Strana 1 z 4
- Epson EH-LS12000B – TEST a RECENZE
špičkového projektoru. 4K 120Hz HDR10+ Laser v akci
Chodit do kina a nechat se otravovat desítkami lidí, šustěním pytlíků a připomínkami z hlediště, navíc s obrazem ne vždy zrovna úžasným? Proč? Žijeme ve zlaté době streamovacích služeb, vysoko-rozpočtové filmy a seriály ve 4K kvalitě, a tak je nejvyšší čas si doma udělat pořádné kino. Na trhu je celá škála zajímavých projektorů, kterým se v našich recenzích věnujeme. Samozřejmě obvykle se zaměřujeme na cenově přístupnější modely, ovšem čas od času se rádi podíváme na to, co je k mání když vás rozpočet úplně netrápí.
Dnes testovaný Epson EH-LS12000B je špičkový domácí projektor s nejpokročilejšími technologiemi v této kategorii produktů a nabízí opravdu hodně. Tradičně spoléhá na EPSON technologii 3xLCD, což tedy není novinka, ovšem změnou vůči předchozímu TOP modelu TW9300, je světelný zdroj. Klasickou lampu totiž nahradil zcela nový laserový způsob osvícení LCD panelů uvnitř projektoru a díky tomu jsme opět poskočili na úplně nový level v oblasti obrazu, jaký je projektor schopen zobrazit. A nejen to. Potěší také výdrž a spotřeba.
Starší TOP model TW9300 se pyšnil dynamickým kontrastním poměrem 1 200 000:1, nový LS12000B dokázal tuto hodnotu posunout až na 2 500 000:1, ale daleko důležitější je skutečný kontrastní poměr, který dosahuje velmi vysoké hodnoty 5000:1. Kde došlo také ke změně vůči modelům TW9300/9400 jsou použité LCD panely, předchozí modely měly 0,74“ LCD panely s MLA (D9), ovšem SL12000B je vybaven novějšími 0,74“ panely generace C2 Fine. Panely mají sice nativní rozlišením stále 1080p, ovšem nový SL12000B má prozatím nejlepší úroveň čtyřfázového posunu panelů pro dosažení nativního 4K rozlišení s 8.3 milionu bodů. Tento posun je dokonce tak rychlý, že nyní dokáže zobrazit 4K rozlišení ve 120Hz, což využijí zejména hráči, kdy projektor má hned 2x HDMI 2.1.
Novinka se také může pochlubit světelným výkonem 2700 ANSI dle normy ISO21118, to zaručuje stejný jas i pro všechny barvy včetně bílé, což je u mnoha jiných projektorů největší slabinou. Dále garantuje nulovou šanci na artefakty duhového efektu, jako mají DLP projektory a podporou HDR10+.
Zdroj světla je zde pole modrých laserových diod, vyvinutých přímo společností Epson s kombinaci s pevným žlutým fosforem, který vytváří zdroj bílého světla, všechny tyto vnitřní komponenty jsou na anorganické bázi, tím nedochází k degradaci a opotřebování v čase. Tento nový fosforový design má zlepšenou tepelnou vodivost a tepelnou odolnost. Bílé světlo pak prochází optikou, která je převádí na tři základní barvy skrze tři 0.74palcové LCD panely. A právě ona patentovaná tříčipová architektura dokáže zachovat stejnou úroveň jasu jak pro tři základní barvy, tak i pro barvu bílou, která je pro projekci stěžejní.
Co je jistě zajímavou a potěšující zprávou, je udávaná životnost. Zatímco u klasických lamp se bavíme o 7000 – 14 000 hodinách v ECO režimech maximálně, slabší LED to dokáže vyhnat přes 20 tisíc, tak nový silný laser tohoto modelu prý při maximálním výkonu vydrží 20 000 hodin. Nicméně protože v praxi je obvykle nastavení mnohem konzervativnější, obvykle kolem 50% výkonu, zvýší se životnost na úctyhodných 30 000 hodin. I to je důvodem, že Epson poskytuje na tento model nadstandartní 5letou záruku nebo 12 000 hodin, co nastane dříve. Zajímavá je i spotřeba, což je velký problém u podobně výkonných projektorů. Nicméně i tady překvapí, že maximálně v plném výkonu a jasu je 302W, v ekonomickém běžném režimu pouhých 198W, což je vynikající hodnota ve srovnání s podobnými modely s klasickou „žárovkou“.
Asi se ptáte, což tahle sranda stojí? Inu dost. A ano, ta cena je určitě největším „negativem“ tohoto modelu, která bohužel zabrání tomu, aby si tento model pořídil širší okruh zájemců. Ale stejně se podívejme, jaký je Epson EH-LS12000B v praxi …
|