Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a chlazení
Jako obvykle jsme do skříně vyzkoušeli osazení různých komponent a HW, abychom našli limity. Ne vždy papírové předpoklady obsáhnout všechny praktické limity. Jak je na tom dnes testovaná 4000D?

Je to větší midi-tower a výrobce počítá s osazením ATX i E-ATX formátu. Větší CEB se ovšem nepřekvapivě nevejdou.

Potěší fakt, že Corsair udělal celý vnitřní panel, na který se deska montuje, vyjímatelný. Bohužel to už nedotáhl dále, že by třeba vnitřní design udělal celý otočitelný, tak aby průhled na komponenty byl z pravé strany skříně, jak to umožňují některé modely Be Quiet. Takže tohle možná do budoucna u nějakého dalšího modelu by mohl Corsair „dovymyslet“. Hlavně v tom panelu ale udělal nutné výřezy pro základní desky, které mají konektory na zádech. A to jak ATX, tak mATX modely. Je zde také dost místa a průtahů pro kabely, a to ze všech stran včetně z pravé strany osazeného krycího panelu. Z hlediska možností osazení základní desky tedy nelze mít výhrad.
Chytře/jednoduše je vymyšleno vše, kolem osazení grafické karty. Samozřejmě díky délce a šířce karty je tu prostor i pro největší současné modely, a to s rezervou:

Corsair však velmi funkčně a jednoduše zakomponoval možnost vertikálního osazení, kdy konstrukci zadního panelu by měly všichni ostatní výrobci CASE převzít a používat jako standard. Stejně tak velmi chytrý detail je podpěra karty:

To není nevídaný prvek, ale v případě tohoto řešení je geniálně jednoduché a snadné použít, protože umožňuje nastavení z přední strany, kdy jej rukou povolíte a dotáhnete, aniž by se muselo něco složitě nastavovat atd.
Pokud je o osazení disků a podobného příslušenství, tradičně současné skříně podobného designu už dnes moc pozic nenabízí. Popularita 2,5“ i 3,5“ klasických disků je samozřejmě nízká a bude se jen snižovat. M.2 SSD osaditelné na desky jasně vládne. Corsair tedy zachoval jen nezbytné minimum v podobě dvou vyjímatelných upínek pro osazení 2x 2,5“ nebo 1x 3,5“ disků každý:

Pokud jde o napájecí zdroj, jeho pozice je dole na tradičním místě s ventilátorem směřujícím dolů.

Alternativně Corsair sám nabízí i zdroje s konektory na boku, které jsou šikovnější, pokud jde o přehlednost a 4000D Case má dost prostoru pro tohle osazení.
Skříň má rozhodně výborně řešené chlazení, i když námi testovaná Frame 4000D verze je dodávána bez ventilátorů. Takže si tam nějaké musíte pořídit a osadit sami. Case nabízí tradiční pozice vpředu i na stropě a také méně tradiční alternativní boční pozici.

Vždy umožňuje současné osazení 3x 120mm a tedy 2x 360mm výměníků na strop a dopředu současně. Nicméně třeba 420mm výměník, a tedy 3x 140mm, se do dnes testované Frame 4000D nevejde na žádnou pozici, case přeci jen není „až tak velká“. Tuhle možnost nabídne příbuzná větší Frame 5000D, na kterou se podíváme brzy ;).

Skříň jinak umožňuje i osazení klasických chladičů na CPU, tedy věží. A to až o 170mm výšce, takže i ty největší se bez potíží vejdou. Všechny panely, které je mít mají, mají rozumné průduchy.

O něco omezenější je v tomto ohledu jen boční panel/bočnice. A všechny panely, kde je to nutné, mají prachové filtry. Vše tedy snadno vyjímatelné a čistitelné. Testovaná Frame 4000D verze nemá v základu žádné osazené ventilátory, pokud je chcete, musíte si pořídit RS nebo RS ARGB variantu, které mají 3x 120mm na předku.

Nebo si samozřejmě můžete/musíte case doplnit ventilátory dle libosti. Na předek se vejdou alternativně až 2x 200mm ;). Osazení všeho je snadné, přístupné a přehledné. Žádné výtky v tomto směru tedy nemáme.
Takže k závěru a hodnocení …
|