Xiaomi Redmi Note 14 Pro/14 Pro Plus 5G - TEST a RECENZE cenově dostupných vybavených telefonů Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Friday, 23 May 2025
Přejít na obsah
Xiaomi Redmi Note 14 Pro/14 Pro Plus 5G - TEST a RECENZE cenově dostupných vybavených telefonů
Telefony
V praxi
Závěr

 

 

  • V praxi

Oba telefony jsem používal jako svůj vlastní několik týdnů, a za danou cenu fungují oba dobře. Jediné, na co si člověk musí zvyknout je u levnějšího modelu. Velmi také chválím použité procesory, ani s jedním modelem jsem neměl problém ohledně toho, že by byl systém pomalý, odezva byla vynikající, i když jsem měl na pozadí zapnuto plno programů a telefon třeba týden nerestartoval. Ovšem pokud plánujete telefon na hraní her, rozhodně doporučuji připlatit na model Pro+, protože hry zde byly opravdu mnohem plynulejší a mnohem lépe jsem dokázal využít onen rychlý 120 Hz AMOLED display. Kladně hodnotím i fakt že při tomto náročném provozu se ani jeden telefon nepřehříval a byl vždy zcela vlažný, chlazení u nich tedy funguje na jedničku.

Pokud se zaměřím na AMOLED displej, který je u obou modelů rozměrově i bočním prohnutím stejný, liší se rozlišením a maximálním jasem. U dražšího modelu má pak i větší barevnou hloubku a certifikaci Dolby Vision. Na první pohled mezi nimi moc velký rozdíl není, ovšem pokud budete s oběma telefony pracovat delší dobu, začnete si všímat drobných rozdílů. Například dražší model má mnohem lepší čitelnost na přímém slunci díky skoro dvakrát lepšímu maximálnímu jasu. Také kvalita videí je u něj lepší díky většímu PPI a lepším barvám. Největšího rozdílu si ale všimnete při přehrávání HDR obsahu, kde levnější model nedisponuje žádnou HDR certifikací a na kvalitě je to bohužel hodně poznat. Naopak model Pro+ disponuje certifikací HDR10+, tedy nemá s tímto obsahem sebemenší problém.

Co je ovšem pozitivní je foto výbava, ta je u obou telefonů identická a najdeme zde hlavní fotoaparát s úctyhodnými 200Mpx a světelností f/1.65. Optická stabilizace je už taková povinnost, zvlášť u tak dobrého snímače. Velmi také chválím použité více směrové PDAF ostření, díky kterému jsou pořízené snímky pěkné barevné naladění, jsou dostatečně detailní a za dobrého světla vypadají skutečně dobře. Ovšem nešvár v podobě zcela zbytečného 2Mps makro snímače z minulé generace je i zde, zde už by mohl výrobce udělat nějaký zásadní posun v před. Naštěstí ultra širokoúhlý snímač má už použitelných 8Mpx. Ten si za dobrých světelných podmínek vede celkem obstojně a má i slušný 120° rozsah. Ovšem pokud jsou světelní podmínky horší, jsou patrné horší detaily. Je prostě znát, že výrobce věnoval všechnu pozornost hlavnímu snímači a zbytek zde hraje tak trochu druhé housle.

Dalším krokem bylo vyzkoušet, jak moc dobře dokážou telefony zaznamenat video obsah. Levnější model je na tom bohužel hůře s maximálním rozlišením a video si nahrajete jenom v 1080p, naštěstí alespoň v 60 FPS. Model Pro+ zvládá natáčet videa až v kvalitě 4K ovšem s omezením na pouhých 30 FPS. Pokud byste chtěli větší porci FPS, musíte už snížit rozlišení na 1080p, kde lze nastavit až 60 FPS v případě klasického videa a 120 FPS v režimu „slow motion“. Vyšší rozlišení tedy doporučuji spíše pro pomalejší záběry, ovšem pokud byste chtěli zaznamenat třeba sportovní utkání, asi bych sáhnul po nižším rozlišení s větším počtem FPS.

Ohledně zvuku docela překvapí. Zde vládne dvojice kvalitních reproduktorů s certifikací Dolby Atmos, které jsou pro oba modely identické. Ty se rozhodně dokážou postarat i o zajímavé ozvučení a mobil lze v případě nutnosti použít i jako přenosný reproduktor. Dokonce dokážou zahrát i basovější projev a není problém si na telefonu shlédnout i nějaký ten film. Velkým plusem u levnějšího modelu je rozhodně i dnes již málo používaný 3,5mm konektor. V tomto ohledu tedy nemám žádnou výtku.

S z hlediska software jsou oba telefony také stejné. Android 14 s globální verzí HyperOS (1.0.6.0) s příslibem tří velkých aktualizací systému a 4 roky bezpečnostních záplat, což je na danou cenu velmi solidní. Ovšem ne každému může vyhovovat ona nadstavba plná bloatwaru či reklamy s velmi „osobitým“ grafickým stylem. Velkou výhodou dražšího modelu je pak plnohodnotná umělá inteligence, která funguje v češtině. K dispozici je AI tlumočník, který zvládá i překlady telefonních hovorů.

Pojďme tedy k hodnocení.



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Last of Us finále první půlky druhé série nezaujalo
The Last of Us finále první půlky druhé série nezaujaloPondělí, 26 květen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 195x
Komentářů: 0
Anno 117: Pax Romana – parádní ukázka
Anno 117: Pax Romana – parádní ukázkaStředa, 21 květen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1552x
Komentářů: 0
Peacemaker season 2 v pořádné ukázce!
Peacemaker season 2 v pořádné ukázce!Úterý, 20 květen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 871x
Komentářů: 0
Ironheart – nový seriálový MARVEL propadák se blíží?
Ironheart – nový seriálový MARVEL propadák se blíží?Pondělí, 19 květen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1465x
Komentářů: 0
Bungie ukradli grafický design pro svou hru Marathon
Bungie ukradli grafický design pro svou hru MarathonPondělí, 19 květen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 903x
Komentářů: 0
Stellar Blade – sexy hrdinka zamíří na PC už brzy!
Stellar Blade – sexy hrdinka zamíří na PC už brzy!Sobota, 17 květen 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1613x
Komentářů: 0