Dell Alienware AW5520QF – TEST a RECENZE 55“ herního monitoru. První s OLED panelem! Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Pondělí, 08 březen 2021
Přejít na obsah
Dell Alienware AW5520QF – TEST a RECENZE 55“ herního monitoru. První s OLED panelem!
Monitor
OLED v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • OLED v praxi

Samotné testování proběhlo na sestavě s procesorem Ryzen 9 5900X, základní deska Gigabyte X570 Aorus Master s grafickou kartou RX 6800XT 16GB Nitro+ od Sapphire. Volba na grafickou kartu AMD padla hlavně z důvodu bezproblémového chodu technologie Free Sync 2 HDR a také díky tomu, že má pro toto rozlišení celých 16GB VRAM. Osobně nedoporučuju na toto rozlišení grafickou kartu, která má méně jak 12-16GB VRAM, během testování jsem totiž narazil na spoustu nových her, kde si v maximálním nastavení grafiky hra vzala i 10-12GB a časem bude v nových hrách jenom přituhovat.

Použitý 10-bit OLED panel je přizpůsobený na běžné použití a hráče. Barvy jsou velmi dobré, má 98,5% pokrytí prostoru DCI-P3. Rozlišení 3840x2160 na ploše jen 55“ znamená 88 PPI, tedy poměrně jemný obraz. Co se týče jasu, OLED má o něco nižší jas, než mají TOP IPS panely s LED panelem, maximum je 400 cd/m2, ovšem to platí jenom pro režim HDR. V klasickém režimu Standart/Game apod. je to zhruba 1/3. Proto doporučuju mít při hraní o něco temněji v místnosti, což je také i lepší kvůli tomu dost lesklému povrchu. Pokud je tedy někdo zvyklý hrát v hodně prosluněné místnosti, tento monitor asi nebude pro něj to pravé ořechové.

Panel ale potěší až 120Hz obnovovací frekvencí a extrémní 0,5ms odezvou, což v kombinaci s AMD FreeSync 2 HDR a jeho LFC technologií, dokáže vykouzlit extrémně plynulý obraz. Ideální pro to jsou nové grafiky Radeon RX 6800/6800XT, které mají i dost výkonu hry v tomhle rozlišení rozpohybovat s potřebným množstvím FPS při stále slušných detailech. Teoreticky by v kompatibilním režimu GSYNC měly fungovat i NVIDIA grafiky, ale oficiálně NV tento monitor zatím neschválila. Já jsem to vyzkoušel s RTX 3080 Strix od ASUS, zapnout to v ovladačích jde, ovšem negarantuju, že to bude fungovat i na ostatních Nvidia kartách a hlavně tak dobře jako na kartách od AMD, pro které certifikovaný je. Samozřejmě neplní ale FreeSync 2 HDR kvůli nízkému jasu.

Velice působivá je kvalita a rovnoměrnost podsvícení, a hlavně podání černé. Zde je prostě síla OLED technologie, kde každý jednotlivý bod je zdrojem světla. Z mého osobního hlediska, toto je nejlepší monitor, co jsem kdy viděl, jakmile ho máte jednou na stole, už nic jiného nechcete (pokud jde o barvy a černou).  Výkon v oblasti HDR je zde trochu půrměrný, problém dnes není obvykle v monitorech, ty HDR umí dobře. Problém jsou aplikace a jejich podání HDR, kdy ani Windows sám není příliš dobře vyladěný, natož HDR obsah různých poskytovatelů skrze aplikace atd. Osobně nejsem za současné situace fandou HDR, většina obsahu prostě vypadá „přepáleně“ a doslova to „bije do očí“. Ale základní podpora HDR zde je.

Na co ovšem musím upozornit je problém s vypalováním obrazu. To je bohužel stále bolístka OLED technologie jako takové a jeden z hlavních důvodů, proč se tahle technologie nerozšiřuje rychleji. Dell ovšem přišel s funkcí, která se po každém vypnutí monitorů zeptá, zda může na panelu během vypnutí provézt Pixel Refresh, ten se snaží onomu vypálení zabránit.

Operace to není nijak časově náročná, zabere zhruba 5 minut. O jejím aktuálním průběhu jste pak neustále informování na hlavní obrazovce. Bohužel z praktických zkušeností uživatelů s tímto modelem, který je na trhu už pár měsíců, to vypadá že úplně ten problém s vypalováním nezmizel. Takže věci, které jsou dlouhodobě na monitoru zobrazovány stále, jako třeba lišta Windows, ikonky apod. mohou být problém.

V monitoru najdete také integrované reproduktory o výkonu 2x14W. Bohužel kvalita reprodukce je velmi slabá, zní to jako byste dali levný reproduktor do kýble. Osobně doporučuji koupi nějakého kvalitního Soundbaru, já během testování používal Katanu od Creative a zvuk byl hned zcela někde jinde. Televize také umožňuje propojené do externího zdroje zvuku i přes optický výstup.

Pokud jde o provozní vlastnosti, výrobce uvádí maximální spotřebu 390W maximálně. Ta platí při aktivním HDR, tedy maximálním jasu. Bez něj, tedy na nižší jas atd. je spotřeba nižší, běžně se pohybuje kolem 90-100W v závislosti na nastavení. Samozřejmě dalších pár wattů spolknou zapnuté reproduktory.

Takže k hodnocení.



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
StarField se konečně dočká žádaných vylepšení!
StarField se konečně dočká žádaných vylepšení!Tuesday, 30 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 604x
Komentářů: 5
Řešení pro pohyb s VR setem?
Řešení pro pohyb s VR setem?Friday, 26 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1382x
Komentářů: 0
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázce
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázceThursday, 25 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2226x
Komentářů: 5
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní svět
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní světWednesday, 24 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1976x
Komentářů: 1
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceTuesday, 23 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1314x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Monday, 22 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1299x
Komentářů: 1