Ohlednutí za rokem 2011 – jak šly měsíce a události a jaké byly nejlepší IT produkty a události roku Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pátek, 30 prosinec 2011
Přejít na obsah
Ohlednutí za rokem 2011 – jak šly měsíce a události a jaké byly nejlepší IT produkty a události roku
Q2 2011 - uvádění novinek zpomaluje
Q3 2011 - Trochu nuda ve víru divokých očekávání
Q4 2011 - Bohatá nadílka výkonných novinek a očekávání
Co se povedlo a nepovedlo v oblasti IT - Procesory a grafiky
Takový byl rok 2011 - Ostatní a závěr
alt

 

 

 

 

 

 

 

  • Ohlednutí za rokem 2011 – jak šly měsíce a události

                                        a jaké byly nejlepší IT produkty a události roku?

Už je to tu opět. Další rok končí a s ním nemůže chybět zhodnocení a vyhlášení toho NEJ….!

Rok 2011 nám dává sbohem. A s ním jsme se dočkali celkem slušné nadílky novinek na poli IT. Některé byly dobré, některé vůbec. Nebudeme to nijak protahovat, podívejme se jen na to, co opravdu stojí za připomenutí. Při této příležitosti rozhodně nevynecháme ani vyhlášení těch nejlepších i nejhorších produktů roku. Nejdříve se podívejme, pěkně kvartál po kvartále, na to, co se událo. Začněme jak jinak, než tím prvním:

  • Leden 2011

Rok začal tradičním veletrhem CES, na kterém se prezentovala celá řada novinek, jež postupně přicházely na trh po celý rok, ale také mají podstatně ovlivnit i roky následující. Jednou z hlavních událostí bylo uvedení nových procesorů Intel Sandy Bridge.

Ty dle očekávání nabídly nejlepší výkon v mainstream a skvělé provozní vlastnosti, i když jejich ceny, zejména pokud chcete skutečně čtyřjádro, se držely a drží celkem vysoko. Intel také výrazně vylepšil grafický výkon a hlavně schopnosti integrované grafiky v procesorech Sandy Bridge.

Hodně živo bylo u AMD. To se už nějakou dobu chlubilo APU procesory BRAZOS, které byly následně populární celý rok 2011. AMD pak překvapilo i pozitivními hospodářskými výsledky a dosáhlo konečně zisku. A u příležitosti toho poprvé ukázalo i novou budoucí nejvýkonnější grafickou kartu světa, Radeon HD 6990 4GB. Bohužel v lednu 2011 začala i revoluce uvnitř společnosti AMD, kde se naplno rozhořel boj mezi dvěma skupinami se zcela rozdílným názorem na to, kam by mělo AMD směřovat. Celé to vyústilo v odchod dlouholetého šéfa a zaměstnance Dirka Meyera a následné měsíce hledání nového ředitele, a plno dalších změn a propouštění ve firmě.

U NVIDIA byl leden ve znamení velkých prohlášení a velkých očekávání. NV potvrdila, že její hlavní starostí je platforma ARM TEGRA, kde chce všechno dotáhnout až k projektu DENVER, což by mělo být ARM konkurenceschopné k procesorům Intel a AMD. Vůbec ARM bylo velké téma a podtrhlo to i přelomové oznámení společnosti Microsoft, že Windows 8 bude i ARM kompatibilní.

Pro samotnou NVIDIA ale byla možná nejdůležitější zprávou měsíce úspěšná dohoda o vyrovnání se společností Intel, která za patenty zaplatí NV 1,5 miliardy dolarů v 5 ročních splátkách. Tyto peníze NVIDIA ihned použila pro dotování a cenové zvýhodnění svých grafických čipů (zejména těch mobilních), které v porovnání s konkurenčními AMD jsou větší a s horší efektivitou i výtěžností.

  • Únor 2011

Ten byl zajímavější, než jsme čekali. Hlavně byl zajímavější, než si mnozí přáli. Intel totiž objevil vážnou chybu ve svých čipsetech, díky čemuž musel ze dne na den zastavit výrobu čipsetů a tedy i všech základních desek. Pod nové procesory Sandy Bridge LGA 1155 tak rázem nebylo, co dát. Intel musel vyzvat všechny výrobce ke stažení všech prodaných základních desek a připravit novou verzi čipsetu, jejíž výroba nastartovala až ke konci měsíce. Intel si tak kromě menší ostudy, které ale byla vyvážena tím, jak rychle a hlavně čelem se Intel k celé situaci postavil, způsobil sám sobě hlavně velkou ztrátu téměř 1 miliardu dolarů, která mu zhatila jinak každokvartální oznamování rekordních hospodářských výsledků.

Na platformě AMD pak čím dál více se prosazoval BRAZOS a vytvořil silnou konkurenci k ATOM procesorům. AMD tak díky němu výrazně posílila v segmentu mobilních PC. A zdaleka nebyl všem úspěchům v této oblasti pro AMD v roce 2011 konec.

Na poli grafických karet se utkali dva nejdůležitější modely roku! Nová NVIDIA GTX 560 Ti a AMD Radeon HD 6950 1GB. Radeon nakonec o něco málo v celkovém hodnocení zvítězil a celý rok se těšil, hlavně v jedné konkrétní edici, velkému zájmu, protože nabízel bezkonkurenční poměr cena-výkon. Na druhou stranu ani GTX 560 Ti rozhodně nestrádala nedostatkem zájmu. Slušný marketing, dobře zvolené jméno zafungovaly. Je to paradoxní, protože tentokrát GTX 560 neměla na trhu žádný prostor na rozdíl od předchozí GTX 460, které AMD nepřipravilo konkurenci.

Ještě před vydáním byla proti GTX 560 TI byla zdola umístěna HD 6870, se shora HD 6950 2GB a přímo proti HD 6950 1GB. A ve všech ohledech každá z nich nabízela proti GTX 560 Ti v něčem něco lepšího. HD 6870 lepší poměr cena-výkon a mnohem lepší provozní vlastnosti. HD 6950 2GB nabízela vždy vyšší výkon, vyšší OC potenciál a lepší provozní vlastnosti a HD 6950 1GB nabízela podobný výkon ale lepší provozní vlastnosti. Vůbec byl celý segment mainstreamových grafik letos doslova nacpaný.

U NVIDIAse ještě projevovaly dozvuky vadných grafických karet, kterými NVIDIA nějaký čas zásobila trh a naštvala si nemalou část výrobců i zákazníků, kterým stále vznikají problémy.

Z dalších událostí února jmenujme veletoč u NOKIA. Ta sice měla domluvu s Intelem na MeeGo a vlastní SYMBIAN, ale oznámila dohodu s Microsoft a přechod na operační systém Windows Phone 7. Nicméně nutno říci, že světu chytrých mobilních telefonů, kde MS stále paběrkuje, vládne s čím dál větším náskokem Google se svým Androidem a získává náskok na všechny ostatní.

  • Březen 2011

I další měsíc byl ve znamení pořádné porce novinek. V Evropě proběhl CEBIT, který však každý rok láká stále méně, kvůli výstavám CES a COMPUTEX, na kterých si výrobci většinou vystřílí novinky, ale letošní rok se tam přeci jen pár zajímavých věcí objevilo.

Intel pomalu narovnával situaci s čipsety a na trh se pomalu již chystá Z68 čipset, který už chyby neměl a navíc spojoval funkce a výhody P67 a H67 čipsetů. Hlavní událostí pro Intel ale bylo uvedení nového nejvýkonnějšího procesoru světa: Intel Core i7-990X, který jednoznačně kraloval. Čekalo se, že by se mu v některých případech mohl očekávaný AMD Bulldozer přiblížit, ale rozhodně jej neměl překonávat, přeci jen mainstream vs high end by nedával smysl. Nicméně na AMD FX jsme si museli ještě počkat.

Opět je hodně živo na poli grafických karet. AMD totiž uvádí nejvýkonnější grafickou kartu na světě, Radeon HD 6990 4GB. Ten okamžitě zboří všechny grafy a tabulky a čeká se na odpověď NVIDIA. Ta už po vydání HD 6990 ví, že nemá šanci. Škálování CrossFire již poráží škálování SLI a hlavně HD 6990 je postavena z mainstreamových čipů, zatímco GTX 590 staví na velmi drahých high-ednových. Takže problémů má GTX 590 celou řadu. NVIDIA musí výrazně snížit takty, aby to vůbec bylo provozovatelné, přičemž nedostatečná napájecí kaskáda nezvládá ani lehké zvýšení taktů a několik grafik z toho omezeného počtu uvedených ihned shoří. Hlavně ale GTX 590 jednoznačně prohrává s HD 6990, pokud jde o výkon. I dnes se najdou lháři, kteří budou tvrdit opak, i když všechny objektivní recenze jednoznačně potvrzují vítězství HD 6990 na poli referenčních grafik.  Navíc je i levnější (i přes rychlé zlevnění GTX 590 ze 749 na 649 euro), bohužel má jednu podstatnou vadu, kterou naopak nemá GTX 590. Hlučnost.

U běžných grafik nás NVIDIA poctí novou GTX 550 Ti, která je doslova urážkou názvu GTX a Titanium, jimiž se honosí a konkurenční modely ji ve všech ohledech dávají pořádně na frak. Ale zase nás těší jiné modely, které se postupně dostávají na trh v nereferenčních edicích DirectCU II nebo Lightning.  

Březen je ale hlavně ve znamení nového Apple iPad2, který se v mnohém vylepšil. I když mu konkurence slibovala krutou pomstu, k ničemu takovému nedošlo. Apple iPad sám o sobě drží téměř 70% trhu s tablety a udílí směr tohoto segmentu.  

Pořádný šok nám pak připravil segment HDD, kde bylo oznámeno odkoupení HITACHI společností WD. Jen o měsíc později přitom následovala další podobná zpráva!

Podívejme se na Q2 2011 ….



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Unreal Engine verze 5.5 se představuje – nový systém nasvícení
Unreal Engine verze 5.5 se představuje – nový systém nasvíceníÚterý, 01 říjen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 543x
Komentářů: 0
2. série The Last of Us se představuje – tvůrci tančí kolem kontroverzí
2. série The Last of Us se představuje – tvůrci tančí kolem kontroverzíPátek, 27 září 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 739x
Komentářů: 1
Nejočekávanější herní REMASTER - Horizon Zero Dawn brzy!
Nejočekávanější herní REMASTER - Horizon Zero Dawn brzy!Čtvrtek, 26 září 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1507x
Komentářů: 2
Celý systém mobilních telefonů má zásadní bezpečnostní problém!
Celý systém mobilních telefonů má zásadní bezpečnostní problém!Středa, 25 září 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1553x
Komentářů: 2
Dragon Age: The Veilguard – recenzenti jej chválí, fandy originálu zklame?
Dragon Age: The Veilguard – recenzenti jej chválí, fandy originálu zklame?Pondělí, 23 září 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1486x
Komentářů: 0
V tichosti na PC vyšlo God of War: Ragnarök – jak se port povedl?
V tichosti na PC vyšlo God of War: Ragnarök – jak se port povedl?Čtvrtek, 19 září 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1730x
Komentářů: 6