Megatest: 24 základních desek ASUS, Gigabyte a MSI – vybíráme nejlepší podvozky pro AMD - Intel Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Friday, 14 January 2011
Přejít na obsah
Megatest: 24 základních desek ASUS, Gigabyte a MSI – vybíráme nejlepší podvozky pro AMD - Intel
Intel - základní desky a čipsety
AMD - Základní desky a čipsety
Testovací sestava, testy a srovnání
Základní desky Intel H55 za 2000 korun - testy a srovnání
Základní desky AMD 880G za 2000 - testy a srovnání
Základní desky AMD 870 za cca 2000 korun - testy a srovnání
Základní desky Intel P55 za 3000 korun - Testy a srovnání
Základní desky AMD 890GX za 3000 korun - testy a srovnání
Základní desky Intel P55 za 4000 - Testy a srovnání
Základní desky AMD 890FX za 4000 -  testy a srovnání
Základní desky Intel P55 za 5000 - testy a srovnání
Základní desky Intel X58 za 5000 korun - Testy a srovnání
Závěr a hodnocení

 

 

  • Základní desky Intel H55 za 2000 korun – testy a srovnání

Dostáváme se k první trojici základních desek. Do testů jsme zařadili modely s čipsetem Intel H55 ve velikosti m-ATX za cenu zhruba 2000 korun včetně DPH. Naši soupeři jsou následující a naše minirecenze vezměme abecedně podle značek:

 

  • ASUS P7H55-M

Prvním modelem je P7H55-M. V této řadě existuje několik dalších podobných variant, včetně USB3 verze, ale tahle jediná se nachází nejblíže 2000 korunám. Levnější verzí je model s koncovkou LX, který stojí kolem 1800 korun a nabízí jen základní výbavu a jen 2 sloty pro paměti.

 

  • Popis:

Deska nabízí jen to základní, ale vše v dostatečném množství. Takže najdeme 6x SATA3G, 12x USB2.0, PCieX16 1x, PCix1 celkem 2x a jednou je tu i PCI. Deska nabízí podporu OC a všechny důležité ASUS technologie včetně ExpressGate. Pro připojení grafiky v případě osazení CPU s integrovanou grafikou, najdeme HDMI a VGA. 

 

  •  Zkušenosti a dojmy

Samotná deska je strohá, ale nepostrádá nic, co by měla deska pro běžný počítač mít. Po stránce výkonu, jak vidíte v grafech níže na stránce, je na tom deska dobře, trochu vyšší je spotřeba sestavy s touto deskou proti konkurenci, ale všechny rozdíly s přihlédnutím k nějaké té chybě měření, jsou v podstatně zanedbatelné.

Pokud jde o taktování, deska umí standardní věci, ale na 4GHz jsme se dostávali celkem s obtížemi, a je znát, že to není overclockerská deska. Pokud využijete automatického systému taktování, tak více než 3GHz s tímto CPU nedosáhnete. Pochybuji ale o tom, že OC je u této kategorie desek něčím rozhodujícím.

 

  • Gigabyte GA-H55M-D2H

Gigabyte nám do testu poslal svůj model GA-H55M-D2H. Jeho alternativou je model s koncovkou UD2H, který je o 200 korun dražší a už přesahuje cenu 2000 korun. Zajímavý je i model označený jako GA-H55N-USB3, který je ještě menší než mATX – je velikosti mini-ITX a stojí kolem 2300 korun.

 

  • Popis

Model od Gigabyte je o něco levnější než testovaný ASUS model. Má jen dva sloty pro paměti, ale kupodivu má dva sloty PCieX16 pro grafiky a dokonce podporu ATI CrossFire (16+4 linky). Jinak má standardně 6x SATA 3G a 12x USB 2.0. a dva PCI sloty. Ze zajímavých technologií stojí za to vypíchnout USB PowerBoost, která nabíjí různá zařízení rychleji než normální USB. Pro připojení monitorů k případné integrované grafice v CPU, deska nabízí HDMI, VGA a také DVI.

 

  • Zkušenosti a dojmy

Až na dva sloty pro paměti, je deska celkově o něco málo výbavou zajímavější než první testovaný ASUS. Po stránce výkonu je na tom mezi H55 deskami velmi dobře i spotřeba je z testovaných desek nejnižší. Ale samozřejmě rozdíly jsou velmi malé, než aby toto hrálo nějakou významnější roli.

Taktování této desce také není cizí. Obsahuje technologii DualBios, stejně tak umí i automatické OC. Dojmy z taktování jsou ale podobné jako u ASUSu. Je znát, že deska není pro OC určena. 4GHz z našeho CPU umí vytáhnout, ale trochu to drhne. Na automatiku se také takt zastaví kolem 3GHz. Opět ale u této desky není OC schopnost vlastně moc podstatná a běžné OC to zvládne.

 

  • MSI H55M-E33

Poslední z trojice je model od MSI. Konkrétně typ H55M-E33. Jak vidíte, je v mnohem podobný modelům ASUS a GB. Existuje i levnější verze E23, která má opět jen 2 sloty pro paměti. Za 2500 korun pak nabízí GB model ED55 v mATX provedení, který dokonce disponuje WiFi.

 

  • Popis

Deska má 4 sloty pro paměti a podpora je tedy pro 16GB paměti. Má 1x PCiex16, 2x PCIex1x a 1x PCI. Disponuje 6x SATA, kdy dva jsou pootočeny o 90°. Deska má také bonusové technologie MSI, které jsou obdobou těch, které mají GB i ASUS. V mnoha ohledech je přístup firem rozdílný, ale výsledek velmi podobný. Na zadní straně najdeme výstupy na grafiku HDMI, VGA a DVI, k vidění jsou i oba PS2 konektory.

 

  • Zkušenosti a dojmy

Tento model si s konkurenčními ASUS a Gigabyte v ničem nezadá. Stojí stejně a nabízí v podstatě to samé. Výbava je celkově o něco bohatší, ale podobná tomu co nabízí testovaný ASUS model. Výkonově se ale tato deska řadí pod oba konkurenční modely, i když opět s velmi malým rozdílem, než aby to hrálo nějakou významnější roli. Z hlediska provozu je na tom dobře. Celkově působí trochu čistěji a jednodušeji než modely konkurence, ale rozhodně o nic méně kvalitněji.

Pokud jde o taktování tak tato deska se s námi prala nejméně a 4GHz dosáhla bez problémů. Na automatiku se ale nijak výrazně přes 3GHz nedostala. Přesto z hlediska OC se nám ze všech tří modelů zdála nejvíce přátelská. Ale i zde je jasně poznat, že OC není to, k čemu je deska předurčena. 

 

  • Testy a vyhodnocení

Dneska si nebudeme nechávat hodnocení a výsledky na konec, protože by to bylo dost nepřehledné, takže si to nacpeme všechno do jedné kapitoly, proto jsme omezili i počet obrázků.

V testech vidíte, jak jsou na tom desky s výkonem, o zkušenostech s jednotlivými modely jsme si už řekli, takže si to pojďme shrnout.

 

  • A vítězem se stává

Zde poprvé narazíme na fakt, že mezi těmi třemi deskami není vlastně většího rozdílu. Protože jsou osazeny stejným čipsetovým základem a z valné většiny i stejnými čipy a mají podobnou výbavu, tak prostě z funkčního hlediska není možné říci, že ta a ta je jednoznačně lepší a další dvě jsou na nic. U grafických karet jsou rozdíly třeba mnohem větší. Ani jednou z testovaných desek nemůžete udělat chybu. Ale stejně …

"Gigabyte H55M-D2H"

Z hlediska výbavy a fungování (mimo OC, tam byla MSI lepší) se nám nejvíce líbí model Gigabyte H55M-D2H, která byla i naší 10ti člennou porotou BFU označena za nejhezčí desku ze všech tří. Takže první malé vítězství pro Gigabyte, i když je to doslova jen o PIN před konkurencí.

Podívejme se dále



 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Witcher 4 je v plné výrobě! Má být větší než Cyberpunk 2077.
Witcher 4 je v plné výrobě! Má být větší než Cyberpunk 2077.Monday, 02 December 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2130x
Komentářů: 6
Baldur’s Gate 3, nejlepší RPG dostává masivní aktualizace!
Baldur’s Gate 3, nejlepší RPG dostává masivní aktualizace!Wednesday, 27 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1131x
Komentářů: 0
Sniper Elite: Resistance v ukázce – více toho samého?
Sniper Elite: Resistance v ukázce – více toho samého?Tuesday, 26 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 879x
Komentářů: 2
War Thunder dostal nový grafický kabátek
War Thunder dostal nový grafický kabátekMonday, 25 November 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1166x
Komentářů: 5
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárna
Prusa Core One – nová uzavřená 3D tiskárnaStředa, 20 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1354x
Komentářů: 1
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!
Star Wars Outlaws dostává Update 1.4 – zásadní herní změny!Středa, 20 listopad 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1019x
Komentářů: 2