Megatest: 24 základních desek ASUS, Gigabyte a MSI – vybíráme nejlepší podvozky pro AMD - Intel Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Friday, 14 January 2011
Přejít na obsah
Megatest: 24 základních desek ASUS, Gigabyte a MSI – vybíráme nejlepší podvozky pro AMD - Intel
Intel - základní desky a čipsety
AMD - Základní desky a čipsety
Testovací sestava, testy a srovnání
Základní desky Intel H55 za 2000 korun - testy a srovnání
Základní desky AMD 880G za 2000 - testy a srovnání
Základní desky AMD 870 za cca 2000 korun - testy a srovnání
Základní desky Intel P55 za 3000 korun - Testy a srovnání
Základní desky AMD 890GX za 3000 korun - testy a srovnání
Základní desky Intel P55 za 4000 - Testy a srovnání
Základní desky AMD 890FX za 4000 -  testy a srovnání
Základní desky Intel P55 za 5000 - testy a srovnání
Základní desky Intel X58 za 5000 korun - Testy a srovnání
Závěr a hodnocení

 

 

 

  • Základní desky Intel P55 za 5000 – testy a srovnání

Ačkoliv tuto cenovou kategorii už dnes nahradí desky s P67 čipsetem, otestovali jsme i P55, protože nás celý loňský rok provázeli. Takže která je ta nejlepší? Protože se bavíme o deskách za 5000, nečekáme nic, než špičkovou kvalitu a výbavu.Samozřejmostí je rozsáhlá výbava a všechny možné i nemožné funkce a utility.

 

  • ASUS Maximus III Formula P55

Kolem 5000 korun toho ASUS nabízí pořád docela dost. Za zhruba přesně 5000 můžete mít model P7P55D Premium nebo E-EVO, tedy klasiku a běžnou sérii. Unikátnější už je P7P55 WS SuperComputer, která stojí o něco více. Za cenu kolem 5200 můžete mít ale také Maximus III Formula, což v této cenové relaci je asi u ASUS pro většinu nejzajímavější volba.

 

  • Popis

Opět se bavíme o desce ROG série, tedy desce pro hráče. Opět je to odlehčená série proti Extreme modelu. Nicméně výbavy má požehnaně, opět ale zaměřeno na hráče a OC. Nechybí podpora SLI a CF a to v podobě 3x PCiex16 (16+8+4). Dále je tu 2x PCiex1 a 2x PCI. 6x SATA +2x SATA +1x eSATA, všechno ale jen 3G verze. USB je celkem 10x ale všechny 2.0 verze. Jedna je také síťová karta. Zajímavostí a nadstandardní výbavou je speciální 8 kanálová zvuková karta do speciálního slotu. Deska je opět nacpaná OC funkcemi a výbavou, včetně monitoringu a ovládání OC všeho druhu.

 

  • Dojmy a zkušenosti

Deska je sice z našich testovaných modelů nejdražší, ale pokud jste hráč, je pro vás jak dělaná. Snad jedině druhá síťová karta nám trochu schází. Z hlediska OC a výkonu je to ale špička a pokud jde o taktování, nabízí opravdu výjimečné možnosti i funkce. Bohužel trochu více s ní PC žere.

Designově je to ale krásná deska, kvalitativně špičková a jako nadšenci do HW se tímhle modelem musíte prostě zabývat při vašem výběru. Opravdu skvělá deska.

 

  • Gigabyte GA-P55A-UD5

GB za 5000 nabízí jen tento model, takže alternativy vám nenabídneme. Za cenu téměř 7000 je tu až UD6 a za cenu atakující 8000 pak UD7. Od naší cenové hranice se tedy dost liší. Cena modelu UD5 navíc ani těch 5000 nedosahuje, takže je poměrně znatelně levnější než první testovaný ASUS model.  A v poměru cena-výkon tak opět bude bodovat.

 

  • Popis

Výbavou opět bohatá deska. Najdeme 3x PCiex16 a podpora je CF i SLI. Pak je tu 2x PCIex1 a 2x PCI. Je tu 6x SATA 3G a 2x SATA 6G a ještě 2x eSATA 3G. Nechybí opět ani dvě síťové karty a k tomu slušná zásoba USB včetně 2x USB 3.0. Nechybí ani starší konektory, prostě výbava opět maximalistická.

 

  • Dojmy a zkušenosti

GB se opět výrazně nevyhraňuje zaměřením desky. Je to bohatě vybavená kvalitní deska a za cenu nižší než je 5000. S ohledem na to opravdu nelze žádat více. Její výkon je takový, jaký má být, ale průměrný ve srovnání s konkurencí. Taktéž provozní vlastnosti jsou průměrné.

Pokud jde o taktování, deska na něj není nijak zvlášť připravena, či vybavena, ale taktování zvládá. Není to ale kladivo jako model od ASUS, jež je na OC jasně zaměřený. Tenhle model od GB spíše soupeří se sérií ASUS P7P55D.

 

  • MSI P55-GD85

U MSI máme u této cenové kategorie na výběr ze dvou modelů. Jedním z nich je GD85 a druhým je Big Bang Trinergy. Stojí ale stejně, druhá má jen ve výbavě ještě čip Hydra, takže výběr je na vás. V našem případě dáváme přednost GD85 modelu. Ani ten ale nedosahuje 5000 korun a nic dražšího MSI už na P55 nemá.

 

  • Výbava

Z hlediska výbavy je na tom MSI podobně jako GB, ale ne ve všem. Také má ale OC výbavu. Takže co najdeme? 2x PCIex16, 2x PCI a 2x PCiex1. 6x. Dále 7x SATA 3G +2x SATA 6G a 1x eSATA 3G, 5x USB 2.0 a 2x USB 3.0, dále pak je tu ona OC výbava, ale zdaleka ne tak rozsáhlá, jako u ASUS ROG. Deska má také dvě síťové karty.

 

  • Dojmy a zkušenosti

Nejdražší P55 model (když nepočítáme podobnou big Bang s Hydrou) od MSI, nabízí dost, ale ne až tolik, co konkurence. Jak z hlediska výbavy, tak OC. Soupeří opět spíše s GB a ASUS P7 sérií a tomu odpovídá i cena. Opět ale musíme pochválit jak výkon, tak provozní vlastnosti.

Z hlediska OC schopností je tahle deska srovnatelná se stejně drahou GB. Dražší ASUS ROG jim v tomto ohledu jasně ukazuje záda, je na OC ale zaměřen. MSI touto deskou nabízí po všech stránkách srovnatelnou alternativu k GB a ASUS za stejnou cenu.

 

  • Testy a vyhodnocení

Dneska si nebudeme nechávat hodnocení a výsledky na konec, protože by to bylo dost nepřehledné, takže si to nacpeme všechno do jedné kapitoly, proto jsme omezili i počet obrázků.

V testech vidíte, jak jsou na tom desky s výkonem, o zkušenostech s jednotlivými modely jsme si už řekli, takže si to pojďme shrnout.

 

  • A vítězem se stává

U této kategorie bude hodnocení trochu jednodušší. Ačkoliv můžeme říci, že desky jsou srovnatelné, a kdybychom testovali ASUS P7 sérii, bylo by to hodně těsné. Takhle ale z našich tří modelů je hodnocení následující. Pokud vám jde o výbavu a poměr cena-výkon, tak GB toho nabízí jasně nejvíce. Pokud vám jde o výkon a OC pak je ASUS ROG model sice dražší, ale jasná volba. Našim BFU se pak vzhledově líbil nejvíce GB těsně před ASUS ROG. Nicméně dnes už si asi P55 desku za tuto cenu moc lidí koupit nepůjde, protože P67 právě nastupují na trh ….  

                      

"ASUS Maximus III Formula P55"                          "Gigabyte P55A-UD5"

Podívejme se dále … 



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
10let staré DayZ se daří – nový přídavek zajistil rekordní zájem!
10let staré DayZ se daří – nový přídavek zajistil rekordní zájem!Thursday, 24 October 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1739x
Komentářů: 0
Spider-Man 2 vyrazí na PC – jen 18 měsíců po PS verzi
Spider-Man 2 vyrazí na PC – jen 18 měsíců po PS verziWednesday, 23 October 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1651x
Komentářů: 0
Ferrari F80 – Nástupce LaFerrari, Enza, F50 a F40 představen!
Ferrari F80 – Nástupce LaFerrari, Enza, F50 a F40 představen!Monday, 21 October 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1118x
Komentářů: 1
Unknown 9: Awakening právě vyšlo – další herní propadák?
Unknown 9: Awakening právě vyšlo – další herní propadák?Thursday, 17 October 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1540x
Komentářů: 2
Subnautica 2 oznámena. Zpět do hlubin v novém!
Subnautica 2 oznámena. Zpět do hlubin v novém!Thursday, 17 October 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1150x
Komentářů: 0
Dragon Age: The Veilguard bude bez DRM. Jaké jsou HW nároky?
Dragon Age: The Veilguard bude bez DRM. Jaké jsou HW nároky?Wednesday, 16 October 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1702x
Komentářů: 3