Na nové grafické karty si možná počkáme déle? Vypadá to, že budou až v druhé polovině roku Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 05 březen 2018
altJe dost velká šance, že se nových grafických karet dočkáme až nejdříve v polovině roku.

 

 

 

 

Další aktualizace situace na grafickém trhu. Je mizerná a taková nejspíše většinu roku zůstane. AMD a NVIDIA ji nedokáží vyřešit, protože problém tkví v nedostatku pamětí. Zde se situace bude zlepšovat jen velmi pomalu. Navíc ke slovu se mají letos dostat i nové GDDR6 paměti a zde je prý objem výroby stále velmi malý. Aktuálně se pozornost upíná na blížící se GTC, kde NVIDIA zpravidla ukazuje nové grafické generace. Panuje spousta spekulací, včetně toho, že NVIDIA nic pro hráče na GTC neukáže.

Co jsem zjišťoval, tak oficiálně i neoficiálně NVIDIA ještě sama neví, co bude moci na GTC prezentovat a finální rozhodnutí ohledně prezentace nějaký herních novinek ještě nepadlo (obvykle padá na poslední chvíli, zejména u produktů, které jsou stále ve vývoji). Velmi pravděpodobně se NVIDIA bude věnovat hlavně výpočetní a HPC oblasti, kde nejspíše bude prezentovat další vylepšení kolem deeplearning atd. Taktéž se chce dále vést na vlně samo-řiditelných aut. Na GDC je možné, že NVIDIA se bude soustředih hlavně na streamovací technologie (tedy fakticky opět HPC). Ačkoliv herní GPU vydělávají zdaleka nejvíce, HPC a AI jsou oblasti, kam se pozornost NVIDIA upíná nejvíce.

Nejnovější inside zprávy hovoří o tom, že výrobci nereferenčních grafik s novými kartami od NVIDIA nepočítají ještě několik měsíců. To však nevylučuje, že se nové karty objeví. Osobně si totiž myslím, že NVIDIA plně využije situace a bude si prodávat referenční karty sama v ještě větším měřítku než doposud. Vůbec bych se nedivil, kdyby NVIDIA přestavila referenční GTX 2070/2080 a ty byly několik měsíců k dispozici jen v referencích, a ještě výhradně přes obchod NVIDIA. Za současné situace by neměla žádný problém všechno prodat, všechen zisk z GPU i karet by měla jen NVIDIA a teoreticky by na tom vydělali i hráči, kdy ceny karet by nešponovala distribuce a různí příživníci. Nesmí vám však vadit ty hlučné a nepříliš dobře chladící referenční chladiče.

V současnosti bych ale stále vidět šanci, nikoliv 100% jistotu, že NVIDIA teď na konci března na GTC možná spíše na GDC) ukáže nějaké plánované herní novinky (ať už to bude TURING nebo AMPERE). Myslím si však také, že nové karty budou na trhu nejoptimističtěji až tak nejdříve v květnu a vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby šlo výhradně o reference dost možná k nákupu jen přes stránky NVIDIA. Co mám zprávy, tak nereferenční verze nových karet velmi pravděpodobně dorazí až v druhé polovině roku v nejlepším případě uvidíme vzorky a nové designy na COMPUTEXu.

Pokud jde o AMD, tady je situace složitější, AMD dokázala zvýšit produkci svých GPU a v posledním kvartále po několika letech stáhlo nejvýrazněji náskok konkurennční NVIDIA. Aktuální podíl je tak zhruba 34% vs 66%. AMD by klidně dokázalo vyrábět i více GPU, ale naráží na nedostatek pamětí, navíc si stále uvědomuje nebezpečí v případě, že by náhle opadla poptávka těžařů, na trhu by rázem byl grafik přebytek, navíc s novými generacemi na cestě. Taková pozice by pro AMD byla v podstatě likvidační. NVIDIA má velký finanční polštář a když by na to přišlo, dokázala by své karty tlačit reklamou i se ztrátou nebo nulovými zisky, aniž by se dostala do problémů jako firma. Svá GPU by tedy nakonec nějak udat dokázala. AMD však žádnou vyrovnanou cenovou válku s NVIDIA vést nemůže, nemá žádné finanční rezervy. To je bohužel jeden z hlavních problémů, proč na grafickém trhu nemáme větší konkurenci a více živo. AMD sice dokáže nabízet ve většině segmentů srovnatelný či dokonce i lepší výkon a často s elpším poměrem cena-výkon, ale pokud by to situace vyžadovala, karet by byl na trhu přebytek, NVIDIA jednoduše „přeplatí“ AMD u výrobců, v propagaci atd., protože sedí na velké hromadě peněz. AMD žádné peníze na hromadě nemá.  Letošní rok tak vypadá, že se AMD primárně soustředí na APU (včetně neohlášených velkých „SoC“) a VEGA pro mobilní oblast. V nejlepším případě se v desktopu dočkáme mainstreamové a low endové VEGA s HBM2 a v závěru roku možná předvedení 7nm VEGA 20.  

Téměř všichni lidi v oboru se kterými jsem v kontaktu však upozorňují, že nové karty neřeší vůbec nic z hlediska dostupnosti grafických karet v obchodech jako takových. Jediné, co může kromě okamžitého opadnutí zájmu těžařů ovlivnit dostupnost karet, je rapidní zvýšení produkce paměti (nepravděpodobné), nebo další specializované čipy pro těžbu měň, které budou efektivitou mnohem lepší a těžaři digitálních měn tak nebudou mít důvod kupovat grafické karty (to je trochu pravděpodobnější).

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 22
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
CCblue [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Konečně 2018-03-05 18:51:09

Tak hurá, už nevidíš jako hlavní zlo těžbu :-)
Ta je spíš poslední hřebík do rakve, ale problém s pamětmi by tu byl pořád.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-03-05 23:06:56
avatar
ano těžba je zlo .... miliony herních grafik ničené konstantním zbytečným pálením elektriky a zdrojů k vytváření neexistujících hodnot ... kdyby ty výpočty byly alespoň k něčemu užitečné, jako distribuoavné výpočty apod.

... pokud by neexistovala těžba, dostupnost grafik by byla normální, ceny by šly nahoru maximálně o stokuruny až malé jednotky tisíc (vlivem růstu nákladů na paměti atd.) a rozhodně by nepanovala současná situace ...

kryptoměny a jejich těžba je v současné podobě čiré zlo a zvrácenost ... naprosto bezohledné plýtvání zdrojů a zhoršování už tak špatného stavu mnoha věcí ...
Kevin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-03-06 15:10:25
avatar
Honzo, nejsem těžař, ale když se to vezme z druhé strany, tak
... miliony herních grafik ničené konstantním (jak u koho) zbytečným pálením elektriky a zdrojů k vytváření neexistujících hodnot ... se dá aplikovat i na hráče
Jinak s tebou souhlasím
Scionius [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-03-06 00:15:34
avatar
Jenže kryptoměny a těžba prostě zlem jsou. Minimalně z filozofického hlediska. To že to samo o sobě nemusí souviset s intervaly vydávání nových generací grafických karet je už jiný příběh. Naopak se ty prachy výrobcům z velkých prodejních čísel určitě hodí/líbí. Pro další vývoj a výzkum je to správne, leč z morálního hlediska pochybné.
Podle mého si DD jen populisticky dáva pozor "na pusu" aby se tu neustale se všema nemusel dohadovat.

Edit: patří pod vlákno Konečně
navy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-03-06 14:24:46
avatar
Souhlasím, zatímco společnost bojuje proti korupci odkrýváním tajných finančních toků, kryptoměny jsou pro korupci a zločin pravým požehnáním.
Kevin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-03-05 22:30:11
avatar
Když je po kartách taková poptávka, proč by spěchali s vydáním nových .... klidně až 1.čtvr 2019
digitalis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-03-06 07:02:29
avatar
Kryptomania ma najvacsi podiel na sucasnej situacii. Ci uz ide o nedostupnost grafik so sialenymi cenami alebo zvyseny trzny podiel AMD. K tomu problem s nedostatkom pamati GDDR5, pricom to zhorsuje prekryvanie trhu spojene s nastupom pamati GDDR6. Cista katastrofa. Nepamatam si az takto vyhrotenu situaciu na hw trhu. A to sme tu mali par rokov dozadu HDD krizu kvoli zaplavam, ktora sa casom vyrovnala. Dokonca ani kartelova dohoda medzi vyrobcami pamati, na ktoru sa asi tri roky dozadu prislo, nepriniesla tak vysoke ceny ako su dnes. Ze by medzitym vznikla dalsia velka dohoda?
Epyc [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - kryptománie 2018-03-06 07:22:25

Škoda že není možné vidět do jiné alternativy .

Tam kde žádné krypto neexistuje. V té by pravděpodobně zde místo článků o tom jak karty nejsou a Krypto je strašlivé zlo, byly články o tom jak AMD grafická sekce je na prodej
podíl na trhu spadl na 10 ku 90 a jedinej projevil zájem Qualcomm nebo někdo za nějakou "směšnou" částku.
bananomet [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-03-06 08:26:09

Taky si myslím, že krypto AMD zachránilo. AMD poslední 2 generace grafik pořádně za Nvidia zaspalo.

Těžba je ale dvousečný meč, doufejme, že většina už konečně přejde na POS, také se mi situace na grafickém trhu vůbec nelíbí. Vznikají akorát centralizované farmy, což jde proti samotné myšlence.

Chtělo by to 3. hráče na (herním) grafickém trhu, což by mohl do budoucna být Intel?
shadowmage [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-03-06 14:08:26
avatar
Takže v reálu budou začátkem příštího roku. nejvyšší čas udělat předobjednávku, aby jí člověk při současném stavu na konci 2019 měl...možná
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-03-06 15:49:58
avatar
Aktuálně by to spíš chtělo dalšího hráče na výrobu pamětí všeho druhu. V takovým případě by jsme mohli mít grafiky a paměti ram za normální ceny, kdyby výroba pokryla poptávku.
Sfusama [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-03-06 16:16:34

Taky to nechápu, že už se do výroby paměti nepustil třeba Intel, fabriky má, a vyrobit pamět snad nebude náročnější než procesor. By prodal i víc procesorů, kdyby paměti a grafiky nestály dardu. Jestli za tím nebude zas nějaký patentový troll.
VendyPhoenix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-03-06 16:37:06

Přesně tak, jedná se o licence. Stávající výrobci pamětí prostě nového hráče do hry nepustí. Mají teď zlaté časy. Vše co vyrobí se prodá a když budou chtít nové investice, tak jim banky půjčí kapitál za "hubičku" a v téměř neomezeném množství. Nebudou si nasazovat veš do vlastního kožichu. Navíc jakýkoliv výrobce čipů nepůjde za stávající situace proti výrobcům pamětí. To by byla sebevražda.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
AVENGERS: EndGame – upoutávka na nejočekávanější film 2019
AVENGERS: EndGame – upoutávka na nejočekávanější film 2019Pondělí, 10 prosinec 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1430x
Komentářů: 2
DayZ je hotové! Zajímá to ale ještě někoho?
DayZ je hotové! Zajímá to ale ještě někoho?Pondělí, 10 prosinec 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1427x
Komentářů: 2
The Outer Worlds – velké RPG od OBSIDIANu. Lepší Fallout?
The Outer Worlds – velké RPG od OBSIDIANu. Lepší Fallout?Sobota, 08 prosinec 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1508x
Komentářů: 2
Far Cry New Dawn – přímo příběhově naváže na Far Cry 5!
Far Cry New Dawn – přímo příběhově naváže na Far Cry 5!Sobota, 08 prosinec 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 943x
Komentářů: 2
Battlefield V dostal update pro lepší výkon s RTX
Battlefield V dostal update pro lepší výkon s RTXPátek, 07 prosinec 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 652x
Komentářů: 0
Anthem – generická nudná online akce od EA?
Anthem – generická nudná online akce od EA?Pátek, 07 prosinec 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 582x
Komentářů: 0