Vývoj výroby procesoru- z 90nm na 11nm – tranzistory jsou menší a menší až budou nejmenší na celém světě.
Společnost Intel ukazuje v pěkné prezentaci, jak jde vývoj procesorů a výrobních technologií a určitě stojí za pozornost část prezentace, která ukazuje novou 32nm a také 22nm výrobu. Začněme ale od začátku.
Byla nebyla, jedna společnost Intel. Tahle společnost je největším výrobcem CPU na světě a sama tvoří více než 11% světové produkce mikročipů. Sama si výrobní postupy vyvíjí. Intel se tak chlubí svou strategií Tick-Tock, kdy v podstatě každé dva roky představí novou mikroarchitekturu a nový výrobní proces.
V současnosti jsme těsně před startem 32nm výroby a v polovině existenčního cyklu architektury NEHALEM. 32nm výroba pak bude použita i pro novou generaci CPU, která se představí už na konci roku 2010 a bude jí SANDY BRIDGE.
Nechce se tomu ani věřit, jak rychle jde ten vývoj vpřed. Je tomu pouhých 6 let, kdy jsme tu měli 90nm procesory. Před čtyřmi lety přišly 65nm, které před 2 lety nahradily 45nm a jen dny zbývají do uvedení 32nm procesorů, které konec letošního roku minou opravdu jen těsně s uvedením na trh. Jedná se opravdu o obrovský posun, který nejlépe dokazuje právě 32nm výroba, která se nám nyní podrobněji představuje.
32nm na startu
Intel spouští 32nm výrobu, kterou chce nadále dokazovat platnost Moorova zákonu.
Výroba aktuálně běží ve dvou továrnách v USA a v dalších dvou ji Intel během roku 2010 spustí. Celkem do těchto čtyř továren Intel investoval přes 7 miliard dolarů. O tom si AMD může nechat akorát tak zdát, 7 miliard nedá AMD dohromady ani v podobě celého ročního obratu. Nicméně nutno říci, že pro AMD se situace lepší díky rozdělení firmy a odkupu GlobalFoundries silným investorem, který investuje miliardy do rozšíření stávajících provozů a další miliardy do výstavby dvou nových továren v New Yorku a Abu Dhabi. 32nm-28nm se od AMD ale dočkáme až na konci roku 2010 a samotných CPU-GPU až na začátku roku 2011, tedy zhruba rok po Intelu.
32nm čipy využívají druhou generace High-K+metal gate tranzistorů a mají 9 měděných vrstev. Výroba běží bez použití jedovatého a dříve užívaného olova.
Samozřejmě je všechno opět menší, což je pěkně na obrázcích Intelu vidět a není nutné to dále komentovat. Ten pokrok mluví sám za sebe …
Zajímavá je i konstrukce celého čipu. Samozřejmě každý výrobní proces nese sebou i problémy a defekty. Ty se ale daří odstraňovat lépe a rychleji. To se nedá moc ověřit, tak budeme Intelu věřit, i když takové TSMC by o svých trablech se 40nm mohlo asi vyprávět.
32nm to nejsou jen klasické CPU, ale i SoC čipy, tedy zařízení typu vše v jednom, které se také budou tímto procesem brzy vyrábět. Intel s tím má velké plány.
32nm výroba přinese opět vyšší výkon a hlavně nižší spotřebu a teploty, takže se 32nm SoC čipy Intel se počítá i do kapesních zařízení všeho druhu (nepochybně jako konkurence k NVIDIA TEGRA2, která má být 40nm).
Ale to není vše, co nám Intel chtěl ukázat … podívejte se, co přijde po 32nm ….