TEST: AMD Radeon RX 5700 8GB (NAVI) vs RTX 2060 – nová generace grafik za slušnou cenu v akci! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pondělí, 08 červenec 2019
Přejít na obsah
TEST: AMD Radeon RX 5700 8GB (NAVI) vs RTX 2060 – nová generace grafik za slušnou cenu v akci!
AMD Radeon RX 5700 - grafická karta a testy
Battlefield V (DX12)
Shadow of the Tomb Raider (DX12)
Metro Exodus (DX12)
Far Cry New Dawn (DX11)
Forza Horizon 4 (DX12)
Kingdom Come Deliverance (DX11)
Strana 9
RayTracing, PCIe 4.0, Image Sharpening, AntiLag, Chill atd.
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Naprosto nepochopím, jak někdo může o NAVI tvrdit, že je to tragédie, nebo vůbec ji nějak hanit. Těch keců, co v poslední době posloucháme od haterů všeho druhu, jako že NAVI je další fail AMD, že má mizerný výkon cenu apod. Je až neuvěřitelné, jak se realita liší od toho, co si přečtete v diskusích i na některých rádoby odborných webech. Mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že Radeon NAVI RDNA je na grafickém trhu to samé, co AMD RYZEN na tom procesorovém!

Co AMD dokázalo s RDNA a RX 5700 grafikami předvést, to je až neuvěřitelné. Vezmeme-li v potaz všechna objektivní fakta. Například že grafická divize AMD je násobně menší a chudší než grafická divize NVIDIA, která měla čas a prostor a žádné problémy v posledních mnoha letech a topí se v penězích. Že AMD současně s GPU dokáže i CPU atd. Možná někteří mají pocit, že na grafickém poli to AMD tolik nejde, jako na CPU poli, ale to je právě subjektivní. Protože opomínají objektivní skutečnosti. Například že NVIDIA na rozdíl od Intelu se vyloženě nefláká a nemá problémy všeho druhu s výrobou, architekturou atd. I tak je neuvěřitelné, že mnohem menší AMD dokáže na trh uvést najednou(!!!) 7nm procesory RYZEN, které bez přehánění vytřou podlahu s Intelem ve všech ohledech a 7nm grafiky, které skoro stejně jednoznačně překonávají konkurenční NVIDIA modely technologicky, provozně, cenou i výkonem. No a stejně se najde někdo, kdo to bude hanit a tvrdit že AMD nenabízí dost. Doporučil bych mu psychiatra.

Málokdy mě nějaký produkt výrazně překvapí, tím spíše, kdy ho firma spoileruje a hypuje měsíce dopředu a vedeme o něm diskuse ještě delší dobu. Ale stejně jako mě překvapily nové 7nm RYZEN 3000, ještě více mě překvapily nové Radeon RX 5700 NAVI grafiky. Mnohokrát jsem říkal, že očekávám výkon zhruba RX VEGA 64 při výrazně nižší spotřebě, ale to jsem mluvil o TOP modelu. Realita je, že už ten 185W základní Radeon RX 5700 má výkon RX VEGA 64, ovšem se spotřebou nižší než má RX 590! Dokonce AMD překonalo NVIDIA, protože RX 5700 má spotřebu stejnou nebo dokonce o malinko nižší než 6GB RTX 2060, ovšem RX 5700 má výkon srovnatelný s RTX 2060 SUPER/RTX 2070! Samozřejmě hodně záleží na zvolených testech.

U nás testujeme modernější hry z posledních 2 let, kdy NAVI je samozřejmě navrženo na modernější hry, protože bude pohánět všechno, co v následujících 5-6 letech vyjde na PC, konzolích, streamovacích platformách. Nepřekvapí tedy, že v zastaralejších hrách, kdy jejich DX9/11 engine vznikly často dávno před tím, než AMD vůbec začalo vyvíjet NAVI architekturu, je výkon karet o něco nižší a zastaralejším NVIDIA modelům se daří více. Ale je to jedno, protože tam má RX 5700 stejně tolik výkonu, že stačí s přehledem na vše ve starších hrách. Lámat chleba se bude vždy v novějších hrách a tam je RX 5700 naprosto neuvěřitelná, dokonce dokáže sem tam porazit i parametrově a cenově dražší karty. Nejen RTX 2060 SUPER/2070 ale i RX VEGA 64 nebo se dokonce přibližuje Radeonu VII. Tak velký skok udělalo AMD tím, že přišlo s opravdu herní architekturou. A to je před námi ještě test výkonnější RX 5700XT verze, která stojí mimochodem stejně jako RTX 2060 SUPER, kterou už ale dokáže porazit i podstatně levnější Radeon RX 5700.

AMD udělalo NVIDIA slušnou čáru přes rozpočet a vrátila se opravdu konkurenceschopná. Přitom NVIDIA si zjevně myslela, že to bude naopak, že vydáním RTX 2060 SUPER a RTX 2070 SUPER za podstatně přijatelnější ceny (tedy karty které jsme od NV očekávali už loni), vezme AMD vítr z plachet. I za ty původní ceny, které AMD oznámilo jako návnadu, by RX 5700/5700XT byly výhodnější! Za ty reálné ceny, které AMD mělo v plánu a oznámilo je, jsou RX 5700/5700XT mnohem výhodnější. Prakticky skoro o kategorii.

  • Radeon RX 5700 8GB vs RTX 2060 6GB

Nový Radeon RX 5700 s 256-bit sběrnicí a 8GB GDDR6 stojí stejně jako RTX 2060 s 192-bit a 6GB pamětí. Ovšem Radeon je o 15% běžně výkonnější! To je prakticky rozdíl třídy. Kromě mnohem lepšího výkonu, který je i díky tomu, že Radeon má ceně odpovídajících 8GB paměti a 256-bit a RTX jen 192-bit a 6GB, je zde i lepší efektivita. Zlatý grál společnosti NVIDIA, za který byla vynášena poslední roky do nebes, je teď v rukou AMD! Radeon RX 5700 má totiž stejnou nebo nižší spotřebu než RTX 2060 s o 15% nižším výkonem! Takže teď jsem zvědav na to, jak ti, kteří horovali za nízkou spotřebu, budou houfně vyhazovat žravé NVIDIA a pořizovat úspornější Radeony.

Ten skok v efektivitě, jaký AMD předvedlo, překvapil určitě všechny. A to to mohlo být ještě lepší, protože RX 5700 má těch 8GB GDDR6 ale RTX 2060 jen 6GB, což 10-15W klidně udělá. Současně AMD kvůli ceně nemohlo použít HBM2 paměti, které ve stejné kapacitě jsou zhruba o až 30W úspornější než GDDR6. AMD ale přesto dokázalo vyřešit tu energetickou neefektivitu speciálně ve hrách, kterou proti NV měla a zároveň v tom NVIDIA překonat. A není to jen zásluha 7nm výroby. Její přínos je mimochodem mnohem zásadnější v tom, že AMD dokázalo větší výkon a podobný počet tranzistorů nacpat na plochu 251mm2, zatímco slabší RTX 2060 má podobný počet tranzistorů na 445mm2. Tedy téměř dvojnásobný rozdíl! Všimli jste si, že u NV už v poslední době přestali hloupě tvrdit, že 7nm je na nic? Dokonce prý už pracují na 7nm čipech pro příští rok. Teď už víte proč.

Argumentem mnohých pro NVIDIA karty tak teď bude hlavně přítomnost RTX RayTracingu. Ovšem tvrdit, že AMD RX 5700 neumí Ray tracing je prostě lež. Umí, ale nepodporuje implementaci NVIDIA, protože ta není standardem a nikdy jím nebude. V tuto chvíli navíc všechny případy jasně ukazují, že Ray Tracing je sice budoucností, ale právě jen budoucností. Nároky na výkon jsou ohromné a troufám si říci, že inzerovat RTX na kartách jako RTX 2060/2070, které prakticky nemají šanci prakticky šanci jej použitelně ve hrách zvládnout, protože na to nemají výkon, je skoro podvod. Pokud nemáte RTX 2080 Ti grafickou kartu za 30 tisíc, tak na to, že nějaké RTX efekty vůbec existují, zatím v klidu zapomeňte. Navíc tohle nemůže být budoucností her. RT nemůže vyžadovat speciální HW a mít takové nároky, protože by to běžné karty pro hráče nezvládly. Právě AMD Radeon NAVI bude klíčem k podpoře Ray tracingu ve hrách, protože bude v konzolích atd. AMD tedy připravuje vlastní implementaci hybridního RT, která bude skutečně standardem a bude dostupná a použitelná pro všechny. Až to bude aktuální, použitelné a k něčemu, tak se Ray tracing ve hrách objeví a pojede na RX 5700 sérii úplně normálně. Zatím tedy RT ve hrách nemusíte řešit zejména u levnějších karet jako jsou RX 5700, RTX 2060/2070 série. Pokud jde o další technologie, u AMD na mě udělal dojem ten Anti lag a také vylepšený Radeon Chill. Stejně tak i FidelityFX, což bych rád viděl ve hrách jako volbu i když neupscaluji, což zatím není.

Hlavní nevýhodou Radeon RX 5700 je teď určitě referenční chladič. Já naprosto chápu, proč AMD použilo BLOWER z hlediska funkčnosti chlazení karty, kdy je to lepší řešení pro PC. S blowerem máte v okolí karty lepší teploty v PC, neohříváte desku, M.2 SSD atd. Ale je to prostě hlučnější. Hluk je sice estetická záležitost, ale uživatelé si na tiché karty prostě zvykli. Referenční RX 5700 není otravně hlučná a nemám problém ji používat (v klidu je tichá), ale stejně si myslím, že chybou AMD je především, že nezajistilo současně dostupnost a nabídku nereferenčních modelů. Ty budou až nejdříve za měsíc. Nicméně situace chladiče je vlastně jediná výtka, kterou k RX 5700 mohu teď mít.

Ve srovnání s NVIDIA RTX 2060 je to výrazně lepší karta ve všech ohledech. Je výrazně výkonnější, je efektivnější, je technologicky pokročilejší, je lépe vybavená (6GB vs 8GB). NVIDIA by musela za cenu RTX 2060 nabídnout alespoň RTX 2070 tedy RTX 2060 SUPER, aby Radeon RX 5700 výkonově vyrovnala. Jenže najednou se otáčí situace kolem spotřeby. RTX 2070/2060 Super už žerou znatelně více! Celkově tak asi nepřekvapí, že Radeon RX 5700 má vynikající poměr cena/výkon (a AMD na tohle tedy nerezignovalo výměnou za vyšší cenu). O to více pak nechápete výkřiky, že RX 5700 jsou předražené, nebo že je to fail apod.

  • Závěr a hodnocení

Rozhodně dnes nemůžeme doporučit nákup žádné NVIDIA RTX 2060 s pouhými 6GB paměti, výrazně nižším výkonem a horší efektivitou nenabízí prostě nic, co by za to stálo. RTX 2060 SUPER by byla po stránce výkonu alespoň trochu konkurenceschopná, ale stojí výrazně více a v mnoha hrách ji Radeon RX 5700 stejně poráží. Výraznější rozdíl už je ale v efektivitě a spotřebě, kdy NV prostě více žere (což byl problém pro mnohé, když to bylo obráceně, tak asi to bude problém i teď, když navíc NV nemá výhodu lepšího výkonu ani lepší ceny, kterým by to na rozdíl od AMD v minulosti kompenzovala). AMD samozřejmě uvedením RX 5700 vyřadila ze hry starší RX VEGA 56/64 (ale i Radeon VII), ty se ale v posledních týdnech už jen doprodávaly a prakticky jsou všechny pryč. Srovnání je ale zajímavé hlavně z hlediska efektivity, kdy AMD odvedlo mnohem lepší práci, než jsme čekali, či dokonce doufali!

Nebudu lhát, jsem vážně překvapen z toho, jak moc je nová RADEON RX 5700 dobrá karta. A to přes fakt, že jde o zcela novou architekturu a je tedy hodně co ladit v ovladačích, kdy AMD zjevně nemá všechno úplně hotové (až poslední verze ovladačů a ta veřejná jakž takž fungují). O to více mě mrzí, že AMD nezajistilo, aby teď při vydání byly dostupné alespoň základní nereferenční modely. Úplně by stačilo referenční PCB osazené těmi nejjednoduššími nereferencemi s axiálními ventilátory apod. To by eliminovalo tu jedinou výtku, kterou k RX 5700 teď můžeme mít (a hlavně k RX 5700XT). Nic to nemění na tom, že nový RADEON RX 5700 je vynikající grafická karta, jednoznačně lepší, než co nabízí konkurenční NVIDIA, a dokonce za lepší peníze. Ano, 10 tisíc za grafiku není málo, ale je to pořád nejlepší a nejvýkonnější karta, která za tyhle peníze kdy na trhu byla. Mě osobně blower chladič nevadí, ale taky bych to měl radši s tišším, i když k prostředí v PC méně výhodném axiálním chlazení. Protože Radeon RX 5700 třeba v Sapphire NITRO+ verzi, by byl perfektní. A bude … v srpnu :/.

Každopádně celkově AMD velmi příjemně překvapilo (třeba to jen, že v praxi nám vyšly ne pouze stejné, ale dokonce lepší výkony, než jaké uvádělo přímo AMD v prezentacích!) Vydat 7nm RYZEN a 7nm Radeon současně a takhle kladně obojím překvapit, to nikdo nečekal. A nelžete, že někdo ano. NAVI je vynikající produkt, který ještě AMD doladí, protože tohle je jeho první verze a bude tady mnoho dalších let. Očekávejte podobný level výkonu, jaký má RX 5700 v novém Xbox/PS5 příští rok. AMD současně pracuje na dalších NAVI řešení, jak menších čipech, které tak budou mít šanci opravdu výrazně změnit podmínky v mobilní sféře (statně troufám si říci, že NAV10 RX 5700 je pro mobilní PC lepší řešení než RTX 2060/2070), tak dorazí high end. Já si myslím, že můžeme považovat za velmi pravděpodobné, že větší NAVI čip dokáže mít výkon RTX 2080 Ti, ovšem dokáže to s méně jak poloviční velikostí. V přípravě jsou tedy další NAVI řešení, ale nevím, kdy přesně se jich dočkáme. Co je jasné, příští rok dorazí NAVI 2 na 7nm+.

A pokud AMD bude předvádět s NAVI to, co předvádí s vylepšováním RYZENu, tak se máme na co těšit. Nicméně současné RX 5700/5700XT tu budou následující 2 roky určitě a postupně, jak budou klesat ceny 7nm výroby a GDDR6 posunou se cenově níže do mainstreamu, kdy jako nástupci RX 580/590 jsou vynikající a NV tomu nedokáže v tuto chvíli ničím skutečně konkurovat. RTX 2060 má na to moc velké a nákladné GPU a je méně efektivní, GTX 1660 Ti je zase příliš slabá. AMD trefilo přesně terč a doufejme, že ty ceny půjdou postupně níže, tak aby to byl opravdu mainstream, kterým je. Pokud by cena klesla v blízké době na 8990 korun třeba, spousta lidí, co ani tak drahé karty normálně nekupuje, by se určitě nechala přesvědčit. Stávajících 9690 – 9990 korun, to už přeci jen snižuje okruh zákazníků.

Ale stále, je to suverénně nejlepší karta, která za ty peníze na trhu kdy byla, a je mnohem lepší, než jsme čekali (a to se stále ladí ovladače atd.). Až dorazí tiché nereference bude opravdu veselo. Pokud nechcete čekat, blower vám nevadí, nebo vám dokonce funkčně vyhovuje (lepší pro malá ITX PC), či jej případně dokážete vyměnit za blok, nebo možná extra nereferenční chladič, tak mohu už teď RX 5700 8GB doporučit. Jinak počkejte na nereference, bude jich hodně, ale nejdříve v srpnu. I tak AMD má teď nejlepší karty v cenové hladině kolem 10 tisíc a nejen cenou, ale i výkonem, efektivitou a technologicky. A samozřejmě výhodou je možnost kompletní platformy RYZEN + NAVI od AMD …. Příště se podíváme na RX 5700XT, která kromě efektivity hraje více na výkon.

 

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:

 

 

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 51
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 17:05:08
avatar
Sice s dvoudenním zpožděním ale přece jsme se dočkali!
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 17:19:08
avatar
přeměřili jsme všechno co šlo zejména ty aktuální karty AMD i NV, abychom si byly jistí a bylo vše aktuální, AMD také poslalo ty nejlepší ovladače zatím pro NAVI v sobotu odpoledne, takže 2 dny na testování to není zase tak špatné ;) ... nemusíme si alespoň vymýšlet nebo ještě hůře prezentovat chybná data apod. Další recenze také mohou být stručnější, budu jen doplňovat další výsledky ...

No jsme současně měřili i další produkty, takže se to trochu táhlo, chci ale články rozdělit na jednotlivé modely, aby to bylo přehlednější ....

Posledních 7 dní už si začíná vybírat daň na příčetnosti kolegy .... každopádně mě už taky nebaví spát 4 hodiny a celé dny dělat jen to jedno dokola ... takže soustředění na práci je složitější ....

Ale doufám, že to oceníte, změřili jsme co se dalo, všechno na aktuálních finálních ovladačích atd. A samozřejmě zdaleka nekončíme. RX 5700X a RXT 2070 SUPER už také máme změřené ale přdnost teď dostane recenze něčeho jiného ...

já stejně doufám, i když nové produkty jsou vynikající, že příště už AMD rozloží vydání a uvedení na více týdnů, protože teď jen honíte čas abyste to měli na webu a vytrácí se z toho nadšení a já si radši dávám na čas a s produktem si více pohraji než vydám hodnocení ....
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 17:36:42
avatar
Já jenom, že jsem tady byl tak 50x za den a pořád čekal, kdy vyjde recenze. Těším se na nějaký lepší nereference. To bude teprve super. Pokud v obchodech zase nenapálí cenu nad tu doporučenou o několik tisíc tak by to mohlo být zajímavý ale všichni víme jací jsou obchodníci v ČR!
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 17:46:11
avatar
Já to chápu, ale i normálně mám dost co dělat s recenzemi, pořád je co testovat a když AMD pošle najednou 5 produktů na jeden den a výrobci desek 15 dalších ... a ještě je k tomu několik témat do extra testů a článků tak to je prostě šílené .... více jak jednu pořádnou recenzi denně nedávám a i tak nedělám nic jiného ... jasně mohl bych to dělat formou aktualit, jeden testy a opsat krabici .... ale nevím, to by mě asi nebavilo ...


tak musíš počítat v ČR s vysokohorskou přirážkou ... nicméně zatím jsou ty ceny relativně OK. Uvidíme nerefrence, ale očekávám ceny základních edic na úrovni nebo i možná trochu pod základních referencí. Samozřejmě lepší nereference budou dražší, i když bude docela vtipné sledovat, kam to chtějí nacpat. Ono mezi 5700 a 5700X není zase tolik prostoru, a někteří výrobci běžně předražují kvalitní nereference o 60-70 dolarů, takže jejich 5700 by pak stály více než zákaldní 5700XT? no bude sranda

ale bohužel až v srpnu, mám potvrzeno prakticky ze všech zdrojů, že srpen je nejbližší termín kdy můžeme s dostupností počítat .....
ReveNCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 17:29:17

recenze zajimava, vykon i u slabsi 5700 vetsi nez vega 64 se povedl. jen mam par dotazu k tem technologiim, o kterych vlastne nic konkretniho nepises:
1. k cemu je image sharpening bez upscalingu? co ma v nativnim rozliseni doostrovat, kdyz ta technologie je udelana prave na potlaceni rozostreni, ktery vznika jen a jenom pri upscalingu?
2. v jakych konkretnich hrach si videl prinos antilagu a pri jakych fps?
3. neslo by srovnat spotrebu pri pouziti chill a vsync nebo i locku na 60fps? podle popisu co pises mi pripada ze to dela vlastne to stejny..
4. jinak jeste testovano nebylo na win 1903? nebo ta cast pod testovaci sestavou jen jen copypastovana?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 17:40:50
avatar
1, někteří máme rádi ještě ostřejší obraz ;) a kdyby se tím dali přiostřit některé textury normálně v nativním rozlišení bylo by to super!

2, no zkoušeli jsme to v těch které uvádí AMD že to 100% funguje tedy CSGo apod. A bylo to poznat .... trochu, což je asi subjektivní, ale dá se to změřit jako přínos .... obecně já si myslím, že celý to inputlag, 240Hz apod. je hodně o tom, že někteří hráči svádějí své "herní" prohry na tyhle věci, takže AMD a všichni jim dávají možnost si připlatit na technologie, které o něco malinko by jim měli pomoci .... za mě ale ten input lag je zajímavý hlavně u některých závodních her. Ještě to budeme více zkoumat. Otestovali jsme jen, že to funguje v těch hrách co AMD uvádí, takže to není jen výmysl.

3, chill a vsync není stejné ani trochu ... rozdíl ve spotřebě je ohromný a hlavně chill dělá mnohem více než jen že to zamkne na 60FPS třeba ;) ... graf měření dám do recenze 5700XT pro 5700 ho nemám ...

4, v tomto případě bylo měřeno na starší verzi Windows s původní 2700X platformou .... 1903 máme zatím jen u CPU testů ... plánujeme i u GPu přejít na novější platformu, ale až na to bude více času .... obecně by to u grafik nemělo udělat rozdíl, pomůže to případně výkonnějším modelům díky vyššímu výkonu RYZEN 3000 hlavně v nižším rozlišení ....
ReveNCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 17:43:53

1. asi sem proste hloupej, ale nechapu co chces v nativnim rozliseni vyostrit. tam si mozna tak muzes jen zkazit obraz nastavenim sharpening na monitoru na max...

2. to bude teda asi hodne subjektivni, samo amd tvrdi ze antilag ma navodit pri nizsich fps podobnou odezvu jak kdyz mas tech fps vic, coz mi neprijde u tehle karty s timhle vykonem moc relevantni...mozna tak u starsich generaci jako rx400/500

3. fakt by to chtelo srovnat, dle hry mi aspon podle gpu-z vsync klidne usetri 40W, napr. v doomovi, kde mam normalne fps daleko pres 100..

4. skoda, kdyz uz vsechny karty musite vzdy testovat znovu, to i novej ryzen by bodnul snad brzo priste
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 17:50:47
avatar
1, textury atd. některé jsou pořád mizerné i v nativním rozlišení ;) podle mě by se to na to dalo aplikovat ;)

2, tak je to mířeno právě na to, někteří hrajeme ve vysokém rozlišení, takže nemáme 300FPS .... je to šikovný ...

3, Chill dokáže stáhnout spotřebu klidně o 100W, hlavně se přizspůstobuje náročnosti scén apod.

4, jo právě ... to teď prostě nešlo, nebyl čas a hlavně nebyla ta platforma .... ono se opravdu nestává aby vycházel ve stejný den nový CPU a nová GPU ;) ... takže ano, plánujeme kompletně novou sestavu a tedy nové testy všechno, ale pro teď to nebylo třeba, všechno je přijatelně aktuální a má stejné podmínky ...
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 20:27:13
avatar
Chill jsi popsal nepresne. Bud globalne nebo v profilu kazde hry muzes nastavit horni a dolni limit fps. Chill v zavislosti na zmenach sceny a vstupech od uzivatele fps v tomto rozsahu meni.

Priklad:
muj oblibeny Ghost Recon Wildlands, monitor fullhd freesync 35-75hz, chill nastaveno na 35-75fps
RX 580 tech 75fps neda, nastaveni hry odladeno na 55-60fps.
Kdyz ridim nebo bezim (min 1 klavesa stisknuta), mam 48-50fps. V momente kdy stojim a neni zadny vstup uzivatele, mam 35fps.
Bez chill jsem mel 55-60fps ale grafiku plne vytizenou, cip bral 130-140W. S chill pri 48-50 bere kolem 100-110W, kdyz odejdu na zachod a padne to na 35fps, padne spotreba podstatne nize.

Timhle zpusobem chill snizuje spotrebu. Je to hodne zavisle na tom vstupu uzivatele. Chill rozeznava kdy a jak moc s pc pracujeme (vlastne hrajeme) a podle toho v danem rozsahu limituje rendrovane fps.

Edit: fps na 35 padne nejen kdyz si odskocim ale i kdyz moje postava napr brakuje bednu (in-game animace nebo jak to nazvat) kdy neni vstup od uzivatele. Jsou to treba jen 2-3 sekundy ale behem hry je takovych mnoho a ono se to nascita. Nebo v menu. U nekterych her jede menu max fps, timhle se to da omezit...opet kdyz neni vstup uzivatele. Samozrejme s mensi spotrebou je tu i mensi teploty a hlucnost gpu.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 19:50:16

Chci se zeptat ohledně V-sync.
Když jsem měl starší komp měl jsem logicky V-sync vypnuté kvuli FPS. Teď mám fps v pohodě na uzamčených 60FPS, ale V -sync má input lag. Řešení bude freesync že.
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 19:53:11
avatar
Mas AMD grafiku? Vsync mas zapnuty v ovladacich (normalni nebo rozsirenou synchronizaci) nebo ve hre?
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 20:19:22

Mám RX 570 a ovladače v defaultu. V-sync jen ve hrách, ale nemám rád V-sync. Snímky jsou jedna věc a odezva druhá

No nic budu muset někde vyzkoušet freesync. Mě se prostě nelíbí mít zapnuté V-sync ikdyž mam 60 fps. Možná anomálie, ale mam to tak.
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 20:23:40
avatar
Nejdrive zkus Vsync ve hre vypnout a v ovladacich v Globalnim nastaveni her zapnout Rozsirenou synchronizaci. Schvalne co to provede. Neni to cisty Vsync, ale z casti to funguje podobne jako freesync. Pak bych zkusil zapnout AntiLag (musis mit posledni ovladace).
Jinak ti asi vice neporadim, input lag moc neresim. Js ze stare skoly, nenarocny a multaky nehraji
Freesync monitorem taky nic nezkazis a daji se sehnat fullHD 60-75Hz do 4tis.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 20:28:11

Díky za odpověď. Já su také ze staré školy a jsem zvyklý na no sync a ta plynulost je prostě přirozená. Ale to lámání obrazu mě celkem štve a ten freesync by tohl zlepšit, ale nevím, zkusím díky.
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 20:40:22
avatar
Jako freesync rozhodne lepsi nez vsync. To lamani neni v celem rozsahu (u me napr. 35-75Hz). U Vsync je hned jakmile jdou fps mimo dane frekvence (napr. 30/60Hz).
Ja bral pro sebe AOC G2460VQ6 (24" FullHD, 35-75Hz s LFC) za 3 nebo 3,5tis (ted nevim presne) a staci bohate. Je to TN, kdo chce IPS da se taky sehnat v podobne cenove relaci, ale myslim ze v horsim rozsahu (48-75Hz) a bez LFC.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-11 16:50:41
avatar
pod to se podepíšu. Důležitá je spodní hranice rozsahu (30 nebo 35, nic více nebrat) a LFC. LFC Vám to trochu zachrání když Vám to spadne na moment i pod těch 35. A to je potřeba, protože hry jsou špatně napsané a propadají se i když máte průměrně třeba 70fps. Lámání tedy není s LFC při žádném rozsahu (respektive je, LFCfunguje od cca 15-20fps, ale pokud něco takhle padá snižte detaily). Nezapomínejte Vsync ve hrách vypínat, některé hry mají default ON.
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 21:40:25

Místo vsync se u AMD nastavuje FRTC (sorry, další zkratka) a Freesync. V jedné hře jsem si musel pomocí chillem 60-60, něco tam nějak nefungovalo, možná to byl Rage.

Chill snižuje framerate dle náročnosti scény. Má smysl jej nastavovat dle adaptive-sync rozsahu monitoru.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-11 16:58:46
avatar
Pokud nehrajete kompetetivně CS, kde chcete co nejlepší odezvu od enginu (těch 200fps na 60Hz monitoru stejně nevidíte, benefit je jen , že je engine počítá), tak FRTC na maximum frekvence monitoru a vypnout Vsync.
Chill osobně nepoužívám - chová se divně ve smyslu že někdy fps zpomalí víc než je zdrávo a když se začnete rychle hýbat, tak pár framů než si to chill uvědomí je ještě stále s nízkým fps a občas je to znát.
Já mám freesync monitor s nízkým horním rozsahem 75Hz, na tuto hranici mám i nastavený FRTC, takže mi to v podstatě zastává funkci chill bez těch negativ. Když by to někde třeba rádo renderovalo nad těch 75fps, vždy se to stlačí na 75. Jak říkám, low FRTC = chill bez jeho divného chování
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-12 08:07:58
avatar
Všeobecně bych řekl, že chill nemá smysl pro rychlé akce. Ať jde o auta nebo o střílečky. Tam prostě pořád něco děláš, Chill by se uplatnilo jen kdyby sis odskočil do menu a nebo od klávesnice.

AMD udělal Chill hlavně aby stáhlo spotřebu svých karet. Nápad dobrý, to provedení taky není špatné. Vhodnější ale pro pomalejší akce, strategie atd. převážně ve hře pro jednoho.
Majkysek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Nevypadá to zle, ale... 2019-07-09 18:08:06

Nejlepší volba je teď 1080 Ti, která bazarová stojí kolem 11000kč, občas se dá sehnat i za 10000kč. Samozřejmě, že je jich většina ještě v záruce.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 18:09:28
avatar
nooooo .... 11 tisíc je hodně za bazar kartu ;) ... ale jako jo z z hlediska výkonu dnes pořád dobré .... ale pokud chcete novou kartu ....
martin.666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 20:54:28
avatar
dát 10k nebo dokonce 11k za bazarovou kartu s žádnou nebo jen nějakou krátkou zárukou je dost riskantní ( i když je delší tak její uplatnění v případě potřeby je často dost komplikované nebo prakticky nemožné když je napsaný záruční list/ faktura na jméno původního kupujícího), to už je lepší si pár tis. připlatit a koupit nějakou novou nereferenční RX 5700 XT nebo RTX 2070Super se zárukou 3 roky
Kajman [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 18:30:16

No, velké eshopy mají rx 5700 od 9990kč do 12000kč a to se bavíme o referenci. Nereference budou určitě o něco dražší. Ano původní RTX 2060 je o něco slabší a má míň paměti, ale zase se dá koupit už od 8790kč s nereferenčním chladičem (Gainward) , takže nižší cena a lepší provozní vlastnosti (zatím) to kompenzují.
Jinak ano, AMD dohnalo Nvidii ve vyšší střední třídě a jako vždy má o něco lepší poměr cena/výkon. Uvidime jak s cenou a výhodností zamíchají nereference.
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 20:38:31
avatar
5700XT nema kolikrat problem porazit i 2070 SUPER v tomto smeru super.. Prece jenom kolik lidi kupuje grafiky nad 15tis s DPH? naprosty minimum..
Dirtrix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-10 08:20:14

Ovšem stejně tak se můžeme zeptat, kolik lidí je ochotno za grafickou kartu utratit víc než nějakých 8-9 tisíc korun. Odpověď je opět "naprostý minimum" a najednou zjišťujeme, že "nový mainstream" je vlastně highend, protože si ho moc lidí nekoupí...
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 21:37:54

Tak taka 5700XT som videl po 435€ a 2070S 608€ tu nieje čo riešiť v pomere cena/vykon/spotreba AMD ma riadne na vrch. Jedine ten chladič, sa ešte načakame
Kisch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 18:45:09
avatar
No, 5700 vyšla celkem zajímavě. Zajímavá bude cena nereferenček. Nicméně kdo chladí vodou, pro toho je levnější provedení chladiče výhodou a ušetří. Každopádně podařený (tedy mimo chladiče)produkt.
V článku se opakovaně objevuje informace o tom, jak NV spadla do cenové pasti AMD. Jsou pro to nějaké spolehlivé důkazy, nebo jde jen o adminovu fabulaci? Jenodušší vysvětlení je podle mne to, že AMD prostě nečekala reakci NV a musela znovu upravit ceny. Bez důkazů to tvrzení o pasti za 1. působí úsměvně a za 2. to nové AMD grafárny vůbec nepotřebují.
Saliery [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 19:29:47

Nevite jestli budou i nereference s vodnim chlazenim/ blokem?
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 21:00:09
avatar
chtělo by to nějakou itx variantu. Když koukneš na pcb, tak je zadní třetina defakto prázdná a je tam je větrák...
Odkaz
Saliery [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-10 09:19:49

Pekne, diky
ron68 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-10 14:44:12
avatar
Vodní bloky od EKWB na 5700 / XT

Odkaz
Deenz0 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - RX5700 2019-07-09 19:33:40

V první řadě musím říct (po přečtení zhruba 20 recenzí všude po světěú, že RX 5700/XT se povedly. Co se nepovedlo jsou chladiče, které jsou tragické, zvlášť u 5700XT, kde teploty lezou přes 90 a z karty je turbína. Pokud by karty vyšly odemčené jak se sluší a patří a včetně odpovídajících chladičů, vypadaly by recenze úplně jinak. A tohle ze strany AMD nechápu, ty Radeony nemají co ohrozit z vlastní stáje...

Další věc, pokud zmíním nějaké ty výsledky odjinud. Je zajímavé, že Radeony téměr všude vyšly lehce pod (někde dokonce i více než lehce) RTX Super. 5700 lehce pod RTX 2060, respektive 5700 XT lehce RTX 2070 super, kdy navíc Super verze mají spotřebu jen o několik jednotek W více, rozhodně ne rozdíl mezi 5700 a 2060 Super 39W!. A to včetně Computerbase.de, který tu je často odkazován.

Další věc, co by se dalo zmínit. Nové Radeony mají opět špatnou spotřebu při použití více monitorů, v idle stavu, proti konkurenci o desítky W více.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-10 22:51:19
avatar
Tohle už se tu řešilo asi milion a jedenkrát...
1. Každý recenzent testuje jiné hry, v jiném nastavení, atd. Např. zde se testuje vždy jen několik málo her, většinou s nejnovějším engine.
2. Snad všichni kromě DDho testují na "nejlepších herních CPU" , tedy poslední nejméně rok jsou skoro všechny testy na i9 9900K. A už i RX580 měla dohromady s AMD CPU lepší výkon, než s Intel CPU. Nebo to bylo tak, že NV grafiky mají s AMD CPU horší výkon, než s Intel CPU, už nevím, ale rozdíl tam prostě je.

Tebou zmiňovaná Computerbase.de se tu sice často objevuje, ale testovací metodiku mají dost odlišnou. Testují her víc, na Intelu, a naposledy když tu někdo odkazoval na nějaké testy, tak jsem tam našel i takové prasárny, že měli v jednom grafu výsledky pro aktuálně vydanou kartu dohromady s nejméně půl roku starými výsledky pro druhou kartu z doby jejího uvedení na trh. WTF?!

Když pak zjistíš tohle a vidíš, že tam testují i několik let staré hry, které nejen že nejsou DX12/Vulcan, ale dokonce to jsou třeba DX9/DX10 se špatně naroubovaným DX11, tak vypovídající hodnota je dle mého názoru skoro nulová.

Redakcí, které podobně jako DD vždy otestují pro danou recenzi karty s aktuálními ovladači, je bohužel málo...
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-10 23:01:29
avatar
A krome toho vseho uvedeneho, se samozrejme stejne - ruzne chipy taky lisi navzajem mezi sebou. Ten rozdil je sice relativne maly, ale v podstate se da rict, ze nikdy nejsou dva stejne chipy opravdu stejne. S trochou nadsazky se da rict, ze vice divne by bylo, kdyz by to vyslo vsem stejne ;)
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - ad spotřeba 2019-07-11 22:10:52
avatar
spotřeba je dobrá. Hypotetická hiendová Navi nabídne tím pádem ještě lepší efektivitu díky HBM, už aby tu byla
GaGy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Chladič 2019-07-09 20:27:48

Chladič? Žádný problém.. Stačí vzít starý model
https://mobile.twitter.com/HardwareUnboxed/status/1148113823137533952
O Navi silně přemýšlím, ale rozhodně počkám na jiné chladiče. Bude to mít o kousek lepší výkon.

Jinak sem rád že DD jako snad jediný testoval nové Ryzeny s AMD kartou. Protože Ryzen + nvidia má horší výsledky než Intel nvidia.
Když se použije Ryzen vega7 tak má cpu vyšší výkon než Intel a vega7
Deenz0 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 20:23:28

Také jsem viděl, ale kdo to bude doma dělat... Pár nadšenců, co to nevydrží to vydání nereferencí.

Grafikám je v podstatě vytýkana pouze hlučnost a teploty, tam kde měřili termo kamerou, tak to vyšlo až děsivě.

Když budu trošku fantazírovat, jak by ty karty vypadaly s nějakým "běžným" 2 větrákovým chladičem - viz ten z R9 290. Nižší teploty, téměř nulový hlučnost, vyšší výkon. Proti NV Super by najednou vypadaly uplně jinak.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 22:20:38

Tento drobeček keby šiel namontovať na 5700 možno by to dal i pasivne
https://www.mironet.cz/raijintek-morpheus-vega-pasivni-chlazeni-pro-radeon-rx-vega-64-radeon-rx-vega-56+dp379180/
https://www.youtube.com/watch?v=THaMlkNDzYs
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 20:33:54

karty vypadaju celkom fajn, ak by som sa hral hry, tak by som o tejto karte asi uvazoval. Chcel by som ale vyjadrit jednu vec a to ma podla mna spojitost aj s tym, ze preco ludia kupuju viac NVIDIU ako AMD. Hlavny dovod je podla mna to, ze NVIDA je trendsetter v oblasti hernej grafiky: GSync, Ray Tracing, Physx, DLSS, cloud gaming. AMD na toto potom obycajne odpoveda s vlastnou technologiou, ktora moze byt niekedy aj lepsia, stale ale zostavaju v pozicii followera. Ak toto zmenia, tak ich budu ludia kupovat, ak nie, tak lepsi pomer cena/vykon je podla mna malo aby dokazali presvedcit... V CPU sa im dari viac.
BlackCell [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 21:19:22

Ale vsetko su to mrtve technologie a ludia budu stale budu volit FICA
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 21:46:26

Tak upřímně, vedle "AMD" Mantle - > DX12 jsou tebou zmíněné technologie buď mrtvé nebo nepodstatné.
Dirtrix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-10 08:30:26

Já bych jako hlavní důvod, proč si lidi koupí karty Nvidie, uvedl to, že prostě vyjdou dřív. RTX grafiky, ač drahé, tu jsou už skoro rok. Kdo chtěl kartu nové generace s výkonem RTX 2070, 2080 nebo 2080Ti si jí nejspíš už koupil i za tu nesmyslně vysokou cenu.
Proto to teď bude mít AMD těžší, byť její karty jsou mnohem lepší při porovnání cena/výkon, protože lidí, kteří vydrželi rok čekat s nákupem, bude prostě méně.
GiGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 21:02:18

DD, proc srovnavas 5700 s GTX2060? Vykonove ma spis k 2070 ne?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 21:30:28
avatar
cena
Jardat [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 21:30:00

Díky za recenzi. Díky za připomenutí že jde o herní kartu, v té euforii to nějak zapadlo... Kvůli práci musím tedy zvolit Vegu nebo VII....
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-10 00:24:47
avatar
tak Radeon VII jako pracovní grafika když využíváš tu paměť a výpočetní výkon je bezkonkurenční, za ty prachy prakticky zadarmo proti srovnatelným kartám ;)
vondry87 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 21:54:28

Před testem jsem očekával remízu a nespletl jsem se. Podle zahraničních testů je RTX 2060 Super cca o 5 % rychlejší než 5700 a je také o 10 % dražší. Ale zase je v ceně použitelný chladič. AMD má za 10 tis. tragédii zralou tak akorát do odpadkového koše a otázka je, kolik bude stát verze s použitelným chladičem. A při stejné ceně by asi RTX 2060 Super byla lepší volba. Upřímně - na zadek jsem nepadl ani z jedné karty. Na upgrade vyloženě nechvátám, takže si asi počkám, co se objeví příští rok. Pokud nVidia zvládne přechod na 7 nm a optimalizuje RTX, mohlo by to být velice zajímavé. Zároveň jsem zvědav i na AMD a jejich Navi 2 a HW implementaci ray tracingu. V kombinaci s ostatními novými technologiemi by to mohla být skvělá volba. Ale ve světle problémů s uchlazením nových čipů se přirozeně množí obavy z toho, jak na tom s teplotami bude ještě výkonnější čip, když i mainstreamové karty je problém uchladit a během testů mnohdy dosahovaly šílených teplot a v ojedinělých případech dokonce kolabovaly. A to lze předpokládat, že recenzentům byly dodány ty lepší kusy. No každopádně příští rok bude jistě velice zajímavý
foxa [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-09 22:18:35

Mam obavu, ze ked bude grafika s nereferencnym chladicom v tych novych MB s aktivnym vetrakom, ze ten zrychli otacky tak, ze sice grafika bude tichsia, ale vetrak na MB sa zblazni, takze to nakoniec bude jedno alebo este horsie, kedze tie male vetraky asi budu pri vysokych otackach hlucnejsie resp. zvuk neprijemnejsi. Rad by som sa v tomto mylil.
Jake [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-10 06:40:23
avatar
Mas recht, cecilko, mas recht! ;-)
Aj preto som sa po konzultacii tejto tabulky Odkaz a po vzhliadnuti testu X470 vs x570 kde X570 daval +0,02 % vykonu naviac, zral 5x tolko a hrial 3x tolko rozhodol ze idem do X470 dosky. Este mozno pockam co ponukne B550.
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-10 05:42:55
avatar
To foxa: Nekolikrat to tady uz bylo receno, ze vetrak na MB je tichy a vyuziva se jenom pri specifickych ulohach.
Jake [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-10 07:28:34
avatar
Verim ze nejde stale, ale ajtak vetrak na doske dnes nema co hladat!
Po roku to moze byt peklo.
Za mna vetrak na doske urcite nie. Da sa to urobit aj inak.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-10 08:11:07

Ten čipset má prostě moc vysokou spotřebu. X470 se i při využití zařízení v M.2 slotu dostane maximálně na 4W.
X570 oproti tomu má už v klidu a bez jakýchkoli zařízení na PCI-E spotřebu kolem 7W. A při využívání PCI-E zařízení se spotřeba dostává až na 10W. A na 10W už je prostě pasiv málo v případě málo větrané skříně.
Čili nejde o specifické úlohy. Už těch 7W v klidu je dost a na 10W se dostane při běžném obsazení grafickou kartou, PCI-E diskem a SATA diskem. To není žádná specifická úloha, ale celkem standardní obsazení herního PC.
Jake [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-10 09:26:12
avatar
Cital som ze spotreba nieje sposobena PCIe4 ako sa predpokladalo. Mozno to este doladia, ale moc tomu sancu nedavam.
Dalo by sa to urobit aj pasivne ale to by chelo cez heatpipe potiahnut na stranu do riadneho chladica.

Problem je aj ten ze dosky bez vrtule obvykle su tie super TOP modely, a to je 800€+. Tolko za dosku nedam ani keby bola s cisteho zlata a lemovana diamantmi!

P.S. V AMD cipsetoch sa vobec nevyznam, budem musiet nastudovat aky je rozdiel v X a B cipsetoch.
Respektive co bude lepsie. Starsi TOP cipset X470 alebo novsi cipset nizsej triedy B550?
foxa [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-10 19:34:41

Rad by som tomu veril. Ale kdesi som cital, ze aj v klude to toci na par tisic otackach a zvysovanim teploty to ide este podstatne vyssie. Takze ak gr. karta bude do skrine rozptylovat teply vzduch, tak mam pochybnosti, ze to zostane tiche. Asi aj preto AMD radsej zvolilo tento typ chladica na grafike.
Ale beriem to tak, ze toto je asi prvy chipset priamo od AMD, tak sa tiez len ucia a par rokov potrva, kym to vyladia. Ani Ryzen nebol hned idealny. Mozno sa ozaj oplati pockat na nizsiu radu chipsetu od ineho vyrobcu. Ak by ten mal vyvedenych par liniek PCI-E 4.0 - pre grafiku a SSD, bola by to jasna volba pre 90 % zakaznikov.
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-10 03:03:59
avatar
"DD" myslis, ze 5900 XT uz bude na vylepsenim 7nm+, kdyz vyjde az pristi rok?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-10 10:36:31
avatar
ano, můj názor je, že highendová NAVI tedy RX 5800/5900 nebo jak to AMD nazve .... bude už NAVI 2 an 7nnm+ a uvidíme ji nejdříve v lednu. Ale neberte to jako 100% jistotu, je to můj názor na základě toho, jak se věci teď mají ....
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-10 17:58:47
avatar
Bylo by to logický, když příští rok vydá i Nvidie svoje grafiky na vylepšeným 7nm procesu.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-10 18:02:14
avatar
NAVI2 7nm+ je jistota příští rok, potvrzeno AMD, jde o to, jestli to už bude highendová NAVI, nebo něco dalšího ...

NV podle všeho bude 7nm vyrábět u SAMSUNGu, tedy odlišný proces od 7nm TSMC, zajímalo by mě, proč NV muselo jít k SAMSUNGU, který určitě nebude levnější a NV do této doby nikdy nikde jinde vedle TSMC nevyráběl a 7nm Samsung a TSMC jsou jinak srovnatelné ...
nobloch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-10 03:35:39
avatar
Co takle v rámci nějaké příští recenze změřit, o kolik se sníží teplota ostatních komponent ve skříni při použití blower chladiče versus klasická nereference. Né že by to bylo extra důležité.

Jinak karty vypadají velmi pěkně a konkurenceschopně, jen je třeba počkat ne normální chladič. V mém případě si ale počkám ještě na něco výkonějšího.
free.dll [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-10 08:16:02

Celkem škoda, že AMD tu slevu oznámilo s tak malým předstihem. Většina recenzentů tak staví RX 5700XT proti 2070 Super, ale správně by měla jít proti 2060 Super, protože mají naprosto stejnou cenu a tam ve výkonu AMD jasně vyhraje.
Jinak si počkám na nereference, pak nebude co vytknout.
JirHor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-10 08:24:55

Pekny rano
Jako po kazdym vydani nove karty, jsem udelal srovnani s 19 recenzemi a zprumeroval hodnoty. Celkem v testech je 28 ruznych her a benchmarku. A pridavam par postrehu a uceleny pohled.
1. RTX 2060 SC je ve hrach o 4 procenta rychlejsi nez 5700.
2. RTX 2060 je pomalejsi o 5 procent nez 5700.
3. OC na 5700 je zatim minimalni (Snad to zmeni ovladace a hlavne nereference)
4. Teploty se pohybuji pri plnem vytizeni od 79-95 stupnu.
5. Ventilator je o 7-11 Db hlucnejsi pri plnem vyuziti nez u Nvidie ale o 0-5 db nizsi nez u Vega 64.
6. Vetsina recenzentu se shodla ze nema vyznam kupovat referenci a doporucuji pockat na nereference.
7. Spotreba je lepsi o 1-5 procent (vykon na watt) nez u Nvidie
8. Za posledni 4 roky nejlepe hodnocena AMD karta.

Muj osobni subjektivni pohled je: Grafiky od AMD a Nvidie svoji aktualni cenou v obchodech (ne jen na papire) jsou tak blizko, ze je jedno asi co koupite. Az prijdou reference tak to bude jeste zajimavejsi. Pokud resite uplne kazdou korunu tak muzete v obchodech cihat na slevu nejakeho konkretniho modelu. Aby to nebylo malo tak spotreba je taky uplne skoro stejna. Asi bych se rozhodoval podle technologii. Popravde mne moc nenadchla zadna nova technologie za posledni roky jak od Nvidie tak AMD. Jinak preji AMD a Nvidii poradny souboj a doufam ze vitezem budeme my zakaznici. Konecne je tu prava konkurence.
janpsar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-10 10:38:42

Na pár řádcích větší vypovídající hodnota
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-10 11:26:02
avatar
Díky za recenzi!
Vyjde RX 5700XT už testovaná na Ryzen 3000, nebo ještě jen na Ryzen 2000?
Viděl jsem v recenzi jinde pokus s tím, co se stane, když zvednete Power limit + dáte ten blower chladič na 100% a výsledek vypadal až příliš krásně, aby to byla pravda. Ta karta držela stabilní boost frekvenci přes 2GHz, zatímco normálně se drží spíš kolem 1,8GHz.
Jestli jen nevyhráli v křemíkové loterii a opravdu se ukáže, že AMD má (zase) velký voltage leak kvůli velké hustotě tranzistorů a proto musí držet dost konzervativní frekvence/napětí pro běžné chlazení, tak by to mohlo znamenat, že koupit levnou referenční 5700XT a dát na ní vodníka, bude super nápad a posune to i bez zvedání Power limitu výkon klidně i o 5-10% nahoru. Možná dokonce i dohromady se snížením napětí, jako se to dělá na Vega56.
Můžete tuhle teorii s tím, že chlazení(teplota) má takový velký vliv na boost, vyzkoušet prosím?
Pokud ověříte, že to tak je, tak by to vysvětlovalo, proč má RX 5700 ten boost limit zamčený na 1,8GHz. Kdyby ho tam nedali, tak to bude s vodníkem boostovat taky přes 2GHz stabilně a bude to mít jasně vyšší výkon, než standardní RX 5700 XT se standardním chlazením. A dokonce ani AMD si nechce kanibalizovat prodeje dražší verze tou levnější :-)
Otázka je, kde je ten boost limit nastavený. Jestli jen někde v SW (BIOS, driver), tak se třeba časem najde způsob jak to odblokovat.
To by pak z RX 5700 byla podobná legenda, jako HD 5850!
maiob [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-10 13:39:57

myslim ze kvoli starsim kartam to bude testovane na Ryzen 2000 ... museli by sa vsetky karty pretestovat s Ryzen 3000 co by bolo narocnejsie
pavel.pavol [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - monitor 2019-07-10 13:03:12

Super recenze. Díky DD.
Mohl by mě prosím někdo poradit, jaky monitor k této grafice koupit (cena/výkon) ?. Mám R5 1600 a 32 GB RAM. Chtěl bych velikost 24-25" na 2560-1440, nebo 3840-2160. Až vyjdou nereference, tak bych rád udělal upgr.
Děkuji moc za každou odpověď.
mXMach [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-10 14:11:11
avatar
Idealni velikost pro 2560x1440 je 27 palcu. U 4k už mi prijde ze to jen zere vykon a zlepseni už tam takové není - nebo alespon já ho nevidim. Sám jedu na 31,5 palce 1440p 144hz a krmit to je problém natož 4k. Ale u toho 32 palce už by se mi 4k líbilo víc. Tam už to smysl má.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-10 14:31:17
avatar
celkem bych doporučil zauvažovat nad výměnou toho CPU .... RYZEN 5 3600 je hodně velký skok a nestojí balík a R5 1600 se dá ještě slušně prodat.

Jinak monitor nevím, jak moc velký hráč? Pokud hodně, tak 2560x1440 spíše, 3840x2160 je hodně náročný .... ale zase já bych pod 4K na běžný pracovní monitor už nešel .... a varuji, pokud si zvyknete na 4K už se těžko kouká na horší ....
honcka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-11 09:49:30
avatar
v týhle velikosti je i to qhd celkem na hraně a 4k je imho zbytečnost. Celkem dost hraju simulátory a už mě přestalo bavit laborování se 3ks, taak jssem si pořídil 35" uwqhd a fakt toho nelituju, na práci jde na tom pracovat jak se dvěmi monitory a na hraní ten široký zorný úhel těžce návykový
mXMach [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-11 10:38:52
avatar
35 je moc pekna velikost hodne jsem ho chtěl, ale zvyknul jsem si na výšku 32palcového monitoru a chtěl bych náhradu v 38palcích zatím je dostupný jen LG 38GL950G bohužel pouze z G Sync ale zatim to je mimo rozumné peníze. Pro mě je fakt idealní rozlišení následující: 22palcu fullhd 24-27palchu qhd a od 31,5 palcu 4k.
Bjorn [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-10 15:02:01

Tak výkon je na non-XT verzi pro mne přímo šokem a to v pozitivním smyslu. Už se těším na recenzi XT. Problém chladiče odstraní nereferenčky a já tohle vůbec neřeším mám komplet vodníka. Tak teď už jem šupito vydat hi-end (za normální cenu do cca 25k) a rád budu po mnoha letech opět strkat do PC kartu AMD. Bravo AMD, nečekal jsem, že se ještě někdy zopakuje doba, kdy AMD bude více než jen konkurenceschopné. To už je tak dávno, ze už si to ani neoamatuji (raději )
Oxbowww [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-10 16:56:47

Začínám být alergický na slůvko OBJEKTIVNÍ
free.dll [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-10 17:04:46

Objektivní

Synonymum: držící se faktů, věcný, vědecký, nezaujatý, nestranný.

Objektivita je kvalita či rys takového poznávání nebo popisu, které se snaží co nejvíce přiblížit svému předmětu, a tedy co nejvíce omezit vliv poznávající osoby. Je žádoucí právě proto, že nezávisí na osobách, a je tedy platný, použitelný a přijatelný pro každého.

aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-10 17:40:27
avatar
to já objektivitou žiji, nikdy se neomrzí, i když ne vždy vychází věci jak by člověk chtěl, nedá se svítit ....
Ractor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - chladič 2019-07-10 18:00:20

Zdravím, co si myslíte o koupi referenční karty a fláknout tam tenhle chladič- Arctic Accelero Xtreme IV? https://www.czc.cz/arctic-accelero-xtreme-iv/147157/produkt
Na stránkách výrobce se objevilo, že je vhodný pro 5700(xt).
Jiné chladiče jsem nenašel.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-10 18:07:09
avatar
když ti nevadí ty vyšší náklady na koupi toho extra chladiče, poměrně složitá montáž (hlavně demontáž toho základního s tím že to bude poznat pokud bys kartu reklamoval apod.) tak OK, je to super chladič, ano kompatibilní to oficiálně je ...

celkově vzato pochybuji, že nějaká nereferenční verze tohle výkonem chladiče překoná. Ten Accelero je obří! prostě super chladič a těch 1700,- co dnes stojí je vlastně docela zajímavý ....

prostě jen je tam ta potíž s demontáží referennčího chladiče, bude to poznat tak nevím jak na tom bude případná záruka apod.
Ractor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-10 18:50:55

Děkuji za odpověď.
Kdyby to někoho zajímalo tak borci už to vyzkoušeli, zrovna to nahráli. https://www.youtube.com/watch?time_continue=550&v=WGo6s-2RXwo
No přijde mi lepší koupit refku a dát tam ten chladič než kuoupit za stejný peníze rtx 2070 a nemít freesync.
Pravda s tou zárukou a prací. Na druhou stranu nikdy mi žádný hw neumřel a nemusel jsem reklamovat. Vyjma desky kdysi dávno.
Nejspíš se budu muset kousnout a počkat na nereferenčky.
mXMach [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-11 13:12:09
avatar
Freesync už funguje i na čipech od Nvidia. Osobně bych počkal na nereferenci. Myslim si že na to reálné TDP co má 5700 XT bude stačit i dvou ventilátorový obyčejnější chladič a bude to tiché.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-11 15:29:31
avatar
Na 5700 sednou jakékoliv chladiče i z 290tek a podobně. Takže kdo má doma mrtvou neref. 290tku třeba asus nebo gigabyte může ten chladič normálně použít.

https://pbs.twimg.com/media/D-7rbDoUIAEsxA3.jpg
https://twitter.com/watchtimmyjoe/status/1148026906991833088
Marthy5 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-12 09:59:36

Vypadá to že nereferenční chladiče na rx 5700/5700xt budou nejdříve v půlce srpna,některé (Gigabyte)na konci srpna a Asus v září.To teda není dobrá zpráva...
Sám nevím jestli ještě budu čekat na nové amd gk s kvalitním chlazením nebo sáhnu po nějaké kartě od konkurence,výběr mají opravdu velký
janpsar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Spotřeba 2019-07-12 11:06:57

Chtěl jsem se zeptat Honzo, v testu píšeš, že budeme ohledně spotřeby zírat.
Několikrát tam píšeš, jak je AMD efektivnější, čip celkově menší, ale ve finále je spotřeba u XT větší, než u 2070 Super.

Na co si tedy narážel?

Děkuji
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-07-12 11:27:38
avatar
troll detected ...

si děláš srandu že jo? Nebo to je opravdu trolling?

podívej se na spotřebu 5700 výkon jaký má, podívej se na VEGA 64 či RTX 2060 .... musí ti být jasné na co jsem narážel ....

jinak menší čip je dobrý z hlediska výroby, ale pořád tam máš 10,3 miliardy tranzistorů ... jako je v čipech pro RTX 2060 apod.

v testu nemáme 5700 XT ani 2070 SUPER doufám tedy že nesrovnáváš výsledky z jiných recenzí?
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
The Outer Worlds se blíží – jaké bude nové RPG od Obsidianu?
The Outer Worlds se blíží – jaké bude nové RPG od Obsidianu?Pátek, 18 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 180x
Komentářů: 0
Red Dead Redemption 2 – takhle vypadá na PC
Red Dead Redemption 2 – takhle vypadá na PCČtvrtek, 17 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1280x
Komentářů: 4
Maleficent: Mistress of Evil v kinech! Slušný
Maleficent: Mistress of Evil v kinech! SlušnýČtvrtek, 17 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 881x
Komentářů: 0
World of Tanks dostal Raytracing. Běží přes Intel a AMD!
World of Tanks dostal Raytracing. Běží přes Intel a AMD!Středa, 16 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1938x
Komentářů: 16
Jungle Cruise – Disney chce další miliardový film!
Jungle Cruise – Disney chce další miliardový film!Středa, 16 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 620x
Komentářů: 0
FORTNITE – návyková vypnuta. Ještě návykovější nová verze je tu?
FORTNITE – návyková vypnuta. Ještě návykovější nová verze je tu?Úterý, 15 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 699x
Komentářů: 3