QualComm platil Apple aby nekupoval od jiných – od EK dostal pokutu 1 miliardy eur Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 24 leden 2018
altZa zneužití dominantního postavení na trhu, vyfasoval QualComm pořádnou pokutu.

 

 

 

 

Společnost Qualcomm dostala pokutu stejně jako Intel před lety za zneužití dominantního postavení na trhu. A opět se stejně jako u Intelu jednalo o praktiku, kdy výrobce čipů platí výrobci počítačů za to, aby nepoužíval konkurenční produkty. Fakticky jde i věc, která se používá i dnes, kdy ji výrobci čipů jako je Intel či QualComm ukrývají za „marketingové“ náklady, kdy zpětně platí výrobcům zařízení určité peníze, v případě odběru určitého množství čipů. Vzhledem k tomu, že počty čipů k odběru jsou stanoveny tak vysoko, že výrobci zařízení už pak nemají potřebu nakupovat jiné čipy, aby z nich vyrobené produkty vůbec udali zákazníkům, dá se to považovat za neférové jednání a zejména u firem jako jsou Intel či Qualcomm, které výrazně dominují na trhu, za zneužití dominantního postavení, kdy díky „zpětným“ platbám fakticky jsou tito výrobci schopni ustát a prodávat více svých produktů, ačkoliv konkurence může nabízet třeba lepší produkty ve výsledku i za lepší ceny pro zákazníky.

V nejnovějším případě společnosti QUALCOMM však existovala mezi ním a Apple psaná dohoda v letech 2011 – 2016, podle které QualCoom výslovně platil Apple za to, že neodebíral produkty jiných výrobců a pokud by to Apple porušil musel by peníze vracet. Apple o porušení dohody uvažoval, ale nakonec to neudělal. Ovšem Apple z dohody zcela jistě těžil. Postihu se nicméně vyhne.

Protože podobná praktika je přímým porušením zákona v EU, a QualComm v letech 2011 – 2016 ovládal 90% trhu s LTE řešeními, tak to bylo jednoznačně shledáno jako zneužití dominantního postavení na trhu. Evropská komise stejně jako v podobném případu s Intelem má k dispozici velmi jasné důkazy a přímo dohody mezi zúčastněnými, které QualComm jasně usvědčují. Firma se sice zkouší bránit, ale její právní námitky již byly smeteny ze stolu. EK ovšem byla dost vstřícná. Stejně jako v případě Intelu, udělená pokuta ani náhodou neodpovídá škodám, které počínání dominantních firem udělalo zákazníkům a na trhu obecně. Například na poli PC Intel fakticky vyřadil konkurenční AMD ze hry, znemožnil mu úspěch a následujících 10 let vydělával na tom, že zákazníci neměli volbu, navíc zpomalil vývoj a nutil všechny platit za 4jádra s minimálními výkonovými posuny. Intel na tom vydělal desítky a desítky miliard dolarů a pokuta nějakých 2 miliard dolarů, tak byla naprosto směšná.

Qualcomm nyní vyfasoval od EK pokutu jen 997 439 000 eur, což je pouhých necelých 5% obratu této firmy za minulý rok. Tedy pokuta zdaleka neodpovídá škodám a zdaleka nepostihuje Qualcomm natolik, aby si podobné počínání rozmyslel, neboť se mu pořád mohlo celkově vyplatit. Osobně si myslím, že jak v případě Intelu, tak Qualcommu měla ta pokuta být 10x vyšší s tím, že část peněz měla směřovat ke konkurentům k napravení konkurenčního prostředí. Takový postih už by byl jednoznačně tím, čím být má, tedy odstrašením a varováním, aby podobné praktiky výrobci nepoužívali. Jak v případě Intelu, tak QualCommu mě ale celkově přijde, že ty směšně nízké pokuty se vzhledem k výdělkům firem na jimi vyvolané situaci na trhu, stále výrazně vyplatily.

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
mojzisl [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-25 07:43:29

Blbý dotaz. Já vím, že žijeme v globálním světě, ale nerozumím tomu, jakou pravomoc má Evropská komise dát pokutu Americké firmě za to, že uzavřela nelegální dohodu s jinou Americkou firmou. Neměly by toto řešit Americké úřady?
Tyrael888 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-25 14:46:20
avatar
Ak chcú produkty predávať aj v EU musia sa riadiť aj EU zákonmi rieši to obvykle ten kto sa to prvý dozvie a určite tým porušili zákony aj v USA takže je možné že to budu riešiť aj oni
vladislavpokorny [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-25 08:37:53

Stejně je ten svět divně pokroucenej. Moc se dbá na to, aby se nikomu neublížilo, i když to může být třeba kriminálník.

Vše je moc svázané, regulované a každý do všeho strašně kecá i když je to na druhé straně planety.

Prostě se dvě firmy dohodli, že budou spolupracovat. Řečeno v lidové mluvě: Proč bych měl nakupovat od nějakých debilů, když to můžu vzít od kámoše?
Co furt někdo někomu něco nařizuje, co a jak má dělat a s kým může obchodovat?

Chápu, že dominantní postavení, monopol a podobný věci, ale ... když se ostatní neumí prosadit, mají jít na pole sázet brambory a prodávat je na místním trhu.
Tyrael888 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-25 14:55:21
avatar
Každý zákon vždy nejako chráni zlodejov a flákačov. Aj teraz ten staronový o ochrane osobných údajov. Zlodeja si nemôžeš natočiť na bezpečnostnú kameru ak ho vopred neupozorníš aspoň nálepkou že je snímaný a má sa usmievať.
Ale k veci ono v takýchto prípadoch to nefunguje tak že pomáha jeden kamarát druhému aby nekupoval zmetky. Je to skôr o tom že jeden chlapik dá druhému nejaké všimné že si ho bude aj všímať a len jeho. A ak o tom ďalší chlapík nevie a snaží sa predať trebárs aj pod cenu a nikto si ho nevšimne lebo ma zalepené oči to už je korupcia. Proti tomu EU bojuje teda ak jej vide čas pri tom chránení zlodejov a flákačov.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-26 07:42:40

Tak ono se jasně ukazuje, že trh musí mít nějakou míru regulace a dozoru, jinak to postupně v daném odvětví skončí duopolem, v horším případě monopolem.

Tady je to otázka spíše toho, že EK viděla možnost pumpnout finance z bohaté firmy. Protože toto je jinak naprosto běžná praktika mezi firmami. To, že podplatíte nebo odměníte nákupčí u vašeho zákazníka, aby v dalším roce nekupoval jinde a ještě vám šel pokud možno na ruku a nesnažil se stáhnout cenu zbytečně dolů. To je běžná praktika. Dva týdny před Vánocemi obchoďáci v podstatě nedělají nic jiného, než že roznášejí dárečky právě za tuto spolupráci. Tady je to pouze na vyšším levelu.
vladislavpokorny [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-26 14:04:58

Vždycky nějak bylo, a vždycky nějak bude, a i ten monopol by chtěl něco zarobit.

A Tvůj druhý odstavec je, jako bych to psal já (akorát bez afektu )
honza.cb [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-25 10:22:45
avatar
Je to jenom takové bububu pro veřejnost. Qualcomm jedna mld eur nezabije. EK vykáže nějakou činnost, aby to nevypadalo, že nic nedělají a 1mld eur se použije na bůhví co. A konkurenci se zavře pusa s tím, že přeci velcí hráči byly za své činy potrestáni, a to si bude myslet i široká veřejnost. A jede se vesele dál.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-26 07:33:57

Musím se někde podívat, kam vlastně peníze z těchto pokut směřují. Doufám, že s tím nelepí díry rozpočtu někde v Řecku.
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-01-26 09:09:52
avatar
co Řecko.. ale jestli to jde někam do Afriky, případně na afričany v Evropě.. to radši ty prachy rovnou spálit
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.Pondělí, 25 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1608x
Komentářů: 5
Space Force – nový seriál tne do živého
Space Force – nový seriál tne do živéhoSobota, 23 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1635x
Komentářů: 0
Civilization VI zdarma na PC!
Civilization VI zdarma na PC!Pátek, 22 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1040x
Komentářů: 1
Serious Sam 4: Planet Badass se přiřítí v létě!
Serious Sam 4: Planet Badass se přiřítí v létě!Čtvrtek, 21 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 886x
Komentářů: 3
Remaster MAFIA her je tu. Jak vypadá srovnání?
Remaster MAFIA her je tu. Jak vypadá srovnání?Úterý, 19 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 4923x
Komentářů: 9
Proč starší AM4 desky nebudou podporovat AMD ZEN 3?
Proč starší AM4 desky nebudou podporovat AMD ZEN 3?Pondělí, 18 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2263x
Komentářů: 33