AMD Radeon NAVI se blíží – dostane podporu PCIe 4.0 a míří na výkon RX VEGA 56/RTX 2070? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 05 duben 2019
altPrvní z nové generace grafických karet AMD se rychle blíží. Co nabídne?

 

 

 

 

Zatím máme z nové generace grafik na trhu jen NVIDIA TURING modely v podobě RTX 2000 a GTX 1600 série. A jak si jistě mnoho lidí všimlo, nepředvedly zrovna nic oslnivého. V některých případech dokonce nabízí stejný výkon za více peněz, než co stály GTX 1000 modely, jež nahrazují. Ačkoliv jsou tací, kteří oslavují nové GTX 1660/1660Ti a RTX 2060 modely, objektivně přináší jako nová generace velmi málo. Výkon je sice lepší, ale ne o moc, rozhodně ne o tolik, o kolik by po 2,5 roce čekání měl být. Současně poměrně cena/výkon je sice lepší vůči předchozím NVIDIA modelům, ale stěží vyrovnává výhodnost konkurenčních modelů ve stejné cenové hladině a ty už jsou na trhu také nějaký ten pátek. Radeon RX 500 série navíc není soudobou konkurencí GTX 1600 série. Konkurencí novinkám od NVIDIA bude nová generace RX NAVI od AMD, kterou AMD oficiálně poprvé ukáže na konci května.

Spolehlivé zdroje pak přináší další zajímavé informace o tom, co karty nabídnou. AMD aktuálně míří s NAVI na cenovou hladinu Radeon RX 590, tedy i konkurenčních GTX 1660 až 1660Ti, tedy nějakých 250-270 dolarů cca 7-8 tisíc korun. Nicméně je asi jasné, že za tuto cenu nehodlá nabídnout jen stávající výkon RX 590 či GTX 1660/1660Ti. Aktuálním cílem je podle dobře informovaných zdrojů výkon minimálně Radeon RX VEGA 56 a lepší. Někteří dokonce specificky hovoří o tom, že AMD chce nabídnout mainstream NAVI s výkonem RTX 2070. Tedy výkonem téměř jako RX VEGA 64. To zní konečně jako skutečně nová generace grafik a to, co bychom po 3 letech od nové generace karet opravdu očekávali. Osobně bych zůstal radši u toho očekávání výkonu v úrovni RX VEGA 56 tedy lepší než má RTX 2060, tedy zhruba o 20%+ lepší než má GTX 1660Ti za podobnou cenu, co má stát nová „RX 680 NAVI“. Karta také určitě ponese GDDR6 paměti (potvrzeno z více zdrojů), ne HBM (kvůli ceně a výrobním nárokům konstrukce) a téměř určitě bude mít minimálně 8GB paměti, ne jen 6GB jako má nová generace karet od NVIDIA, proti které bude stát.

Další novinkou pak bude nativní podpora PCI Express 4.0, kdy první platformu, která tohle využije a nabídne, bude nová AMD X570. Samozřejmě z pohledu praktického výkonového přínosu to nebude nic zásadního (ve hrách to určitě nepoznáte), protože i stávající PCIe 3.0 více než dostačuje, ale je to prostě pokrok a věc, kterou od nové generace hardware očekáváme.

Mohu také potvrdit, že NAVI jako taková je už dávno hotová, v současnosti se ladí finální specifikace a finální revize jednotlivých čipů, které se v dohledné době začne také vyrábět. AMD teď tedy už ladí finální výkon konkrétních grafických karet, ladí takty a výrobci karet už vědí, co mohou od NAVI očekávat a také kdy. Své modely tak brzy začnou připravovat, objevuje se proto podpora ze strany aplikací a software třetích stran, což také jasně indikuje, že NAVI míří do finále. Aktuálně ohlásil podporu pro NAVI grafiky například populární nástroj HWInfo. AMD také začíná oficiálně informovat stále širší okruh lidí a partnerů o nových 7nm produktech, tedy RYZEN, EPYC i NAVI. Větší akce pro širší okruh partnerů se chystají už na konec dubna (23.4. v USA), odkud tak můžeme očekávat úniky mnoha zajímavých informací.

  • AMD nechystá jen NAVI, ale i další novinky …

AMD pak oficiálně odhalí 7nm RYZEN, EPYC a 7nm NAVI grafiky na zahajovací prezentaci celého veletrhu COMPUTEX 27.5.2019, kde se tak nejspíše dočkáme i oficiálních oznámení kdy jednotlivé produkty dorazí na trh, u některých i za kolik a v jakých variantách. Budeme se snažit o všem informovat, ale velmi brzy budu pod NDA, takže si budu muset dávat větší pozor :). Každopádně můj odhad je, že na Computexu se dozvíme o všech novinkách, ale uvedeny na trh budou jen X570 základní desky a také EPYC procesory. Následovat je pak budou v červnu nejpozději začátkem července nové RYZEN procesory (minimálně 8 a 6 jádrové verze, pravděpodobně i 12 jádrová). AMD by také rádo vydalo RX NAVI grafiky co nejblíže vydání nových procesorů, takže červenec je stále realisticky nejoptimističtější variantou. Nejpozdějším datem vydání nových karet je pak srpen na herním veletrhu Gamescom.

 A to zdaleka nebude novinkám konec. Na přelomu září/října se očekávají 7nm ThreadRipper procesory s minimálně 16 až 32 jádry a nová X499 platforma pro ně (PCIe 4.0 etc.). Pak dorazí i další varianty RYZEN procesorů, včetně levnějších modelů, ale také nových APU s integrovanou NAVI grafikou. Očekávají se také další NAVI grafické modely (levnější i mobilní verze). Konec roku pak bude patřit přípravám na high end NAVI karty, které AMD předvede pravděpodobně na CES 2020 a uvede na trh v průběhu Q1 2020. V té době už také bude finišovat se 7nm+ procesory a tedy ZEN 2+ generací. Do konce roku se také dozvíme, jak to bude s 5nm výrobou, kterou TSMC aktuálně spouští a zda ji AMD také plánuje nějak využít. AMD pak spolupracuje i na mnoha dalších produktech, nicméně ty samo ohlašovat nebude. Jde například o zakázkové platformy pro novou generaci konzolí apod. Jejich ohlášení ze strany Microsoft a SONY se očekává buď ještě tento rok, nebo nejpravděpodobněji příští rok s dostupností v jeho druhé polovině roku. V nové generaci konzolí bude využíváno kombinace ZEN2 procesoru s NAVI grafikou. Tento rok NAVI architektura grafik začne tedy nahrazovat RX 590/580/570 sérii, později i nižší modely a integrované VEGA modely. Pokud se potvrdí výkon nástupce RX 590 v úrovni RX VEGA 56 až 64, tak samozřejmě skončí v létě i tyhle karty. Nástupce Radeon VII, tedy první a jediné 7nm VEGA, se očekává začátkem roku 2020. Sama výpočetní VEGA architektura a grafiky pak dostanou nástupce příští rok, kdy AMD představí a uvede v druhé polovině zcela novou architekturu, tentokrát se zaměřením na výpočetní oblast a možná už vícečipová řešení. Stavět už bude minimálně na 7nm+ výrobě.

Ač to tedy zní, že AMD má na talíři až moc věcí, není tomu tak. Všechno je logicky a úsporně naplánováno a řešeno a má logické návaznosti. Především však řeší přehmaty minulého vedení AMD, které zrušilo vývoj mnoha klíčových produktů a tím tak připravilo několik mizerných let pro všechny (kromě konkurence, která tak následně zpomalila vlastní vývoj a současně zvedla ceny svých produktů). Nové, tedy stávající vedení AMD, pak ohlásilo před 3 lety, že dalo věci dohromady a na správnou cestu, ale právě že výsledky uvidíme až za cca tři roky. A to vychází právě na tento rok a zatím to vypadá, že AMD dodrží to, co slíbilo, ač tomu prakticky nikdo nevěřil (včetně mě), že je to vůbec možné splnit a vrátit se na výsluní. A možná odstartovat novou zlatou éru nejen své firmy, ale i PC. Ostatně tolik nadšení z upgradování PC a znatelného posunu, který to přináší, jako v těchto letech, si už ani nepamatuji. Doufejme tedy, že AMD dostojí očekáváním (která někteří zbytečně hrotí) a NAVI bude na grafickém trhu alespoň trochu připomínat RYZEN na tom procesorovém. Pokud bude mít nástupce RX 590 za cenu RX 590 výkon Radeon RX VEGA 56 a lepší, tedy lepší než RTX 2060, bude to úplně super. Každopádně nudit se určitě nebudeme :).

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 39
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
pavel.pavol [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - AMD je raketa 2019-04-06 18:26:54

Moc pěkné zprávy. Už se moc těším na novou grafarnu
Pitrs [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-07 11:03:23

Z nadpisu to vypadá, jak kdyby Vega 56 měla výkon na úrovni RTX 2070.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-07 13:27:01
avatar
no vždyť má podobný, ztrácí jen několik jednotek % máme to samozřejmě otestováno a změřeno:Odkaz
MTB.Petr [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-07 19:38:20

Já jsem zase z nadpisu nepochopil, zda to je věta tázací a nebo věta oznamovací.
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-07 21:00:34
avatar
Už jsem to tu psal dřív a tak to zopakuji. Pokud bude mít NAVI výkon VEGY 56, tak bude mít AMD problém, pokud nebude tlačit cenu dolů až na krev. Proč to tvrdím? To GPU bude vyráběno na 7nm a pokud to bude jen vylepšené (opravené) jádro Polaris tak pak ten avizovaný výkon k VEGA56 bude cca sedět. Pak se ale ptám, to oprava Polaris trvala AMD 3 roky? Pokud ano, no tak potěš koště. Pokud je to nové jádro, tak v kombinaci s výrobou na 7nm je ten nárůst výkonu k VEGA56 ale málo a měl by být spíš k VEGA64 !!!
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-07 21:30:00

V první řadě je cena a ta u mainstreamu určuje úspěch.
Výkon Vegy 56+ nemusí být nutně špatný v kombinaci s dobrou cenovkou a 8GB Vram. ( konkurence si cení 8GB Vram na svých kartách až u dražších modelů )
7nm je hi tech (ikdyž není tolik vidět) a podpora v konzzolích bude určovat optimalizace. Za další je to AMD a konečně návrat konkurence.
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-07 22:57:07
avatar
Abychom si rozuměly, Ta karta bude muset zvládat hry v 2K s nastavením v plné palbě a 80-100 FPS i za 3 roky. Z mého pohledu je cena cca 7000 Kč za hraní ve Ful-HD moc a ve 2K zase málo. Považovat v roce 2020 Ful-HD za mainstream rozlišení je opravdu odvážné. Když vycházím z výkonu NAVI20 který v kuloárech koluje, tak mezi NAVI a NAVI20 bude příliš velká díra jak ve výkonu tak v ceně. Pokud se odpíchneme od výkonu a (ceny) NAVI který je zde prezentován, tak předpokládám že AMD naváže rozumným a cenovým odstupem na maximální výkon NAVI s nejnižším NAVI20, aby byla pokryta rovnoměrně celá výkonová škála. To by ovšem znamenalo že s velkou pravděpodobností nebude mít NAVI20 takový výkon o jakém se mluví. Proto doufám že NAVI bude mít výkon spíš té VEGA64 s cenou 8 000 - 9 000 Kč. Protože od takového výkonu se může NAVI20 odpíchnou už k opravdu pěknému výkonu s cenou pod 20 000 Kč. S takovou by AMD nadělalo NV velké starosti.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-07 23:51:41

To je už i pro mě vzdálená budoucnost.
Navíc NAVI jak píše DD nebude jedna "karta", ale generace karet. Pokud srovnávat výkon i cenu, tak jedině s aktuálními modely od NV.
Pokud NAVI nabídne vyšší výkon ve stejné cenové relaci s konkurencí s potenciálem větší Vram a aktuální optimalizací i do budoucna (konzole), tak je to v pohodě ne?
Vždycky se budou poměřovat karty podobného výkonu, v podobné cenové relaci. Pak už zůstane na váhách, která z nich má větší potenciál. Někdo upgraduje každý rok, někdo až po 2-3 letech.
Asi NAVI nějak hodně neuteče, ale jasné + hrajou do karet AMD.
To, že NV upřednostňuje častější upgrady od zákazníků (menší Vram v poměru s konkurencí) to je jasné. Od toho jsou 2 tábory uživatelů. Každý má jinou vizi od plánovaného upgradu a jak mu karta vydrží.

Ohledně starostí, jestli AMD udělá vrásky NV ... Stačí že je dělá Intelu v rámci tak malé společnosti a ani NV nebude úplně v klidu
Dirtrix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-08 10:12:19

Generace Polaris/Pascal je tu s námi už takovou dobu, že i ten, kdo měl tendenci upgradovat každý rok, už bude mít svou 480/580/1060 skoro 3 roky. 1660Ti podle mě k upgradu tuto skupinu zákazníků nenutí. Ale Navi by mohla a více konkurence jenom prospěje.
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-08 15:38:10
avatar
22. 7. 2019 bych měl mít svou RX480 už 3 roky, takže nejvyšší čas na ugrade. Právě čekám na Navi. A plánuju jít do nejvýkonnější z uvedených Navi. Čekám do začátku minimálně 3 modely. Jak to bylo u RX 460/470/480 nebo RX 560/570/580, kdy to doplnili o RX 550 a nakonec o RX 590, ale na začátku byly 3 modely. I Vega byly vlastně 3 modely. RX Vega 56/64 a vodou chlazené RX Vega 64. Tak doufám, že u Navi bude ten nejslabší aspoň na úrovni RX Vega 56, ale nečekám, že nejvyšší bude překonávat RX Vega 64, ale být aspoň na stejné úrovni by nebylo špatné. No prostě v létě bude upgrade na nové Ryzeny v X570 desce a pak jak dorazí, tak na nejvýkonnější Navi.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Oznámeno HD remaster verze Commandos 2!
Oznámeno HD remaster verze Commandos 2!Sobota, 15 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 592x
Komentářů: 2
Příznivci létání v pozoru. Nový Microsoft Flight Simulator!
Příznivci létání v pozoru. Nový Microsoft Flight Simulator!Pátek, 14 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 883x
Komentářů: 6
Men in Black 4: International v kinech. Jaký je?
Men in Black 4: International v kinech. Jaký je?Pátek, 14 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 861x
Komentářů: 2
Doom Eternal – kdy vyjde nový král akčních her?
Doom Eternal – kdy vyjde nový král akčních her?Středa, 12 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1778x
Komentářů: 16
Watch Dogs 3: Legion představeno – zajímavý koncept
Watch Dogs 3: Legion představeno – zajímavý konceptStředa, 12 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 852x
Komentářů: 1
Marvel’s Avengers – MARVEL útočí i na herním poli!
Marvel’s Avengers – MARVEL útočí i na herním poli!Středa, 12 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 770x
Komentářů: 0