Prodeje Tabletů stále padají – bublina která splaskla. Apple iPad stále jasně vede. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 09 listopad 2017
altTablety měly být zemí zaslíbenou. Před lety jim mnozí podřídili vše. A těžce narazili.

 

 

 

 

S kroucením hlavy mnozí z výrobců vzpomínají na předpovědi analytiků kolem roku 2010-2012, kteří prorokovali světlé zítřky tabletům, které dorazí PC. Pro roky 2017 byly předpovědi a prognózy někde kolem až 300-400 milionů tabletů ročně. Realita je o poznání jiná.

Prodeje tabletů klesají již mnoho kvartálů, většina výrobců už výrazně pročistila nabídku a ač tablety nikam neodcházejí, jejich nabídka je podstatně menší. A není se moc co divit, v Q3 2017 spadly prodeje meziročně o dalších 5,4% na pouhých 40 milionů kusů. Vzhledem k průměrné ceně tabletu a velké konkurenční, je tam pro mnohé výrobce výroba tabletů obtížně rentabilní. Mnozí v tom utopili nemalé investice v počátcích a slibovaný boom se nekonal.

Navíc se ani příliš nemění, kdo tabletům vládne. Zatímco na poli telefonů Apple spíše stagnuje na druhé pozici s velkou ztrátou na Samsung a pomalu ho dohání Čínská konkurence, na poli tabletů je jasným králem. Jeho iPad je nejen stále nejprodávanější, ale dokonce prodeje lehce stouply na 10,3 milionů kusů a podíl je tak 25,8%. Naopak SAMSUNG na druhém místě ztrácí a oslabil na 15% podíl se 6 miliony kusů tabletů. Třetí pozice pak patří AMAZONu, který ovšem razí výrazně odlišný business model, než ostatní konkurence. V jeho případě prodej tabletů výrazně narostl, z 3,1 na 4,4 milionu a už mu tak patří 10,9% trhu.

V závěsu jsou opět čínští výrobci, HUAWEI a LENOVO, oba mírně posílili, oba prodali zhruba 3 miliony kusů a mají tak podíl kolem 7,5% každý. Výrazně však oslabili všichni ostatní. Podíl ostatních výrobců spadl z 42,8% na 33,3%, což kusově dělá pokles z 18,1 na 13,3 milionu tabletů. Lze tedy jednoduše říci, že vyjma špičku se už skoro nikomu jinému nedaří s klasickými tablety. Není se moc co divit, spousta lidí raději dá přednost mnohem šikovnějšímu konvertibilnímu PC řešení, kdy současné mobilní PC s rozpojitelnými nebo otáčecími obrazovkami jsou mnohem lepší řešení, nabízející veškerou funkcionalitu tabletu, ovšem bez obětování výkonu, mobility a funkčnosti co by klasického PC se vším všudy. Tablety tedy nejen že nepřeválcovaly klasická mobilní PC, spíše byly asimilovány právě PC platformou. Příliš se neočekává, že by prodej klasických tabletů měl nabrat jiného směru a nejspíše tak bude nadále klesat.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 12
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
YORGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-10 16:35:34

Tablety s androidem pěkně padly na hubu z jednoduchého důvodu. Telefony s androidem zvětšily obrazovky už na 5,5 až dokonce víc jak 6 palců a jejich výkon za rozumnou cenu stoupnul tak radikálně, že nemá cenu mít další zařízení s oddělenými daty které má o kousek větší display a stojí 2/3 ceny toho telefonu...výrobci si toho začali pomalu všímat před asi 2 nebo 3 lety kdy se začali vrhat na výrobu smartphonů.
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-10 18:56:19
avatar
Osobne tedy ani po tech x letech pro sebe zadny tablet nikdy neporidil, beru to jako proste konzumni zarizeni, hlavne mi neprijde ergonomicky pohodlne - pohodli velkeho monitoru a periferii typu mys, klavesnice, poradne repro, to proste nikdy nenahradi. Chytry telefon sice pouzivam, ale taky nerozumim jakto ze to je tak popularni, pro mne to je jen nouzove zobrazovadlo pro vyjimecne situace. Ja proste nejsem cilova skupina.
Co ale povazuji za achilovu patu tabletu, tak to je hw vybava - temer zasadne je u vetsiny tabletu dosti podradna vuci chytrym telefonum, neni to dost paradox? Ve vetsim tele je daleko vice mista, ale proc ma absolutni vetsina tabletu horsi hw nez telefony? Je mi jasne ze vetsi display na tabletu je nakladnejsi na vyrobu, ale ta neumera me zarazi. Dnesni phablety proste nabidnou lepsi hw za lepsi cenu a proto tablety nejsou tolik zajimave.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Captain Marvel v traileru – nejsilnější superhrdinka MARVELu
Captain Marvel v traileru – nejsilnější superhrdinka MARVELuÚterý, 18 září 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2243x
Komentářů: 27
F1 se snaží udělat hezčí formule. Koncepty pro 2021 sezónu.
F1 se snaží udělat hezčí formule. Koncepty pro 2021 sezónu.Úterý, 18 září 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1285x
Komentářů: 7
Jak určitě nestavět počítač!
Jak určitě nestavět počítač!Neděle, 16 září 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 4033x
Komentářů: 32
Shadow of the Tomb Raider vyšel i s českou Larou.
Shadow of the Tomb Raider vyšel i s českou Larou.Sobota, 15 září 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1633x
Komentářů: 3
Assassin’s Creed: Odyssey s námi bude rok. Jaké jsou HW nároky?
Assassin’s Creed: Odyssey s námi bude rok. Jaké jsou HW nároky?Středa, 12 září 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1149x
Komentářů: 3
Iron Fist přichází s druhou sérií – jaký je?
Iron Fist přichází s druhou sérií – jaký je?Úterý, 11 září 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1611x
Komentářů: 3