ASUS TUF Gaming A15 FA506 – TEST a RECENZE dostupného notebooku s výkonným AMD RYZEN 7 Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 08 červen 2020
Přejít na obsah
ASUS TUF Gaming A15 FA506 – TEST a RECENZE dostupného notebooku s výkonným AMD RYZEN 7
ASUS TUF Gaming A15 FA506 - Notebook
Notebook v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

 

  • Notebook v praxi

Pokud jde o HW výbavu, notebook je snadné rozebrat. Uvnitř najdete možnost rozšíření. Bohužel v česku prodávaná testovaná verze je chudší, než ASUS inzeruje obecně u FA506 řady. Chybí druhý M.2 slot, je tu sice 2,5“ pozice, ale kvůli té je zde jen poloviční baterie.

(Testovaná verze FA506II- BQ027T)

Jsou zde ale dvě pozice pro RAM, obě jsou v tomto případě osazeny a to 2x 8GB na 3200MHz, což potěší, ale s příšerným časováním CL22. Je možná výměna až za 2x 16GB v současnosti. Všechno je ale dobře přístupné.

(Odlišná verze FA506 s druhou M.2 pozicí a výkonnějším chlazením)

Překvapivě opravdu hodně základní je chlazení. Pouze dvě heatpipe, co chladí 45W procesor RYZEN 7 4800H s jeho Integrovanou grafikou VEGA a neintegrovanou GTX 1650 Ti se 4GB paměti. Využívány jsou obě grafiky, přepínání funguje bez problémů. Existuje ještě silnější verze s RTX 2060 grafikou, ta má mohutnější chlazení.

Jaký je výkon v praxi?

  • Procesor

AMD a jeho nový mobilní RYZEN 7 4800H není nejlepší mobilní CPU, který dnes AMD nabízí, přesto má výkon, kterým nedisponuje žádný existující 45W mobilní procesor Intel! Navíc v tomhle případě se bavíme o procesoru v notebooku za méně než 30 tisíc korun.

Jak vidíte, AMD nabízí výkon, který je i násobně vyšší, než jaký nabízí všechny dosud nabízené notebooky s procesory Intel v téhle cenové hladině. Ten rozdíl je brutální. Bavíme se o desítkách minut až hodinách ušetřeného času v mnoha náročnějších úlohách. Core i5-9300H a Core i7-9750H jsou dva procesory, které najdete u drtivé většiny mobilních počítačů ve stejné cenové hladině. AMD však nabízí výrazně vyšší jedno-jádrový výkon a až 2,5X vyšší multi-jádrový výkon!

Ač je chlazení hodně základní, stačí. Procesor se běžně pohybuje kolem 90°C, ale pokud by měl k dispozici lepší chladič, dokázal by jít ten jeho výkon ještě znatelně výše. Měřili jsme v režimu Performance, ASUS má ještě TURBO, který je ale hodně hlučný a těch několik dalších % výkonu navíc za něj moc nestojí. Škoda, že to mohutnější chlazení mají jen dražší modely s RTX 2060.

  • Grafická karta

Notebook má dvě grafiky, jednu Integrovanou v procesoru, která je využívána v nízkých zátěžích, při zapnutí hry apod. je zátěž přesunuta na neintegrovanou grafiku. Tou je v našem případě mobilní NVIDIA GTX 1650 Ti 4GB (128-bit). Vzhledem k tomu, že ASUS prezentuje notebook jako herní, je to opravdu hodně základní karta pro hraní her dnes, a to i v 1080p rozlišení, kterým je notebook a jeho 15,6“ IPS panel vybaven. Výkon je opravdu „základní“.

Všechny moderní hry rozjede, méně náročné tituly i ve vysokých FPS (bohužel testovaný NB má jen 60Hz panel ne ten 144Hz u lepších konfigurací). Nicméně až na výjimky u nových náročných her nepočítejte s nejvyššími detaily, spíše střední max. vyšší a pak se dá v průměru pohybovat kolem 60FPS, což samozřejmě zcela stačí. ASUS nabízí ještě dražší verze vybavené výkonnější GTX 1660 Ti a pak RTX 2060, což by měla být vaše volba, pokud to s náročnějšími hrami myslíte vážně. Teplota GTX 1650 Ti se pohybuje kolem 70°C. Bohužel není možné jednoduše ručně přepínat mezi grafikami a vypínat neintegrovanou.

  • Disk

V našem modelu je osazen Kingston OM8PCP3512F-AB 512GB PCIe x4 NVMe SSD. Osazené SSD je jedno z hodně základních NVMe modelů, dosahuje pouze 1680MB/s pro čtení a 530MB/s pro zápis. Samozřejmě v praxi dostatečné, ale na zadek si z toho nesedneme. Testovaná verze notebooku nemá navíc druhý M.2 slot, který by se dal použít pro lepší disk, jen tu volnou SATA 2,5“ pozici.

  • LCD

Kde mě notebook zklamal, je display. V první chvíli jsem si myslel, že se dívám na nějaké TNko, ale je to vážně IPS. Podání barev je ucházející, ale jen ve velmi omezeném úhlu. Notebook má brutálně špatné pozorovací úhly (nepamatuji si, že bych viděl horší IPS v poslední době), stačí se dívat jinak než kolmo na display a obraz se doslova ztrácí. Udávaná svítivost penelu je 250 lumenů a má jen 45% barevného gamutu NTSC.

Celý panel je hodně tenký, panty jsou dosti chabé, tady se opravdu hodně šetřilo. Display je opravdu slabinou tohoto stroje, a je škoda, že ASUS nepoužil něco lepšího, a vůbec že nemají všechny těch 144Hz, které ASUS inzeruje, ale základní variantu jako tu naši, dodává se 60Hz.

  • Multimédia

ASUS vybavil notebook 720p webkamerou i mikrofonem. Kamera je příšerná (jako většina na NB) a dává vzpomenout kvalitou obrazu na rok 2010. Ale aspoň tu je, což dnes ne každý NB nabízí. Kde naopak mohu chválit, to je zvuk. Řešení je sice hodně základní, ale notebook hraje překvapivě slušně.

  • Mobilita a provozní vlastnosti

U mobilního notebooku nás samozřejmě zajímá mobilita, a to včetně výdrže na baterie. Pokud si myslíte, že díky extrémně výkonnému procesoru AMD RYZEN 7 4800H, který je až 2,5x výkonnější, než co nabízí Intel ve formě Core i5/Core i7 modelů ve stejné cenové hladině, bude výdrž špatná, tak ne.

Spotřeba notebooku se v maximální zátěži celého stroje lehce přehoupne přes 100W, většinou je ale kolem 50 až 80W ve výkonném režimu. S přepnutím do úsporných režimů ale dokáže jít notebook výrazně níže. Baterie má sice „jen“ průměrných 48Wh, ale to stačí na pohodlných téměř 6 hodin na běžnou práci s Wifi, 5 hodin vydrží na video. Prostě velmi solidní. ASUS přitom má i 90Wh baterii, kterou v českých konfiguracích bohužel nenajdeme. Ta by posunula výdrž tohoto stroje na 11 hodin, tedy i nad úroveň mnoha utlrabooků, které mají jen zlomek výkonu tohoto stroje. ASUS k NB dodává překvapivě malé 150W trafo, které ale NB v pohodě nabije za 2 hodiny.

Pokud jde o hlučnost notebooku, ta je průměrná. Jen v úsporných režimech se snaží NB být vyloženě tichý a nepotřebujete u něj sluchátka, ale jakmile začnete dělat něco náročnějšího a chcete maximum výkonu, hlučnost překročí 40dBA a ventilátory jedou pořád. Maximální hlučnost, co jsme naměřili je 49dBA v TURBO režimu a při hraní her je kolem 40dBA. V silent nastaveních dokáže mít 35dBA, ale výkon je samozřejmě trochu limitovaný. Celkově chlazením jde o průměrný notebook ve své kategorii, ASUS by to určitě zvládl udělat i lépe, speciálně kdyby i do těchto základních variant, dával to mohutnější chlazení, které má RTX 2060 verze.

Takže k závěru …



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní svět
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní světStředa, 24 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 221x
Komentářů: 0
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceÚterý, 23 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 707x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Pondělí, 22 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 930x
Komentářů: 1
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníPátek, 19 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3397x
Komentářů: 0
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1388x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1234x
Komentářů: 5