Megatest: 24 základních desek ASUS, Gigabyte a MSI – vybíráme nejlepší podvozky pro AMD - Intel Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Pátek, 14 leden 2011
Přejít na obsah
Megatest: 24 základních desek ASUS, Gigabyte a MSI – vybíráme nejlepší podvozky pro AMD - Intel
Intel - základní desky a čipsety
AMD - Základní desky a čipsety
Testovací sestava, testy a srovnání
Základní desky Intel H55 za 2000 korun - testy a srovnání
Základní desky AMD 880G za 2000 - testy a srovnání
Základní desky AMD 870 za cca 2000 korun - testy a srovnání
Základní desky Intel P55 za 3000 korun - Testy a srovnání
Základní desky AMD 890GX za 3000 korun - testy a srovnání
Základní desky Intel P55 za 4000 - Testy a srovnání
Základní desky AMD 890FX za 4000 -  testy a srovnání
Základní desky Intel P55 za 5000 - testy a srovnání
Základní desky Intel X58 za 5000 korun - Testy a srovnání
Závěr a hodnocení

 

 

 • Základní desky Intel P55 za 3000 korun – Testy a srovnání

Jako další jsou na řadě modely základních desek za 3000 korun, tedy taková střední třída. Začneme u platformy Intel LGA1156 a tedy aktuálním P55 čipsetem. Zde už je nabídka široká a modelů je tu celá řada. Drželi jsme se tedy cenové hranice 3000 korun včetně DPH a vybrali jsme následující …

 

 • ASUS P7P55D-E

ASUS má kolem ceny 3000 hned několik modelů P7P55D, vybrali jsme edici E. Nicméně podle nás je nejzajímavějším modelem ASUS Sabertooth 55i, který se však bohužel do 3000 nevejde a stojí zhruba 3300 korun. Jako takový je ale hodně zajímavý, bohužel jeho dostupnost je a bude minimální.

 

 • Popis

Tohle je aktuální model, takže nabízí i SATA6G a USB3.0, čímž se liší od starších edic, ale ani jedno není nativní, a jen prostřednictvím přídavných čipů. Deska má nativní ATI CrossFireX podporu, ale má jen 16+4 linky. Najdeme i 2x PCI a 3x PCIex1. Nechybí 7x SATA3G a 2x SATA6G a ještě jeden eSATA3G je vzadu.

 

 • Zkušenosti a dojmy

Samotná deska je kvalitní a je vybavena náloží technologií ASUS včetně různorodé podpory pro OC. Je to typicky deska střední třídy s bohatou výbavou a funkcemi v rovnováze. Nechybí technologie jako MemOK a TurboV včetně autotaktování. Kvalita desky je na vysoké úrovni a výtku máme snad jen k tomu, že žádný se SATA konektorů není o 90°pootočen.

Z hlediska výkonu deska nijak nevybočuje a poskytuje přesně to co má. Opět těžko hledat nějaké zádrhely ve funkčnosti. Pro OC je deska vybavená dobře, i když opět to není deska na OC zaměřena. Nicméně dostat na 4GHz Core i5 není žádný problém.  I automatické OC funguje dobře, i když to se samozřejmě ke 4GHz nedostane. Celkově dobrá a funkční deska.

 

 • Gigabyte P55A-UD3

Aktuálním modelem je právě tato deska, která také nabízí USB3.0 a SATA6G a kolem 3000 Gigabyte nemá žádný jiný model, takže je to o to jednodušší.

 

 • Popis

Je to v podstatě to samé, co ASUS. 2x PCIeX16 a tedy podpora ATI CrossFireX (16+4), 2x PCIex1 a 3x PCI sloty. 6x SATA 3G + 2x SATA6G, ale již žádný e-SATA. Až 12x USB 2.0 + 2x USB 3.0. Při pohledu na zadní stranu desky určitě nebudete trpět nedostatkem USB. Celkově nabízí opět to co má v této kategorii deska nabízet.

 

 • Zkušenosti a dojmy

V tomto případě Gigabyte nabízí obdobnou, či v oblasti SATA nižší výbavu než ASUS, ale zase má vzadu rovnou více SATA. V ostatních ohledech jsou desky vyrovnané. Oceňujeme ale dva SATA6G konektory, které jsou otočeny o 90°.  Z hlediska výkonu je to ohraná písnička, ano hádáte správně, je to také vyrovnané. Deska je také nabitá technologiemi Gigabyte, včetně OC funkcí, takže ani zde nenajdeme větší rozdíl.

Pokud jde o OC, tak 4GHz z Core i5 tahle deska dostane také a svým přístupem k OC je na tom podobně jako ASUS, takže opět nelze najít rozdíly. Z hlediska funkčnosti si nelze mezi těmito deskami prostě vybrat lepší a horší.

 

 • MSI P55A-G55

Na stejné úrovni, co výše uvedené modely ASUS a GB je tento model. MSI ale nabízí za 250 korun dráže i model Big Bang Fuzion P55 s Hydra čipem. Ale to je konkurence pro ASUS SaberTooth 55i. Zůstaneme u modelu za 3000 …

 

 • Popis

Stejně jako oba konkurenti, má i tahle deska 2x USB3.0 a 2x SATA6G navíc k 6xSATA3G a až 12x USB2.0. Také podporuje CrossFire takže má dvě PCIeX16 linky (16+8). Dále nabízí 2x PCIex1 a 3x PCI. Výbavou ani tento model nevybočuje zvyklostem.

 

 • Zkušenosti a dojmy

Ze všech tří modelů je tento vzhledově nejjednodušší, opět ale má některé ovládací OC prvky přímo na sobě. Líbí se nám otočení SATA konektoru. Výkonově j e na tom opět vyrovnaně s konkurencí. A pokud jde o OC, je to stejná písnička.

Celkově tahle stroze působící deska si s konkurencí nezadá a nemáme k ní žádné funkční výhrady.

 

 

 • Testy a vyhodnocení

Dneska si nebudeme nechávat hodnocení a výsledky na konec, protože by to bylo dost nepřehledné, takže si to nacpeme všechno do jedné kapitoly, proto jsme omezili i počet obrázků.

V testech vidíte, jak jsou na tom desky s výkonem, o zkušenostech s jednotlivými modely jsme si už řekli, takže si to pojďme shrnout.

 

 • A vítězem se stává

Opět se těžko na základě výkonu a OC schopností určuje vítěz, desky jsou zase kvůli stejným čipsetovým i čipovým základem vlastně stejné. Rozdíly jsou v přístupu a výbavě. V celkové kvalitě desek bych ale rozdíly také nehledal, takže rozhodují drobnosti a ty říkají, že …

"ASUS P7P55D-E"

Nejvíce se nám líbila ASUS P7P55D-E, celkově má o trochu lepší výbavu a snazší a přístupnější OC. Našim BFU se také vzhledově líbila nejvíce s malým náskokem před Gigabyte. ASUS tedy získává první drobné vítězství, ale je to opět s minimálním rozdílem před konkurencí …

Podívejme se dále … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
FABLE – nové fantasy RPG se blíží
FABLE – nové fantasy RPG se blížíPondělí, 17 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 628x
Komentářů: 0
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!Pátek, 14 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 702x
Komentářů: 0
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divně
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divněČtvrtek, 13 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1549x
Komentářů: 2
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v Gamepassu
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v GamepassuStředa, 12 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1021x
Komentářů: 0
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!Úterý, 11 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1057x
Komentářů: 1
Starfield dostává DLC Shattered Space a nový UPDATE s módy!
Starfield dostává DLC Shattered Space a nový UPDATE s módy!Úterý, 11 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1039x
Komentářů: 0