QNAP TS-453E-8G – TEST a RECENZE opravdu vybavené a výkonné NAS. Vše, co je třeba? Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Čtvrtek, 08 červen 2023
Přejít na obsah
QNAP TS-453E-8G – TEST a RECENZE opravdu vybavené a výkonné NAS. Vše, co je třeba?
QNAP TS-453E - NAS v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • QNAP TS-453E – NAS v praxi

NAS je zabalený uvnitř kartonové krabici s minimalistickým potiskem. Uvnitř je vše důkladně chráněno proti poškození během přepravy. Kromě samotného serveru je součástí balení napájecí adaptér, 1x UTP kabel, šroubky pro montáž pevných disků a velmi krátký uživatelský manuál. Rozsáhlejší manuál není potřeba, instalace softwaru je velmi jednoduchá a díky povedenému průvodci ji zvládne i naprostý začátečník.

Zde již rozbalená NASka z čelního pohledu. Jsou zde vidět čtyři šachty pro disky, jeden USB 3.2 port, Tlačítko pro zapnutí a stavové diody.

Ze zadního pohledu nejvíce zaujme opravdu veliký ventilátor, který díky opravdu velkému průměru lopatek slibuje tichý chod, protože dokáže prohnat slušnou porci vzduchu s nižšími otáčkami než podobné zařízení konkurence kde místo jednoho velkého jsou dva menší, jako to měl například minule testovaný hodně podobný model od Synology. V tomto směru tedy QNAP chválím. Dále zde najdeme dvojici HDMI konektorů, dva LAN porty, dva pomalejší USB porty 2.0 a jeden rychlejší 3.2 Gen2.

 Úplně vespod pak najdeme ještě konektor pro napájecí adaptér, který je schopen dodat až 90W, což poskytuje značnou rezervu, protože výrobce slibuje běžnou spotřebu kolem 36W bez osazených disků. Běžná spotřeba velkých HDD v zátěži je kolem 9W, NVMe M2 SSD berou kolem 6W. Ve výsledku se tak může spotřeba v plné maximální zátěži všech disků u tohoto zařízení vyšplhat na 84W, ale to asi nebude běžný stav. V klidových stavech a běžném provozu s normálním či nízkým zatížením disků, bude spotřeba samozřejmě výrazně nižší.

  • Instalace Pevných disků a první zapojení

NAS je vyroben z praktického matného černého plastu a vypadá na pohled velmi dobře. Na čelním panelu je tlačítko pro spuštění a LED indikující činnost disků a síťové komunikace. Na bocích se pak nachází malá perforace pro nasávání vzduchu, který je pak vysáván zadním ventilátorem ven ze zařízení. Mimo jednoho USB portu jsou veškeré další konektory na zadní straně. Na spodku přístroje jsou pak čtyři pogumované nožičky, které zabraňují přenosu vibrací.

Instalace disku je velmi rychlá, stačí vysunout plastový rámeček, vložit do něj disk. Ten se přišroubuje čtyřmi šroubky a tento rámeček zas zasunete dovnitř. Celý proces pak opakujete dle toho kolik disků do NASky chcete osadit, v mém případě se jednalo o disk Seagate o kapacitě 4TB.

Na horní straně zařízení jsou pak další dvě pozice pro M2 disk, v mém případě jsem v rámci testu použil M.2 disk společnosti Corsair MP600 PRO NH o kapacitě 2TB. Po úspěšné instalaci disků už jenom stačí zapojit napájení a síťový kabel připojený do domácí sítě a můžete se vrhnout na instalaci systému. Prvním krokem je instalace programu QNAP Qfinder. Ta posléze najde NASku v síti a navede vás do další fázi instalace skrze webový prohlížeč.

Zde rozhodně doporučuji využít funkce aktualizaci firmwaru, kterou Vám průvodce nabídne hned ve druhém kroku, v mém případě jsem aktualizoval z verze 5.0.0.2062 na 5.0.1.2376. Akorát je nutné si aktuální verzi stáhnou ze stránek výrobce. Celý balíček má jenom 201MB, je tedy stažen během pár minut. Pokud byste chtěli zkusit beta verzi, ta už je dokonce ve verzi 5.1.0.2348, já tedy nakonec zůstal u oficiální verze.

Následně v dalším kroku vyplníte název NAS zařízení, pod kterém bude viditelné v síti a také si nastavíte nové heslo pro hlavní Admin účet. Vyberete si své časové pásmo, datum, nebo si zvolíte možnost, aby si toto zařízení kontrolovalo samo z NTP serveru pool.ntp.org. V dalším kroku si pak nastavíte rozsah IP Adres, masku sítě a bránu. Samozřejmě i DNS server. Samozřejmě je mnohem jednoduší to ponechat na automatiku skrze DHCP, pokud ho máte na vašem routeru zapnutý.

Po kliknutí na tlačítko aplikovat se NAS zařízení kompletně nakonfiguruje a posléze se již můžete přihlásit přímo do operačního systému NASky jako takové. Zde tedy využijeme onen účet a heslo, který jsme si připlavili hned v jednom z úvodních kroků.

Prostřední samotné NASky se velmi podobá tomu, jak to má třeba udělaná konkurence v případě Synology, rozdíly zde jsou ale velmi malé. Kdo jste tedy zvyklí na Synology a přemýšlíte o QNAP nemusíte mít žádný strach, ovládání je velmi podobné. Ohledně prvního kroku, který vás do přihlášení čeká je nastavit si samotné disky.

Stačí tedy kliknout na ikonu „uložiště a snímky“, zde spustíme průvodce vytvořením fondu uložiště, který nás navede celým procesem. Zde si tedy vybereme disky a nastavíme v jakém režimu, je chceme používat. Případně můžeme zapnout funkci Snapshot, nebo zda chceme ihned zpřístupnit veškerou kapacitu disku, nebo jenom jeho část a kapacitu si v budoucnu přidávat. To se asi bude hodit spíše do podnikové sféry, kde obecně není dobré ihned zpřístupnit zaměstnancům veškerou kapacitu ihned, ale postupně ji uvolňovat. Nastavení se opravdu meze nekladou a každý si může NASku přizpůsobit přesně dle svých představ.

Princip instalace je pak velmi podobný, jenom je to o něco jednoduší a rychlejší. Osobně bych asi nainstaloval onen program, protože skrze něj se pak dá spravovat více zařízení QNAP ve vaší síti, což má své výhody do budoucna.

Jakmile máme tedy vytvořené uložiště, můžeme se přesunout do aplikace FileStation 5, kde už vytvoříme samotný disk, naformátujeme ho a nastavíme si práva v síti, kdo se na disk může dostat a s jakými právy. Není tedy problém vytvořit více uživatelů, někdo může mít pouze právo pro čtení a někdo i pro zápis.

  • Testy rychlosti

Posledním krokem je tedy připojit si NAS jako nový síťový disk do vašeho počítače. K tomuto účelu slouží funkce „připojit síťovou jednotku“ kde stačí pouze napsat cestu k onomu disku, v mém případě \\TS-453E\Public a vyplnit uživatelské jméno a heslo. Nastavíte si, aby se disk mapoval automaticky při každém startu počítače.

Následně se v Tento počítač objeví nový disk a můžete ho ihned začít používat jako běžný disk. Ohledně přenosové rychlosti, díky 2.5Gbit sítové kartě na mé základní desce ASUS X670E Crosshair Hero jsem neměl problém s plnou rychlostí dosahující až na 220MB/s. Průměr se pohyboval kolem 200MB/s což je stále krásná hodnota. U většiny NAS zařízení na domácí použití se rychlost stále pohybuje někde na ½, v tomto směru tedy vítaná změna a jedná se tak v tomto ohledu o nejrychlejší NASku, jakou jsem tu měl zatím možnost otestovat. Bohužel jelikož nemám v PC síťové karty dvě, nemohl jsem otestovat režim, kdy lze díky dvěma LAN portům vymáčknout z NASky až téměř 500-600MB/s.

Pro otestování přenosových rychlostí jsem reálný test, který zahrnoval kopírování 10GB souboru přes FTP i přes protokol Samba. S přenosovými rychlostmi jsem opravdu spokojený, ve většině případů se rychlost přehoupla nad hranici 110MB/s a to už stačí i pro pohodlné kopírování opravdu velkých 4K filmů. Zde tedy Synology chválím.

Pokud se podíváme na spotřebu celého přístroje i zde jsem naměřil opravdu pěkné hodnoty. Ohledně rychlosti kopírování skrze USB 3.0 konektor, zde jsem vyzkoušel jak klasický externí 2.5“ plotnový disk a naměřil rychlost kopírování kolem 90-110 MB/s, tak i mnohem rychlejší SSD disk, kde jsem neměl problém dosáhnout na rychlost kolem 800MB/s. Pokud je NAS v režimu nečinnosti a pevné disky jsou uspané, pohybuje se spotřeba kolem 16W. Jakmile se disk probudí, naroste spotřeba na 35-36W a při kopírování na maximálních 44W.

Tím jde ruku v ruce i hlučnost přístroje. Ventilátory jsem měl nastavený na „úporný režim“ režim a po celou dobu testování jsem o něm opravdu nevěděl. Slyšíte tedy jenom typický cvakavý zvuk disků, pokud se na ně zrovna něco zapisuje, jinak je NASka opravdu velmi tichá. V případě že byste měli v NASce osazené všechny sloty nějakými opravdu výkonnými disky s velkou kapacitou, asi bych doporučil přepnout režim ventilátoru na "Tichý". Zde se ventilátor nevypíná a běží na nízkých otáčkách neustále.

  • Dostupné aplikace

NAS se spoléhá na vlastní operační systém QTS, který je založený na Linux Kernel 5.10, v mém případě verze 5.0.1.2376, do kterého lze doinstalovat celkem pestrou škálu aplikací, dle toho, co od NASky zrovna potřebujete. Stačí pouze kliknout v hlavním menu na ikonku "AppCenter" a zde si již vyfiltrovat ty které mě zajímají. V případě této NASky jsou velmi užitečné aplikace pro přehrávání filmů, v případě pokud ji připojíte skrze HDMI na váš televizor. Není problém nainstalovat i webový prohlížeč a mnoho dalších.

Zde uživatelé naleznou také zdarma dostupné aplikace pro automatickou zálohu počítačů v síti, vytvoření mail serveru nebo cloudu, obsluhu kamerového systému či vlastního fotoalba, které bude přístupné nejen v lokální síti, ale i prostřednictvím internetu. Zařízení může být přístupné nejen z lokální sítě, ale prostřednictvím internetu klidně i z druhého konce planety. Mimochodem, přes aplikaci QVR Pro můžete k NAS připojit až osm IP kamer zdarma. Samozřejmě aplikací je zde mnohem více, a jejich rozbor by nestačil ani na několik recenzí.

  • Spárování s multimediálním centrem

Samozřejmě jsem nemohl otestovat také jak si NASka povede jako síťový disk s multimediálním centrem Shield od Nvidie, který momentálně doma používám. Zde je to velmi jednoduché a pouze stačí v nějakém programu, který používáte přidat další úložiště pomocí URL cesty a případně vyplnit uživatele a heslo, které jste si nastavili přímo na NASce skrze webové rozhraní.

V mém případě jsem otestoval přehrávače rovnou dva, velmi populární KODI, nebo méně známá odnož SPMC. V obou případech jsem neměl žádný problém s přehráváním, vše bylo plynulé a bez záseku a to i v případě 4K filmu Titanic s velikostí přesahující 90GB. Ovšem musím zdůraznit, že jsem měl Shield připojený na kvalitní domácí sítí s rychlostí 1Gbit/s.

Pojďme tedy k závěru.



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
10let staré DayZ se daří – nový přídavek zajistil rekordní zájem!
10let staré DayZ se daří – nový přídavek zajistil rekordní zájem!Čtvrtek, 24 říjen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1535x
Komentářů: 0
Spider-Man 2 vyrazí na PC – jen 18 měsíců po PS verzi
Spider-Man 2 vyrazí na PC – jen 18 měsíců po PS verziStředa, 23 říjen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1480x
Komentářů: 0
Ferrari F80 – Nástupce LaFerrari, Enza, F50 a F40 představen!
Ferrari F80 – Nástupce LaFerrari, Enza, F50 a F40 představen!Pondělí, 21 říjen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1039x
Komentářů: 1
Unknown 9: Awakening právě vyšlo – další herní propadák?
Unknown 9: Awakening právě vyšlo – další herní propadák?Čtvrtek, 17 říjen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1505x
Komentářů: 2
Subnautica 2 oznámena. Zpět do hlubin v novém!
Subnautica 2 oznámena. Zpět do hlubin v novém!Čtvrtek, 17 říjen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1120x
Komentářů: 0
Dragon Age: The Veilguard bude bez DRM. Jaké jsou HW nároky?
Dragon Age: The Veilguard bude bez DRM. Jaké jsou HW nároky?Středa, 16 říjen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1680x
Komentářů: 3