
avatar
Cokoliv se snapdragonem 820/821 je rychlejší pokud to není zkripleno lagroidí nádstavbou. A pokud by se ti nelíbil čistý android, tak hp elite x3 je windows phone na stejném snapdragonu. Všechny jsou lepší a rychlejší, ale soudě z tvého příspěvku tak už jsi dopředu přesvědčen a nepřijmeš to
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-01-10 08:47:26

Tak když je měřítkem rychlosti jen jeden syntetický benchmark, pak není problém aby iphon v něčem vyhrál. Když jde ale o rychlost splnit úlohu, pak se projeví jak na tom hardware a software opravdu jsou a tam přichází ke slovu nejablečné čipy a jejich instrukční výbava.

A ultimátní disciplínou je ergonomie UI a to, jestli vývojář přemýšlel, nebo jestli řekl "budete to dělat takhle"(zkripleně). Je rozdíl dělat něco rychle na jedno kliknutí a nebo to někdy nějak složitě obcházet. Android má výhodu, že když někoho z mnoha výrobců napadne něco, co reálně zjednodušuje práci, tak to většina časem okopíruje, kdežto u jablka tohle jaksi chybí.
Lausien [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-01-10 15:56:21
avatar
Zajímavá diskuse, se kterou příliš nesouhlasím. Dávno jsou pryč doby, kdy mě zajímalo jak něco potunit, vyšperkovat, ořezat, zvýšit výkon. Myslím že to se dnes už moc nenosí, pokud to někoho opravdu nezajímá (viz. XDA dev.). A v tom má Android sílu, od command line, po možnost customizace ROM, atd...
Jinak je to ale neodladěná záležitost, která zřejmě nikdy odladěná nebude, jelikož jí používají všichni a každý s jiným HW. V tomto má sílu Apple, který má svůj SW pro svůj HW a je to cítit.
Takže jakožto uživatel se nechci absolutně o nic starat, chci telefon používat tak, abych ho co nejvíc "zas*al" a on fungoval furt báječně a stejně rychle, jako předtím. Nechci čistit RAM a dělat podobné "správcovské" operace.

No a v tom dominuje Apple a nikdo mi to nevymluví.
4 a půl roku jsem měl iPhone 4, který fungoval i po těch čtyřech letech furt stejně jako na začátku.
Pak jsem si koupil iPhone 6 a ať dělám co dělám, furt to běhá stejně rychle, svižně, nikde žádný problém (jediné co bych Apple vytknul je výdrž baterie, ta se mi zdá zhoršila...).
Sem tam tu vezmu kolegu s LG, Samsungem, etc. a kdyžtak jedeme ve výtahu, zapneme messanger či jinou app, no nemůžou se s mým iPhonem rovnat, možná tak ve chvíli, kdy jsou po restartu.
Stejně tak má bývalá přítelkyně si hrozně přála k Vánocům Samsung Galaxy S3. Dostala ho. Po dvou reklamacích a vyměnění kus za kus jsme se shodli, že 15k za takový shit je neskutečná pálka, telefon se za 2k prodal a přítelkyně dostala na zkoušku iPhone 4s. Nadšená! Koupila si pak iPhone 6 Plus a říká, že už nikdy nic jiného.
A stejnou zkušenost s Androidem vs. iOS má i má současná přítelkyně, která si koupila iPhone 6s.....

Takže ano, na revoluci u Apple všichni čekáme, ale i tak jeho koupí nikdo neprohloupí, tedy alespon ten kdo chce telefon používat a ne čekat sekundy na splnění požadovaných operací....
flastie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-01-12 14:16:09
avatar
ja mam podobne skusenosti s Lumiami a Windowsom.... vsetko funguje ako ma, nelaguje ani po rokoch uzivania s nainstalovanymi apps... Na win som hlavne koli kompatibilite s MS produktami a hlavne cene (top model za 290€ !! ) a ak to ma mat cela firma tak tam ta cena skutocne ma poriadnu vahu. a viem ze ak by winphone prestal existovat tak tiez prejdem na iphone, hoci aj o 2 generacie starci... Androidov som mal niekolko a aj topmodely ale prave to lagovanie a neodladenost systemu uz po par mesiacoch pouzivania ma odradila definitivne... (nehovoriac o deravosti a bezpecnosti systemu)
net.Xtreme [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Gramatika 2017-01-10 08:53:48
avatar
10ti neexistuje, píše se 10
Odkaz
Sajo24 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-01-10 17:19:57

Ja som dlhé roky používal android, bol som nadšený, potom som vyskúšal okna, povedal som si že nič lepšie nie je. Ale je, skúsil som Iphone SE a lepšie vyladený fón z množstvom vyladených aplikacií som ešte nevidel. Myslel som, že jablká sú len pre snobov, ale nie je to pravda. Nepochopíš kým nevyskúšaš.
beYYYk [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-01-10 19:20:25

Tenhle produkt mě přivedl k Apple. Naprostá spokojenost.
r.mrazik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-01-11 14:49:21

vzhledem k tomu,ze telefony od samesungu,htc,sony a dalsich stoji temer stejne co iphone je to cely docela sranda...
samozrejme muzeme najit par psychocinskych pristroju o tretinu levneji,ale i ty jdou cenami nahoru (nehlede na podporu,reklamaci a dalsi veci ktery jsou tragicky)

android ma oproti jabku nevyhodu/vyhodu v mrakach pristroju...samozrejme pokud je vice firem a vice modelu v roce,tak se tam objevi neco drive nez v jabku,kdyz je to jedna firma a dela jeden pristroj rocne...

a za ty "nizky" prodeje iP7 si muze apple sam...vydavat treti rok stejne vypadaji telefon je fail jak prase,i kdyz ten telefon je skvely...
Nexon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - To je tedy zajímavé, že 2017-01-12 10:39:32

rok před "vynálezem chytrého m. telefonu Applem" jsem měl chytrý mobilní telefon a to model MIO 701 s procesorem Intel XScale PXA270 na 520 MHz s dotykovým displejem, USB a Bluetooth. Běžel na něm Windows mobile 5 (upgradovaný později na 6.5), má GPS (což první Apple neměl)dokonce legendární čip SIFR III a občas ho používám i teď jako GPSku pro trasování bodů v terénu. Apple opravdu nevymyslel chytrý mobilní telefon, ale 100x opakováná nepravda ... však to znáte.
Sajo24 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-01-12 20:52:48

A čo používaš teraz na volanie ?
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

Videa
DeadPool 2 je zpět s novým trailerem – střílí si z konkurence
DeadPool 2 je zpět s novým trailerem – střílí si z konkurencePátek, 20 duben 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 659x
Komentářů: 0
Šílený herní Serious Sam se vrátí po čtvrté – už letos?
Šílený herní Serious Sam se vrátí po čtvrté – už letos?Pátek, 20 duben 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 528x
Komentářů: 0
Jurassic World: Fallen Kingdom – finální trailer je tu!
Jurassic World: Fallen Kingdom – finální trailer je tu!Středa, 18 duben 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1113x
Komentářů: 0
Apple není schopný opravit iMac PRO počítače - prostě to neumí!
Apple není schopný opravit iMac PRO počítače - prostě to neumí!Úterý, 17 duben 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2389x
Komentářů: 7
Corsair představuje iCUE – nové rozhraní pro ovládání a monitorování PC
Corsair představuje iCUE – nové rozhraní pro ovládání a monitorování PCÚterý, 17 duben 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 832x
Komentářů: 6
CorelDRAW Graphics Suite 2018 – nová verze se spoustou novinek
CorelDRAW Graphics Suite 2018 – nová verze se spoustou novinekPondělí, 16 duben 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1045x
Komentářů: 1