Strana 4 z 5
- V praxi – osazení komponent a chlazení
Jako testovací komponenty jsem zvolil platformu založenou na AM4 od AMD. Základní desku i grafiku poskytla společnost Asus v podobě ROS STRIX B550-XE GAMING WIFI. Procesor je šesti jádrový Ryzen 5 5600X od společnosti AMD s klasickým BOX chladičem. Grafickou kartu poslala společnost KFA2 s modelem GeForce RTX 3060 Ti EX. Systémový disk je nainstalován na NVMe SSD disku FireCuda 530 2TB od společnosti Seagate s rychlostí 7GB/s. Paměti jsem osadil od společnosti G.Skill TridentZ Neo 2x32GB DDR4 3600MHz. Zdroj nakonec poslala také společnost Sharkoon s modelem Silent Storm Cool Zero s výkonem 850W.
Po smontování jsem již pouze nainstaloval operační systém a nastavil režim otáček BOX ventilátoru na auto přímo v BIOSu základní desky, tedy přesně tak, jak bude používat asi většina uživatelů.
Ohledně montáže, výtku nemám žádnou, instalovat komponenty do této skříně nepředstavuje větší problém. Uspořádat kabely je otázka na pár minut, hlavně díky všude přítomným otvorům kolem základní desky a suchým zipům. V tomto ohledu nemohu výrobci nic vytknout, jedná se rozhodně o jednu z těch lepší skříní, co jsem tu v tomto ohledu měl.
Teploty jsem se rozhodl měřit na procesoru i grafické kartě a to, jak ve stavu skoro žádné nečinnosti, takže brouzdání internetem apod., ale i v režimu 100% vytížení procesoru a grafické karty. Hlavně „burn“ režim grafické karty otestuje kvalitu vnitřního airflow skříně do maxima.
U procesoru jsem měřil maximální teploty pomocí hodinového trápení v zátěžovém OCCT. Maximum, které jsem naměřil, bylo 64°C. Procesor je opravdu dobře zásoben studeným vzduchem díky trojici předních ventilátorů a jeho chod je velmi kultivovaný, více méně o něm nevíte. Pokud byste tento základní chladič vyměnili za nějaký lepší vzduchový chladič, počítejte s teplotami minimálně o 10-15°C nižší.
U grafické karty jsem teplotu měřil v zátěžovém benchmarku 3D Mark FireStrike po dobu 30 minut, kde se nakonec teplota vyšplhala na slušných 64°C, KFA2 použil velmi masivní chlazení, takže grafická karta byla po celou dobu i krásně tichá. V době nečinnosti pak teplota spadla na hranici 36°C, s tím že ventilátory se netočily a grafika fungovala zcela pasivně. K nízkým teplotám dost pomohl masivní přísun studeného vzduchu.
Takže k závěrům …
|