Doporučené PC sestavy (05/2018) do 15 tisíc: Co koupit, když to chci co nejlevnější? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Středa, 23 květen 2018
Přejít na obsah
Doporučené PC sestavy (05/2018) do 15 tisíc: Co koupit, když to chci co nejlevnější?
Jak vybírat PC a pohled do minulosti
PC kolem 15 tisíc korun
Shrnutí a závěr

 

 

  • Rozumný základ za rozumnou cenu – PC kolem 15 tisíc korun

Původně jsem chtěl ještě udělat přehled sestav do 10 tisíc korun, ale to je v současné situaci prakticky nemožné. Za 10 – 11 tisíc koupíte tak maximálně holý základ NUC/BARBONE počítače, nebo nějaký základní kancelářský desktop model s nejpomalejšími 2jádrovými Intel CPU, spoléhající na jeho mizernou integrovanou grafiku, mizerné 4GB RAM a 120GB SSD nebo 500GB HDD k tomu. Když byste si nakonfigurovali a vybavili nějaký ten NUC/mini počítač, tak se prostě dostanete i přes 15 tisíc jako nic. Pokud dnes chcete počítač za 10 tisíc, tak snad jedině v bazaru něco použitého. Něco nového? Tak jedině nějaké PC Windows 10 tablet z Číny. Nicméně nějaký ten NUC/mini počítač za 15 tisíc není úplně špatný nápad, zejména pokud vám jde jen o věc na internet základní kancelářské aplikace, protože jeho spotřeba bude 25-40W v zátěži maximálně (nemluvě o rozměrech takového PC). Každopádně pokud vám jde více o výkon, je to složitější …

Zkrátka a jednoduše, vejít se i do 15 tisíc s něčím, co se nestydím doporučit a dalo by se o tom uvažovat, není úplně jednoduché. Rozumná konfigurace, a hlavně kvalita komponent a cena Windows licence umožňuje dnes tak maximálně tohle:

 

(Tip: Windows 10 v OEM verzi na DVD se prodává za 2600 korun, USB flash disk verze je za 3300 korun, takže pokud vyřešíte instalaci z DVD můžete ušetřit 700 korun a vrazit je třeba do 256GB SSD místo jen 128GB).

  • O výběru komponent podrobněji

                                              – aneb alternativy a na co nezapomenout!

Ano, do sestavy za 15 tisíc nedokáži prostě dostat solidní samostatnou grafickou kartu. A pokoušet se o to nemá moc smysl. Nejlevnější samostatná grafická karta, o které bych dnes vůbec uvažoval, je Radeon RX 560 (1024SP) 4GB nebo GTX 1050Ti 4GB. Obě tyhle karty ale dnes stojí téměř 5 tisíc korun!!! Nemá smysl si kupovat levnější GT 1030 nebo AMD RX 550, které stojí kolem 3000 korun, protože stejný a často i lepší výkon má integrovaná grafická karta v RYZEN 3 2200G (či ještě lépe RYZEN 5 2400G) procesoru.

Problém je i procesor. U AMD je nejlevnější smysluplným modelem právě RYZEN 3 2200G se 4jádry ZEN za 2500 korun (příští měsíc se pravděpodobně objeví RYZEN 3 2400 bez integrované grafiky, který by mohl být o kousek levnější). U Intelu jsou sice dvoujádrové Pentium GOLD modely pod 2000 korun, ale já prostě odmítám doporučovat v roce 2018 do desktopového PC něco s méně jak 4 procesorovými jádry, navíc PENTIUM Gold modely nemají AVX instrukce, což může být dost problém u modernějších aplikací včetně her, které je využívají či dokonce vyžadují – dvě jádra jsou dnes prostě málo i u her už to znatelně omezuje výkon proti 4jádrům! Takže nejlevnějším smysluplným CPU od Intelu je až Core i3-8100 se 4 jádry (včetně AVX) za 3000 korun! Jenže to má stejný procesorový výkon jako AMD RYZEN 3 2200G, ovšem ten má současné 3x vyšší a skutečně použitelný výkon integrované grafické karty Radeon RX VEGA. V současnosti tak do 15 tisíc i když koupíte co nejhorší všechno ostatní, tak se s odřenýma ušima vejdete s laciným pomalým dvoujádrem CPU a maximálně GTX 1050, kdy tak budeme mít horší procesorový výkon problém s absencí AVX, a ne o moc lepší grafický výkon, než nabízí RYZEN 3 2200G.

O Intel platformě tak v této cenové hladině nelze ani uvažovat. Kromě procesoru je i platforma jako celek horší, méně flexibilní, horší je základní chladič a prostě celkově mnohem horší volba než základ postavený kolem AMD RYZEN 3 2200G. AMD procesor i jeho grafiku lze taktovat (a vytáhnout hodně dalšího výkonu), na což si ale pořiďte lepší chladič. Základní v ceně procesoru je ale výborný a tichý, pokud netaktujete.

  • Základní desky

K RYZEN bych doporučil B350 základní desku, které dnes začínají už hodně nízko. Nedoporučoval bych A320 platformu, není o moc levnější, ale je znatelně horší kvality zpracování a má i horší výbavu. Na B350 lze taktovat, jak CPU, tak hlavně paměti, které hodně pomáhají výkonu RYZEN CPU, ale především integrované grafické karty.

Pokud byste přeci jen zatoužili po Intelu, tak nejlevnější smysluplný procesor, jakým je Core i3-8100, nelze taktovat, nemá tedy smysl jej osazovat do drahé desky. H310 je sice nic moc kvalita desek (srovnatelné s A320), ale fungovat to bude. B360 by byla vhodnější, ale solidní deska vyjde na 2500 korun. Současně nemá smysl pro tuto platformu kupovat rychlé DDR4 paměti, protože více než 2400MHz to stejně nepojede (Intel mimo Z370 platformu neumožnuje nastavit vyšší takt RAM, než je specifikace u CPU).

  • Grafické karty a paměti

Se samostatnými rozumnými grafickými kartami se prostě do cenové hladiny dnes nevejdeme. Samozřejmě lze sestavu rozšířit v budoucnu. V současnosti jsou nejlevnějšími samostatnými grafikami, o kterých bych vůbec uvažoval, AMD Radeon RX 560 (1024SP) 4GB nebo GTX 1050 Ti 4GB. Obě karty ale dnes (květen 2018) reálně stojí 4500 – 5000 korun(!), což je cena, kterou já osobně rozhodně nejsem ochoten akceptovat za ten výkonu, a nikomu tento nákup vlastně nedoporučuji.

Je to ale minimum, co by dnes mělo smysl pořídit, vzhledem k výkonu integrovaných grafik v RYZEN G procesorech.

Jinak tedy musíte spoléhat na výkon integrovaných grafik. U Intelu není o čem mluvit, ta žádný výkon nemá, je dobrá jen na běžné věci. Radeon RX VEGA v RYZEN 3 2200G (a RYZEN 5 2400G) vás ale hodně překvapí. Nejen že rozjede skoro vše, spousta věcí hratelně, a to dokonce i v 1920x1080 rozlišení (v 1280x720 vše)! Samozřejmě musíte rozumně nastavit detaily, ale u mnoha starších nebo novějších lépe optimalizovaných her si užijete i na střední detaily, zkrátka použitelnost tu je. Samozřejmě pokud jste hráč, je integrovaná grafika nouzové řešení v současné situaci.

Tip: RX VEGA v RYZEN 3/5 procesorech umí i FreeSync 2, takže můžete použít monitor s FreeSync podporou. Dotyčný monitor ale musí mít podporu FreeSync přes HDMI/DisplayPort, které musí být přítomno i na vaší desce, ke které jej budete připojovat.

Výkonu navíc můžete pomoci osazením rychlejších DDR4 pamětí. Bohužel ty, které jdou skutečně 100% jistě taktovat nad 3200MHz+, jsou velmi drahé (musí to být B-side SAMSUNG čipy). Navíc B350 desky končí na těch zhruba 3200MHz i kvůli méně vrstvám PCB proti X470 (až u B450 to půjde výše), takže jsem doporučil paměti, které vím, že jdou minimálně na 2933MHz i na B350 a jsou za solidní cenu. Samozřejmě u všech DDR4 pamětí, které mají více než 2133MHz, tak to musíte nastavit v BIOSu ručně. Na Intel i AMD platformě prostě v základu všechny RAM pojedou automaticky jen 2133MHz s odpovídajícím výkonem, pokud je nepřepnete na jejich XMP profil (a tady už hodně záleží na desce, zda to půjde tak vysoko, jak výrobce uvádí, což se týká hlavně modulů s 3200MHz+). Z hlediska faktu, že RAM bude využívat i integrovaná grafika, by bylo dobré osadit 16GB, jenže to prostě cenově v této hladině nejde (4,5 tisíce jen za paměti?!), takže 8GB není vůbec ideální ale nedá se prostě svítit.

  • Disky

SSD je základ a počítač bez systémového SSD disku bych dnes nechtěl ani zadarmo :). Stačí třeba jen 128GB SSD disk pro OS a nejnutnější aplikace, kdy dnes můžete pořídit hodně rychlé M.2 modely i za 1500 korun. Což je tedy má volba, když jde čistě o nejnižší o cenu. Osobně bych ale vzhledem k cenové výhodnosti a výkonu koukal spíše po 240-250GB M.2 NVMe SSD, které stojí i méně jak 2500 a vyplatí se tak mnohem více a je tam na něm místo i pro nějakou tu hru. Doporučené zajímavé modely jsou v tabulce uvedeny.

Alternativně, pokud vám nejde o ten výkon a ty sekundy a milisekundy, co NVMe proti SATA v praxi reálně nabídne, tak můžete mít za cenu kolem 3000 korun už 480/500GB 2,5“ SATA SSD, což je také velmi zajímavé. Na data čistě jako odkladiště se ale stále vyplatí samozřejmě HDD. Základní 1TB model dnes vyjde na tisíc korun, což je OK. Samozřejmě výhodnější jsou vyšší kapacity, ale cena je vyšší. Dnes nejvýhodnější poměr ceny za 1GB prostoru má 4TB HDD, který stojí už jen 2700 korun.

 

Osobně bych ale HDD do PC osazoval buď jen jeden nebo vůbec. Jednoduše jako odkladiště dat je vhodnější udělat si domácí NAS (síťový „PC“ tvořený 1 a více HDD s možností automatického zálohování dat a přístupu přes síť i internet z PC i telefonů atd.), ke kterému můžete přistupovat odkudkoliv. Je to lepší jak z hlediska funkčnosti ukládání dat a využívání jich, tak z hlediska hlučnosti PC samotného.

  • Skříň, zdroj a chlazení

Na trhu je spousta zdrojů a skříní, a to už doslova za pár korun. Upřímně, pozor na to, mohlo by vás to ve výsledku stát hodně. Rozumná kvalita něco stojí. Takže vybírejte rozumně. V případě zdroje námi zvolené sestavy nemají náročné komponenty. I s tou případnou přídavnou low end grafikou bude spotřeba maximálně v zátěži tak kolem 150-170W a to možná přeháním. Nemá smysl tam dávat 500W zdroj. Ideální by byl 300W, ale kvalitní takový zdroj stojí kolem 1500 korun. Osadili jsme tedy poměrem cena-výkon OK zdroj za 1000 korun od SEASONIC, což je prověřená jistota. Levnější rozhodně nekupujte.

Pokud jde o počítačové skříně, je tu velký výběr různých modelů. Záleží na tom, jak velkou základní desku vyberete. V našem případě jsme to udělali zajímavější a schválně vybrali desky mATX formátu. A proto můžeme vybrat i menší case. Do oka nám ale padla SilentiumPC Regnum RG1 Pure Black, což je taková univerzální ATX skříň, za ty malé peníze dobře řešená a vyřešená i s chlazením. Pokud jde o chlazení CPU, AMD dává k RYZEN procesorům dnes solidní chladiče, takže to nemusíte extra řešit, u Intelu ale ano, pokud to chcete trochu tiché. V případě taktování samozřejmě lepší chladič kupte, SilentiumPC Spartan 3 LT HE1012 je takové univerzální solidní minimum, za které má smysl si připlatit.

Na závěr je tu operační systém. Samozřejmě Microsoft Windows 10 něco stojí. Home verze se prodává za 2500 v DVD OEM verzi, což je ale problém, když nemáte DVD mechaniku ;). Pak je také stahovatelná digitální verze, která je za 3200 korun, ale musíte si samozřejmě udělat instalační médium. No a pak je tady verze na USB flash disku, která stojí 3300 korun. Technicky lze tedy tady ušetřit koupí DVD verze, a to docela dost. Ovšem budete ji muset nějak dostat do PC v základu bez DVD mechaniky (USB DVD mechanika stojí kolem 600 korun).

Podívejme se na závěr …  



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
StarField se konečně dočká žádaných vylepšení!
StarField se konečně dočká žádaných vylepšení!Úterý, 30 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1147x
Komentářů: 5
Řešení pro pohyb s VR setem?
Řešení pro pohyb s VR setem?Pátek, 26 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1635x
Komentářů: 0
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázce
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázceČtvrtek, 25 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2290x
Komentářů: 5
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní svět
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní světStředa, 24 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2034x
Komentářů: 1
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceÚterý, 23 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1347x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Pondělí, 22 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1320x
Komentářů: 1