Ceny procesorů AMD RYZEN 5000 – jsou výše, ale ne vysoko! Mají nejen vynikající poměr cena/výkon Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Monday, 12 October 2020
altZEN3 procesory AMD stojí trochu více, ale má to i dobrý důvod. AMD naštěstí stále nedělá Intel.

 

 

 

 

Procesory AMD má mnoho lidí, speciálně ti, kteří se v oblasti PC neorientují, zapsané jako „tu levnější a slabší variantu proti Intelu“. V nadcházející nové generaci se AMD chce téhle pověsti definitivně zbavit. Protože jak víme, Intel je dnes slabší a ve všech ohledech vlastně horší varianta proti AMD, ale stále si klidně účtuje za své čipy více. A věřte tomu nebo ne, někteří na vyšší cenu slyší. Dražší přeci znamená lepší ;). Levnější = horší. AMD tedy zvýšením cen se snaží především nebýt tím „horším řešením“, ale přesto se nebojte. Nevzdává se pozice výhodnějšího řešení. A to nejen poměrem cena/výkon, než je Intel, ale už nechce být nutně levnější. Ceny nových procesorů ZEN3 nastavilo podle toho.

Všechny 4 představené modely jsou o 50 dolarů dražší, než byly předchůdci ZEN2 a jsou hlavně dražší, než konkurenční Core. Je ale pravda, že speciálně u 6jádrového 5600X je cena přes 8 tisíc korun skutečně vysoká na 6tijádro, speciálně vzhledem k tomu, kolik dnes platíme za 8jádrový RYZEN 7 3700X. Osobně považuji za nejhůře naceněný model ale ten 8jádrový RYZEN 7 5800X, který za 449 dolarů (12 500 korun) je jen o 100 dolarů levnější, než 12jádrový RYZEN 9 5900X (15 400 korun vč. DPH). Myslím si, že AMD mělo zůstat na 399 dolarech za těch 8 jader. Na druhou stranu připomínám, že původní RYZEN 7 1800X vycházel za 499 dolarů, takže 5800X je pořád levnější ...

Samozřejmě že bych obecně byl jako zákazník raději, aby novinky byly levnější. Ale současně chápu, proč k tomu navýšení došlo. Musím také zdůraznit, že AMD představilo jen ty nejvýkonnější a obvykle dražší TOP „X“ verze v každé třídě. Vůbec nepředstavilo nástupce nejpopulárnějších cenově nejvýhodnějších modelů, jako RYZEN 7 3700X a především RYZEN 5 3600, které dělají hlavně tu výhodnost. Na rozdíl od Intel nabídky, kde nižší verze jsou výrazně slabší než ty vyšší a nejdou na ně ani dotaktovat, AMD taktování plně podporuje a z těch levnějších modelů si tak snadno můžete ty dražší udělat. Proč ale zatím AMD nepředstavilo levnější ZEN3?

  • AMD důsledně zacílilo marketing jedním směrem! Schválně.

Určitě jste si toho všimli. ZEN3 procesory budou nepochybně nejlepší ve všech aplikacích, AMD ale marketingově zdůrazňuje hlavně herní nasazení. A to přes fakt, že AMD pochopitelně dobře ví, že na tom z praktického hlediska výkonu procesoru, vlastně moc nesejde. Už RYZEN 3000 byly v běžné praxi plně srovnatelné s Intelem. Jde o to, že musíte vytvořit velmi specifické podmínky, které v praxi málokdy nastávají, aby se výkon CPU ve hrách vůbec projevil. Obvykle tedy použít extrémně výkonnou a drahou grafiku pro velmi nízké rozlišení, což je kombinace, kterou ale drtivá většina hráčů nemá. Je to ale jediná kombinace, ve které jsou nějaké měřitelné rozdíly ve výkonu CPU ve hrách.

AMD si určitě dalo hodně práce najít nastavení her, aby mohlo ukázat ty 20%+ výkonové nárůsty, které v prezentaci demonstrovalo. Nejde o to, že by neexistovaly, jde o to, že v běžné praxi většina uživatelů žádné podobné dramatické rozdíly neuvidí. Protože drtivá většina hráčů není omezena výkonem ze strany CPU (buď má pro 1080p hraní mnohem slabší grafiku, která je sama o sobě omezením, nebo má výkonnou grafiku, ale hraje ve vyšším rozlišení, takže CPU zase není limitací). Proč se tedy AMD rozhodlo zvýraznit rozdíl, který v praxi zase takovým rozdílem nebude?

Protože Intel dělal poslední roky to samé a marketingově to skvěle fungovalo. Mnoho lidí si dnes myslí, že pro herní PC nutně potřebujete drahý procesor, kdy AMD je samozřejmě nebude přesvědčovat o opaku. O čem je ale chce přesvědčit a má na to ten správný nástroj, že Intel už není tou nejlepší volbou, protože je prostě slabší. AMD tedy zvolilo stejný přístup, a protože fungoval pro Intel bude fungovat i pro AMD. Osobně ale budu pokračovat v tom, že pro herní nasazení podle mě není procesor tím zásadním. AMD se ale podle mě jinak správně zaměřilo a soustředí marketingově na ten maximální výkon hlavně ve hrách a v jednojádrových aplikacích. To je místo, kde mělo slabiny, ke byl Intel vnímán jako „ten lepší“. A přínos ZEN3 nejvíce vynikne právě na nejvýše taktovaných variantách, které nejsou utaženy na TDP apod. proto si AMD vybralo i představit nejdříve je, než „levnější“ varianty. Ale není to jediný důvod.

Neznamená to ovšem, že se RYZEN 5 5600 a RYZEN 7 5700X nakonec neobjeví. Jenže AMD má stále na trhu RYZEN 3000 sérii, takže pokud chcete levnější CPU, jsou zde pořád. Určitě podle mě ale ukončí produkci RYZEN 9 3950X/3900X a RYZEN 7 série, protože samozřejmě nemá smysl vyrábět vedle sebe dvě 7nm řady, když ty samé drahé a omezené kapacity může využít pro novější verzi CPU. U RYZEN 3000 tedy neočekávám stejný vývoj situace, jako s RYZEN 2000. Ty totiž jsou a stále budou na trhu pokračovat. Navíc AMD se nebojí ty ceny oficiálně zlevnit, pokud by to bylo potřeba.

  • Stále nákladnější výroba

Jedním z důvodů, proč jsou ceny nových čipů vyšší, je i jejich výrobce, tedy TSMC. To o zákazníky nemá nouzi. Dokonce si může vybírat, komu kolik kapacit přidělí a jeho 7nm produkce je plně zamluvena na rok dopředu s frontou dalších zájemců. TSMC sice s AMD velmi úzce spolupracuje a preferuje jej, kdy AMD by v současnosti už mělo být spolu s Apple jeho největším zákazníkem. Ovšem TSMC si nechává slušně zaplatit. Pokud by AMD slušně neplatilo, TSMC s radostí přidělí ty 7nm kapacity někomu jinému.

Bohužel cena 7nm výroby tak neklesá, ale naopak roste. A to zjevně můžeme být rádi, že AMD použilo tu starší verzi 7nm výroby, protože ta vylepšená s EUV je ještě výrazně dražší. No a 5nm produkce je prý ještě o další polovinu nákladnější. Jinými slovy, neočekávejte pokles cen procesorů ani GPU, protože jejich produkce je stále nákladnější a jen díky chytré strategii čipletů a menším čipům, AMD dokáže snížit ty náklady na rozumnou mez. Pro orientaci – ceny za wafer (křemíková deska, ze které se řežou čipy):

  • 12nm GLOBALFOUNDRIES cca 4000 dolarů
  • 7nm TSMC cca 10 000 dolarů
  • 5nm TSMC cca 17 000 dolarů

(náklady na čip se tak dají udržet rozumné jen pokud se jich na ty wafery dá dostat více a s velkou výtěžností (= menší čipy). Větší čipy = menší výtěžnost = vyšší náklady a roste to exponenciálně).

TSMC bohužel dnes postrádá konkurenci, kdy AMD nemá, za kým jiným jít. Není to ovšem proto, že by TSMC podobně jako Intel, konkurenci jakkoliv omezovalo nebo zlikvidovalo dominantní pozicí, ale tím, že TSMC se daří technologicky postupovat vpřed, zatímco konkurenti zpomalují a mají potíže s vývojem, zpoždění apod. SAMSUNG je také vytížený a jeho výrobní procesy nedosahují v tuto chvíli kvalit TSMC. No a Globalfoundries je stále jen na 12nm, kdy pro AMD tak vyrábí čipsety, ale také ty I/O čipy, které jsou součástí RYZEN 3000/5000 série a pokračuje také produkce POLARIS (RX 500) a RYZEN 2000 (ZEN+). Proč? Protože 12nm wafer u Globalfoundries stojí jen zlomek toho, co si za 7nm wafer účtuje TSMC a o kapacity GF není zase tak velký zájem, takže AMD může využívat plně za výhodných podmínek.

Sluší se také dodat, že TSMC není Intel a nesedí jen s rukama v kapsách na těch penězích. TSMC ty obrovské peníze ihned ve velkém investuje zpět do vývoje výroby, a to už několik let nad rámec původních plánů. Ano je to drahé, ale bohužel jinak to nejde. A zatím se může chlubit výsledky, které nikdo jiný nemá. Šíleně drahá ovšem extrémně pokročilá 5nm výroba už totiž běží, 3nm a 2nm se připravuje. A každá nová generace bude bohužel výrazně dražší, protože náklady na jejich vývoj stále rostou. Každý posun je náročnější a vzhledem k potížím konkurentů nesmíme brát postup TSMC jako něco normálního. Bez TSMC a jejích sice drahých, ale extrémně technicky pokročilých procesů, by bohužel AMD bylo třeba odkázáno na starší 12nm u GF,. A bylo by tak v jen o něco lepší pozici než Intel a ZEN procesory by zdaleka nebyly takové, jaké jsou, i když z hlediska nákladů na jejich vývoj, by nebyly pro AMD o nic levnější!

Uvést na trh do prodeje levné 7nm procesory nebo grafiky je tak stále dost oříšek, vzhledem k neklesajícím nákladům na tuhle nákladnou výrobu. 7nm TSMC je sice v běhu už dobré 2 roky, ale stále je tím nejlepším, co existuje a konkurence prostě nemá nic plně srovnatelného v potřebném objemu a vyladění, a AMD tedy nemá kam jít. RYZEN 3 3100 za 2700 korun je absolutní minimum. A nepočítal bych s výrazným rozšířením nabídky levných 7nm procesorů. A budeme rádi za nějaké to 7nm APU. Zato zůstane určitě RYZEN 2000 série, kdy RYZEN 5 2600, dnes za 3500 korun, tu bude ještě hodně dlouho. AMD si tím i kryje záda, kdy pokud vám jde o co nejlepší poměr cena/výkon při co nejnižší ceně, nemá Intel moc šancí proti RYZEN 2000 sérii. Zkouší to alespoň na papíře (realita dostupnosti a cen je bohužel horší), ale na straně AMD je stále i mnohem lepší platforma. 7nm výroba ovšem zatím zůstane hlavně pro dražší modely.

  • Proč jsou vyšší ceny a uvedení jen "X" verzí i dobrou zprávou?

Osobně si nicméně myslím, že AMD klidně mohlo udržet ty oficiální ceny na úrovni RYZEN 3000, ale neudělalo to. Ono na tom zase tolik nezáleží, protože víme, že procesory AMD RYZEN se velmi rychle začnou prodávat za nižší než ty oficiální ceny, které AMD nemusí ani změnit. Třeba mnoho RYZEN 3000 stále mají stejné oficiální cenovky od svého zahájení, ale běžně se prodávají i o několik tisíc korun levněji. AMD však chtělo cíleně mít ty RYZEN 5000X dražší. Proč?

Někteří si klepou na čelo, nicméně bohužel existuje mezi námi spousta lidí, kteří podle ceny nakupují. A to nikoliv ve smyslu, co je výhodnější a levnější, ale naopak, kupují to, cíleně co je dražší! A to byl Intel. Jenže nové procesory AMD jsou ve svých cenových kategoriích o pár dolarů dražší než Intel, což tedy v očích některých bude znamenat, že jsou lepší. Tímhle se tak AMD zbavuje nálepky „levnějšího producenta“. Rozhodně se ovšem nezbavuje výhody lepšího poměru cena/výkon. Ano, nové RYZEN 5000 jsou dražší než Intel Core 10000 ve stejných cenových hladinách, ale protože jsou současně i ve všech ohledech lepší, výkonnější, jsou stále výhodnější. AMD RYZEN 5000 mají lepší poměr cena/výkon než konkurenční Intel, navíc mají nižší spotřebu, jsou efektivnější a pro lepší platformu.

Navíc stojí za pozornost, že AMD uvádí celou nabídku TOP variant procesorů najednou (6 až 16 jader) a to modely, které využívají ty nejlepší kusy křemíku. Z toho můžeme usuzovat, že výtěžnost výroby je vynikající (ne jako při startu RYZEN 3000, kdy jsme na 16jader museli čekat, než se výroba a výtěžnost zlepší). Paradoxně tak je ale teď problém udělat ty levnější procesory, protože obvykle mají méně povedené kusy čipů, které nezvládají ty vyšší takty. Jenže když zdá se většina vyrobených čipů je kvalitních a použitelných pro TOP verze, je trochu hloupé je prodávat co by méně povedené za nižší cenu. Nepochybuji ale, že AMD postupem času přejde s produkcí od RYZEN 5 3600 a RYZEN 7 3700X na novější RYZEN 5 5600 a RYZEN 7 5700X, protože prostě chybí v nové generaci slušné 8jádro za méně jak 10 tisíc. A hlavně chybí ZEN3 procesor za 200-250 dolarů, což je pozice, kterou okupuje RYZEN 5 3600 což je v retailu nejprodávanější procesor současnosti. AMD ale nějakou dobu bude doprodávat RYZEN 3000 sérii ZEN2 a najíždět na produkci ZEN3 a chtělo se prostě teď marketingově soustředit na maximalizaci výkonu a připravit Intel o velice konkrétní pozici a pověst. A to i v tom smyslu, že AMD prostě nechtělo být lacinější řešení, kdy pro některé znamená levnější = horší …

  • AMD RYZEN 5000 jsou pořád levné a hlavně pořád výhodné!

Přesto že cena novinek není úplně tam, kde bychom si jako zákazníci přáli, a oficiálně jsou o 50 dolarů dražší než předchůdci, neznamená to, že jsou vyloženě drahé, nebo dokonce předražené. Ano, nejsou teď pro každého, ale pro to jsou na trhu stále RYZEN 3000 a také RYZEN 2000. Především pokud ovšem mají ten výkon, jaký AMD inzeruje, tak přes vyšší cenu než konkurenční Intel Core 10000 v případě mainstreamu), jsou stále výkonnější a mají tak i lepší poměr cena/výkon.

Jistě dobře víte, že já osobně dávám prioritu dobrému poměru cena/výkon, kdy se ale nemusíme bavit jen o levných produktech. Mě třeba vůbec nevadí grafická karta nebo procesor za 1000 dolarů, pokud má ale té ceně úměrný výkon a vlastnosti, tedy má dobrý poměr cena/výkon. I drahé produkty mohou mít dobrý poměr cena/výkon a neplatí to zdaleka jen o PC komponentech. Příkladem je třeba RYZEN 9 3950X nebo nový 5950X. To není levný procesor a někteří mají osypky, když ho označuji za mainstream, kterým ale prostě z hlediska výkonu a hlavně platformy, prostě je. High end jsou Threadripper pro TRX40 což je úplně jiná liga výkonu a všeho. Proti nim je 16jádrový RYZEN 9 opravdu jen mainstreamek :).

Nicméně 699/799 dolarů, co tyhle 16jádrové RYZEN procesory stojí, znamená zhruba 20 – 22 tisíc korun vč. DPH. A přesto že je to hodně peněz a samozřejmě jen málokdo si tohle koupí, ty ceny jsou vynikající vzhledem k tomu, co tyhle procesory nabízí. Intel nemá naprosto nic, co by pro mainstreamovou platformu mohlo s RYZEN 9 soupeřit. Jediné, co se tomu po stránce výkonu blíží, je 18jádrový Core i9-10980XE, který je ovšem slabší na jádro i na celek, je nesrovnatelně méně efektivní a vyžaduje drahou a zastaralou X299 platformu. Intel za ten svůj procesor chce ale přesto 28 tisíc korun. Což je sice polovina toho, co stál pod označením 9980XE, ale pořád mnohem více, než za ve všech ohledech lepší RYZEN 9. Takže ano, AMD RYZEN 5000 nejsou levné, ale s ohledem na to, co nabízí, jsou stále výhodnější než Intel. A není to ani tak dávno, co si Intel účtovat ještě mnohem více, kdy se určitě shodneme, že kdyby Intel měl procesory jako jsou současné RYZEN a měl tedy náskok jaký má AMD, tak by si účtoval klidně dvojnásobek. Ostatně nemusíme se hádat, že by tomu tak nebylo. Ještě nedávno totiž taková situace s dominujícím Intelem na trhu byla a ty ceny byly jinde.

  • AMD stále není na úrovni toho, co si dovolil účtovat Intel:

Přijde vám 6jádrový RYZEN 5 5600X za 299 dolarů drahý? Pomalejší 6jádrové Intel Core i7-8700K s poloviční efektivitou vycházelo před 3 lety za 359 dolarů!

Přijde vám 8jádrový RYZEN 7 5800X za 449 dolarů drahý? 8jádrový Intel Core i9-9900K s nižším výkonem a dvojnásobně horší efektivitou vyšel před 2 lety za 499 dolarů a verze Core i9-9900KS před rokem vyšla za 524 dolarů!

12jádrový RYZEN 9 5900XT za 549 s výkonem a efektivitou vysoko nad úrovní čehokoliv, co dokáže Intel do mainstreamu nabídnout a výkonem nad úrovní 14jádra Intel (který prohraje na plné čáře na 1 jádro), je také velmi levný. 14jádrový po všech stránkách horší Intel Core i9-10940X, který vyšel před rokem a stojí 797 dolarů.

No a 16jádrový RYZEN 9 5950X za 799 dolarů je prakticky zadarmo proti Intelu, který ani není schopen nabídnout podobný výkon, natož efektivitu. Jediné, co se tomu výkonem někde přiblíží, ale zdaleka nestačí, je Core i9-10980XE za 1000 dolarů. A to je jen přeznačený 9980XE který stál 2000 dolarů. Ale 5950X je naprosto převálcuje ve všech ohledech. Takže pokud někdo chce tvrdit, že AMD se chová jako Intel, tak s tím opatrně. Pokud by se AMD chovalo jako Intel, tak jsou ty ceny na dvojnásobku.

AMD sice ceny zvýšilo, ale jen tak, aby se dostalo papírově nad Intel v některých případech v mainstreamu, a zbavilo se tak nálepky „levnějšího řešení“. Za ty peníze ale dostanete po všech stránkách lepší procesory, výkonnější procesory a pro lepší platformy, stále i s lepším poměrem cena/výkon, a tak s těmi cenami nemám až takový potíž. AMD ale podle mě udělalo chybu jen v tom, že tuhle diskusi s lehce negativním nádechem na téma zvýšení cen, vůbec připustilo. Pokud by současně s těmi pěti X modely uvedlo i levnější a úspornější RYZEN 5 5600 a RYZEN 7 5700, nikdo by neřekl ani popel. X verze byly navíc vždy dražší a méně výhodné a většina lidí na ně ani nekoukala. Což teď nejde, když výhodnější „ne X“ verze AMD neoznámilo. Nepochybuji ale o tom, že se těch levnějších ZEN3 modelů také dočkáme. Nedává samozřejmě smysl vyrábět nějak delší dobu RYZEN 3000, když používá stejný proces, stejné linky a dokonce stejný základ procesoru (AMD vyměnilo jen ten 7nm čip ZEN3 za ZEN2, zbytek CPU je prakticky stejný včetně I/O atd.).

Ale pokud prostě jdete hlavně po nižší ceně, tak musím zdůraznit, že RYZEN 3000 zatím neodchází a RYZEN 2000 rozhodně nekončí. Intel navíc nemá nic konkurenceschopného ani proti nim, výkonově sice stačí, cenově ale jen někde v nejnižších hladinách, ovšem jakmile přijde řeč na efektivitu a kvalitu/možnosti platformy, nedává sebemenší smysl si Intel proti lepšímu AMD kupovat.

A nově je to dilema ještě snazší, kdy pokud ale chcete to nejlepší ve všech ohledech, co na trhu je, tak jsou tu od 5.listopadu nové RYZEN 5000 a přes ten příplatek jsou stále výhodnější než konkurence, která si ve své době účtovala i mnohem více. A v případě vyšších modelů RYZEN 9, vlastně ani konkurence neexistuje. Takže v tom ohledu jsou ty ceny RYZEN 9 5900X a 5950X vlastně extrémně příznivé. AMD si naštěstí na Intel stále nehraje, ale je pravda, že kvůli němu ty ceny některých modelů zvedlo, nebo spíše kvůli některým zákazníkům. Bohužel prostě někteří zákazníci paradoxně slyší na vyšší cenu. Vyšší cena = lepší produkt a doteď byl v mnoha mainstreamových cenových hladinách Intel dražší. Já jen doufám, že RYZEN 5000 bude následovat předchůdce, kdy se procesory poměrně rychle začaly v obchodech po vydání prodávat po několika týdnech za nižší než ty oficiální ceny. Současně doufám, že AMD nahradí nějakými ZEN3 modely jinak stále nedostižné RYZEN 5 3600 a RYZEN 7 3700X brzy, i když letos to už asi neudělá a bližší informace k tomu nemám.

AMD chce, abychom teď věnovali pozornost RYZEN 9 5950X/5900X a poté 5800X/5600X, a to také uděláme. Stále nemohu uvěřit tomu, co o nich AMD říká. Pokud je to totiž pravda, je to zázrak, který Intel s ničím, co v dohledné době chystá, nedokáže ani vyrovnat, natož překonat, což vzhledem k nesrovnatelně větším možnostem Intelu, co by firmy, vypovídá o hodně věcech.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
vaskos [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-12 18:49:48
avatar
netreba zabudat ze okrem zvysenej ceny, nove CPU uz nemaju chladic - takze to navysenie cien je v absolutnom vyjadreni este vyssie..
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-12 19:01:24
avatar
ano, ty chladiče jsou škoda, jenže Intel je také nedává a bohužel lidi ty chladiče stejně většinou nepoužívali, takže to bylo plýtvání dobrým materiálem

nicméně k levnějších CPU kde je větší % uživatelů co BOX chladič používá, tam zůstávají.

AMD se ale prostě chtělo dostat oficiální cenou nad ten Intel, tak aby nebylo za "levnější řešení" ... na výhodnosti to moc nemění, AMD je výhodnější. Ale ano, já osobně měl ty chladič, speciální Wraith PRISM RGB, docela rád i když se přiznám že jsem jej také nahradil ...
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-12 19:52:01

Wraith PRISM RGB mam stale na 3700X teplota CPU cca 40°C 500 ot/min. Vyše roka mi svieti v presklennej skriny. Mam doma už rok Mugen 5 za suprovych 38€, ale stale som si nenašiel čas odmontovať zakladnu dosku a pripevniť tam mugena, som si hovoril že ked ho budem po roku prepastovavať tak vymenim chladič, teraz zase veď predam 3700 a kupim 5900 tak potom vymenim, pri mojej lenivosti ešte asi PRISM pobeži i na 5900
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-12 20:08:37
avatar
3700x na wraithu 40 stupnu Jo ale v biosu ze?
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 00:14:37

Asi bez fotiek mi neuveriš...
Jeden obrazok windows opera, druhy hra PUBG.
Obrázek
Obrázek
PC klasika CPU3700X Box chladič, doska 570 asus, GPU 1060 6GB, ram kingston 16GB, disk M2
Ashnobe88 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 00:48:57

Ale tady se přeci mluví o teplotě a ne spotřebě sestavy pokud to dobře chápu. Jenže ty na fotce máš měřák spotřeby.

Edit: sorry koukal jsem jinam jsem idiot
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 07:09:31
avatar
AHa a v tom PUBG je to jakože na plný výkon jo ? Ten měřák je zapnutý na aktuální watty? Tak to máš hodně úspornej 3700x když celej PC při hraní super náročného PUBG bere 85W.
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 08:07:10
avatar
A těch 2,2GHz je co?
3700X má základ 3,6Ghz a boost 4,4GHz.

EDIT: 40°C při 500 ot./min budeme mít všichni když CPU není využíváno. Jde o to, co chladič dá v plné zátěži CPU.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 08:06:01
avatar
To je tak když si někdo pořídí CPU za 9000 a potom ho užívá jako Celeron za 1500 A ještě všem bude tvrdit jak to netopí. Ale ani si nepovšimnul, že to tak nějak "nemá výkon".
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 08:12:27
avatar
Tak snajprik píše o 40°C při 500 ot. což bych řekl že bude normální. Ty otáčky budou skoro minimum větráku, takže je jasné že CPU není nijak vytížené...to se to pak chladí
A klidně to může být tím, že ve hře stojí a nic nedělá...to pak jde vytížení dolů a s tím samozřejmě takty, spotřeba a teplota. A nebo jede na spotřebu a ticho a má CPU podtaktované a upravené napájení.
Tak jako tak v těchto případech nejde hodnotit chladič.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 08:21:02
avatar
podle těch hodnot se to CPU ani nepřepnulo do zátěže, jediné co žere je karta, která počítá CPU jede pořád v idle, takže tam má něco "špatně" Fór je v tom, že na tom takto nebude sám protože takto se tu už semnou dohadovalo více odborníků co doma mají 3600 a s boxem mají max 55 stupňů a podobný hovadiny.
darksicek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 10:17:22
avatar
47-39C ma moje 3300X v idle na 240 AiO.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 08:32:07

Idle ked sa dane jadro nevyuživa je 2,2GHz. PUBG nevyuživa cele CPU v zaťaže su len 2-3/8CPU Odkaz Prave toto CORE 0 nieje pod zaťažou , musel by som to rozkliknuť aby ukazovalo aktualne zaťaženie všetkych jadier, ktore sa využivaju a ktore nie. Ani GPU neide na plne hra ma obmedzenie na 60FPS (Free) cca je vyťažena na 30%
Na CPU mam obmedzene napajacie napatie na 1,1V preto spotreba celeho CPU pod zaťažou je 52W.
Pri plnom zaťaženi CPU a GPU to je 127W ale ani v tedy teplota CPU mi nelezie cez 54°C a ot box chladiča 1100ot/min
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 09:21:46
avatar
Nevím co nechápeš na tom, že pokud chceš měřit tepelnou náročnost CPU a nebo výkon chladiče tak to musís měřit na 100% zatížení. To je asi jakoby jsi měřil výkon auta a měl šešlápnutý plyn na 1/10 protože jedeš na spotřebu

Takže pokud chceš něco měřit zapni combustor stress test na 15 minut a potom sem dej fotky a to budou reálný hodnoty. A můžu ti narovinu říct že tam nebude 150w a ani tam nebude teplota nižší jak 90 stupňů.
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 09:48:51
avatar
Dobře, beru že to je takt jednoho jádro, to mi nedošlo. Ale stejně...bavíme se tu o chladiči a teplotách ne? A to se testuje v plné zátěži, protože v polozátěži už ty hodnoty budou jen lepší. A navíc máš omezené napájení, takže celá debata je o ničem.
AlmightyCraft [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 08:56:45
avatar
Když už jsi si dal takovou práci, mohl by si pustit nějaký program který CPU vytíží alespoň na 80%+ (ideálně 100%) a třeba po 60min zátěže vyfotil? Prostě měřit teplotu procesoru bez zátěže je tak nějak nanic, naopak by to ukazovalo jak moc to topí i když se CPU fláká na 2,2Ghz.
rumpeak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 14:39:21

Já se dívám na účinnost chladiče po tom, co pustím Cinebench 3x po sobě.
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 14:44:58

Cinebench je fajn na zjištění výkonu. Ale co se týče teplot, tak je to moc krátká zátěž.
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 17:29:38
avatar
Taky si myslím. Já používám OCCT...prostě dlouhodobá zátěž co vytáhne teplotu na max.
rumpeak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 14:40:03

Jestli máš zájem, 2 chladiče Wraith stealth ti daruji. Nechladím ničím horším než Dark rockem nebo NH-D15.
Vinnie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Ryzen 3000 vs 5000 2020-10-12 18:57:05

Čakal som na nové Ryzeny ako malý chlapec
Keďže som si chcel poskladať nové Pc. Ale keď som uvidel ceny tak ma prešla chuť. Kde je ten generačný posun, kedy ryzen 5000 nahradí Ryzeny 3000 za rovnakú cenu? R5 5600x bude aspoň za 320 euro u nás. Dávať koncom roka 2020 za 6 jadro také peniaze ?! Tak to v žiadnom prípade AMD. To radšej nekúpim nič alebo z trucu kúpim z bazaru nieco. Kde je logika že 6 jadro stojí rovnako ako 8 jadro z minulej generácie? Koho trápi že koľko stál i7 8700k ? Veď sa písal rok 2017... Škoda a je to smutné
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-12 20:03:22
avatar
Nikdo tě nenutí nové Ryzeny kupovat.
Ryzeny 5000 mají mít cca +20% výkonu více než Ryzeny 3000, to jako myslíš, že ten výkon navíc dostaneš zadarmo? Kor jestli překonají Intel?

Podívej se, co AMD za 4 let dokázalo.
Předtím nás tu x let Intel ojebával a držel výkon CPU. Logicky, nebyla konkurence tak není potřeba kam se hnát. Tak by se zachoval každý, protože to je byznys.
A za 4 roky bum prásk a výkon CPU díky AMD poskočil o obrovský kus dopředu a Intel má konkurenci jako hrom.
A ty se ještě rozčiluješ, že si za to AMD řeklo nějaké prachy navíc?
Buď za to rád. Teď totiž nastane ten největší konkurenční boj a to je dobře pro nás, zákazníky.
darksicek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 10:33:34
avatar
Predtim nas ojebaval Intel. Ted nas bude ojebavat i AMD. A vsichni budme spokojeni, ze nejsme ojebavani jen jednim vyrobcem, ale dvema. Huraaa.
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 11:37:48
avatar
Budou nás ojebávat dvě firmy? Když se výkon a ceny srovnají, tak asi těžko. Tomu se pak říká konkurence (pokud tedy nemají kartelovou dohodu).
Pokud se nové produkty nebudou prodávat, třebas právě kvůli ceně, tak jejich ceny půjde dolů.
Je to vlastně na nás...buď ceny budeme akceptovat a nebo ne.

Na trhu je mnoho procíků, každý si vybere. A že vyleze nový výkonější produkt ale taky dražší je přece normální.
Bude zajímavé sledovat co se s těmi cenami stane za půl roku.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 11:44:31
avatar
No realita je ale taková že defakto do 3000 už není žádný moc zajímavý levný CPU. A pokud se ukončí i 2600 a 1600 tak to bude úplnej konec
Akulacz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 12:03:13

Asi to bylo myšleno tak, že většinou bylo standardem, že nová generace přišla s nějakým výkonem navíc, ale za cenu té předchozí, která zlevnila. Takhle získáme vyšší výkon, ale ten poměr cena/výkon už se moc nepohnul.
Já pokud nevyjde nějaká R7 5700x s rozumnou cenou asi ten upgrade také odložím a budu dále týrat 2600. Aktuálně je pro mě důležitější grafika, GTX1060 už je docela za zenitem. tak se budu těšit na jaro, co nám nabídnou v nižším segmentu nebo se podívám po nějaké RX5700 nebo podobně výkonné kartě.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 12:24:57
avatar
No to ano, ale ono je docela problém se orientovat jen na segment 5000+. Jako pokud brzy nepřijde nějaký novější CPU do hladiny pod 3000 a pod 5000 tak fakt nevím co od toho očekávají za prodeje? Mě třeba přijde 5600 za tu cenu neprodejný. Jako 12 16 jádro mi přijde cenou v pohodě, ale to 6ti za cca 9? Eh. To hodně vázne a obhajovat to může kdokoliv/jakkoliv. Tak jako jsem nikdy nedoporučoval vyhoněný intelovský 4 jádra tak bych dnes nedoporučil tyhle 6ti, právě protože cena. A pokud jsme se s intelem za 10 let pohnuly skoro nikam tak s AMD za posledních pár let jsme vlastně udělaly reálně pokrok +2 jádra v tomto segmentu ve kterém jsme za stejné peníze kupovaly 8smi jádro. Takže tak trochu jakože couváme. A řekněme si narovinu náklady na výrobu CPU se moc dopředu nehrnou, určitě ne tak jako u GK . Takže vývar na CPU je proti GK královský.
darksicek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 15:08:57
avatar
Nejaka konkurence na trhu je pouha iluze. Ve skutecnosti je to jak rikate - zalezi jen na nas jestli to budeme kupovat. A kdyz se rozhlidnu jak leti iphony, elektromobily a jine predrazene kokotiny, tak je evidentni, ze se najde vic nez dost lidi ochotnych dat dobrovolne penize navic, protoze to uz neni otazka (s)potreby, ale prestize.
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 17:32:57
avatar
Ano, souhlasím. Bohužel v tomto svět nechápu.
pcmaker [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-12 19:05:01

Hmm. Je to moc. Ale dalo se to čekat, tak jak AMD nabírá na síle. Intel už není hegemon a v AMD to cítí. My, kteří nepatříme ke střední třídě, budeme muset ještě nějaký ten pátek počkat na nová CPU. Mně jen mrzí ta nedostupnost R3 3300X. Skvělý Low-End CPU, použitelný i do ultralevných herních sestav. Bohužel není. A už dlouho. To mne nutí sáhnout po nových CPU i3-10100F od Intelu, který je bude nabízet od 79,-US$, což je hodně bezkonkurenční cena. Intel ví, že AMD v dohledné době nic v Low-endu nevydá a tak zaplní tuto prázdnotu jako první. Nemohu si pomoci, ale mám pocit, jako by Intel byl, i přes problémy které s výrobou má, pořád o krok napřed. Marketingové oddělení je stále na vysoké úrovni. To se musí nechat.
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-14 01:10:38
avatar
Souhlas, Intel už není hegemon. Problém je, že aby někdo kupoval takto levné a výkonem tomu odpovídající CPU, tak buď žádný PC nemá, a nebo musí mít ultra vykopávku, aby si tímto nákupem výrazně polepšil. Nakupovat něco co je o 20% výkonnější než to co má, považuji za přece jen plýtvání penězi a nebo to musí být hardware fanoušek. Ale ten zase nekupuje taková CPU. ZEN3 má dle mého oslovit majitele ZENů první a první plusové generace + lidi co migrují od Intelu, kde jsou na ceny za jaké se budou prodávat ZEN3 běžné. Nevěřím že majitelé ZEN2 houfně přejdou na ZEN3. V to myslím nevěří ani AMD. Pokud jde o marketing, tak jsem vskutku rád. že AMD mnoho praktik Intelu nepoužívá. Nicméně i tady máš částečně pravdu, AMD by mělo přidat. Pak nemusím mít pocit na tomto webu, že jsem se ocitl na dislokovaném marketingovém oddělení AMD. Chápu DD, že si také uvědomuje tuto slabinu AMD a snaží se markeťáky AMD zde nahradit. Když jsem si s námahou přečetl tento článek, tak bych ho raději četl až po testech, který si DD zde udělá sám, a nikoli předem, kdy je opřen jen prezentaci AMD. Tím nechci tvrdit že AMD udává zavádějící informace ale vlastní test je vlastní test. Ten má vždy vyšší argumentační váhu.
darksicek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 10:41:52
avatar
To by ses divil, kolik lidi ma doma stare vykopavky. Stara pentia, nebo AMD Phenomy, FX, atp. Pripadne nekomu odejde deska, tak hleda nahradu. Bazarove ceny jsou neskutecne vysoke, takze je nekdy i lepsi postavit novej komp. A tady je 10100F velmi zajimava volba.
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 11:34:05
avatar
No vždyť to tam píši. Mě právě postihlo to že před léty odešla deska a AMD vlastně už končilo se starou architekturou CPU a do vydání ZENů zbývalo cca 4-5 měsíců. Do končícího jsem jít nechtěl a tak jsem poprvé v životě šel do Intelu i5 4670K jako nouzového řešení. Chci se zase vrátit k AMD, ale nechce se mi opět naskočit do pomalu končícího soketu AM4 a tak to asi vydržím a počkám na novou platformu, která snad bude ohlášena příští rok a tak v roce 2022 se vrátím k AMD.
rumpeak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 14:42:56

Vem 3100. Zapneš PBO a jseš na výkonu 3300. A stojí nezadbatelně méně.
pcmaker [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 20:18:06

Děkuji za radu. Pro sebe bych to určitě tak udělal, ale když někomu stavím PC, tak většinou, vlastně nikdy jej netaktuji, ale vše nechávám na výchozích hodnotách. I v AMD vědí, proč má ten který procesor nastaveny provozní parametry tak, jak jsou. Možná je to škoda nevyužitého potenciálu, ale beru ohled na to, že si tím nezadělám na nějaké případné problémy do budoucna, tak jak budou komponenty, potažmo napájecí zdroj stárnout a měnit se jejich parametry k horšímu. Dávám přednost vždy spolehlivosti, v rámci možností, před maximálním výkonem a využitím na 1xx%. S odstupem času mohu říct, že to bylo dobré rozhodnutí a lidé, kterým jsem stavěl PC byli spokojení že jim pracuje dlouhá léta bez ztráty dat.
Ellasar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-12 19:28:20
avatar
No já nevím, ale i9-9900K se prodává cca za 410€ a maká na všech jádrech v pohodě na 5GHz, což si myslím že zase celkový výkon nebude nižší než 5800X, a ten 5GHz stable na všech jádrech nedá, no počkejme si na reálné testy, sám jsem hodně zvědavý, myslím si že AMD tentokráte s cenou přestřelilo a že jim TSMC trošku víc zvedlo ceny a proto ta cena.
pcmaker [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-12 19:57:13

Souhlas s tím TSMC a bylo to několikrát zdůrazněno i v článku. AMD podle mne nemělo jinou možnost. Kombinace nejnovějšího výrobního procesu a vylepšení architektury bylo jedinou cestou ke konečné porážce dlouholetého soupeře. Tomu AMD prostě nedokázalo odolat. Bylo to příliš lákavé sousto. Přejme si, aby ceny za nějaký čas po vydání trošku klesly. Ale to je spíš zbožné přání, než reálné očekávání.
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-12 21:55:14

AMD pouzilo rovnaký výrobný proces ako pri predošlej generácii zen 2.
pcmaker [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 06:58:45

Ano, je to tak, ale jedná se o novou zakázku a TSMC nebude vyrábět nejnovější Ryzeny za ceny, které byly dohodnuty pro předešlou generaci 3xxx. V tomto bych číňana nepodceňoval.
TurboCmelak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-12 19:58:49

Zjisti si něco o IPC.. v R20 počítám pro Ryzen 5800X podle GURU3D zhruba 5700, když hodím decentní OC, věřím, že 6000b nebude problém.

Pro 9900K podle netu jsem zjistil, že při 5ghz to má 5100b a to furt nemluvím o reálné spotřebě.

Single core je prostě 518 vs 618, AMD jasně vyhraje.
Ellasar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-12 20:05:25
avatar
Jo IPC v Cinebench, mě ale zajímají reálné testy ve hrách napříč všemi možnostmi.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-12 21:34:46
avatar
to IPC co AMD udává je napříč mnoha aplikacemi ...

Cinebench je založený na reálné aplikaci ;)
darksicek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 10:47:44
avatar
Podobne jako mereni emisi ala Dieselgate?
rumpeak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 14:49:04

Ve hrách je CPU úplně jedno. Mě jedou hry stejně na starém i7 4790 jako na nových RYZENech. Limitem je GPU. Nemám žádnou pilu, ale 5700XT taky není úplně ořezávátko. A argumentovat tím, že procesor se ukáže při 1080 hraní je totální nesmysl. Na 1080 hraní si nikdo nekoupí nic lepšího než RADEONa 580 (pokud koupí, měl by navštívit Dr. Chocholouška). A nesmyslné testy, jaké vymýšlí Obermaier - tedy GPU za 20k plus v kombinaci s 1080 a hledání limitů CPU mi přijdou jako akce z drogového večírku. Sorry, ale já osobně bych tedy nedal 20k za GPU proto, abych na tom hrál v FHD. Zvlášť v době, kdy 55" UHD televize stojí 9000Kč.
darksicek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 15:11:09
avatar
FullHD se da hrat i na 144FPS. A na to 580 fakt nestaci. Mozna tak u CS:GO.
sparkyyy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 20:12:22

Je plno lidi co hraje kompetitivni strilecky a rozliseni je nezajima. Jen at jim to nejede ani v nejnarocnejsich situacich pod 250 fps na tech jejich 240hz monitorech.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-15 04:00:49
avatar
To tvoje "plno lidí" bude reálně tak 1% hráčů maximálně...
StahlGAMING [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-12 19:51:46

Kto nutne potrebuje nove CPU tak tych +50 eur navyse za najnovsiu technologiu nazabije a ten kto nepotrebuje nutne (ako napr. ja ) tak si pekne pocka pol roka kym sa znizi cena. Akurat ta cena 5600x je skoda no.
hor410 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 08:56:42

Já si počkám na 5600 bez X. A nebo vezmu 3600X který by mohl trochu zlevnit (i když to nečekám, spíš se přestane prodávat).
vaskos [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-12 20:02:24
avatar
tesil som sa na 5000 dost no nieje to az take ruzove ako som si vysnival...

moje i5-6600k pravdepodobne este trocha este vydrzi kym nepride 5700x... rad by som siel do 8 jadra ale 450€ je dost veru.

pockajme si na recenzie a odporucania...
StahlGAMING [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 11:29:58

Bratu ty si troška mimo, najprv si zaobstaraj desku co ti bude podporovat novy zen3, potom nove ddr4 pamate, vyber si chladic co ti uchladi 5700x -5800x...
Marcel19751 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - je to dost 2020-10-12 20:08:49

a dokud se nezmátoří Intel, tak ten výkon nemají důvod prodávat levněji. Kromě toho těch kapacit pro procesory taky mají jen omezené množství, takže proč prodávat levně a nechat si pak nadávat, že nebylo dost pro všechny protože se to hned vyprodalo. Takhle to mohla být kalkulace, že to koupí ti co opravdu chtějí a nebudou řešit peníze navíc. Zbytek, který se třepal buď počká, nebo koupí starší generaci...Bohužel je to tak, že už nejsou jen ti druzí vzadu a pokud někdo čeká od nových Radeonů nějakou pecku v poměru cena výkon(obzvlášte pokud se dostanu high endu Nvidie na dostřel),tak bude trochu zklamán.Nacení to při podobném výkonu o chloupek levněji a budou argumentovat efektivitou a tím se sen hráčů bohužel zřejmě rozplyne...
vaskos [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-12 20:27:53
avatar
na alze 5800x = 475€..skoro som sa trafil , akurat je to este viac ;)

zda sa ze Jezisko to tento rok uz nestihne...
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-12 20:46:09
avatar
hlavně jak jsem to před vydáním říkal, tak mě tu village idiots mínuskovali. Na druhou stranu jsem potěšen, protože jsem čekal ještě víc, 50$ je v normě a je to tak akorát pro někoho kdo chce CPU hlavně na hry. Bylo by fajn kdyby 3950X šel nějak rozumně dolů, ale to se asi nestane. Kdo chce lepší ceny, pro toho zůstává Zen2 jako rozumná koexistující volba i po vydání Zenu3.

mezi 5600X a 5800X je stále velká cenová díra, s tím že 5800X je prostě z těch 3 představených ten "nejhorší" takže ještě počkám na non-X 8 jádro ideálně v 65W za lepší cenu a když nebude tak klidně Zen2
StahlGAMING [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-12 21:55:17

To ako myslis, ze "village idiots"?
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 09:37:37
avatar
Odkaz
Icik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-12 20:52:57

No, takhle to bude podobné asi i s cenami nových RX6000. Pokud se bude střídat o vítězství s RTX3080, tak i cena bude velice podobná. Takže od 20tis jen to frkne.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 00:55:58
avatar
ne nutně,Ryzen si budoval jméno několik generací a špička ve všem je až teď.

Naproti tomu Nvidia byla posledních X generací leader (pls no kecy "konzole/pravda/fakta", důležité že NV tak byla vnímána masy), tzn. i Radeon bude potřebovat několik generací vítězství a být top ve všem, aby si mohl stanovovat sebevědomou cenu.

Navíc v této generaci Radeon možná ani vítěz nebude. Prezentovaná big navi jistě nebyla "top skjů" (mínuska od village idiots co nechápou, že předvybalit top nedává žádný smysl - basic psychology), nicméně prezentovaná karta je docela blízko 3080 a pište si, že bude levnější než 3080.

No a tak nám zbývá už jen ten nejvýkonější big naci model a ten tu 3080 rozhodně dá (opět za lepší cenu a spotřebu). Dá i 3090? Nevím, tohle už tvrdit nebudu, i když ji nedá otázka koho vlastně nějaká 3090 s 5% výkonu ve hrách navíc s nesmyslnou spotřebou a cenou o 500$ vyšší vlastně zajímá? Moc lidí ne
gepir [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - ... 2020-10-12 21:06:24

Mno ALZA opet nastreluje ceny....
vaskos [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-12 21:15:41
avatar
449 USD je len cista cena pre AMD.

Treba si priratat DPH + marza predajcu.

tu su nejake porovnania europskych cien

https://videocardz.com/newz/amd-ryzen-5000-zen3-series-european-pricing-spotted
hor410 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 08:59:27

Hlavně člověk nepochopí, že $=€ . Ale co už.
AlmightyCraft [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 09:17:10
avatar
většinou to je +- tak že $ + 21%dph = cena v Eur (neboť v USA se cena uvádí bez daně, ta je tam jiná dle státu, v EU spotřebitel musí vidět cenu s DPH)

edit:
Příklad dnes kurz dle CNB USD = 23,029, EUR = 27,175.
1000 USD = 23029kč + 21% DPH = 27 865Kč s DPH, 1000 Eur = 27 175kč s 21% DPH. Jestli stačí pro tvou cenotvorbu. Samozřejmě i v EU je DPH různé ale je to 17-27% v průměru však kolem 20%.
Ellasar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-12 22:09:47
avatar
Řeknu to asi tak, pokud v reálných herních testech rozdrtí Intel jdu do něj, zajímá mě 5900X, na ceně mě pata neleží, momentálně mám i9-9900KS a na cestě vodní blok pro RTX 3090, ale jak říkám a opakuji se, herně rozdrtí.
LubiQus [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-15 09:50:23

Jestli hrajes ve 4K (s tou sestavou asi urcite), tak s tim CPU co mas, je uplne fuk zda bude 5900X vykonnejsi, pac ve hre nepoznas ani prd. Jen vyhazovani penez (ano vim, mas jich dost).
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-12 22:56:50

Ceny jsou logické ... pokud po určitou dobu budou na trhu koexistovat procesory generace 3000 a současně nové 5000, navíc v situaci, kdy se řada 3000 prodává velmi dobře ... pak nedáte nový produkt na trh za cenu toho předchozího. AMD potřebuje řadu 3000 doprodat se slušnou marží a situace na trhu tomu nahrává.
Nicméně nakonec po pár týdnech půjde řada 3000 do výprodeje až nakonec úplně z nabídky zmizí a pak se dá očekávat, že se řada 5000 posune cenou dolů. Mezitím si AMD vydělá na těch, kteří nemohou chvíli počkat
Za dané situace celkem normální postup.
GiGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 07:53:42

Hele DD , nechces jit do marketing.odd. AMD? Presne tohle tam potřebují. Slohiva prace na tema obhajoby drahych CPU
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 11:25:43
avatar
nejsem marketing, prostě jen píšu tak jak se věci mají bez zaujetí. Navíc kdyby si ten článek četl, tak tam píši, že osobně bych samozřejmě rád viděl ceny co nejníže ...

současně tam máš jasně s fakty a důkazy uvedeno, proč R5000 nejsou drahé CPU, že jsou stále velmi výhodné a mnohem levnější než pdoobná CPU v podobné pozici bývala ...

ale tebe by jistě zaměstnali u Intelu, přesně takové lidi tam potřebují.
ReveNCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 11:50:39

tak hlavne ze chvalis amd za dobrej marketing, kdy ty narusty herniho vykonu co tady na slidech ukazujou jsou v tech nejspecifictejsich pripadech a doma je nikdo nedosahne, ale NV byla nejvetsi lhar, kdyz si na jednom slidu dovolila napsat u 3080 2x vetsi vykon nez u 2080
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 13:08:45
avatar
já je nechválím, já říkám že míří správným směrem z hlediska přístupu, který bohužel u konkurence funguje, takže musí taky, ale že já osobně budu testovat tak jako nadále ...

pokud by AMD tvrdilo, že 5950X má 2x větší výkon než 3950X a ona realita byla jen 60% tak budu AMD kritizovat. jinak váš příéspěvek beru jako flame a udílím BAN.

a to platí pro kohokoliv, kdo tu bude flamovat něco o tom, že dělám marketing AMD, kdybych ho dělal, tak samozřejmě nikoho banovat nebudu, protože každému rád AMD prodám ... ale to vy prostě nechápete. A vyhlašuji nulovou toleranci flamerům a lhářům ...
LadIQe [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 08:05:25

tieto komentare ked ste platili 400e za 4 jadro niekolko rokov, tak to bolo ok ze? teraz platite 400e za 8jadro a placete, ake drahe to je nech ta korona zosilni a vyhubi tento mor, bo na to sa neda pozerat

vy si uvedomujete, ze intel pyta takmer rovnaku sumu za:
- horsiu platformu
- horsiu efektivitu
- 7r vyladovany lacny 14nm proces
- ziaden pcie4

a tak by sa dalo pokracovat, ale zaaaroven ocakavate, ze amd da nizsiu sumu pre:
- pokrocilejsiu platformu
- efektivnejsiu platformu
- vykonnejsiu platformu
- pokrocilejsi a drahsi proces (cena takmre 2x vyssia za waffer|

ako ja neviem, ale ak toto vam pride stale drahe, tak sup do skoly a znova si prejst matiku

boze preco sa ja vobec rozculujem nad ludskou degeneraciou
GiGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 09:03:48

Ale vubec ne!
Neobhajuji vysoke ceny Intelu.
Nelibi se mi tahle slohova prace. Stacilo to napsat 2 odstavci.
Takhle mi to prijde jako obhajoba vysokych cen AMD, zatimco u Intelu je to jakoby samozrejmost, ze ma vysoke ceny...
Tomcat22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 10:47:23

Já to říkám pořád, že pokud by se vyhodily opakující se informace, ta spousta omáčky kolem, tak ten článek bude poloviční nebo dokonce třetinový, při zachování veškeré užitečné informace DD ale rád píše slohovky no

Mám rád články na svethardware.cz, Vítek je píše tak, jak by se mělo. Nezaujatě a věcně informuje o faktech, bez jakýchkoli osobních preferencí k té či oné straně.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 13:10:02
avatar
bohužel, když vynechám tu "omáčku" tak tam nebudou souvislosti a to proč situace je jaká je ...

a já budu radši, když se do mě budou někteří navážet proto, že je to delší, než proto, že jsem tam něco nenapsal ...
Alferi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 08:09:22
avatar
Ceny Zen 3 podle všeho odpovídají výkonu i tržním podmínkám, proč potom psát esej na téma "Co AMD činí dobře činí"?
ku.ba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Dotaz 2020-10-13 09:23:39

Vyšší cena procesorů mi nevadí, spíš mi vadí koupit teď procesor za 20, abych příští rok kupoval znovu, včetně desky, protože budu chtít DDR5. Mohl bych znát váš názor? počkat nebo koupit? Děkuji
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 09:50:14
avatar
vím přesně jakou dostaneš odpověď - "máš-li na procesor za 20, máš i na další procesor za 20 příští rok".

Asi se shodneme, že taková odpověď je blbost a píšeš to nejspíš pro to, že nechceš platit 2x20K za CPU po roce. Pak máš tedy 2 možnosti:
- počkat
- vykašlat se na CPU za 20, vzít těch 20 a rozdělit je, tzn. kup si hned třeba 5800X a za 2 roky utrať zbylou částku za nějaké nové CPU co ti na to vyjde + prodejní cena toho předchozího CPU -> skončíš na lepším CPU za stejných 20 tisíc + DDR5 platformě, než kdyby sis kupoval jednorázově 20K CPU
ku.ba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 10:56:16

to nebylo myšleno tak, že mě cena netrápí proto, že si můžu koupit 5 procesorů z měsíc, ale tak, že si myslím, že poměr cena/výkon je u nových Ryzenů naprosto v pořádku.
Dudo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 09:58:07
avatar
ak máš teraz zúfalo málo výkonu meň teraz. Pravdepodobne pri príchode novej generácie ani nebudeš potrebovať výmenu, pretože teraz pri vhodne nadimenzovanom nákupe toho výkonu budeš mať nadbytok. Samozrejme pokiaľ dom nepočítaš počasie alebo vývoj vesmíru....
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 10:03:21
avatar
Je to jen na tobě. S tím ti nikdo nepomůže. Ty si musíš srovnat na co to chceš a jestli chceš utratit prachy teď a pak znovu.

Já jsem třebas typ, co s PC vydrží x let a upgraduje pak spíše celé PC. S Ryzenem se to trošku změnilo. Ze 4jádra APU jsem přešel na Ryzen 1700 hned jak vyšel. Potom upgradoval GPU, SSD a poslední co bude je CPU (asi 3900X). No a s tím zase vydržím x let, max. upgrade GPU/SSD.
Ale jsou lidi co mění každý rok, někdo se honí za každým % výkonu atd. Tak to je pak těžké radit

Co máš teď za sestavu? A primárně k čemu?
GiGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 10:33:36

Proc chces DDR5?
ku.ba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 10:51:14

Pracuju se zvukem a používám objemná data, která se přesunují do paměti. Když koukám na frekvence co budou mít DDR5, říkám si, že pak ty doby uploadu budou daleko příjemnější, než jsou nyní.

Nešlo mi o to, dovědět se, jestli když chci, mám koupit a když nechci tak nemám.

Spíš jsem to myslel tak, že mi někdo dá kvalifikovaný odhad, jak rychle myslíte, že bude DDR5 dostupné, abych místo roku nečekal 3. Zároveň mám strach, jak bude vypadat první generace....jestli u té třeba nebudou ty rozdíly natolik markantní, tudíž se to čekání vlastně opět prodlouží.

Nicméně mám strach, že to rozhodování dopadne jako vždycky....protože ona vždycky bude nějaká lepší technologie, na kterou by stálo za to počkat. Přece ale...tady nejde jenom o procesor, ale i o novou patici, takže pokud bych počkal a koupil za rok DDR5 a nebylo to úplně ono, nemusel bych už měnit komplet celé PC, ale jenom jednotlivé komponenty...což zase hraje ve prospěch čekání.

Tak nevím, jsem z toho trochu jelen
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 18:19:47
avatar
Je otázka jak to bude s AM5. Jestli podobně jako s AM4...tedy že zvládnë zase několik generací CPU, tak bych asi počkal.

Má někdo info k AM5?
V tom nějak plavu.
martin.666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 12:15:42
avatar
AM5 přijde pravděpodobně s Zen 4 a podle různých roadmap kde se i Zen 4 objevoval to vypadalo že tu bude v průběhu roku 2022, je možné že pokud půjde vše bez větších komplikací tak již během první poloviny 2022 by mohly vyjít Zen 4 procesory pro desktop a koncem roku Zen 4 TR a serverové modely
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 12:59:00
avatar
To je fajn, ale o podpoře několika generací CPU se asi ještě nemluvilo že?
To podle mě totiž bude hodně důležité. Doufám, že se AMD nevydá cestou Intelu kde nová generace CPU + nutnost nové desky.
martin.666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 13:43:20
avatar
O tom nic nevím ale snad to bude jako nyní nebo alespoň tak že bude na těch prvních AM5 deskách podpora i pro 1 další generaci, tedy Zen 5
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Ono je to skôr o výrobchoch do 2020-10-13 17:15:23

Ono je to skôr o výrobchoch dosiek - aj preto AMD neuviedlo low end Zen3

A to môže byť problém Zen 3 je úplne iná architektúra.... A AMD počíta, že ludia by na low end Zen3 použila low end dosky so 400-kovými čipovými sadami, kam sa podpora Zen3 nevojde a to, že to nenaštartuje by dávali netechnickí používatelia za vinu AMD. A teda by si u nich AMD poškodila meno. Pri High end Zen3 je lacná doska nepravdepodobná a teda tí ľudia budú mať na doske väčšiu flash pamäť a teda podporu ZEN3 de facto istú.Citace:
List of AMD CPU microarchitectures

15h Bulldozer / Piledriver / Steamroller / Excavator
16h Jaguar / Puma
17h Zen / Zen+ / Zen 2
18h Hygon Dhyana (Do Číny licencovaný Zen)
19h Zen 3

Odkaz

A má to aj ínu sadu Machine Specific Registers a to aj počtom a teda de facto na podporu Zen3 + niečo potrebujete dve rôzne AGESA-y vo flash

Citace:
5 September 2020 at 01:35
In preparation for "future AMD systems", which is likely AMD EPYC Zen 3 "Milan" server processors, there will be more banks for the Machine Check Exception handling.

Banks for the Machine Check Architecture are a means of organizing subsystems/subevents with their relevant MSRs for detecting/reporting machine errors. Older processor families had only a few banks of registers for machine check support while the current limit in the AMD MCE driver has been 32 banks. With a patch queued in ras/core ahead of Linux 5.10, that maximum number of banks is being increased from 32 to 64.

[url]https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=AMD-Going-To-64-MCE-MCA-Banks
[/url]


Citace:

Podpora Zen 3 / Ryzen 4000 CPU na čipsetech 400 může být, má to však háček
20. 5. 2020

Zároveň bylo z vyjádření AMD zřejmé, že oficiální podporu na generaci čipsetů 400 společnost nemůže zajistit, což vysvětlovala vyčerpanou kapacitou flash paměti pro BIOS. To je vcelku logické - podobný problém nastal již s generací 300 o rok dříve, navíc architektura Zen 3 patří do jiné rodiny než Zen / Zen+ / Zen 2, takže si její podpora vyžádá více prostoru než prostá generace předešlých. Zůstávalo však nejasné, zda výrobci desek nabídnout tzv. beta-BIOSy, neoficiální řešení které přišlo již loni pro čipsety 300, nebo ne.

Odkaz
A preste sa to tam nezmestí..
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 18:39:37

Nová generace se nerovná nová deska. Desky pro intel jsou na 2 generace. Desky od AMD na 3 aktuálně. Pokud teda na 3xx nepůjdou 5xxx ryzeny
GiGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 14:47:02

Vetsinou to je tak, ze dnesni nejrychlejsi pameti budou lepsi nez prvni varka nove technologie. Vubec na nic bych necekal...
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 18:27:25
avatar
Ještě jeden dotaz: je to problém RAM?
Data se musí nahrávat z nějakého disku, RAM je dneska několikanásobně rychlejší než SSD PCIe v4 v RAIDU.
ku.ba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-14 09:23:49

Asi bych to nevnímal jako problém, jako spíš úvahu jestli čekání stojí za to, že to pak bude lepší. Nicméně, máš pravdu, že SSD bude data brzdit úplně stejně. To mě vůbec nedošlo, děkuji
StahlGAMING [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 11:18:47

Joj tie vaše "virualne nakupi" a plač nad cenou drtiva vacsina z vas co tu vypisuje nema ani na 3600
Akulacz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-15 12:17:44

Proč myslíš? Spousta lidí nakupuje, ne to na co má, ale co jim přijde výhodné.
O víkendu jsem třeba koupil 2c 1,35GHz APU i s deskou za 40€. Jednak to na daný účel stačí a sehnat dnes desku s LPT také není úplně jednoduché.
Někdo má danou částku, kterou max může a někdo kolik max chce za to dát...
A dnes když 6-8c by měl být standard je jejich nacenění hodně vysoko.
martin.666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 11:37:57
avatar
8-jádrový 5800x je za 12390 Kč s DPH Odkaz, to je tedy ještě o 400 Kč více než co stojí 12-jádrový 3900x Odkaz
Spacekd [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 13:25:46

Naprosto souhlas s DD. Na hry je to zbytečně drahý a přínos ve 4K naprosto zanedbatelný, spíš jde o marketing, jsme tady, porazili jsme Intel i vtom posledním nesmyslným testu. Kdo bude kupovat na FHD proc za 8 nebo 12tis a grafikou za 20tis. Řada 3000 je na hry naprosto dostačující a dlouho bude viz. konzole.
Derryk [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Mainstream 2020-10-13 13:29:06

Příkladem je třeba RYZEN 9 3950X nebo nový 5950X.To není levný procesor a někteří mají osypky, když ho označuji za mainstream, kterým ale prostě z hlediska výkonu a hlavně platformy, prostě je.

Ne, RYZEN 9 3950X nebo nový 5950X mainstream prostě není. Označení mainstream nemá s výkonem nic společného. Mainstream jsou jednoduše nejprodávanější typy. Co je na tom těžkého k pochopení?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 13:39:12
avatar
AM4 je mainstreamová platforma a 5950X je tedy mainstreamový procesor, protože high endový ThreadRipper tam neosadíš ...

a Ryzen 9 se prodává mnohem více než Threadripper, takže i z pohledu prodejů je mainstreamem ...
Derryk [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 16:23:15

Jenže mainstream je to co se prodává nejvíce a ne více.

Čtyřkolová vozidla jsou mainstreamová platforma a Tesel se prodá mnohem více než osminápravových tahačů, takže Tesla je z hlediska prodejů mainstream. To má logiku..
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 17:09:15
avatar
no a RYZEN 9 se prodávají nejvíce z výkonnější RYZEN procesorů včetně ThreadRipper série ...

a znovu ti opakuji, RYZEN 9 jsou mainstream hlavně proto, že jsou pro mainstreamovou platformu a nemohou být nic jiného, když jsou nad nimi mnohem výkonnější Threadripper modely, mnohem dražší a pro high end TRX40 platformu ... takže opravdu RYZEN 9 nemůže být nic jiného než mainstream ... high end to opravdu není v žádném ohledu ... na to jsou moc levné, moc slabé a pro mainstream platfromu ...
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 18:37:28

Co je potom prosím Ryzen 1200? Je taky pro meinstreamovou platformu
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 18:48:26
avatar
samozřejmě ... je pro AM4
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 19:05:54

Co samozřejmě? Co to teda je za CPU?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 20:19:38
avatar
pro mainstreamovou AM4 platformu ... a přestaň laskavě trolovat, snad si jsi schppen vyhledat, co má ten čip za patici ...

a přestaň tady šaškovat ...

ano RYZEN 1200 jako 4 jádro je dnes low end ....
Ano je pro mainstreamovou platformu, stejně jako mainstreamový RYZEN 9 3950X ....
3950X je mainstream, protože je pro AM4 a také má jen 16jader, nelze ho házet do jednoho pytle co by high end s ThreadRipper které mají až 64jader a jsou pro high end platformu ...

ThreadRipper jsou také výrazně dražší, proti nim 3950X jen za 20 tisíc je skutečně mainstreamový CPU, čemuž odpovídá i mnohem větší objem prodejů proti high endovým threadripper ...
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 20:34:17

Já si myslím, že tu šaškuješ spíš ty. 16 jádro je mainstream, protože je do AM4 a je nad ním něco víc. R3 1200 je low end, protože už asi nepatří do AM4. Tvoje logika je skvostná. A už ti to tu napsali jiní.
Buď používej správné výrazy - to znamená označuj je výkonnově nebo nepoužívej meinstream na něco, co mainstream není. Nevím co je na tom složitého.
Mainstream je pouze a jen jeden. A to je nejvíce prodávaný CPU.
vulu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 22:18:17

pro mainstreamovou AM4 platformu ... a přestaň laskavě trolovat, snad si jsi schppen vyhledat, co má ten čip za patici ...

A ty si snáď schopný si vyhľadať, čo slovo mainstream znamená.
Pletieš si mainstream s midlle end.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 22:52:45
avatar
nepletu .... 16 jádrový procesor RYZEN 9 je mainstream, nemůže být high end v žádném slova smyslu když existují ThreadRipper procesory které jsou mnohem výkonnější, mnohem dražší a pro high end platformu ...

takže přestaňte tu s těmi nesmysly, ať se vám to líbí nebo ne RYZEN 9 je mainstramový procesor pro mainstreamovou platformu, to jsou fakta ... a
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-14 08:19:39
avatar
No zdá se mi že tohle má nějaký trhliny, protože:

Je tedy třeba TR 1920x mainstream a nebo highend?
A Intel Core i5-7640X je tedy highend? Protože je do 2066 což je HEDT. Asi bude dobré označovat to podle celkového výkonu ve vztahu k projdejnosti. Což vychází ze základních pouček marketingu.

Když postavím auto (superb, passat) na podvozku golfa (nejprodávanější platforma) taky to z něj nedělá automaticky mainstream. A tak to platí u všeho.

Vztah platformy k processoru je jen určující určitá omezení použití (velikost ram, pci-e linky) ale nic více.

Ale je mi to vlastně jedno. Klidně tomu můžete říkat mimozemskej procesor pro mě za mě. Je to jen vaše vizitka.
Derryk [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-14 11:42:34

Je tedy třeba TR 1920x mainstream a nebo highend?

Ta otázka je nesmyslná.
Když se bude najvíce prodávat highend bude mainstream highend.
Když se bude najvíce prodávat lowend bude mainstream lowend.

To jestli je nějaký typ CPU patří do mainstreamu má nulovou vztažnost k jeho výkonu.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-14 12:42:55
avatar
žádné trhliny nemá, samozřejmě že i staré threadripper jsou high end, nicméně co jsou dnes především, je výprodej ... takže těžko se o nich bavit v souvislosti s aktuálními modely ...
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-14 08:27:41
avatar
DD, pamatuji doby kdy jsi tu psal, že mainstream je od cca 5tis po cca 8-9tis...teď si nepamatuji ten rozsah v USD.

Ale doba se asi změnila, když dneska CPU za 1tis i za 20tis je mainstream, protože jej nacpeš do jedné platformy.
A kde je lowend?
ku.ba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-14 11:14:23

Není tady ta přestřelka trochu zbytečná? ať si každej Ryzen 9 zařadí podle vlastní chuti. Ono...vliv na jeho cenu to mít nebude
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-14 12:25:12
avatar
naprosto zbytečná, fakta jsou jasná, RYZEN 9 se 16jádry je proti high ednovým ThreadRipper s 24+jádry mainstream z pohledu výkonu, ceny, platformy ... je to jako by někdo tvrdil, že 1+1 = 11
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-14 13:06:40
avatar
A co je tedy ta Core i5-7640X ?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-14 13:09:41
avatar
fosílie
Derryk [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-14 14:55:45

naprosto zbytečná, fakta jsou jasná. Ryzen 9 není nejprodávanějším typem procesorů ergo není to mainstream.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-14 15:10:21
avatar
fakta jsou jasná je to mainstream je mnohem prodávanější než ThreadRipper což je high end ...
Derryk [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-14 17:36:12

Fakta jsou jasná není to mainstream je mnohem méně prodávanější než R5.
Fakta jsou jasná R5 je mainstream je mnohem prodávanější než cokoliv jiného.

Mainstram není o tom, že je něco prodávané méně než něco jiného, ale co je prodávané nejvíc.

R9 ja maximálně, a zaveďme si pro to nový termín "mainsidestream".
Derryk [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-13 21:51:43

Ne R9 mainstream není, až bude nejprodávanější, pak ano, ale zatím tomu tak není.

Ano AM4 je mainstreamová platforma, ale to automaticky neimplikuje, že veškeré CPU do ní použitelné jsou mainstream. Jak podotkl renmou: Je r3 1200 mainstream protože je AM4? Podle tvé logiky to tak je.

Je úplně jedno co je nad nimi nebo pod nimi. Jediným měřítkem mainstreamu je jen a pouze objem prodeje.
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-14 06:34:27

Citace:
Pletieš si mainstream s midlle end.

Citace:
nepletu .... 16 jádrový procesor RYZEN 9 je mainstream, nemůže být high end v žádném slova smyslu když existují ThreadRipper procesory které jsou mnohem výkonnější, mnohem dražší a pro high end platformu ...

Tady máš odpověď. Přeber si to jak chceš
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Ten problém je, že AMD čaká na 2020-10-13 16:12:41

Vývoj CPU architektúry x86 trvá 4-4,5 roka a 420 dní (to vychádza na 6.10.2020 pre Zen3) nábeh a optimalizácia výroby+ dodávky partnerom. (5,5 roka od uvedenia Zen-u bude 2.9.2022) A to, či sa Intel prebral vďka Zen-u uvidíme najskôr vtedy. Mimochodom medzi Bulldozerom a Zen-om je bez 5 dní 5,5 roka..
Citace:

AMD Ships First "Bulldozer" Processors
September 07, 2011 7:45am EDT

Odkaz
Citace:
AMD Ryzen(TM) 7 Desktop Processors Featuring Record-Breaking Overclocking Performance Available Worldwide Today
March 02, 2017
After four years and thousands of hours of development, AMD today released the first three models of its highly anticipated, high-performance AMD Ryzen™ desktop processor

Odkaz

Citace:
Návrh Zen 3 byl dokončen, pracuje se na Zen 4
13. 8. 2019


Odkaz

Citace:
Architekt Zenu zmínil vývoj Zen 5
11. 4. 2018
Mike T. Clark, šéfarchitekt Zenu, v rozhovoru uvedl, že již pracuje na Zen 5. Jde vůbec o první zmínku o architektuře páté generace, která od AMD přišla…

Odkaz


Do toho termínu môže Intel iba vyťahovať projekty zo zásuvky (česky šuplíku) alebo uvádzať nedokončené veci na trh. [b]Dnešná cenová politika AMD hovorí jasne: INTEL MÁ/MAL PRÁZDNE ZÁSUVKY, ale NIE SME SI ISTÍ, ČO VYV
GaGy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - za ty ceny 2020-10-14 07:05:54

za ty ceny at si to strčí doprdele... Když už teda nejsou nástupci 3600 a 3700x ,tak aspon neměli zvyšovat cenu o těch 50 dolarů..
LadIQe [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-14 07:42:31

dalsi expert na obchod
martin.666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-14 09:35:47
avatar
To je daň za ten bezkonkurenční výkon, ale je dost možné že tu budou i levnější 6 a 8 jádrové modely začátkem příštího roku, tedy skutečný nástupce pro 3600 a 3700x, 5800x je pravděpodobně nástupce pro 3800x a 5600x nástupce pro 3600x
Goloka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - AMD dražší je OK ... ? DD 2020-10-14 14:31:31
avatar
Celý článek na mě působí jako obhajoba AMD že je dražší.

Málem sem se polil, když sem ten canc od DD četl.
POZOR máme tu nový INTEL a jmenuje se AMD. Hoši se konečně naučili česat chechtáky ze svých zákazníků.

No co s tím ... ale co s tím? Nic hold počkat. Nechat hejly aby v nadšení z výhodné ceny (tentokrát oprávněně) dál kupovali Intel a borcům od AMD aby zamrzl ksicht v ledu až zjistěj, že si nasrali do vlastního.

Až se srovnaj mrknu se jestli se s tou cenou nevrátili na nějakou přijatelnější úroveň.

...... a tak čekal a čekal a čekal a čekal a čekal ... a jestli ještě furt nečeká tak je už v dubovým futrálu a je mu to včechno jedno.
Jo možný je všechno :-)
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-14 14:44:13
avatar
není to obhajoba, je to vysvětlení situace, které si zjevně nečetl, protože jinak by si netvrdil co říkáš ...

speciálně je tam napsáno a dokázáno, že AMD je pořád mnohem výhodnější než Intel ...

současně je tam napsáno, že bohužel na trhu existují lidi, kteří kupují Intel proto, že je dražší, což už teď některých případech nebude ... nicméně celkově je AMD stále výrazně níže cenově zejména s ohledem na výkon. Takže tvrdit, že AMD se chová jako Intel, to chce hodně hlouposti ...

hlavně je tam ale zdůrazněno, že RYZEN 3000 ani RYZEN 2000 nekončí a jsou stále dostupné za atraktivní ceny a nic se na tom nezmění. Takže obhajovat AMD není třeba, fakta mluví jasně ... bohužel vy ty články nečtete a fakta vás nezajímají, ale hlavně že ten článek budete pomlouvat ...
Goloka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-14 21:01:39
avatar
To vypadá, že se snažíš být konfliktní a útočný. To sis ale vybral špatného člověka pro své pokusy s označovaním idiotů.

Neboj článek jsem četl. Krom toho žes kupodivu nepoužíval tak často tvé oblíbené slovo "prostě", jsi několikrát zdůraznil proč je to zvýšení vlastně v pořádku. A teď znovu. Takže sem to četl už tolikrát že mi to dostatečně leze krkem.

"Takže tvrdit, že AMD se chová jako Intel, to chce hodně hlouposti ...
AMD tedy zvolilo stejný přístup, a protože fungoval pro Intel bude fungovat i pro AMD." - hmm jak jsi to tedy myslel


No a co se týče tvého věštění z křišťálové koule pane Merline alá "současně je tam napsáno, že bohužel na trhu existují lidi, kteří kupují Intel proto, že je dražší, což už teď některých případech nebude ..."
UVIDÍME
Přál bych si aby to tak bylo ....
Za tvou neomalenost bych tě mohl poslat klidně do pr...e.
Ale já nejsem tak konfliktní a navíc představa banu a výmazu bodů mi dostatečně důrazně v mysli zmotnila nekonečný bazén ledové vody plný bezedné mizérie, které je v dnešní době už i tak dost. Takže ti ten nemístný výlev na mou adresu blahosklonně prominu.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-14 21:56:41
avatar
nečetl, protože tvrdíš nesmysly ...
tvá neomalenost mě ani tak nevadí, jako ty kraviny co říkáš ... v článku máš jasně napsáno, co stály nebo stojí procesory Intel co stojí AMD a tvrdit, že AMD dělá Intel na základě toho může tak opravdu jen hloupý člověk, stejně jako naznačovat, že článek je nějakou obhajobou AMD ...

článek je jen shrnutím faktů a reality toho, že AMD procesory jsou stále extrémně výhodné ....
Goloka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-15 12:11:06
avatar
Tak ještě jednou. Idiota jsi ze sebe udělal sám. A ani si nepřečteš co píšu já.

To že se AMD chová jako Intel jsi napsal sám ve svém článku. Víš ty vůbec cos tam psal?
Asi ne.
Tak tady ještě jednou:
"AMD tedy zvolilo stejný přístup, a protože fungoval pro Intel bude fungovat i pro AMD."
Myslíš žes byl v tu dobu hloupý nebo jen navedený, když jsi to psal? No sám jsi napsal, že takovou věc může tvrdit jen hlupák takže asi máš ve svém hodnocení sebe sama pravdu.

Takže Intelu to fungovalo dokud měl procesory výkonnější (alespoň v některých ohledech) nyní, když je to naopak nám DD cpe že AMD se může chovat podobně a že je to vlastně v pořádku, že to má své důvody. Jinak si ten jeho výrok vysvětlit neumím.

Proč si takhle vehementně neobhajoval intel?
pavel.pavol [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Nové zprávy o AMD 2020-10-14 21:20:14

Nějaké nové zprávy kdo si rád čte o AMD

Exascale Day slouží jako připomínka AMD, je na cestě k napájení dvou nejrychlejších superpočítačů na světě
https://hothardware.com/news/exascale-day-amd-worlds-two-fastest-supercomputers

Budoucnost serverů Dell a AMD 160 PCIe
https://www.servethehome.com/dell-and-amd-showcase-future-of-servers-160-pcie-lane-design/

Intel by si měl dělat starosti s údajným zájmem AMD o Xilinx
https://www.fool.com/investing/2020/10/14/intel-worry-about-amd-rumored-interest-xilinx/
Kisch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-15 08:22:27
avatar
Já to vidím úplně jednoduše. Firma AMD zdražila CPU, protože chce a může. Vypadá to, že budou ve všem lepší než Intel a obchodní značka Ryzen už je dostatečně zavedená. Zdražení je podle mne naprosto pochopitelné.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Diablo 2: Resurrected – REMAKE populární hry vyjde brzy!
Diablo 2: Resurrected – REMAKE populární hry vyjde brzy!Monday, 14 June 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1786x
Komentářů: 8
Starfield od Bethesda v první ukázce! Nová generace her?
Starfield od Bethesda v první ukázce! Nová generace her?Sunday, 13 June 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2095x
Komentářů: 12
S.T.A.L.K.E.R. 2 v pořádných atmosférických záběrech!
S.T.A.L.K.E.R. 2 v pořádných atmosférických záběrech!Sunday, 13 June 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1670x
Komentářů: 4
Hra Avatar: Frontiers of Pandora od UBISOFT v ukázce!
Hra Avatar: Frontiers of Pandora od UBISOFT v ukázce!Saturday, 12 June 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1151x
Komentářů: 4
Battlefield 2042 představen – nuda, šeď a peníze
Battlefield 2042 představen – nuda, šeď a penízeWednesday, 09 June 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2129x
Komentářů: 36
Cyberpunk 2077 – uniklá data dokazují, že hra vyšla předčasně
Cyberpunk 2077 – uniklá data dokazují, že hra vyšla předčasněTuesday, 08 June 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1634x
Komentářů: 8