Alphacool Eisbaer LT240 CPU – TEST unikátního celo-měděného rozšiřitelného AiO chlazení Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Středa, 13 březen 2019
Přejít na obsah
Alphacool Eisbaer LT240 CPU – TEST unikátního celo-měděného rozšiřitelného AiO chlazení
Alphacool Eisbaer LT 240 CPU - Chlazení v praxi
Výkon a teploty
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Alphacool Eisbaer 204 LT se rozhodně povedl. A je hodně znát, že tento set navrhla a vyrobila společnost, která se leta věnuje profesionálním stavěným vodníkům. Není to prostě další AiO využívající obligátní základ od společnosti ASETEK, který se jen ve výsledku lehce liší vzhledem bloku, RGB a použitými ventilátory, jak je tomu o 90% ostatních AiO chladičů na našem trhu.

Eisbaer je unikátní set, využívá rozebíratelné konstrukce a každý jednotlivý prvek lze dokonce koupit zvlášť a celý okruh lze výrazně rozšířit. Je také celo-měděný, takže nehrozí galvanická koroze, což je takový velký „strašák“ některých uživatelů ohledně současné většiny AIO vodníků na trhu, které mají hliníkový radiátor. Nicméně protože výrobci na své měděno-hliníkové okruhy dávají i 5-6 let záruky, zjevně to nebude takový problém, jak si někteří myslí. Přesto celo-měděná konstrukce v případě Alphacool Eisbaer LT je unikátní a pro některé tedy může být výhodou. Bohužel Alphacool to nezohlednil zárukou, která je pouze 2 roky (zákonem povinné minimum).

Unikátní je nicméně řešení rychlospojky, která byla i u starší verze. Na jedné z hadic je tedy rychlospojka, je sice plastová ale svůj účel plní dokonale. Není totiž problém zakoupit u stejného výrobce hadici s další rychlospojkou a celý set nadále rozšiřovat například o vodní blok na grafiku, nebo další radiátor s tím že instalace je pak velmi jednoduchá. Samozřejmě blok je vybavený možnost pro doplnění okruhu kapalinou. Vše samozřejmě důrazně doporučujeme dělat mimo prostor vašeho PC. Alphacool nabízí široké množství šikovných vodních bloků pro grafické karty atd.

Hlučnost chlazení je přijatelná. Pumpa hlučná není, ventilátory jsou také běžný standard. Vůbec ohledně zpracování lze mít těžko nějaké výhrady, celo-měděná konstrukce, kovové fitinky, vše rozebíratelné, rozšiřitelné prostě tohle dělal výrobce vodních okruhů a prvků pro ně a je to vidět. O to více překvapí cena, která je více než skvělá vzhledem ke kvalitě zpracování. Alphacool Eisbaer 204 LT stojí totiž pouze 2550 korun vč. DPH, což vzhledem ke zpracování většiny ostatních modelů AiO za podobnou cenu, je opravdu skvělá nabídka. Ano, nemá RGB podsvícení, nikde a pokud nevyužijete možnost rozšíření, tak designově nevypadá s tou nepřehlédnutelnou rychlospojkou na hadici zrovna krásně, ale funguje skvěle a zpracování je prostě vynikající, protože funkčnost bylo to jediné, na čem výrobci záleželo. Pokud bychom měli něco vytknout, tak možná by to přeci jen chtělo nějaké lepší ventilátory, přeci jen na trhu jsou dnes velmi zajímavé větráčky. A také záruka by mohla být delší.

Nicméně výhod a zajímavostí je mnohem více. V neposlední řadě i fakt, že všechny díly, ze kterých je tohle AiO sestaveno, můžete koupit i samostatně a k nim pořídit další rozšíření, chlazení pro vaši grafickou kartu, expanzní nádobky různých tvarů a vzhledů, průhledné hadice atd. Ale to je opravdu pro hračičky. Pro ty, kteří chtějí kompletní AiO je Alphacool Eisbaer 204 LT velmi zajímavý jako celek, protože má nadstandardní kvalitativní materiálové zpracování vzhledem k velmi dostupné ceně. Rozhodně tedy doporučujeme ke zvážení, pokud vám ten „funkční, esteticky ne úplně čistý“ vzhled nevadí.

 

Za poskytnutí chladiče Eisbaer LT 240 děkuji společnosti Alphacool

Za vybavu pro testování děkujeme našim partnerům:

 

 

 


 

 

AUTOR: Jan Belka
https://www.facebook.com/HWrecenze/

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
JirkaH [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-15 23:17:28

Dík za pěkný test.
Chladič je skutečně kvalita za velmi slušnou cenu. A "chybějící" RGB apod. já považuji za přínos. Jak bylo i v testu řečeno - zaměřeno na funkčnost !! Tak snad jen víc podobných výrobků.
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-16 04:38:06
avatar
Tohle je taková rarita mezi all-in-one chladiči, asi jedinej co považuju za přijatelný.
FabledWarrior [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - EK WB 2019-03-18 06:59:59

Tohle vypadá pěkně.

Ještě by mě zajímalo, jak si ve vašem testu povede nějaký kit od EK.. třeba EK Water Blocks EK-KIT S240 či EK Water Blocks EK-KIT P240, případně jejich větší bratříčkové. Ty ceny jsou sice trošku někde jinde, ale zajímalo by mě, jestli to za to stojí.

Je možné je sehnat na test?
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-19 04:03:35
avatar
Mě by ještě víc zajímalo srovnání s EKWB budget sérií "EK Fluid Gaming", která na první pohled nabízí v podstatě to samé, co tenhle set, jen je celohliníková, namísto mědi.
Například docela dost váhám nad A240R, případně si poskládat vlastní okruh z A120 + EK-FG 360 + EK-AC Radeon Vega.
Jen už to asi spíš dopadne tak, že počkám na Navi a pak uvidím...
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-19 10:50:07

Mám s nimi zkušenost už několik let. Předně je třeba dát si pozor na plastové rychlospojky. Obecně na začátku fungují dobře, ukápne jen pár kapek, na což výrobce upozorňuje a je to pořádku. Ale po roce užívání už je problém ty rychlospojky rozpojit a dvě se mi již komplet rozpadly při pokusu je rozdělat. Což není zrovna super, pokud nemáte náhradní hadice nebo spojkové fitinky, abyste okruh zase propojili.

Co se týká chlazení samotného. Existují dvě základní verze chladiče s integrovanou pumpou. Eisbaer LT bez integrované expanzní nádoby, to je tento v testu. Druhá je klasický Eisbaer s integrovanou expanzkou. Rozhodně berte model LT, který je v tomto testu. Sice má vývody na boku, což není vždy úplně praktické, ale model s expanzkou je značně problematický a hlučný. První série se reklamovaly jako na běžícím páse.

Co se týká výkonu pumpy, tak ta je opravdu slabá. Kapalina proudí opravdu jen pomalu. Nicméně utáhne to 280mm radiátor, CPU modul s pumpou, GPU modul od EKWB a velkou expanzku. S tím tedy, že dvě rychlospojky už jsem nahradil klasickou fitinkou, která neklade takový odpor. Ale průtok okruhem je opravdu na hraně a nedovedu si moc představit, že bych tam dal další radiátor.

Co je pozitivum integrované pumpy je pracovní teplota kapaliny, kdy má limit celkem vysoko na 65°C. Není tedy třeba ventilátory na radiátoru tolik honit a zbytečně hnát teplotu kapaliny co nejníže. Standardně se s kapalinou pohybuji do 40°C po delší zátěži s i7 na Haswellu a GTX 1080. Což je naprosto v pohodě.

Za mne nejslabší části je integrovaná pumpa, která není příliš vhodná pro rozšiřování okruhu. Rychlospojky jsou fajn, ale dlouho materiálově nevydrží a jejich odpor dál snižuje výkon pumpy. Plus takový další mínus je za poměrně tenké hadice, plusem je, že jsou opatřeny pružinou proti zalomení.

Ale nedostatek výkonu pumpy se dá vynahradit druhou pumpou integrovanou třeba v expanzce. Při použití takto tenkých hadic se obejdete i bez rychlospojek, stačí trocha zručnosti a nebát se toho, té kapalině se ven po rozpojení zase tak moc nechce. Tím se zbavíte prvku, který omezuje průtok. Takže dá se z toho postavit funkční okruh pro CPU a fullcover GPU, který je tichý a dělá přesně to, co od něj očekáváte. Ale jakmile začnete dokupovat díly, tak zjistíte, že pro chlazení GPU je lepší se podívat třeba k EKWB a že ty další díly a příslušenství nejsou zase tak levné. Takže ve výsledku to něco stojí.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Godzilla vs. Kong – souboj monster už brzy!
Godzilla vs. Kong – souboj monster už brzy!Úterý, 26 leden 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 629x
Komentářů: 3
Jak si přidat paměť na grafiku? Upgrade z 8 na 16GB
Jak si přidat paměť na grafiku? Upgrade z 8 na 16GBSobota, 23 leden 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2530x
Komentářů: 8
Vychází HITMAN III – klasika se vším všudy!
Vychází HITMAN III – klasika se vším všudy!Úterý, 19 leden 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1314x
Komentářů: 6
Star Wars Battlefront II je zdarma a EA přišla o značku!
Star Wars Battlefront II je zdarma a EA přišla o značku!Čtvrtek, 14 leden 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2233x
Komentářů: 6
NETFLIX v útoku – představuje nové filmy pro rok 2021!
NETFLIX v útoku – představuje nové filmy pro rok 2021!Úterý, 12 leden 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2631x
Komentářů: 6
S.T.A.L.K.E.R 2 v další ukázce. Vyjde na PC/Xbox v roce 2021!
S.T.A.L.K.E.R 2 v další ukázce. Vyjde na PC/Xbox v roce 2021!Úterý, 29 prosinec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 4201x
Komentářů: 7