Strana 4 z 4
Nabídka základních desek pro AM5 se nám utěšeně rozrůstá a na trh vyráží také levnější modely, což je i případ obou dnes testovaných ASRock Riptide variant. Obě patří k tomu cenově nejdostupnějšímu ve své třídě a kategorii. Samozřejmě jisté ústupky jsou znát, kdy proti dříve testovaným a výrazně dražším ASRock Taichi modelům, nelze některé dopady šetření přehlédnout. Ale lze je akceptovat, hlavně proto, že i levnější desky musí z principu mít prakticky stejný výkon a hlavně být stabilní a spolehlivé. Liší se hlavně robustnost provedení a stupeň i kvalita výbavy.
ASRock B650E PG RIPTIDE WIFI je nejlevnější B650E plně Gen5 deska, nabízející tedy v provedení PCIe 5.0 jak hlavní grafický slot, tak současně i M.2 SSD slot. Samozřejmě 6499 korun vč. DPH není nízká cena, ale i tak jde s přehledem o nejlevnější B650E na našem trhu. Ta stále ne vyloženě nízká cena má však objektivní důvod. PCIe 5.0 vyžaduje zkrátka robustní naprosto špičkové zpracování PCB i elektro-komponent a neexistuje v současnosti něco jako levné řešení v téhle oblasti. Jakkoliv je tedy tahle deska výrazně levnější než ostatní X670E a B650E modely na trhu, stále má poměrně robustní zpracování, a to zkrátka něco stojí.
ASRock se tedy snažil ušetřit jinde. Deska je chudší pokud jde o některé standardní prvky výbavy, ale jde tu ten WiFi modul, který je realizovaný M.2 kartou a nejde tedy o řešení přímo součástí základní desky. Asi nejvíce je znát úspora na poli integrovaného zvuku, kdy ALC897 je opravdu jen nouzovka, o kvalitě zvuku se u něj nedá mluvit, novější, ale také dražší ALC1220/4080 jsou znatelně lepší a nepotřebujete na to ani extra hudební sluch. Jinými slovy u téhle desky se bez nějaké slušného externího zvukového řešení neobejdete, na druhou stranu USB sluchátka či externí zvukovky jsou dnes docela populární, takže by to neměl být problém.
Pro spoustu z vás ale asi bude ještě zajímavější ASROCK B650M PG RIPTIDE. Ta sice už nemá tu WiFi, a nemá ani grafický slot v Gen5, stále má ale ten M.2 pro SSD v GEN5, což je vlastně vše, co je skutečně dnes třeba. Výbava je celkově překvapivě podobná té B650E variantě, mimo tedy faktu, že je o něco menší a má tedy méně slotů. Ovšem i tak je tu všeho dost. Deska má stejný „problém“ ve formě té ALC897 zvukovky, takže i tady na tohle pamatujte. Cena je velmi zajímavá, kdy není sice nejlevnější B650 deskou, ale je nejlevnější, pokud jde o tenhle stupeň výbavy a robustnější zpracování. Pod ní už jsou jen o málo levnější desky, které jsou očesané až na dřeň, a nemají ani jeden Gen5 M.2 slot. A cenový rozdíl je minimální, kdy se pohybují kolem 4200 – 4400 korun, ASRock chce za tuhle necelých 4600 korun vč. DPH. Konkurenci však má a velmi silnou, kdy ASUS a jeho TUF B650M-PLUS stojí jen zanedbatelně více a má lepší integrovanou zvukovku i ten M.2 Gen5, takže konkurence opravdu silná a tyhle desky už jsou provedením i tou výbavou opravdu rozumné a více než dostatečné pro většinu.
Každopádně ASROCK B650E PG RIPTIDE WIFI i B650M PG RIPTIDE si zaslouží ocenění za zajímavý poměr cena/výkon, kdy stojí velmi přijatelné peníze, ve srovnání s konkurencí a mají stále kvalitní zpracování a rozumnou výbavu, byť některé ústupky jsou znát, speciálně ta integrovaná zvukovka je opravdu jen nouzovka. Ale spousta lidem to vadit nebude.
Za výbavu pro testování děkuji našim partnerům:
AUTOR: Jan Belka |
---|
https://www.facebook.com/HWrecenze/ |
|