Strana 2 z 2
Intel poměrně podrobně představil i nejbližší budoucnost, což je 22nm výroba. Hotový má už samozřejmě speciální testovací čip.
Intel o 22nm prohlašuje, že je to důležitý výrobní milník. 22nm čipy mají mít více než 2,9 miliardy tranzistorů (pro srovnání 40nm ATI RV870 má 2,1 miliardy (330mm2) a 40nm NVIDIA FERMI má 3 miliardy, ale také 500mm2). 22nm čip pak bude spoléhat na 3 generaci bran.
Nejzajímavější je asi poslední slide. Ten ukazuje další vývoj. V současnosti je ve vývoji 22nm a ke slovu se dostane ve výrobě na konci roku 2011. Tam se také bude lámat chleba u dnes používané mědi. V roce 2013 se pak Intel chystá na 16nm a v roce 2015 přijde 11nm technologie, která bude stavět na jiných základech než dnes používané výroby. Ke slovu se dostanou Nanosítě, Carbonové Nano trubice a Optické spoje.
Budoucnost vypadá dobře. Výrobní postup je jedna věc, konstrukce čipů druhá. Zda ještě v roce 2015 udrží Intel svou nadvládu x86 CPU, je otázka. Silný vývoj probíhá na poli GPU, kde má Intel v současnosti velké mezery a zrušení první generace Larrabee moc stavu vývoje GPU Intel nepřidala. Intel v současnosti nemá žádné GPU, které by se výpočetně byť jen přiblížilo čipům ATI a NVIDIA, které stále více dokazují svou užitečnost a výkon i ve výpočetním nasazení.
Intel však pokračuje ve vývoji CPU, kde má zejména proti AMD větší zdroje a i proti IBM vykazuje jistý náskok, kdy IBM dokonce zrušilo další vývoj svých CELL procesorů, pro nedostatečný výkon (právě kvůli výkonu nové generace GPU ATI a NVIDIA). Intel představil nedávno 48 jádrový CPU. S klesajícím výrobním postupem by třeba na 11nm mohl mít procesor až několik stovek jader. Ona ta 11nm výroba zní dnes možná jako sci-fi, ale to zněla 32nm výroba v roce 2003, v době 90nm CPU, taky.
Zdroj: Computerbase.de, DDWorld.cz
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|