Intel věří hlavně konvertibilním zařízením, tedy třeba Ultrabook PC rozložitelné do tabletu.
Společnost Intel, největší výrobce mikročipů na světě, tvůrce a vlastník x86 platformy, se trefně obouvá do proroctvích o konci PC. Vtipně připomíná, že podobné nekrology o zániku PC vycházejí už dlouhá léta:

Nutno říci, že při pohledu na ten pěkný obrázek, kde mrtvá PC platforma kontinuálně až do loňského roku rostla a dnes stále tvoří neuvěřitelných více než 300 milionů prodaných PC za rok, se osobní počítač smrti ani neblíží. Intel se ve své zprávě z pochopitelných důvodů nezmiňuje o tom, že PC platforma zcela porazila konzole a nová generace konzolí je PC postavené na x86 CPU a DX11 GPU. Nicméně přesto, že je to díky AMD a Intel tak není v nové generaci konzolí zaintersován, rozhodně z toho má radost a přesně to zapadá do jeho myšlenky.
Sám Intel samozřejmě připouští, že PC se mění a snaží se tomu přizpůsobit. Předně tak tlačí na rozšíření Ultrabooků, kterým se zatím moc nedaří, protože jsou velmi drahé. Intel v ně ale věří a snaží se snížením nákladů na jejich výrobu a zlepšeních vlastností svých čipů, je udělat dostupnější. K tomu věří i trendu konvertibility.
Tedy dotykovým, potažmo až rozložitelným počítačům, které lze používat normálně jako PC, ale i jako tablet, kdy se Intel neopomněl pochlubit, že prodeje tohoto typu zařízení stále rostou. Zákazníci jsou prý ochotni zaplatit i za dotykové ovládání. Shodou okolností jsme se tím v nedávném článku zabývali:
Ačkoliv v testu byl tenký NB postavený na levnější konkurenční platformě, je úplně stejný design použit i pro Intel verze včetně Ultrabookových. Takže článek je z pohledu na dojmů a zkušeností z použití dotykového klasického PC, rozhodně použitelný. Jak jsem v něm napsal, byl jsem ohledně dotykové obrazovky na klasickém tenkém mobilním PC skeptický, ale zvykl jsem si na něj, je v mnoha případech mnohem pohodlnější než touchpad a nevýhody jsou minimální. Přesto by na prvním místě měla být vždy kvalita obrazovky a dotek jako bonus. To ovšem pro dotykové Intel Ultrabooky nebude problém splnit, protože jeden z důvodů jejich vyšší ceny je i fakt, že mají často nejlepší obrazovky, které vůbec můžete na mobilním PC najít.
Intel, stejně jako řada výrobců nicméně uznávají (byť se tím veřejně pochopitelně příliš nechlubí), že pravděpodobně už nikdy nebudou prodeje PC na takových úrovních, jako v uplynulých letech. Vědí moc dobře, že výkon současných PC prostě stačí a stačit bude hodně dlouho, což výrazně prodlužuje dobu, než mnozí uživatelé vymění staré za nové. Vědí také, že tablety jsou pro mnoho konzumentů, kteří tvoří velkou část uživatelů, dostatečnou volbou, kterou dříve neměli, protože vedle PC tady prostě nic použitelného nebylo. Nicméně PC opravdu neumírá a bude zde ještě hodně dlouho, jen může u většinové uživatelské populace vypadat prostě trochu jinak než do současnosti.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|