TEST: AMD RYZEN 7 5800X3D – recenze revolučního procesoru pro hráče. Skvělý upgrade pro AM4! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Čtvrtek, 14 duben 2022
Přejít na obsah
TEST: AMD RYZEN 7 5800X3D – recenze revolučního procesoru pro hráče. Skvělý upgrade pro AM4!
AMD RYZEN 7 5800X3D a testování
CineBench R20
7-Zip
POV-Ray
Blender
Video Encoding
Výkon ve hrách
Spotřeba, teploty a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

 

  • Spotřeba, teploty a taktování

Jednou z ostře sledovaných kategorií je dnes pochopitelně provoz, a hlavně spotřeba systémů. V našem případě testujeme spotřebu celé sestavy. Spotřeba procesorů je dnes ale značně dynamickou a neustále se měnící veličinou. Jak Intel, tak AMD procesory mají značně propracované systémy řízení taktů a spotřeby v závislosti na aplikaci, momentálním vytížení a také aktuálních dosahovaných teplot v různých částech čipu. V některých případech mohou dokonce dočasně překračovat svá udávaná TDP a tak dále.

Testujeme všechny CPU v základu s nastavením TDP tak, jak uvádí výrobce. Nemáme aktivní žádné taktování a překračování TDP nad rámec specifikací. Aktivní jsou pouze běžné/výchozí boost/turbo technologie, nikoliv MCE/PBO apod. Testujeme ale s výkonným AiO chlazením, takže procesory mají možnost boostovat na maxima, což je výhoda hlavně pro Intel, který udává TDP jen pro základní takty, ale potřebuje mnohem vyšší, aby dosahoval často deklarovaného výkonu. Speciálně v případě Core i5-11000/1200 serie od Intelu testujeme ale s přísným limitem, který dodržuje těch 125W a krátký boost na 240+W. Nenecháme je trvale i překračovat těch 240W, jak to některé desky ve „výchozím“ režimu dovolují. To ale platí i pro AMD, které má také možnost boostovat přes těch 105W, které AMD udává. Ale v případě AMD je to hodnota, na které se skutečně běžně pohybuje, může být trvale překročena jen v případě aktivace PBO (tedy přetaktování), které tu limitaci vypne (obdoba MCE u Intelu). Testujeme skutečně tedy s limity aktivními, tak jak jsou procesory výrobci uváděny na trh.

Spotřeba RYZEN 7 5800X3D docela překvapí, je nižší než u 5800X i když má tu výrazně větší L3. Určitě to ale vyvažuje právě snížením taktů. Ve srovnání s konkurenčním Core i7-12700K natož i9-12900K je AMD řešení s podobným výkonem ve hrách o více jak třídu úspornější. Hlavně spotřeba 12900K je podle mě naprosto neakceptovatelná, protože ten výkon toho CPU je vzhledem ke spotřebě prostě nízký a spotřeba nesmyslně vysoko.

 

  • Chlazení

Jednou z věcí, které jsou problémem u vrstvení složitějších čipů, je přenos tepla. AMD to ale navrhlo velmi dobře. I tak samozřejmě dvě vrstvy křemíku na sobě jsou fyzickou nevýhodou pro přenos tepla. 5800X3D je tedy o něco teplejší než 5800X, i když má nižší takty, ale rozdíl není dramatický. Nicméně právě horší přenos tepla a jeho koncentrace je jedním z důvodů, proč AMD vypnulo přetaktování u tohoto prvního speciálního modelu.

 

  • Taktování

AMD RYZEN 7 5800X3D je jediný z výkonných 5000X procesorů AMD této série, který nejde klasicky taktovat a není u něj podporováno ani to šikovné PBO. Jednoduše AMD neumožňuje zvýšení taktů procesoru, a odpovídající dynamické zvýšené napájení. Důvod je velmi prostý.

Ta druhá vrstva, tedy 64MB L3 cache je odlišný čip s odlišnou charakteristikou než ZEN 3 pod ním, a v této první generaci vyžaduje určité přesně definované napětí. Naopak procesor pod ním dokáže pracovat ve větším rozsahu, ale v této první generaci jednoduše bylo nutné nastavit některé parametry precizně a „napevno“ pro zajištění spolehlivé funkčnosti. AMD tak neumožňuje standardní taktování a změny napětí v tomto speciálním modelu. Slibuje ale, že u dalších generací na té konstrukci vrstvení zapracuje, aby i taktování budoucích 3D čipů bylo možné. Počítá totiž také s uvedením ZEN 4 ve verzích 3D atd.

Takže jediné, co můžete u 5800X3D měnit, je takt vnitřní sběrnice a pak paměti. Dnes už dobře všichni vědí, že RYZEN 5000 procesory milují rychlé paměti, ideálně 3600 až 3800MHz, s poměrem 1:1 (k rychlosti vnitřní sběrnice) a s co nejnižším časováním. To v mnoha případech zvedá znatelně výkon proti třeba základním DDR4 3200MHz. A 5800X3D není v tomto ohledu nijak odlišný od ostatních 5000X modelů. Zde nemá 3D design žádnou vliv.

Podívejme se tedy na závěry a hodnocení



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Řešení pro pohyb s VR setem?
Řešení pro pohyb s VR setem?Pátek, 26 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1025x
Komentářů: 0
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázce
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázceČtvrtek, 25 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1901x
Komentářů: 5
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní svět
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní světStředa, 24 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1878x
Komentářů: 1
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceÚterý, 23 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1259x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Pondělí, 22 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1270x
Komentářů: 1
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníPátek, 19 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3882x
Komentářů: 0