ASUS ROG STRIX Z690-F Gaming WIFI – TEST a RECENZE skvěle vybavené LGA 1700 základní desky Tisk E-mail
Napsal Jan Belka   
Čtvrtek, 08 září 2022
Přejít na obsah
ASUS ROG STRIX Z690-F Gaming WIFI – TEST a RECENZE skvěle vybavené LGA 1700 základní desky
V praxi
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

  • ASUS ROG STRIX Z690-F Gaming WIFI – TEST a RECENZE

                                                 skvěle vybavené LGA 1700 základní desky

V dnešní recenzi se podívám na vrcholový model základní desky z řady ROG STRIX Z690 od společnosti ASUS. Jak víte, řada ROG STRIX se od ROG MAXIMUS liší zaměřením, kdy MAXIMUS mají navrch herní ještě speciální extra prvky a zpracování pro extrémní taktování. STRIX je nemá, protože je určena pro ty, kteří se o taktování nezajímají. Samozřejmě taktování zvládají i tak.

 Dnes testovaná ROG STRIX Z690-F Gaming WIFI je nejvyšší model cele nabídky STRIX od společnosti ASUS v rámci Z690 platformy, tedy desek pro procesory Intel ALDER LAKE (Core 12000) a RAPTOR LAKE (Core 13000). Stejně jako jiné špičkové Z690 modely je i tato výhradně vybavena DDR5 sloty pro DDR5 paměti. Nechybí podpora nativní PCIe 4.0 u samotného čipsetu, ovšem je jich pouze 12x PCIe 4.0. Další linky jsou postarší 16x PCIe 3.0. Nicméně procesory ALDER LAKE přináší PCIe 5.0. Ale pozor, mají pouze 16 linek Gen5 a tak jsou k dispozici jen pro ten hlavní grafický slot. Z690 desky tedy nemají Gen5 podporu pro M.2 SSD na rozdíl od nového AMD X670E, jež má obojí současně. ASUS a jeho STRIX tedy využívá maximum možností, které Z690 a Intel platforma obecně dnes nabízí.

  • Z690 ROG STRIX Z690-F Gaming WIFI

Zpracování této desky je prvotřídní. Máme zde 17 fázové napájení, které je chlazeno dostatečně velkými pasivy, které nemají problém odvádět teplo i se spotřebou procesoru přesahující 200W, což je třeba v případě i9-12900K celkem běžný jev i při méně náročnějších úkonech.

Výrobce tento model osadil i bohatou standardní výbavou. Rychlejší síťovou kartou od Intelu s rychlostí 2,5Gbit, takže je zde i rezerva do budoucna, až budou běžnější 2.5Gbit switche a další síťové prvky. Ohledně USB portů, máme jich zde celkem 10. Nechybí ani rychlé USB Type-C Gen 2x2 s rychlostí 20Gb/s pro velmi výkonné externí SSD disky. O bezdrátové připojení se pak stará rychlý Bluetooth modul verze 5.2 společně s Wi-Fi 6E s externí anténou. Pokud jde o diskovou kapacitu, lze osadit 6xSATA klasických disků a 3 disky do slotů M2.

Výrobce myslel i na fanoušky ladění, deska plně podporuje maximální možnosti taktování, dokonce zde najdeme BIOS Flash back tlačítko na zadním panelu. Tato funkce slouží k bezpečnému updatu BIOSU bez nutnosti mít v desce osazený procesor. Stačí pouze na Flash disk nahrát aktuální BIOS, zasunout disk do příslušného slotu a zmáčknout toto speciální tlačítko a základní deska už udělá vše za Vás. Pokud je o celkem dost užitečný POST display, na tomto modelu se bohužel nenachází.

Pokud se podívám na chlazení čipsetu a M2 disků, je velmi masivní a rozhodně bude stačit s velkou rezervou i v případě že dáte do desky tři rychlé NVMe SSD disky. Samozřejmě zde máme i RGB podsvícení, ovšem velmi decentní. K němu výrobce dodává svůj vlastní program Aurora Sync pro jeho další nastavení. Je evidentní, že tomu, jak deska vypadá, se věnovalo hodně pozornosti. A rozhodně jde o luxusní model.

Pojďme se povídat na samotnou základní desku více z blízka …

 

 

  • Základní deska

Už na první pohled je jasné, že tento model patří k tomu lepšímu, co lze u tohoto výrobce pořídit, balení tomu zcela odpovídá. Krabice je velmi pěkně udělaná a její design zcela podléhá značce ROG STRIX.

Balení má dvě patra, kde úplně nahoře je deska samotná a pod ní se pak nachází veškeré příslušenství. Zde najdete instalační DVD, manuál, čtyři SATA kabely, tři M2 šroubky, samolepky ROG STRIX a Wi-Fi anténu se stojánkem.

Samotná deska je klasického ATX formátu a je vybavena patici LGA1700 a čipset Z690, což znamená, že je kompatibilní se všemi současnými procesory od Intelu 12 generace. Deska dále nabízí 4 sloty pro DDR5 paměti, až to až 128GB s frekvencí 6400+ MHz.

Na desce najdeme dva PCIe sloty. Horní je plně 16x rychlostí se standardem 5.0 a je i vyztužený kovovým plechem. U něho najdeme takovou specialitu v podobě speciálního tlačítka na uvolnění grafické karty. To se hodí hlavně v situaci, kdy je mezi grafickou kartou a procesorem opravdu málo místa na to, aby se tam dal strčit prst a odjistit pojistku. Pod ním je jedno rychlostní PCIe slot verze 3.0. Úplně vespod je pak další 16x rychlostní slot, ale pouze na pohled. Podporuje totiž jenom x4 režim ve verzi 3.0. Grafickou kartu tedy doporučuji zapojovat jenom do toho horního s nejvyšší rychlostí a ostatní dva sloty využít třeba pro zvukovou kartu či další jiné řadiče, kde toto omezení nebude vadit.

Pokud jde o diskovou kapacitu, lze zapojit šest disků do konektorů SATA a další tři disky do slotů M2. Nebude tedy problém vybavit PC velmi slušnou diskovou kapacitou. Dále nechybí ani konektor pro přední USB-C ve verzi 3.2 gen2 pro počítačové skříně. Možnosti připojení jsou tedy u tohoto modelu v dané ceně vynikající, nemám desce v tomto směru co vytknout.

Deska sice nemá 10/5Gbit LAN port, ovšem najdeme zde 2,5Gbit čip od Intelu. Výrobce šel viditelně po ceně a mně rozhodně toto nevadí, protože 99% uživatelů stále používá 1Gbit domácí síť a tak by 5/10Gbit síťová karta desku zbytečně prodražovala. ASUS samozřejmě tyto ultra rychlé porty má, ale na vyšší řadě základních desek Maximus.

Pokud jde o zvuk, zde musím ASUS velmi pochválit. Je zde osazen kvalitní kodek ALC4080, kterému sekunduje Savitech SV3H712 AMP. Samozřejmostí jsou kvalitní HIFI kondenzátory a kvalitní odstínění od zbytku komponent na desce. Díky tomu je schopná zvukovka dosáhnout až na odstup od šumu 120 dB SNR. Pokud byste do desky osadili procesor s integrovaným grafickým jádrem, je zde možnost si připojit monitor jak s HDMI tak Display portem. Dále zde máme už jenom dva konektory pro připojení externí antény pro Wi-Fi 6E.

A jak tedy deska funguje v praxi?



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní svět
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní světStředa, 24 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 413x
Komentářů: 0
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceÚterý, 23 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 746x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Pondělí, 22 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 958x
Komentářů: 1
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníPátek, 19 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3454x
Komentářů: 0
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1395x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1240x
Komentářů: 5