ASUS BTF – TEST a RECENZE základní desky s konektory na zádech. Nový standard nebo slepá ulička? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Středa, 23 srpen 2023
Přejít na obsah
ASUS BTF – TEST a RECENZE základní desky s konektory na zádech. Nový standard nebo slepá ulička?
Základní deska
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • ASUS BTF – TEST a RECENZE základní desky

                       s konektory na zádech. Nový standard nebo slepá ulička?

Trápí vás nevzhledné kabely ve vašem PC? ASUS nabízí řešení. Přichází s konceptem „BFT“ (“Back To (the) Future”), kdy u základní desky přestěhoval všechny konektory, ke kterým připojujete kabely, na záda desky! Výsledkem tak je, že pokud jde o základní desku, nemusíte k ní žádný kabel připojovat zepředu, v prostoru viditelným v tradičně řešených počítačových skříní z proskleného boku. Všechny kabely jsou tak pěkně schované z výhledu.

Myšlenka a koncept zajímavý (ASUS není ani první a jediný, který to zkouší). Takže jsme se podívali na první jeho desku z BFT série, která je i u nás běžně v prodeji. Jde o model ASUS TUF GAMING B760M-BTF WIFI D4, tedy řešení pro procesory Intel Core 12000/13000/14000 procesory a v tomto případě stále s DDR4 sloty pro paměti. Kromě samotné desky nás ale hlavně zajímalo, zda má celý koncept v praxi vlastně smysl a může se stát běžným standardem. A tedy zda může (a má smysl) současný design s konektory vpředu kompletně nahradit. A co jsme tedy zjistili?

  • ASUS TUF GAMING B760M-BTF WIFI D4

Pokud jde o desku samotnou, jde o nižší mainstreamový model ve smyslu LGA 1700 platformy Intelu. Vedle Z790 desek, které jsou plně odemčené pro taktování (jen K procesorů), je tu i B760 řešení, kde sice nemůžete taktovat procesory (ani K verze), ale je možné alespoň taktovat paměti. Zachována je pak podpora PCIe 5.0, ovšem v tuto chvíli zbytečně pouze pro slot grafické karty. Ani Z790 ani Z760 nemají dost gen5 PCIe linek pro podporu Gen5 SSD v M.2 slotu. Ta je tedy omezena jen na PCIe 4.0, ačkoliv Gen5 SSD už na trhu jsou na rozdíl od Gen5 grafik, které nedorazí dříve jak v roce 2025.

Testovaná ASUS TUF GAMING B760M-BTF WIFI D4 je také menší mATX formát, který já ovšem osobně považuji pro většinu uživatelů za ideální. Má vše, co je třeba a není zbytečně přerostlá. Můžete tedy postavit kompaktní PC, aniž byste obětovali zásadně výbavu natož výkon.

Vše zásadní a základní zde je v dostatečném množství. Včetně Wi-Fi6 a 2,5Gbps LAN atd. deska má i thunderbolt header, ale stejně jako úplně všechny konektory (vnitřní USB, zvukové, RGB, pro ventilátory atd.), všechno neobvykle umístěné na zádech. Na přední straně prostě žádný z tradičních konektorů není.

  • Desku nemůžete dát do každé skříně …

Právě kvůli umístění konektorů nelze osadit tuhle desku jednoduše do každé běžné PC skříně. Ty prostě musí počítat s tím, že ty konektory jsou takto umístěné a musí mít tedy patřičně vyražené otvory v plechu, na který obvykle desku ve skříních montujeme. A tohle samozřejmě prakticky žádná běžná skříň nemá, protože jednoduše tyhle desky s tímhle konceptem nebyly na trhu. ASUS tak současně s touhle deskou uvedl na trh i vlastní skříň, která osazení umožňuje.

ASUS Case A21 je ale celkem standardní menší midi mATX, která samozřejmě podporuje i normální desky a montáž tedy tradičním způsobem. Na její podrobnější recenzi se podíváme v samostatném článku, mohu ale říci, že jde o velice sympatickou rozumně udělanou moderní jednoduchou PC skříň (pro mATX/mini-ITX maximálně).

Jediné, co ASUS musel pro kompatibilitu se svými BTF deskami udělat, je prostě vystřihnout/vyrazit o pár děr více do plechu držícího desku. A přesně to udělal. Skříň má tedy ve vnitřní konstrukci klasicky umístěné protahovací otvory pro kabeláž kolem (umožňuje prostě i montáž běžných desek), ale všimnete si i té druhé sady otvorů, které by normálně každá deska zcela zakrývala. Tam tedy zapadnou pěkně všechny konektory, které jsou strategicky umístěné po okrajích.

Osazení BTF desky tak není o nic složitější, než u jakkoliv jiné. Co se liší, že všechny kabely k desce připojujete tedy zezadu, neprotahujete nic do předního prostoru skříně. Jediný kabel, který protáhnout dopředu musíte, je ten pro napájení grafické karty. Ale i to se snaží ASUS vyřešit rozšířením BTF konceptu o speciální napájecí slot pro speciálně upravené grafické karty. Dnes testovaná BTF deska to ale nemá.

Takže jak celý koncept a základní deska fungují v praxi?



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
StarField se konečně dočká žádaných vylepšení!
StarField se konečně dočká žádaných vylepšení!Úterý, 30 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 722x
Komentářů: 5
Řešení pro pohyb s VR setem?
Řešení pro pohyb s VR setem?Pátek, 26 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1431x
Komentářů: 0
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázce
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázceČtvrtek, 25 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2236x
Komentářů: 5
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní svět
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní světStředa, 24 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1985x
Komentářů: 1
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceÚterý, 23 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1318x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Pondělí, 22 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1302x
Komentářů: 1