TEST: AMD Eyefinity - vše, co jste chtěli vědět aneb, nepoužíváte tři monitory? O hodně se okrádáte! Tisk E-mail
Napsal Kristián "Budy" Petráš a Jan "DD" Stach   
Úterý, 28 červen 2011
Přejít na obsah
TEST: AMD Eyefinity - vše, co jste chtěli vědět aneb, nepoužíváte tři monitory? O hodně se okrádáte!
AMD Eyefinity - co to je a k čemu se hodí
AMD Eyefinity - aktuální možnosti zapojení
AMD Eyefinity - příklady a použití
AMD Eyefinity - co na něj budu potřebovat?
Testovací sestava
AMD Eyefinity v praxi - nároky na herní výkon (I.)
AMD Eyefinity v testech - nároky na herní výkon (II.)
AMD Eyefinity v testech - nároky na herní výkon (III.)
AMD Eyefinity v testech - nároky na herní výkon (IV)
AMD Eyefinity v testech - nároky na herní výkon (V.)
AMD Eyefinity v testech - nároky na herní výkon (VI.)
AMD Eyefinity na vlastní oči - videa z praktického použití
Provozní nároky - spotřeba
AMD Eyefinity - závěry, hodnocení a doporučení

 

 

  • AMD Eyefinity – co to je a k čemu se hodí

Eyefinity je použitelné pro široké spektrum uživatelů. Uplatnění nalezne u náruživých a rozmlsaných hráčů. Ale také lidí, kteří se živí kancelářskou prací, vědců, novinářů, a také grafiků. Ať již pracujete často s videem nebo fotografiemi, bude pro vás Eyefinity vykoupením a vstupenkou k pohodlné a rychlejší práci. AMD Eyefinity vlastně není nijak speciálně zaměřeno a vlastně není ani nijak složitou a ve skrze ani novou technologií.

Multimonitorové zobrazení je věc stará snad jako počítače sami. Jak v profesionálním nasazení, tak u her není použití více, než 2 monitorů žádnou velkou novinkou. Nicméně bylo velmi omezené jednak kvůli pořizovacím cenám monitorů a náročnosti na prostor. Ale také technologie a výkon běžných grafických karet vlastně nic podobného ani neumožňoval. Jinými slovy, běžný uživatel neměl v podstatě k podobné technologii přístup. To se s příchodem AMD Eyefinity naprosto změnilo. Od konce roku 2009 má každý s novou grafickou kartou AMD HD 5000/6000 možnost si užívat realistického širokoúhlého pohledu na herní scénu, nebo používat více monitorů v práci. Levně a jednoduše. A AMD-ATI nic až tak složitého neudělalo.

V podstatě využilo nativní funkce vícemonitorového zobrazení operačních systémů a prostě naučilo své grafiky posílat data na více, než 2 výstupy najednou. Nic víc na tom není. Prostě systém pracuje s vícemonitory jako by to byla jedna plocha. A to je prostě všechno. Samozřejmě bylo ještě potřeba doladit software, ale opravdu nic moc složitého Eyefinity není. Ale to tak u dobrých a funkčních věcí bývá. Nejlepší věci jsou prostě jednoduché.  Proč se Eyefinity objevilo v použitelné podobě až nyní? Protože do té doby nebyly výkon a možnosti běžných grafických karet na úrovni, která by umožňovala toto normálně provozovat. Například dnes, kdy ani nejnáročnější hra není pro většinu cenově dostupných grafik na jediném monitoru problém, je naopak vícemonitorové zobrazení často jediným způsobem, jak vůbec výkon využít.

  • Eyefinity v praxi

Eyefinity je již "zajetou" technologii a plně funkční. AMD se tedy již moc nevěnuje novým prezentacím, takže si budeme muset vystačit s tím, co už jsme i viděli v našich starších recenzích u HD 5000-6000 grafik.

 

O tom, že pro Eyefinity potřebujete minimálně grafiku ze série HD 5000, jsme vás již informovali. Podstatnou informací je to, že standardně minimálně jeden ze tří monitorů musí být připojen přes DisplayPort. Buď na monitor samotný, anebo přes aktivní redukci. Dvou-linková redukce, která se již neprodává, zvládne spolupracovat s konfigurací o šesti monitorech – dnes se to nahradilo speciální krabičkou pro připojení vícemonitorů najednou. Ta levnější redukce, co se dnes prodává, již toto neumí a je kompatibilní pouze s trojici monitorů a maximálně zvládne 1920x1080 (jednoho monitoru, tedy 5760x1080 na třech). Budete-li si chtít připojit k PC pětici, nebo šestici monitorů, tak si musíte obstarat takové, co mají Display-Port.

Tento slajd je ukázkou toho, že na tři 22" monitory v Eyefinity si vystačíte i s lacinou a obstarožní kartou. Dle měření AMD si v rozlišení 3840x1024 užijete na Radeonu HD 5770 většinu her zcela bezproblémově, při dostatečné snímkovací frekvenci. Deklarované rozlišení upozorňuje na použití monitorů s úhlopříčkou 19-21". Pro rozlišení 5040x1050 vám tato grafická karta stačit nebude. Pro práci ve Windows si s ní vystačíte, ale na hry to moc použitelné nebude. Ale Radeon HD 5850 a vyšší bude bezproblémově dostačujícím a to i na Crysis a Metro 2033.

Kdyby vás zajímaly monitory s display-portem a certifikací pro Eyefinity, tak zde máte jejich menší seznam. Tento prezentační snímek je staršího data (novější neexistuje) a tím pádem dnes bude seznam mnohem objemnější, protože DisplayPort se stává již standardem.

Nová laciná redukce je vyráběna mnoha výrobci. V česku jsou v cenících spousty těchto redukcí od všelijakých výrobců. Bezproblémově se dají sehnat aktivní redukce od Sapphire a PowerColoru. V zahraničí jsou nejlevnější a nejlépe dostupné ty od Wiesonu a Accellu, kteří jsou předními výrobci všemožných redukcí a příslušenství.

Z nových her, které vyšly za poslední necelé dva roky, podporuje Eyefinity drtivá většina. Pár her Eyefinity podporuje špatně, a je zapotřebí použít Screen-Fixer, který vyladí poměr stran – nadšenci si prostě poradili. Bohužel u některých her nezabere ani to, protože tvůrci prostě něco zvrzali v samotném systému. Často jde hlavně primárně o konzolové tituly. Asi nejkřiklavějším příkladem je bohužel série Mass Effect ve svém upraveném Unreal3 enginu, který přes veškerou snahu nadšenců i tvůrců prostě korektně hrát na vícemonitorech nejde a je to prostě „rozbité“ už v základu. Na druhou stranu Eyefinity bez problémů funguje v mnoha starých hrách, které o podobném systému nemohly nikdy slyšet. Jinými slovy AMD nemá moc možností, jak funkčnost Eyefinity v dané hře ovlivnit. Nemá vůbec žádnou. Prostě buď to tvůrci udělají pořádně podle standardů, nebo to podělají a na vícemonitorech jim to prostě nejde.

Toto je starší seznam her, které podporují Eyefinity a jedná se především o starší hry, které dnes již nejsou moc aktuálními. Z nových her podporují Eyefinity všechny a maximální potíží bude špatně nastavený poměr stran, který se dá krásně vyřešit jednoduchým prográmkem od "doperfishe".

Eyefinity není žádný převratný vynález, ale pouhou evolucí v oblastí IT, která byla předvídatelná již před mnoha lety. Přišla ve správný čas a nabídla uživatelům to, po čem prahli. Eyefinity je ve zkratce jednoduše uživatelsky přístupné, kompaktní a nenáročné (v rámci možností) z každého úhlu. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
The Outer Worlds se blíží – jaké bude nové RPG od Obsidianu?
The Outer Worlds se blíží – jaké bude nové RPG od Obsidianu?Pátek, 18 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 269x
Komentářů: 0
Red Dead Redemption 2 – takhle vypadá na PC
Red Dead Redemption 2 – takhle vypadá na PCČtvrtek, 17 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1342x
Komentářů: 4
Maleficent: Mistress of Evil v kinech! Slušný
Maleficent: Mistress of Evil v kinech! SlušnýČtvrtek, 17 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 910x
Komentářů: 0
World of Tanks dostal Raytracing. Běží přes Intel a AMD!
World of Tanks dostal Raytracing. Běží přes Intel a AMD!Středa, 16 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1960x
Komentářů: 16
Jungle Cruise – Disney chce další miliardový film!
Jungle Cruise – Disney chce další miliardový film!Středa, 16 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 626x
Komentářů: 0
FORTNITE – návyková vypnuta. Ještě návykovější nová verze je tu?
FORTNITE – návyková vypnuta. Ještě návykovější nová verze je tu?Úterý, 15 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 702x
Komentářů: 3