Megatest: 24 základních desek ASUS, Gigabyte a MSI – vybíráme nejlepší podvozky pro AMD - Intel Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pátek, 14 leden 2011
Přejít na obsah
Megatest: 24 základních desek ASUS, Gigabyte a MSI – vybíráme nejlepší podvozky pro AMD - Intel
Intel - základní desky a čipsety
AMD - Základní desky a čipsety
Testovací sestava, testy a srovnání
Základní desky Intel H55 za 2000 korun - testy a srovnání
Základní desky AMD 880G za 2000 - testy a srovnání
Základní desky AMD 870 za cca 2000 korun - testy a srovnání
Základní desky Intel P55 za 3000 korun - Testy a srovnání
Základní desky AMD 890GX za 3000 korun - testy a srovnání
Základní desky Intel P55 za 4000 - Testy a srovnání
Základní desky AMD 890FX za 4000 -  testy a srovnání
Základní desky Intel P55 za 5000 - testy a srovnání
Základní desky Intel X58 za 5000 korun - Testy a srovnání
Závěr a hodnocení

 

 

 • Základní desky Intel X58 za 5000 – testy a srovnání

Platforma X58 ale zůstává ještě tento rok plně aktivní. Do megatestu jsme ale nezařadili desky vyšších cenových kategorií, těm se věnujeme dost často. Rozhodli jsme se v tomto megatestu držet se maximálně té 5000 hranice a tak jsme si řekli výrobcům o modely za 5000 korun, tem jsme u nás zatím moc pozornosti nevěnovali.

 

 • ASUS SaberTooth X58

 Překvapivě kvalitní a originální desku nabízí za necelých 5000 korun, je to vlastně náhrada za starší P6T SE edici, ale po čertech kvalitnější. Hodně pěkná deska, u které si ASUS hledí hlavně té kvality. Není tedy tak vyhraněná pro OC.

 

 • Popis

Deska ze série TUF, která je dělaná na výdrž a kvalitu. Za danou cenu ale rozhodně nemůžeme říci, že by nabízela nějak málo, spíše naopak. Nabízí hodně. SLI i CF a to 3x PCIex16 sloty a k romu ejště 2x PCIex1. Samozřejmě 6x sloty pro paměti, 6x SATA 3G + 2x SATA 6G + 2x eSATA. Je tu také 6x USB 2.0 + 2x USB 3.0. Pouze ale jen jednu síťovou kartu. Není to ROG série, není vyladěna na OC a nemá ani výbavu z hlediska OC, která by odpovídala ROG. Za necelých 5000 ale na poměry X58 desek těžko požadovat více.

 

 • Dojmy a zkušenosti

Tahle deska přišla poměrně nedávno a jako taková nás opravdu velmi příjemně překvapila. Její cena je velmi nízko a kvalitativně překonává i celou řadu dražších modelů. Výbava není nadstandardní, ale nechybí nic, co by tu mělo být a všeho je dost. Deska se nám ale opravdu hodně líbí po stránce zpracování a kvality, kdy ve srovnání se starou P6T v této cenové relaci, je to úplně jiná liga.

Z hlediska OC není pro nadšence tak vyhraněná, ale díky kvalitě součástek rozhodně můžete počítat se slušným OC a vysokou stabilitou. Na poměry X58 platformy je to základní deska, která v podstatě podtrhává nohy všem modelům za 7000-9000, které prostě nejsou schopny pro běžného uživatele svou cenu obhájit.  

 

 • Gigabyte GA-X58-USB3

Společnost Gigabyte nám do testu poslal tento model, který je spíše cenová relace 4000! Na poměry X58 je to opravdu velmi nízká cena, ale to co platilo při uvedení X58 o takto levných deskách, dnes už rozhodně neplatí.

 

 • Popis

Výbavou je podobná ASUS modelu, nabízí 3x PCiex16, 3x PCIex1 a 1x PCI. CrossFire i SLI podporuje. Má ale jen 6x SATA 3G, žádná eSATA ani SATA 6G. Zadní panel je trochu chudý, má 6x USB + 2x USB 3.0, dalších 6USB lze dodat brackety. Výbava je tedy základní, ale nic důležitého vlastně nechybí. Žádnou zvláštní výbavu tahle deska nemá.

 

 • Dojmy a hodnocení

Dost nás šokovala cena pouze 4350 korun, což je dost pod limitem a vůbec na poměry X58 platformy jsme si říkali, co to asi může být zač. No jsme sami překvapeni, výbava desky je sice na poměry X58 platformy chudší, ale zcela dostatečná. Kvalita desky je ale dost slušná, nedisponuje sice prémiovým zpracováním, ale nevypadá, že by neměla vydržet a to i OC.

Z hlediska OC také není žádný prémiový model, běžné domácí taktování je ale bez problémů. Výkonově nijak neztrácí na konkurenty naopak provozně je na tom nejlépe, asi právě proto, že má trochu méně výbavy. Na poměry x58 platformy při dané ceně 4350 korun však smekáme klobouk a doslova zíráme.

 

 • MSI X58A-GD65

Konečně deska za 5000. MSI má ale v nabídce také vůbec nejlevnější model s názvem X58 PRO-E, za cenu méně než 4000. Také je tu ještě GD45 a samozřejmě má také plno dražších. Nás ale zajímá GD65.

 

 • Popis

Výbavou je podobná konkurenčním. Opět 3x PCIex16 a podpora SLI i CF. Dále jsou tu 2x PCiex1 a 2x PCI. Má také 6x SATA 3G + 2x SATA 6G + 2x eSATA 3G. Nechybí ani dostatek USB včetně 2x USB 3.0. Je tu také FireWire. Deska má i nějakou tu nadstandardní OC výbavu. Celkově opět slušné.

 

 • Dojmy a zkušenosti

Ze všech tří je nejdražší, nicméně výbavou srovnatelná s konkurenčními. MSI má ale poněkud chudší chlazení, které se trochu více hřeje. Z hlediska OC je lehce nadstandardně vybavena, ale zpracováním nepůsobí tak dobrým dojmem, jako ASUS.

Výkonově je na tom ale velmi slušně i provozně. V OC ale zase tolik neexceluje. Celkově za 5000 nepůsobí špatně, ale také ne tak dobře, jako konkurenční modely, které jsou navíc levnější.

 

 • Testy a vyhodnocení

Dneska si nebudeme nechávat hodnocení a výsledky na konec, protože by to bylo dost nepřehledné, takže si to nacpeme všechno do jedné kapitoly, proto jsme omezili i počet obrázků.

V testech vidíte, jak jsou na tom desky s výkonem, o zkušenostech s jednotlivými modely jsme si už řekli, takže si to pojďme shrnout.

 

 • A vítězem se stává

Ze základních desek X58 platformy za 5000 jsme měli trochu obavu. Nicméně docela nás výrobci překvapili. I na X58 high end platformě za 5000 koupíte velmi dobré desky. Dokonce bych řekl že ASUS ukazuje, že ty dražší desky X58, které stojí až 10 000, vlastně jen těžko obhájí svou cenu. Nenabízí za ty tisíce a tisíce navíc vlastně pro běžného uživatele nic moc navíc.

                    

"ASUS SaberTooth X58"                                                     "Gigabyte X58-USB3"

Z hlediska hodnocení našich tří soupeřů musíme říci, že v této kategorii bylo vybírání nejjednodušší. MSI nás příliš nezaujalo, ale GB a ASUS opravdu ano. Gigabyte nás šokovalo cenou a za to slušnou kvalitou, i když chudší výbavou. Za danou cenu, poměrem cena-výkon těžko hledat lepší desku. Ale ASUS podle nás nabízí ještě o něco více. Sabertooth X58 je naprosto úžasná deska. Není o tolik dražší a pořád stojí jen necelých 5000, což je na poměry X58 platformy málo. Nicméně nabízí úplně všechno. Nádherný design, kvalitní zpracování (hodně kvalitní) a veškerou výbavu, co běžný uživatel může potřebovat. Pro nás je v této cenové kategorii jasná jednička. I našim BFU se Sabertooth vzhledově líbil nejvíce, takže není o čem přemýšlet.

Podívejme se dále …  

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
No Man's Sky dostal masivní Update – předělává planety!
No Man's Sky dostal masivní Update – předělává planety!Pátek, 19 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1321x
Komentářů: 0
Captain America: Brave New World – první ukázka z nového Marvelu
Captain America: Brave New World – první ukázka z nového MarveluČtvrtek, 18 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1984x
Komentářů: 0
Problémy Intel procesorů jsou stále větší
Problémy Intel procesorů jsou stále většíČtvrtek, 11 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3297x
Komentářů: 1
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končí
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končíÚterý, 09 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1612x
Komentářů: 0
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!Pondělí, 08 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1892x
Komentářů: 3
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?Pátek, 05 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1137x
Komentářů: 0