Kingston SSDNow V+ 180 1,8“ – malý SSD pro ultratenká přenosná zařízení Tisk E-mail
Napsal Tomáš "holoway" Hort   
Pátek, 29 říjen 2010
Přejít na obsah
Kingston SSDNow V+ 180 1,8“ – malý SSD pro ultratenká přenosná zařízení
Kingston SSDNow V 180 1,8
Technické vybavení a pohled dovnitř SSD disku
Specifikace a testovací sestava
Testy - Windows 7, ATTO, CrystaDiskMark, HD Tune
Hodnocení a závěr

 

  • Testy, Windows 7, ATTO, CrystaDiskMark, HD Tune

Skladbu testů jsem dělal podle toho, co o SSD či běžném disku potřebujeme vědět při zájmu o koupi do domácího počítače. Vynechal jsem tedy testy serverových databázových souborů a podobné záležitosti, které se sice jinde vyskytují a i v poměrně velké míře, ale asi nejsem sám, kdo jim nerozumí a nezajímají ho. Vybral jsem programy, které se dají volně stáhnout (ač třeba pouze trial verze), jejich výsledky jsou reálné a možnost porovnání s jinými testy je velká, neb se používají velmi často. K tomu jsem přidal i praktické testy ze systému Windows 7 Home Premium 64bit.

Použité testovací aplikace:

ATTO Disk Benchmark v2.46 - stáhnout

CrystalDiskMark 3.0.0g x64 - stáhnout

HD Tune Pro 3.50 - stáhnout

Windows 7 HP 64bit + stopky

Ano, hned můžete namítnout: CrystalDiskMark už je v nové verzi 3.0.0h a HD Tune Pro už je 4.60. Přiznám se, že jsem to hlavně v případě HD Tune neřešil a chtěl mít porovnání se staršími testy, které jsem v této verzi dělal. Pro některý z dalších testů zkusím starší a novější verzí porovnat a uvidíme, zda se tam něco nového a závažného pro výsledky objevilo. Ke všem třem verzím programů, ve kterých jsem testoval, jsem vám našel možnost stažení, takže si můžete porovnat i doma. Berte ale v potaz, že co sestava to trochu jiný výsledek a trochu jiný stav disku při testování (zaplněnost, stáří nainstalovaných Windows apod).

Windows 7 Home Premium 64bit – instalace

V prvním praktickém testu jsem měřil rychlost instalace operačního systému Windows 7 HP 64bit. Se stopkami v ruce jsem měřil mezičas instalace při prvním restartu, při druhém a pak až po plné načtení desktopu (plochy).


Instalace Windows 7 je určitě závislá na mechanice, ve které je dvd, ze kterého se instalace načítá. Avšak dle výsledku testu vidíme, že rozdíly mezi SSD disky jsou. Celou instalaci nejrychleji zvládl trochu překvapivě nový 1,8“ model těsně následovaný 2,5“ V+ verzí. Rozdíl je však minimální. Zato třetí konkurent v podobě 128GB V Series Kingstonu už od prvního restartu minutovou ztrátu, která se ale překvapivě už dále nenavyšuje. Abych zjistil, jaká může být odchylka testu, provedl jsem instalaci několikrát na svém 64GB V+ Series modelu. Po prvním restartu jsem naměřil výsledky v rozpětí 10 sekund, po druhém už kolem 16 sekund, po plném nainstalování to bylo kolem 12 sekund. Právě nejlepší výsledky tohoto disku jsem zahrnul do grafu, takže je možné, že oba ostatní modely by mohli dosáhnout i o pár vteřin lepšího času, což však reálně nehraje roli.

Windows 7 Home Premium 64bit – boot

Druhý praktický test jsem zaměřil na rychlost startu operačního systému. Aby byly podmínky stejné u všech disků, testoval jsem ihned po předešlém nainstalování na disk. K měření mi pomáhal program WinBootInfo, který měří čas nastartování počítače a sleduje vše, co se přitom děje. Při stejném nastavení BIOS jsem testoval pětkrát a vybral nejlepší výsledek.


Nejrychleji dokáže počítač nastartovat s Kingston 2,5“ 64GB V+ Series, naopak očekávaně nejpomalejší, ač pouze o necelé tři sekundy, je Kingston V Series 128GB.

ATTO Disk Benchmark

Výsledky z velmi známého a používaného testu ATTO jsem měřil nejméně pětkrát u každého a vždy vybral test, kdy disk dosáhl nejlepšího výsledku. Stejně jako u všech ostatních testů se stávalo, že jednou byl výsledek i o desítky MB/s jiný než v případě ostatních výsledků, což se ale stát může. I proto jsem testoval tolikrát. Nejdříve se podíváme na čtení a zápis velkých 8MB souborů.


Velké soubory umí nejlépe číst Kingston V Series 128GB, avšak má u nich nejpomalejší zápis. Srovnání výsledků do grafu jsem dělal podle průměru čtení i zápisu. V tom vyhrál nový Kingston 1,8“ 64GB, který měl rychlost zápisu větší, než udává specifikace, ale naopak čtení nebylo tak rychlé.


Při testu 1MB souborů už v průměru vyhrává Kingston V Series 128GB a tím odsouvá na poslední místo 2,5“ model V+ 64GB. Ten si sice rychlost udržel, 1,8“ V+ 64GB taky, ale 128GB V Series výrazně rychleji zapisoval menší soubory. Na to, že specifikace 128GB V Series verze je 200/160MB/s (čtení zápis), jsou výsledky v ATTO extrémně dobré.


Přesun k poměrně malým 64KB souborům lehce snížil rychlosti všem testovaným modelům. Nejvyšší vyrovnanost čtení/zápis si drží dnes testovaný Kingston 1,8“ V+ 64GB.


Výsledky malých 4GB souborů jsou stále v duchu předchozích měření. 128GB 2,5“ V Series má nejrychlejší čtení, 64GB 1,8“ V+ má nejrychlejší zápis.

CrystalDiskMark

Asi nejoblíbenějším a nejpoužívanějším testem pevných disků současnosti je CrystalDiskMark. Ukazuje totiž velmi přehledně výsledky měření, je velmi jednoduchý a měří jak velké, tak i malé soubory. Podíváme se nejdříve, kolik u jednotlivých disků naměřil sekvenční rychlosti.


A hned na začátek se ukazuje nečekaná síla specifikačně průměrné, ale reálně mnohem lepší série V Series oproti vyšším modelům V+ Series. 2,5“ V Series 128GB vládne hlavně v rychlosti čtení, zde se ale drží i v zápisu. Nejlepší zápis pak má dnes testovaný Kingston 1,8“ V+ 64GB.


Druhý test v CrystalDiskMarku ukazuje, že ne vždy se musí vše povést tak, jak má. Kingston 1,8“ V+ 64GB totiž podává extrémně nízkou rychlost zápisu, která se nedostane přes 50MB/s. Dal jsem dvakrát 9 loops (tedy opakování testu) a stejně to více neukázalo. Dle mého názoru se jedná o chybu, neb výsledek by i podle ostatních měl být u zápisu přes 100MB/s. Zápis 512KB souborů v tomto případě není objektivní, neb třeba v ATTO ukazuje výsledky pro čtení přes 200MB/s u všech disků a přes 150MB/s pro čtení.


Test 4KB už v CrystalDiskMarku ukáže, jak umí který disk s tak malými soubory. Vyhrává malý 1,8“ model, na druhé straně se ocitá 2,5“ 128GB V Series. Ostatně ono už se to někde projevit muselo. To by přece nebylo jen tak, že by nejlevnější model výrobce dosahoval ve všem tak dobrých hodnot. 1,8“ model však ukazuje, že zápis takto malých souborů může zvládat až dvakrát rychleji než ostatní.

HD Tune 3.50 Pro

Dostáváme se k oblíbenému testu HD Tune. Tento test umí velmi hezky měřit IOPS, tedy operace za sekundu. Nedá se říci, že by IOPS nějak přesně dokázali ukázat, jaký má reálně disk výkon, avšak porovnat si disky můžeme.


Test IOPS náhodné velikosti souborů ukazuje, že oba V+ modely mají před běžným V Series navrch.


Test IOPS u menších 512 bytes souborů ukázal velké rozdíly, které ale nejsou reálné. Respektive test měří dobře, ale vzhledem k ostatním základním i praktickým testům se ukazuje, že IOPS důležité moc nejsou a při reálném využití takový rozdíl mezi disky není. Na počet IOPS má totiž vliv přístupová doba. Ta je u SSD disků velmi nízká, ale i zde se rozdíly, které právě IOPS hodně změní, najdou. Jen si vezměte, že běžný plotnový disk typu Samsung F3 500GB má při 512 bytes asi 64 IOPS! To je oproti 9000 u Kingston 1,8“ V+ 64GB extrémně málo. A proč je takový rozdíl u dvou SSD? No protože třeba dnes testovaný malý model má velmi rychlou přístupovou dobu. Ta je u testu se soubory 512 bytes 0,11ms (běžný disk má cca 15ms). Kingston V Series 128GB však má u stejně velkých souborů přístupovou dobu 0,25ms, což je asi 2,3krát více. No a kolik je 3800 * 2,3? Ano, je to skoro 9000, což je výsledek IOPS u 1,8“ Kingstonu. Abych to tedy shrnul – měření IOPS není nic jiného než měření přístupové doby převedené na určité jednotky. SSD disky mají i více než stokrát lepší přístupovou dobu než klasické plotnové disky (někdy to může být méně, někdy více). I mezi sebou pak mají SSD disky rozdíly. Ač se to nezdá, rozdíl mezi 0,25ms a 0,11ms je velký, reálně však už nepoznatelný.

HD Tune měří také přenosové rychlosti při měření IOPS a tak se bez komentáře podívejme, co jsem naměřil.



Tyto výsledky v podstatě kopírují předchozí testy přenosových rychlostí.



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Marvel 1943: Rise of Hydra – využije úžasně vypadající UE 5.3!
Marvel 1943: Rise of Hydra – využije úžasně vypadající UE 5.3!Pondělí, 25 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 375x
Komentářů: 0
Horizon Forbidden West vyšlo na PC – solidní port!
Horizon Forbidden West vyšlo na PC – solidní port!Pátek, 22 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1483x
Komentářů: 8
Baldur's Gate 3 se nedočká DLC, datadisku ani pokračování!
Baldur's Gate 3 se nedočká DLC, datadisku ani pokračování!Čtvrtek, 21 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1195x
Komentářů: 1
Alien: Romulus – nový film naváže na klasiku!
Alien: Romulus – nový film naváže na klasiku!Středa, 20 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1885x
Komentářů: 4
The Acolyte – hraný Star Wars seriál v novém stylu
The Acolyte – hraný Star Wars seriál v novém styluÚterý, 19 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1141x
Komentářů: 0
Far Cry slaví 20 let! Také si přijdete staří?
Far Cry slaví 20 let! Také si přijdete staří?Čtvrtek, 14 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1903x
Komentářů: 3