AMD řeší některé problémy a připomínky s Radeon VII – lepší dostupnost, aktualizované ovladače. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 11 únor 2019
altNový Radeon VII nevyšel v perfektním stavu, ale AMD pracuje na řešení některých věcí.

 

 

 

 

Když vyloučíte extrémní výsledky některých webů, které změřily až nesmyslný 10% rozdíl mezi výkonem Radeon VII a konkurenční RTX 2080, což samozřejmě nedává moc smysl z hlediska toho, proč by AMD vůbec takovou kartu vydávala, vychází v průměru rozdíl mezi referenční Radeon VII a lehce přetaktovanou referenční RTX 2080 FE edicí zhruba 4% rozdíl v průměru většiny rozumných recenzích. Pokud bychom srovnávali jen reference, tedy s RTX 2080 na základních taktech ne OC edici jakou je FE verze, byl by Radeon VII asi o 1-2% výkonnější. Samozřejmě vše záleží na podmínkách, výběru testovaných her, technologií atd. Nicméně většina objektivních magazínů se shoduje, že z pohledu výkonu jsou Radeon VII a RTX 2080 velmi vyrovnané a je to pro hráče výkonově prašť jako uhoď.

Radeon VII si také odnáší lehce pozitivní hodnocení, a to hlavně proto, že prostě na rozdíl od RTX 2080 znamená nějaký posun. Ano, ve srovnání s GTX 1080Ti je to stejný problém, tedy platíme stejné peníze za prakticky stejný výkon jako jsme platili v roce 2017. Ovšem je třeba objektivně dodat, že AMD ještě takový výkon nikdy nenabízelo.

Radeon VII je tedy veliký skok v rámci AMD grafik a značný posun proti VEGA 64. A to mnozí trochu zapomínají na fakt, že Radeon VII je stále stejná architektura VEGA, dokonce s menším počtem jednotek, kdy karta by si zasloužila označení Radeon VEGA 60. Nicméně v průměru až 27% nárůst výkonu je při stejné architektuře docela impozantní výsledek. Stejně tak se zlepšila efektivita, kdy Radeon VII má přes vyšší takty, vyšší výkon a dvojnásobek pamětí i o malinko nižší spotřebu než Radeon VEGA 64 a zdaleka nevyužívá plný potenciál 7nm výroby, který vynikne až při podvoltování karty. Nám se například podařilo při zachování výkonu snížit spotřebu o 64W, což znamená nižší spotřebu než RTX 2080 s 8GB a tedy lepší efektivitu ve hrách než dokáže NVIDIA. Na to, že VEGA nebyla pro 7nm proces vytvořena a mnohými je považována za herně neefektivní, tedy dost pozoruhodný výsledek.

Nicméně bohužel Radeon VII nebyl všude pochválen, a ani tam kde byl, tak si neodnesl automatické doporučení a kompletní nadšení. Někteří recenzenti se potýkali s problémy s nestabilitou karty apod. Ukázalo se, že za to mohly starší verze ovladačů, já osobně jsem testoval s novějším buildem, který je i základem aktuální verze Radeon Software (19.2.1) a problémy jsem neměl. A mnozí z těch, kteří problémy měli, tak reportují, že s novými ovladači prakticky zmizely. Přiznám se, že tohle je jeden z důvodů, proč nám testy a recenze trvají obvykle déle, bohužel nejen AMD ale i další výrobci mají ve zvyku těsně před vydáním vydat aktualizované ovladače, které mohou být podobným způsobem přínosné. A tak i když mám produkt 3-4 týdny před vydáním a mohli bychom s kolegy udělat v klidu všechna měření, stejně finální testování odkládáme na poslední dny, protože prostě chceme mít věci otestované a vyzkoušené s tou verzí ovladačů, se kterým jde karta na trh. Tedy tak, jak produkt dostanete vy, když si jej teď koupíte v obchodech.

Bohužel ani aktuální verze ovladačů stále úplně nevyřešila chlazení karty. Ač chladič Radeon VII vypadá dost solidně a připomíná základní nereferenční edice, z nějakého důvodu je prakticky skoro stejně hlučný, jako starý referenční blower chladič na Radeon RX VEGA 64. A to nedává moc smysl. Problém souvisí s tím, že VEGA 20 jádro má úplně jinak řešené měření teploty, kdy obsahuje síť senzorů a nově se měří takzvaná teplota „na přechodu“, která běžně přesahuje 100 – 110°C, ačkoliv jádro hlásí teploty kolem 70-72°C. Ventilátory se ale z nějakého důvodu regulují právě na tu vyšší teplotu a snaží se jí snížit, takže jedou prakticky naplno a tím jsou hlučné. Je to prostě divný. Na rovinu si myslím, že AMD prostě nedořešilo řízení otáček, jelikož tohle je zcela odlišný produkt než ostatní herní Radeony a jak ty mají regulaci a senzorové měření teplot udělaný. Pokud si myslíte, že pomůže třeba aplikace tekutého kovu, tak nepomůže:

AMD o problému ví a věnuje se mu. Osobně jsem toho názoru, že použitý chladič dokáže být normálně tichý, ale AMD by muselo změnit chování ohledně teplot. Pokud by připustilo vyšší teploty, nechalo jádro jít k 80°C, byl by chladič o poznání tišší. Anebo by mohlo využít něco z toho potenciálu 7nm výroby, který nevyužívá, kdy karta dokáže jet stabilně na mnohem nižším napětí, což výrazně sníží TDP a tedy nároky na chlazení a světe div se, karta pak je prakticky stejně tichá jako referenční RTX 2080 FE.

Ano, problém s chlazením by vyřešily nereferenční edice. Ale těch se v dohledné době nejspíše nedočkáme. Vím určitě, že minimálně 2 firmy na nich pracují, ale nic není hotové, takže to bude trvat ještě řadu týdnů, než se možná nějaká nereference objeví. Dříve by měly být hotové alespoň vodní bloky. Každopádně další „problém“, který Radeon VII má, se týká dostupnosti karet. Na první den jich moc k dispozici nebylo, AMD si ale řadu karet nechalo pro sebe, protože Radeon VII je první karta, kterou AMD prodává přes své stránky přímo. Bohužel jen v USA. Nakonec se objevily desítky karet v každé evropské zemi, včetně ČR, kde karty byly dostupné při uvedení od jednoho prodejce. AMD ale slibovalo, že karet bude mnohem více. Nakonec to vypadá, že opravdu nekecalo, distributoři hlásí, že další dodávky už čítají stovky kusů na země, takže dostupnost by měla být lepší a lepší.

Každopádně našemu Radeon VII se budeme ještě věnovat, máme jej v redakci „na hraní“, a ještě vám jej tedy ukážeme. Jako první 7nm GPU je velmi zajímavý, 16GB paměti rovněž představuje zajímavou novinku ve světě herních karet a obecně si hrajeme hlavně s tím nastavením chlazení. Pokud jste četli naší recenzi, tak víte, že osobně mě od přímého doporučení Radeon VII zatím odrazilo právě to chlazení, které je prostě příliš hlučné v základu. Ano, dá se to znatelně snížit, ale vyžaduje to dodatečné ladění, což bych rád, aby udělalo přímo AMD. Takže čekáme na update ovladačů. Každopádně pokud se sníží hlučnost chladiče, pak nebudu mít žádný problém doporučit Radeon VII a ano, myslím si, že je lepší kartou než RTX 2080. Čistě pro hráče je to samozřejmě plichta, stejná úroveň výkonu, ale 16GB mnohem rychlejších pamětí už dnes v extrémních případech dokáže mít přínos a bude znamenat pomalejší zastarávání karty v následujících letech používání. Jen 8GB „pomalých“ GDDR6 na RTX 2080 je už teď bez rezervy a není žádný problém dnes využít více než 8GB grafické paměti ze strany her. Navíc 8GB a 256-bit u grafiky za 22 tisíc korun v roce 2019? S tím mám trochu problém od začátku, zejména když se bavíme o nástupci 352-bit 11GB GTX 1080Ti.

Nicméně proč je Radeon VII prostě lepší grafika než RTX 2080? Protože vedle stejně skvělého a vysokého herního výkonu nabízí i senzační výpočetní výkon, včetně nebržděné FP64 podpory, kdy RTX 2080 není ve výpočetním výkonu a možnostech ani ve stejné třídě. Ano, v řadě běžných aplikací to nevadí, ale v řadě jiných je Radeon VII konkurencí nejvyšším a mnohem dražším kartám NVIDIA a o to jde. RTX 2080 je víceméně „jen“ dobrá herní grafika, ale Radeon VII je dobrá herní i pracovní grafika. Za podobnou cenu, pokud AMD dořeší chlazení karty a dorazí i solidní nereference, pak je 7nm 16GB Radeon VII prostě lepší volba než 12nm 8GB RTX 2080. Nicméně asi se shodneme, že právě celková nezajímavost RTX 2080 vůbec umožnila Radeon VII vydat.

Pro AMD byla tahle běžná spotřební verze vždy jen okrajovou možností. Nikdy u 7nm VEGA 20 nebyla prioritou a není jí ani teď. VEGA 20 je GPU určené pro HPC/profesionální výpočetní karty Instinct, má řadu věcí, které herní karty nemají a nepotřebují, a naopak nemá některé věci, které jsme byli u herních Radeon modelů zvyklí vídat. Fakt, že Radeon VII má tak skvělý herní a současně výpočetní výkon včetně výrazně nebržděného FP64, není náhodný. Radeon VII má přímo základ ve výpočetním Radeon Instinct MI50, kdy AMD jen deaktivovalo externí Infinity Fabric sběrnici-můstky (a karta tak nemá CorssFire) a neosazuje PCIe 4.0 výbavu. Naopak PCB dostalo klasické grafické výstupy. Nicméně v základu je to prostě výpočetní Instinct karta a všechny designové úpravy VEGA jádra pro 7nm byly na to orientovány.

 Za to, že AMD mohlo vydat Radeon VII, který je evidentně kromě výpočtů i velmi dobrý na hraní her, můžeme děkovat NVIDIA a její cenové politice RTX. Jsem si prakticky jistý, že pokud by RTX 2080 nestála 799 dolarů, Radeon VII by prostě nevyšel, protože 16GB HBM2 grafiku by AMD nedokázalo nacpat na cenu třeba 499 dolarů. Nicméně asi nikdo z nás, včetně lidí u AMD, si nedokázal představit, že by architektura VEGA, která vznikla za dob krize u AMD, dokázala konkurovat nástupci své soudobé konkurence, tedy zbrusu nové generaci v podobě TURING grafik. A ona to dokáže. A to 7nm proces je v případě VEGA 20 jen prvním testem, zdaleka neukazující potenciál navíc postavený na architektuře, která pro něj nebyla navržena.

Takže sledujeme situaci dále, budeme ještě určitě jednou Radeon VII testovat a jako obvykle tedy snad jsou úvodní recenze a testy nejhorším stavem daného produktu a bude se to jen zlepšovat. Je to určitě velmi dobrá konkurence, a hlavně skutečně konkurence v high endu po letech. A představuje i skvělý technologický výhled do blízké budoucnosti a potenciál 7nm je velmi nadějný …

 

 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Need for Speed Heat – nová naděje upadlé herní série?!
Need for Speed Heat – nová naděje upadlé herní série?!Středa, 14 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1365x
Komentářů: 0
Více výkonu? Nataktujte si NINTENDO Switch.
Více výkonu? Nataktujte si NINTENDO Switch.Úterý, 13 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 960x
Komentářů: 0
GreedFall – nové velké RPG vypadá jako DragonAge, ale není.
GreedFall – nové velké RPG vypadá jako DragonAge, ale není.Pondělí, 12 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1336x
Komentářů: 0
Nejen rychlejší RAM dokáží navýšit výkon AMD RYZEN.
Nejen rychlejší RAM dokáží navýšit výkon AMD RYZEN.Úterý, 06 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3940x
Komentářů: 0
BORDERLANDS 3 se blíží – podívejte se na prvních 14 minut hry.
BORDERLANDS 3 se blíží – podívejte se na prvních 14 minut hry.Pondělí, 05 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1496x
Komentářů: 0
Samsung vydal nový Galaxy Tab S6
Samsung vydal nový Galaxy Tab S6Čtvrtek, 01 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1400x
Komentářů: 0