Výkonové testy máme za sebou, nezbývá než se podívat na provozní vlastnosti, které nás dnes u grafických karet zajímají více, než kdy jindy. Většinu z nás zajímá hlavně spotřeba. Méně důležitá je spotřeba ve 3D, ta je většinou vysoká, ale musíme si uvědomit, že typická grafická karta v typickém počítači jede drtivou většinu svého života ve 2D, tedy v klidu. Spotřeba v klidu by nás tak všechny potěšila nejlépe nulová. Nač živit něco, co momentálně nepotřebujeme, že?

Spotřeba 8800GS a HD3850 je v naší sestavě podobná. Rozdíly jsou v řádech Wattů jak ve 2D, tak ve 3D. V obou případech si ale o něco lépe vede HD3850 na čemž má zásluhu 55nm výrobní proces jádra RV670. G92 je vyráběno 65nm. Hodnotu spotřeby, kterou vidíte v grafu, je spotřeba celé naší sestavy, tedy samotné bedny. Měřeno je jednoduše - odběr ze zásuvky. Všechny karty mají ale stejné situační podmínky a stejnou sestavu.

Se spotřebou úzce souvisí i teplota. Nicméně do toho vstupuje i osazené chlazení. V našem případě mají dnes 8800GS nereferenční chlazení od ASUSu. HD3850 naopak referenční. Chlazení na 8800GS musíme ale opravdu pochválit. Skvěle zpracované, účinné i přiměřeně tiché.

Chlazení referenční HD3850 je vzhledem ke své konstrukci pochopitelně méně výkonné, teploty u jádra jsou vyšší, i když chladič není zase tak hlučný, jak bychom čekali. Výkonnější pasiv by ale kartu uchladil také a bezhlučně.
