Situace na poli grafických karet je příšerná a bude horší. V ČR samostatnou kartu nekoupíte? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 03 září 2021
Přejít na obsah
Situace na poli grafických karet je příšerná a bude horší. V ČR samostatnou kartu nekoupíte?
Situace v obchodech v ČR
alt

 

 

 

 

  • Situace na poli grafických karet je příšerná a bude horší.

                                                           V ČR samostatnou kartu nekoupíte?

Už už to vypadalo na zlepšení, bohužel poslední dny mám zprávy, že žádné zlepšení se nekoná a hned tak konat nebude. Důvody jsou dva. 1, těžaři a za 2, další omezení ve výrobě, a hlavně dopravě. Mám zprávy a docela přesný přehled stavu věcí jak ve světě, tak samozřejmě v rámci Evropského a českého trhu. Už nějakou dobu sleduji přímo dodávky a počty karet, které chodí a sbírám info od jednotlivých výrobců. Zde mohu říci, že některé dodávky karet jsou opravdu značné. Není to tedy tak, že by ty karty prostě nebyly. Ony jsou, ale dostat je klasicky ke koncovým zákazníkům, to je úplně jiná pohádka.

  • Stávající situace v produkci – výroba je na limitu, omezena, doprava nestíhá

Pokud jde o výrobu grafických karet, většina výrobců jede na absolutní limit toho, na co jim stačí kapacity. A především komponenty a materiál. Další zvyšování výroby zatím není možné, protože prostě není materiál a komponenty. Někteří výrobci mají dnes až o desítky % vyšší produkci, než je normál. Někteří další ale mají potíže s udržením výroby, kvůli šíření COVID, kdy v Číně se uzavírají části některých továren. Sice lokálně, ale postiženy jsou některé provozy, které chrlí specifické modely karet, nebo továrny které vyrábí klíčové komponenty, jako mosfety, tranzistory apod.

Výrobci karet tak potvrzují, že se významně sníží dodávky některých modelů grafik, speciálně RTX 3060/3060 Ti, které budou kvůli uzávěrám i trochu obětovány kvůli zachování produkce dražších modelů. Takže v dalších týdnech se vyprodukuje kvůli uzávěrám o desítky % méně RTX 3060/3060 Ti, proti očekávání. Vzhledem k napjaté situaci na trhu, kde už tak je karet nedostatek, to bude mít značně negativní dopad na celý trh.

Pokud jde o výrobu dalších karet, tak skvěle jde Radeon RX 6600 XT, který se i výrobcům líbí nejvíce. Je ze všech dosud uvedených karet nové generace zdaleka výrobně zdaleka nejjednodušší a nejlevnější, takže jich vyrábí kvanta. V případě AMD se dále upřednostňuje výroba RX 6800 XT, RX 6700 XT a RX 6900 XT. Příliš se netlačí RX 6800 bez XT, ale ten z hlediska nákladů a reality výroby je vlastně stejný jako RX 6800 XT a 6900 XT. Je to fyzicky prakticky stejná karta s nejhorší verzí stejného čipu. Výtěžnost výroby těch čipů je navíc velmi vysoká, takže pro AMD není problém dodávat čipy primárně ve specifikacích pro 6800 XT i 6900 XT. A pro výrobce jsou samozřejmě ty karty atraktivnější, protože mají mnohem vyšší doporučené i reálné ceny.

V případě NVIDIA jsou populární i výrobců pochopitelně RTX 3060, který se seká opravdu hodně, hlavně v dodávkách pro mobilní segment, kdy jde díky tomu zdaleka o nejprodávanější GPU současné generace. Nicméně právě tento model je nyní docela zasažen některými omezeními ve výrobě a pochopitelně dodávky pro OEM a mobilní segment mají přednost. Dále jede především výroba RTX 3070 a RTX 3080 s RTX 3090. Naopak novější modely jako RTX 3070 Ti a RTX 3080 Ti, jsou prakticky jen papírové produkty. Jejich množství ve výrobě je velmi malé a dodávky tomu odpovídají. Z hlediska výrobců jsou nejatraktivnější vedle nejprodávanějších RTX 3060 (důležité hlavně pro mobilní segment), tak RTX 3070 a RTX 3090, kdy obojí se prodávají v oficiálních doporučených cenách výrobců až za téměř 2násobek původních oficiálních doporučených cen NVIDIA. Reálné ceny jsou ale i trojnásobné proti tomu, co by měly stát. Vzhledem k výrobním nákladům jsou tak pro výrobce atraktivní.

  • Začíná být silný nedostatek elektrosoučástek pro výrobu nejen grafik

Bohužel mnozí výrobci se potýkají s nedostatkem některých komponent. Vedle pamětí, kde ale situace není až tak zlá, jde především o mosfety a tranzistory, a další podstatné součástky PCB karet. Včetně různých výstupních řadičů apod. Tyto drobné komponenty obvykle nejsou problém, ale nyní je chtějí všichni. Každý lepší elektronický moderní produkt jich potřebuje ohromné množství. Grafická karta potřebuje sice jedno GPU, ale desítky až stovky těchto malých komponent. A jejich produkce má limity, je omezena také některými dopady uzavírek kvůli COVIDu, ale především vlstními kapacitami. Poptávka po nich je větší než kapacity výroby. Nemluvě o tom, že ceny těchto jednoduchých ale klíčových drobných komponent, bez kterých grafickou kartu (základní desku a mnoho dalšího) prostě nevyrobíte, výrazně rostou.

No a pak je tady doprava. Navzdory tomu, co si někteří myslí, drtivá většina grafických karet cestuje lodí v kontejnerech. Jen malá část se přepravuje letecky. Jde totiž o poměrně těžké zboží, i když vzhledem k tomu, že se dnes doslova vyvažují zlatem, se i to nyní mnohým vyplatí, ale také si to zaplatíte a jsou to velké částky. Bohužel i letecká doprava je přetížena a nestíhá. Lodní doprava je pak totálně zahlcená a bude trvat mnoho měsíců ne-li roky, než se věci vrátí do normálu, pokud vůbec. Bez poklesu poptávky to nebude. Jedinou dobrou zprávou je, že grafické karty mají jednu z nejvyšších priorit, pokud jde o přepravu v rámci různých PC komponent. Důvody jsou asi všem jasné.

  • Stávající situace v obchodech s dostupností a cenami

Dodávky grafických karet jsou stálé a značné. Mnoho výrobců dodává a prodává mnohem více, než v minulosti. Všichni jsou pak stále naprosto v šoku z toho, kolik se prodává drahých TOP modelů grafik. Už dávno neplatí, že mainstream dělá 70% prodejů a TOP High end horních 5 maximálně 10%. Zájem a prodeje high endových grafik je na několikanásobku běžných objemů. A zatím se žádné zpomalení zájmu ze strany hráčů a těžařů nekoná! Naopak. Přesto samozřejmě nejprodávanější grafiky a největší dodávky dělají levnější modely, speciálně v poslední době RX 6600 XT. Té dokázali dostat výrobci a AMD do obchodů neuvěřitelné množství, zdaleka největší vydání novému modelu v historii samostatného AMD Radeon a co do množství největší uvedené v této generaci grafik, kdy počty dodaných kusů v prvních týdnech výrazně předčily všechny všechna vydání jednotlivých RX 6000 a RTX 3000 modelů. Karta okupuje čelní příčku prodejů v mnoha částech světa. I do ČR chodí stovky kusů od výrobců neustále. Nicméně poptávka je mnohem, ale mnohem větší.

Mnozí distributoři a výrobci v zákulisí jasně říkají, že těžaři jsou mnohem, ale mnohem větší problém, než AMD, NVIDIA a mnozí další oficiálně připouští. Objem herních grafik, který distribuce pošle přímo těžařům, je ohromující. Odhady hovoří o tom, že dobrých až 40% grafických karet směřuje dnes do farem. Proč? Protože se to vyplatí. Velcí farmáři nekupují karty po krabicích, ale po paletách. Akceptují i vysoké ceny a stačí jim i kratší záruka. Takže pro mnohé distributory a obchodníky je to sakra výhodný business, než se zaobírat tradičním prodejem „kusovek“. Aktuálně zveřejněné snímky z jedné dodávky do blízkovýchodní těžební farmy, které pobouřili hráče, jsou opravdu jen špička ledovce:

Podobných dodávek jdou týdně do moha částí světa těžařům desítky. A ne všichni výrobci to samozřejmě vidí rádi. Potíž je, že mají jen malou kontrolu nad některými distribučními kanály. Ale je pravda, že někteří výrobci grafik prodávají i těžařům přímo a cíleně. Speciálně těžební varianty, hodně se v tom angažuje sama NVIDIA s některými partnery, kdy nabízejí ucelenou CMP řadu těžebních karet. Ty samozřejmě v omezených dodávkách komponent, ubírají prostor výrobě univerzálních verzí karet. A NVIDIA značně záměrně podceňuje oficiálně uváděné číslo, kolik jejích grafik směřuje k těžařům.

Bohužel dokud se nepřistoupí ke koordinovanému světovému zákazu těžby a na těžbě založených digitálních měn a zvěrstvu, které prostě těžba v tomto stylu je, lepší stav věcí prostě nebude. Těch několik těžařů extrémně ovlivňuje situaci a stav věcí pro všechny na světě, kteří se snaží koupit třeba jen jednu kartu. Ovlivňují nejen ceny pro všechny, ale také negativní dopady těžby a nadměrné výroby, dopady na infrastrukturu, ceny energií apod. Těžba digitálních měn na GPU je násobně větším problémem v mnoha směrech, než AMD, NVIDIA a výrobci grafik oficiálně připouští. A všichni to moc dobře vědí.

A jak to vypadá v našich obchodech? 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Fairphone 4 – plně modulární rozebíratelný telefon
Fairphone 4 – plně modulární rozebíratelný telefonPátek, 15 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 278x
Komentářů: 1
Vychází Back 4 Blood – fakticky třetí díl Left 4 Dead!
Vychází Back 4 Blood – fakticky třetí díl Left 4 Dead!Pondělí, 11 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 719x
Komentářů: 0
Potvrzeno! GTA 3, Vice City a San Andreas dorazí v Remaster verzích!
Potvrzeno! GTA 3, Vice City a San Andreas dorazí v Remaster verzích!Pátek, 08 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1717x
Komentářů: 5
Jak vypadá STEAM DECK uvnitř? Nejlepší kapesní konzole?
Jak vypadá STEAM DECK uvnitř? Nejlepší kapesní konzole?Čtvrtek, 07 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 882x
Komentářů: 1
Vychází FAR CRY 6 – povedená klasika?
Vychází FAR CRY 6 – povedená klasika?Středa, 06 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1139x
Komentářů: 14
První ukázka z House of the Dragon – navazuje na Hru o trůny!
První ukázka z House of the Dragon – navazuje na Hru o trůny!Úterý, 05 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1210x
Komentářů: 11