NVIDIA přiznala problémy RTX grafik a ohlásila slušné hospodářské výsledky – akcie prudce klesají. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Sunday, 18 November 2018
altInvestoři nejsou spokojení a hodnota NVIDIA klesá na polovinu v krátké době. Problémy na obzoru?

 

 

 

 

Pokud bychom hodnotili věci čistě na pohled ceny akcií, asi bychom si museli nutně myslet, že NVIDIA je ve vážných problémech:

Ano, vidíte dobře. NVIDIA celý rok celkem zvolna stoupala, a to až na 292 dolarů za akcii v září, pak ale začal sešup, který po čerstvém ohlášení hospodářských výsledků a výhledů, nabral druhý dech. Aktuálně se hodnota akcií skokově propadla až na 161 dolarů, tedy atakuje poloviční hodnotu, a to vše za pouhý měsíc a půl. Co NVIDIA udělala tak hrozného, že to vypadá, že má nějaké problémy?

Ona neudělala z velké části nic, což je část „problému“. Pokud situaci s akciemi z nějakého důvodu sledujete, tak určitě víte, že prakticky celý technologický segment a akciový trh šel v posledních týdnech dolů a vymazal všechny letošní zisky. K tomu mnozí dodávají, že řada akcií, zejména v letošním roce, zažila silný růst a byly prostě přeceněné. To je i případ NVIDIA. Současně s tím však NVIDIA přeci jen musela ohlásit několik negativních zpráv a výhledů, což stojí právě za obnoveným prudkým poklesem, kdy za jediný den (16.11.2018) spadla z 202 na 163 dolarů, což je pokles, který se hned tak nevidí. Asi se tedy ptáte, cože to NVIDIA ohlásila tak strašného …

  • Vadné RTX karty jsou reálné a karty si nevedou dobře

Jednou z věcí, která poslední týdny rezonuje, jsou vadné RTX grafiky. Psali jsem o tom a jak jsem očekával, na fórech jsme byli za to pranýřování, že zase kydáme špínu, a že s RTX nic není a vše je v pohodě. Zkrátka jako v řadě předchozích případů vadných NVIDIA grafik, a že bohužel nejde o nic ojedinělého a bylo jich už několik, se opět ukázalo, že to žádné pomluvy ani špína nejsou.

Co mě příjemně překvapilo, že proti podobným případům v minulosti, kdy trvalo i řadu týdnů až měsíců, než NVIDIA oficiálně alespoň tiše přiznala problém, tak v tomto případě jí to trvalo jen 3 týdny. Původní stanovisko, že nic nestandardního se neděje, a každý kdo tvrdí něco jiného hází špínu atd., už tedy neplatí. NVIDIA oficiálně přiznala problémy a vadné karty. Problém se z valné části týká hlavně referenčních RTX 2080Ti a 2080. Údajně selhala kontrola kvality a k zákazníkům se tak dostaly karty, které neprošly dostatečnou kontrolou.

To celkem podporuje naši „teorii“ že obecně NVIDIA silně uspěchala vydání RTX karet, protože jejich vydáním sledovala jiné zájmy (tlak na výrobce a prodej přebytečných PASCAL GPU, kdy výrobci karet musely odebrat velké množství PASCAL čipů, aby dosáhly alespoň na omezenou dodávku TURING jader). Dlouhodobě nejen já říkám, že RTX 2000 karty i s ohledem na jejich nezvládnuté vydání, byly prostě uspěchané a jsem si jistý, že kvůli tomu NVIDIA důkladně neotestovala všechny náležitosti a nyní se k tomu v podstatě přiznala. Takže jsem rád, že tak učinila a všichni tedy vidí, že to nebylo z mé strany žádné kydání špíny na NVIDIA, ale jako obvykle objektivní a seriózní informování o situaci. Samozřejmě se asi nikdy nedozvíme rozsah toho problému, protože se z velké části týká problém referenčních FE modelů, které NV prodává výhradně napřímo, a tedy prodejci nemohou mít přesná data a NVIDIA se určitě vysokou mírou vadných grafik chlubit nikde nebude. Ale zasažena je i část nereferenčních modelů (někteří partneři hlásí až 10% problémových karet).

Navíc to nejsou jediné problémy, které RTX karty mají. Některé ale vyřešil update ovladačů, jiné však zůstávají, artefakty, modré/černé obrazovky atd. V posledních dnech pak investoři určitě zaznamenali značně negativní dojem z výkonu nových grafik pod Ray tracingem ve hrách. RTX/DXR mělo být přitom základním prodejním tahákem nových grafik, revolucí bez které nebudete chtít žít, jenže v praxi se ukázalo, že RTX karty prostě nemají dost výkonu. Tedy opět to, na co jsme mnozí objektivně upozorňovali se do puntíku vyplnilo:

Nejen že mnozí uživatelé mají problémy vůbec poznat v Battlefield V, jestli je RTX „on“ nebo „off“, protože efekty jsou viditelné jen velmi málo a jen na něčem, a i bez RTX jsou ty odrazy hodně slušné, ale hlavně výkon nejprodávanějšího modelu, a pořád velmi drahého RTX 2070, prostě použitelně nestačí na RTX „ON“ ani ve FullHD. NVIDIA tedy investory s novými RTX kartami vůbec neoslnila, a to je dost zdrženlivě řečeno. Mluví se i o tom, že RTX grafiky jsou s velkým náskokem nejhorší novou generací grafik, pokud jde o úvodní prodeje. Po představení výkonu totiž řada lidí zrušila objednávky na RTX modely a koupila starší GTX, kdy zejména 1080Ti zaznamenala zásadní nárůst zájmu po vydání 2080, což je na jednu stranu dobrá zpráva pro NV, na druhou stranu ale i velmi špatná zpráva pro nejbližší budoucnost, kdy tak velká část movitějších zákazníků pořídila starší kartu, hned tak ji zase měnit nebude a NVIDIA tak novinky kolem RTX modelů a nové technologie bude velmi těžko prosazovat. A když už jsme u toho …

  • NVIDIA ohlásila slušné výsledky,

                                 ale investoři i partneři jsou zklamaní z výhledů …

Další velmi finančně bohatý kvartál má za sebou NVIDIA, když ohlásila 3,18 miliardy dolarů příjmů a z toho přes 1,15 miliardy zisku. Skvělá čísla, která několika násobně převyšují velikost grafické divize AMD Radeon, tedy zatím jediného konkurenta.

Nicméně ani tyhle výsledky investory nepotěšily, protože ač jsou ve všech ohledech lepší, než před rokem, mezikvartálně už je čím dál zřetelnější, že zlaté časy pomalu končí a bude se klesat. NVIDIA nedokáže stávající čísla udržet, protože konkurence prostě přituhuje. I mnozí partneři přiznávají, že ten enormní růst příjmů a zisků nebyl tažený přirozeně nabídkou lepších produktů, ale čistě proto, že NVIDIA využila situace a problémů jediného konkurenta AMD a prostě zdražila své karty, jelikož zákazníci neměli na výběr. AMD totiž kolem roku 2014 prakticky zlikvidovalo svou grafickou divizi škrty, kdy tak nemohl pokračovat standardní vývojový cyklus. Několik produktů, zejména pro high end, tak nikdy nevzniklo, a šlo o produkty, které se měly právě nyní, v letech 2016, 2017, 2018 prodávat. NVIDIA tak měla rázem nejvyšší segment sama pro sebe a zvýšila ceny, což zásadně hnalo příjmy a zisky vzhůru. Nebyl to přirozený růst. Nejde o to, že by udělala prostě o tolik lepší produkty než konkurence, protože nevíme, jaké by ty produkty byly ve srovnání s tím, co by AMD normálně vydalo, pokud by nebylo škrtů a problémů grafické divize před lety. NVIDIA prostě měla poslední 2 roky výhodu, že byla na trhu „jedinou“ volbou. A mnozí partneři a výrobci NVIDIA grafik přiznávají na rovinu, že tahle výhoda byla plně využita zvýšením marží a cen, ale že tahle výhoda pomalu ale jistě končí.

Následovat tak bude postupný sešup. Pokles příjmů, marží i zisků a růst nákladů. A i když to pochopitelně neznamená nějaké ohrožení NVIDIA jako takové, investoři to vidí samozřejmě jinak (jako své ohrožení). Ti nemají rádi, když něco klesá. Nicméně mezi-kvartální srovnání už ledacos naznačuje. Čisté příjmy jsou navíc jako u všech firem zkreslené masivním snížením daní, které prezident Trump velkým firmám v USA daroval. NVIDIA sama musela nyní přiznat, že konkurence sílí, definitivně také opadla výhodná těžařská mánie a prodeje grafik se výrazně propadly, kdy NVIDIA se nyní musí vypořádávat s velkým množstvím mnoha PASCAL GPU, které teď bude mít problém udat. Trh je nasycený a bazarová nabídka tomu ještě napomáhá. Opět tedy NVIDIA oficiálně potvrzuje naše předchozí domněnky, že má nadbytek PASCAL GPU a bude se jich prý zbavovat ještě minimálně půl roku (takže nové grafiky hned tak nebudou anebo nebudou tak výhodné)! Zlaté časy tedy nejspíše končí, konkurenční AMD se pomalu ale jistě vrací, i když to vypadá, že ještě většinu roku 2019 bude mít NV v high endu volné pole. V mainstreamu však AMD vládne již dnes (minimálně výkonem, cenově atd.) a chystaná 7nm NAVI bude určitě velmi silnou konkurencí pro cokoliv, co NV v roce 2019 sama představí.

NVIDIA tedy pro následující tříměsíční období (listopad – leden) ohlásila výhled již jen 2,7 miliardy příjmů a značný růst nákladů. Což se samozřejmě žádnému investorovi nelíbí. Výsledkem tedy je situace s akciemi, jak ji vidíte v úvodu. Osobně si myslím, že situace s akciemi je nejen u NV zejména letos šílená, všechno je přepálené, takže korekce je nutná a pořád jsou vysoko. Z hlediska výsledků a problémů, které NV ohlásila, se ale dala čekat. RTX série byla a je uspěchaná, problémy tomu odpovídají. Pokud jde o hospodaření, každý, kdo má trochu přehled tak ví, že poslední 2 roky NVIDIA vděčí hlavně problémům AMD za své rekordní výdělky. Nejde o to, že by NVIDIA produkty byly špatné nebo dobré, jde o to, že v řadě nejvýdělečnějších segmentech byly prostě jediné a NVIDIA toho plně využila, pokud jde o cenovou politiku, snížení nákladů na propagaci a podporu partnerům, kdy jim dokonce začala přímo konkurovat, a tedy vlastní maximalizaci zisků.

Tahle unikátní situace ale prostě musí jednou skončit a vypadá to, že už končí, investoři z toho radost pochopitelně nemají, protože těm se růst z obvyklých příjmů NVIDIA kolem 1,5 na 3 miliardy zisků, samozřejmě líbil. Teď když to půjde opačným směrem, opouštějí loď. Pro NVIDIA jako fungující firmu, to podle mě žádný problém není, tedy kromě situace na akciovém trhu a věcí kolem toho. Samotná firma ale vydělala na situaci AMD a trhu v posledních 2 letech více peněz a miliard dolarů, než za předchozí dobu své existence dohromady. Nikdo v NVIDIA tedy hlady neumírá a žádné finanční problémy rozhodně nehrozí. Jen se prostě vrací konkurence, NVIDIA se bude muset v průběhu roku 2019 potýkat s nabídkou aktuálních a schopných Radeon grafik ve všech segmentech (doufejme) a v roce 2020/2021 může očekávat i Intel grafiky. V tuto chvíli je prakticky jedno, co NVIDIA má a nabízí, když konkurenční nabídka v mnoha případech neexistuje, to se ale příští rok výrazně změní a AMD se dostane do plné síly (nejpozději v první polovině 2020) nabídky. Avšak je hodně, o co hrát. Tedy pro nás hráče na PC to možná až tak růžové nebude, protože konzole a hraní v CLOUDu útočí, nicméně právě datacentra, co to budou všechno pohánět, budou potřebovat stále více GPU a CPU. Takže dost prostoru pro všechny, AMD, Intel i NV a už nyní jednoznačně vidíme u všech tří firem, že klasické PC produkty jsou odsouvány na druhou kolej a první jsou právě výpočetní GPU a CPU pro datacentra. V případě NVIDIA bude přechod důležitý, protože dnes je z více jak poloviny její příjem tvořenými „GTX“, tedy herními GPU (většina zisků ale už plyne z HPC).

V tuto chvíli tedy, ač se může dle cenového akciového vývoje zdát, že má NVIDIA nějaké vážné problémy, tak nemá. Situace na trhu zatím hraje jasně v její prospěch, ale konkurence se postupně vrací a to znamená, že opět začne produktová a cenová nabídka hrát roli a s tím stoupnou i náklady. Zlaté bezstarostné a bezkonkurenční časy a rekordní růst tedy u NVIDIA nejspíše končí, ale nepůjde o nic až tak dramatického, i když vývoj akcií může vypadat, že ano. Jde prostě jen o návrat situace do normálu, což je možná špatné pro NV a investory, ale dobré pro celý trh a nás koncové zákazníky … jak to vypadá, když konkurence není a odpovídají tomu ceny, jsme si na poli CPU i GPU v posledních letech náležitě „užili a užíváme“. Jak to vypadá, když konkurence je, vidíme dnes na CPU nabídce (ceny a OEM nabídka PC to zatím nezohledňují) a až na držitele akcií NVIDIA všichni doufáme v konkurenci i na GPU trhu ….

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 34
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Don_F3K3T3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-19 06:14:56
avatar
s tým vracaní konkurencie od AMD by som bol opatrný, nvidia na rozdiel od intelu vylepšuje svoje grafiky rok čo rok a nie o málo,

Intel naproti tomu zdvihol výkon na jadro za 10 (!) rokov možno o 50%, nVidia to spraví z generácie na generáciu... (nerátam teraz jadra, ale pri bavme sa o rovnakej ploche čipu)

čiže má pred AMD výrazný náskok, vezmite si, že AMD potrebuje na dorovnanie výkonu nvidie až 2x vyšší príkon.. pri podstatne väčšom kremíku atd..

to je rozdiel, ktorý AMD nezmaže ľahko.. nehovorím, že sa to nedá, ale s Navi sa bude musieť dosť posnažiť i keď to by malo byť tuším stále GCN gpu..
Frantin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Naprostý souhlas 2018-11-19 08:26:01
avatar
Začíná mi to silně připomínat dobu kdy jsem nesmyslně čekal na "revoluční Vegu". Když pak začali prosakovat informace o skutečném výkonu tak jsem rychle zakoupil nVidii a dobře jsem udělal.

Takže uvěřím až tu Navi bude a předvede co v ní je.

Hawk.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-19 11:01:07

Tak člověk si poslední dobou říká, zda AMD vůbec nějakou GPU divizi ještě má. Vega přišla značně zpožděná a polovina slíbených prvků ani nefunguje. Navic nebyla schopná konkurovat Pascalu. Spíš to vypadá, že to měl být konkurent ještě pro Maxwell. A krom toho má AMD v podstatě jen Polaris, u kterého vydává již 2. refresh.

Co vlastně AMD předvedlo v posledních letech? Pokud by Nvidia zůstala z Maxwellu doposud, tak by s AMD neměla velké problémy. Naopak si může experimentovat s RTX a AI a pokud se to Nvidii podaří prosadit dřív, než přijde Navi, tak to může být pro AMD celkem problém.
hor410 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-19 11:24:34

No vedení AMD šíleně seškrtalo snad vše okolo grafické divize tak se ani nedivím. Ale jako že je hodně dlouho nějak ticho, skoro bych čekal že vylezou s něčím jako byl Ryzen, tj. skoro stejně výkonné čipy jako nV, ale za minimálně o 30% nižší cenu. Snad ještě spadnou ceny pamětí. Uvidíme - jestli bude lepší nV (a nebude předražená), koupím ji... jestli ne, tak ne.
Marcel19751 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - no 2018-11-19 16:17:24

: Naopak si může experimentovat s RTX a AI.....mohlo acelé si posrala svým přístupem a hlavně cenou. Její obrovská naivita v tom,že svůj experiment nechala celý i s marží zafinancovat zákazníky anybal schopna v době vydání mít s touto podporou aspoň 3-4 tituly,kde by ten přinos byl vizuálně (RTX) a výkonově (DLLS) vidět. Pokud chtěli na tomto poli podíl a přitlačit AMD ještě více ke zdi měli na RTX 2070 nasadit agresivní cenu míříci někam lehce nad mainstrem, čili kolem mezi 10-11000Kč a doprodat 1070/TI. Myslím si,že spousta uživatelů zvažující právě nákup lepších edic 580/1060 kolem 8000 Kč by se nechalo zlákat a dát ten peníz navíc za prakticky 100% výkonu navíc. Jenže to by nesměli existovat nenažraní akcionáři, protože to by znamenalo určitý propad do doby, než bude na trhu dostatek těchto karet a tím pádem motivace vývojářu toto implementovat ve větší míře.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-19 13:43:22

Tak hlavně to jsou dost odlišné světy. V oblasti CPU se Intel v podstatě dostal na hranice SMT2 architektury, kdy AMD se nyní s Ryzenem v podstatě dotahuje. Jakmile příští rok vydá Ryzen 2, který bude mít již 256bit AVX jednotky, tak bude mít při stejném taktu v podstatě identický výkon. Ale jinak AMD přidává výkon hlavně tím, že prostě přidává jádra. V rámci architektury předvedlo jedinou podstatnou inovaci a to skládání jader do čipletů a následně kombinování čipletů spojených přes infinity fabric. Jinak ale Ryzen nemá nic, čím by výkonem nějak předčil Intel. Podle mne přijde další skok ve výkonu až s příchodem SMT4, čemuž nahrává současný nárůst procesorových jader a nové verze SW, které se již přizpůsobují většímu počtu dostupných vláken.

V oblasti GPU je ale stále velký potenciál. Kdy především akcelerace AI je budoucím tématem. RT bych ani tak moc neřešil, protože tam je velký problém s efektivností. Ale jakmile se vypiluje akcelerace AI, tak bude možné řešit i problémy, na které dnes neumíme jít jinak, než hrubým výpočetním výkonem. Čili tohle je podle mne třeba celkem správná cesta, hledat metody, jak dosáhnout lepší kvality obrazy nebo obecně požadované kvality obrazu bez toho, abychom jen tupě navyšovali počet shaderů, ROP a TMU, zpracovávali obrovská kvanta dat, jako tomu bylo doposud. Ať chceme nebo ne, v AI je prostě budoucnost.
LadIQe [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-19 09:02:31

nic no, idem po pukance, bude to ziva diskusia
Marcel19751 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Tak čím 2018-11-19 16:22:48

Začít třeba jako nemám rád Nvidii a nikdy v životě bych si nekoupil zalené auto....bude to stačit ?
LadIQe [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-19 17:51:29

napriklad ale musis este take, ze travu budes mat radsej cervenu zelene svetlo na semaforoch zasadne ignorujes a tak
palab [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-19 17:57:37

Nebo komu se nelení tomu se zelení..
BK_One [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-19 23:26:23

Tie grafiky nebudu zle ale je tam len slaby chladic.Chladic staci vymenit za lepsi a je po probleme.Ved chladenie je zaklad.

Ale za tie ceny sa neoplati kupovat.
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Rozbor raytracingu v batlefiel 2018-11-20 20:08:37

Dobrý rozbor si môžete prečítať na https://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2018-battlefield-5-rtx-ray-tracing-analysis . Autori prirovnávajú raytracing k hrám ako crysis a Quake ktoré v čase vydania neboli hrateľne v najvyššom rozlíšení. Tiež popisujú že ide o prvotnú implementáciu a budú nasledovať ďalšie optimalizácie tak v hre ako aj ovládačoch.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-11-20 20:16:44
avatar
daný autor moc nerozumí tomu, že Ray tracing není fičura, takže přirovnání ke Crysis nebo Quake je úplně mimo ...

Ray tracing je technologie, způsob jakým děláš počítačovou grafiku ...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Co se chystá ...Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
CODEMASTERS ukazuje nový GRID a také F1 2019
CODEMASTERS ukazuje nový GRID a také F1 2019Wednesday, 22 May 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 540x
Komentářů: 3
Total War: Three Kingdoms vychází – další skvělý strategický díl?
Total War: Three Kingdoms vychází – další skvělý strategický díl?Tuesday, 21 May 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 612x
Komentářů: 0
Sniper Elite V2 Remastered právě vyšlo!
Sniper Elite V2 Remastered právě vyšlo!Tuesday, 14 May 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1426x
Komentářů: 2
Vychází A Plague Tale: Innocence – zajímavá příběhová hra
Vychází A Plague Tale: Innocence – zajímavá příběhová hraMonday, 13 May 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 830x
Komentářů: 2
CryEngine 5.7 se představuje – přináší API VULKAN, DX12 a RayTracing
CryEngine 5.7 se představuje – přináší API VULKAN, DX12 a RayTracingSaturday, 11 May 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2527x
Komentářů: 6
Ghost Recon Breakpoint – další hra jako služba od UBISOFT
Ghost Recon Breakpoint – další hra jako služba od UBISOFTFriday, 10 May 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1167x
Komentářů: 4