ASUS Case A31 PLUS – TEST a RECENZE plně vybavené a moderní cenově rozumné skříně Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Pondělí, 21 červenec 2025
Přejít na obsah
ASUS Case A31 PLUS – TEST a RECENZE plně vybavené a moderní cenově rozumné skříně
Exteriér
Interiér
V praxi - osazení komponent a chlazení
Závěr a hodnocení

 

 

  • V praxi – osazení komponent a chlazení

Jako testovací komponenty jsem zvolil platformu založenou na AM4 od AMD. Základní desku X570 Aorus Master poskytla společnost Gigabyte. Do testované skříně by se teoreticky vešla i větší než ATX deska, ovšem při osazení E-ATX formátu by došlo k zakrytí průtahů pro kabeláž a deska by začala zasahovat do pozice těch bočních ventilátorů. Bez těch by se teoreticky dalo obejít, kdy byste je jen přesunuly na podlahu. Nicméně ASUS v základu prostě doporučuje maximálně ATX formát (nebo menší), a osazuje ty boční ventilátory.

Operační paměti dodala společnost ADATA Spectrix D35G v konfiguraci 2x16GB DDR4 3200MHz CL16. Procesor poskytla společnost AMD s modelem Ryzen 5 5800X3D, chlazený nejlepším BOX vzduchovým chladičem Wraith Prism, který je schopen uchladit až 140W odpadního tepla a disponuje velmi decentním RGB podsvícením. Je to výborný BOX chladič, ale samozřejmě na klasické větší věže nemá. Je ale také menší. Ve A31 PLUS je dost místa pro až 165mm věže, takže by se případně měla vejít drtivá většina i těch nejvýkonnějších modelů, ale s některými to bude natěsno.

Pevný disk pak poskytla společnost Samsung s modelem 990 Evo Plus 2TB, na který jsem nainstaloval nejnovější build operačního systému Windows 11. Prostor na klasické 2,5“ nebo 3,5“ disky je dle očekávání omezený. Prostor je tu jen ve vyjímatelném koši vpředu na podlaze skříně. Vejdou se tam 2x 3,5“ nebo 2x 2,5“ disky. Pro potřeby současných mainstreamových PC uživatelů dostatečné.

Zdroj nakonec poskytla také společnost ASUS s jejich modelem PRIME 750W ATX 3.0 s GOLD certifikací. Ten se osazuje klasicky zboku na podlahu, a to ventilátorem dolů. Je tam také nasávací filtr. Z hlediska rozměrů zdroje nejste v A31 výrazně omezeni, a to ani v případě osazení delších výkonných zdrojů. Aby bylo testování co nejlepší, použil jsem novou pastu Apex od společnosti Alphacool, která poskytuje vynikající přenos tepla 17 W/mK.

Grafickou kartu dodala společnost ASUS s modelem RTX 4070 Ti Super 16 GB STRIX OC. S ohledem na absenci ventilátorů, a tedy případného výměníku na předku skříně, není problém s možnou délkou karty. ASUS uvádí prostor pro až 380mm, kam se vejdou všechny současné modely. U některých bude trochu těsno ve skříni jen kvůli šířce karet a konektorům, speciálně u NV modelů. Ale vejde se to. V testované A31 PLUS není možná vertikální montáž grafiky.

 Po smontování jsem již pouze nainstaloval operační systém a nastavil režim otáček ventilátorů na auto přímo v BIOSu základní desky, tedy přesně tak, jak bude používat asi většina uživatelů, co si tuto skříň pořídí. Co ale chválím je opravdu hodně místa mezi stropem základní deskou, což jsem si vyzkoušel s AiO chladičem Arctic Freezer III Pro, který má o něco tlustší radiátor, než je běžné a neměl jsem s jeho instalací sebemenší problém, naopak zde byla ještě značná rezerva. To není u cenově dostupnějších skříní zdaleka samozřejmostí. Jinak do skříně se kromě až 360mm výměníku na strop, vejde také 120mm na zadní stěnu. Pozice pro ventilátory jsou 3x120mm/2x140mm na stropě, 1x120mm/1x140mm vzadu, alternativně se dají dát i 3x 120mm na tunel nad zdroj a samozřejmě jsou tu 3x120mm pozice na tom boku (ty jsou osazeny z výroby).

Celkem můžete mít najednou 10 ventilátorů (10x 120mm nebo 9x 120mm + 1x 140mm). To by na chlazení jistě mělo stačit. Zajímavým prvkem je ono nahnutí tunelu, který je tedy nakloněný na 8°. To lépe směřuje vzduch na GPU a do prostoru skříně.  

  • Provozní teploty

Teploty jsem se rozhodl měřit na procesoru i grafické kartě a to, jak ve stavu skoro žádné nečinnosti, takže brouzdání internetem apod., ale i v režimu 100% vytížení procesoru a grafické karty. Hlavně „burn“ režim grafické karty otestuje kvalitu vnitřního airflow skříně do maxima. Maximum, které jsem u procesoru Ryzen 5 5800X3D s Wraith Prism bylo 77 °C, pokud jsem vyměnil chladič za AiO Arctic Freezer III 360 RGB Pro, klesla teplota na 66 °C.

U grafické karty jsem teplotu měřil v zátěžovém testu 3D Mark FireStrike po dobu 30 minut, kde se nakonec teplota vyšplhala na slušných 74 °C, karta byla na této teplotě i velmi tichá. V době nečinnosti pak teplota spadla na hranici 39 °C, s tím že ventilátory se netočily a grafika fungovala zcela pasivně. S chlazením výkonných komponent v této celkem kompaktní ATX skříni tedy není dle očekávání, žádný problém.

K závěrům …



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Cyberpunk 2077 dostal aktualizaci 2.3 s novým obsahem!
Cyberpunk 2077 dostal aktualizaci 2.3 s novým obsahem!Čtvrtek, 17 červenec 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1072x
Komentářů: 0
Stronghold Crusader má Definitive Edition alias remaster!
Stronghold Crusader má Definitive Edition alias remaster!Úterý, 15 červenec 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1067x
Komentářů: 0
The Expanse: Osiris Reborn – tvůrci se inspirovali v Mass Effect
The Expanse: Osiris Reborn – tvůrci se inspirovali v Mass EffectPondělí, 14 červenec 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1025x
Komentářů: 1
Stardew Valley – nová historicky nejlépe hodnocená hra na STEAMu!?
Stardew Valley – nová historicky nejlépe hodnocená hra na STEAMu!?Pátek, 11 červenec 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 889x
Komentářů: 0
Cyberpunk: Edgerunners 2 – druhá série má upoutávku!
Cyberpunk: Edgerunners 2 – druhá série má upoutávku!Úterý, 08 červenec 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1054x
Komentářů: 0
Nový Superman vyráží do kin – první dojmy jsou rozporuplné
Nový Superman vyráží do kin – první dojmy jsou rozporuplnéPondělí, 07 červenec 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1138x
Komentářů: 4