Strategii a vývoj grafik u AMD řídil člověk, který o to neměl zájem? To by hodně vysvětlovalo. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 13 prosinec 2018
altVe firmě končí víceprezident a generální ředitel Radeon divize. Grafickou divizi prý „sabotoval“.

 

 

Ukončení působení významného zaměstnance má vždy dopad. Nicméně tomu, co se povídá o konci Mika Rayfielda, který byl víceprezidentem Radeon grafické divize AMD a byl klíčovým člověkem, který měl na starost strategii, obchod a vývoj grafických řešení AMD, se nechce ani věřit. Avšak o tom, že působení tohoto člověka ve firmě mělo už nějaký čas do standardního hodně daleko, mluví vícero-zdrojů.

Mike Rayfield svou práci v poslední době údajně prakticky sabotoval. Není jasné, jak dlouho se tak dělo, nicméně už delší čas se choval velmi divně, nepamatoval si jména spolupracovníků, k ostatním se choval špatně, odmítal dělat přesčasy a práci a emaily co nezvládal vyřizovat jednoduše odkládal či nevyřizoval vůbec (nevyřízené emaily prý pravidelně mazal na konci každého týdne). Šéfce AMD údajně tvrdil, že není žádný důvod se znepokojovat a řešit odchody některých lidí ke konkurenčnímu Intelu, ačkoliv samozřejmě opak byl pravdou a on jen nechtěl věci řešit, a navrch toho všeho navrhoval vývoj a prodej produktů za podmínek, kdy by nemohly být konkurenceschopné.

Vedení AMD se o celé situaci v celém kontextu a šíři nakonec dozvědělo a šéfka AMD prý donutila Mika Rayfielda (57) k odchodu do důchodu. Podle mnohých je tohle jednoduše příklad opravdu extrémního případu vyhoření. Bohužel u člověka na tak důležité pozici je to problém o to větší, zejména pokud se na to nepřišlo včas. Strategii kolem grafických karet po stránce vývoje, obchodů i uvádění produktů, stejně jako chod divize samotné, tak z velké části řídil člověk, který jej reálně vůbec neřídil, práci a firmu prakticky vzato doslova sabotoval. Je otázkou, jak dlouho celá věc pokračovala. Jako obvykle o tom sice mohla spousta lidí vědět, ale každý jen třeba malou část a nikdo z nich nevěděl, jak velký problém tento člověk skutečně měl. Až když se začaly věci množit a lidi si mezi sebou povídat, pak se to začalo řešit. Bohužel podobné případy se stávají a mnozí se s nimi setkali a jistě potvrdí, jak dlouho občas trvá, než si okolí opravdu v celé míře uvědomí, že se něco tak vážného a v takové míře děje.  

AMD samozřejmě oficiálně celý výše uvedený popis situace popírá a oficiální stanovisko je, že Mike Rayfield odchází z AMD na vlastní žádost a chce se věnovat rodině. AMD samozřejmě nemůže oficiálně přiznat, že jeden z jejích klíčových pracovníků prakticky vzato sabotoval firmu. Osobně si myslím, že šlo o záležitost táhnoucí se delší dobu, která v posledních měsících postupně vygradovala a zhoršila se natolik, že už si všichni uvědomili vážnost situace a celý problém. Je tedy na místě se domnívat, že pokud na klíčové pozici seděl tento člověk s těmito problémy, že rozhodně přispěl k odchodu mnoha klíčových dobrých lidí od AMD k Intelu v poslední době, protože samozřejmě pracovní prostředí svým přístupem přímo ovlivňoval. A v tomto případě značně negativně. Stejně tak mohl negativně ovlivňoval i ostatní v Radeon divizi, zejména podřízené, kdy pracovat pod takovým člověkem nebo s tímhle člověkem, který vás má navíc řídit, to tedy muselo být něco. Každopádně by to hodně věcí vysvětlovalo.

Je nutné ale říci, že Mike Rayfield mohl před tím udělat pro firmu hodně dobrého, ale bohužel ho dostihlo pracovní vyčerpání a dostal se tedy do vážného stavu pracovního vyhoření a bohužel to není první a poslední podobný případ. Stát se to může mnoha lidem, je ale určitě větší problém, pokud se to stane člověku na této úrovni s takovou zodpovědností. Doufejme tedy, že tato indispozice nenapáchala opravdu vážné škody na něm ani v Radeon divizi, i když některé určitě ano (hlavně odchody lidí, pro které nestandardní chování šéfa mohlo být hlavním důvodem a Intel tak měl ulehčenou práci s jejich přetáhnutím). Teď je na vedení AMD a také vedení Radeon divize, se s tím vypořádat a dát věci do pořádku. Je to také zkušenost nejen pro AMD a jeho vedení, že musí hlídat i své vrcholné klíčové pracovníky. Řízení strategie grafické divize si tak převezme David Want, který nedávno hovořil práce o plánech a strategii AMD na poli grafik, zejména v souvislosti s RayTracingem atd. a je tedy zdá se rozhodně adekvátní náhradou a situace v divizi se tak snad uklidní.  

Zdroj: wccftech.com

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 26
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
ajtak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-14 18:23:03

Šéfce AMD údajně tvrdil, že není žádný důvod se znepokojovat a řešit odchody některých lidí ke konkurenčnímu AMD,
asi tam mel byt intel?
harrym [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-14 19:36:14

Takové excesy bývají v článcích poslední dobou pravidelně. DD si s oblibou plete AMD, Intel i nVidii, zjevně je to jedna pakáž.
Já tomu říkám autorská slepota. Neškodí to dát někomu přečíst.
DRAK Z KRUHU [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-14 22:37:14

snad ho taky nepostihnul syndrom vyhoření... dost často sem chodím číst aktuality a byla by to škoda
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-14 22:57:42

Je to záměr. Je na čtenářích a diskutujích jak k tomu přistoupí.
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-15 04:45:07
avatar
Jo to je velmi častý jev. Já třeba ve svém textu najdu chyby až po několika hodinách po napsání. Pokud po sobě kontroluji text bezprostředně po napsání, tak je prostě nevidím. Odborníci tvrdí že je to tím, že člověk má ten text v hlavě a čte místo z psaného textu z paměti. Proto vidí v textu slova která tam nejsou a nevidí slova která tam být nemají, protože korekci v textu kterou dělal neprovedl pořádně. Stejné ke to s pravopisem.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-16 17:16:17

Jop autorská slepota je dobrý prevít ... jednu práci jsem přečetl několikrát a nenašel jsem chybu. Pak jsem ji nechal přečíst osobu, co o tom tématu nic neví a přepisoval jsem asi 50 chyb.

Prostě mozek ví, co tam má být a tak to tam prostě vidí. A nejde s tím moc udělat, než to dát někomu přečíst
Frantin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - OMG 2018-12-15 13:59:04
avatar
Takže dle nadpisu za to, že AMD není schopno konkurovat Nvidii ve vyšším mainstreamu a hi-endu vlastně může generální ředitel, ROFL.

Pokud by pan redaktor věděl jak fungují nadnárodní společnosti tak by takový blaf nemohl napsat - generál sabotér?!? Pod generálním ředitelem jsou ředitelé oddělení se svými odpovědnostmi. Takže selhání jednoho, třeba ze zdravotních důvodů nemůže mít tak dalekosáhlé důsledky jak se tu prezentuje. A klíčoví specialisté obvykle dostávají smlouvy s časovým omezením kvůli nešíření know-how. Přijde mi, že se tu stále hledají výmluvy proč je ATI/AMD tam kde je. Nvidia má takový výkonnostní náskok, že to nebude mít nikdo z konkurence jednoduché. Těžko se to nějak jednoduše změní jelikož AMD a Nvidia využívají cizí technologie k výrobě čipů. V tomto případě nehrozí technologický náskok ve prospěch AMD, tak jako teď bude mít díky TSMC vůči Intelu v CPU divizi.

Nvidia měla a má prostor pro experimenty, jelikož vlastně nemá konkurenci. V klídku si mohla zaexperimentovat s RT. Ceny karet s takto velkým čipem jsou skvělé. Horší už je však poměr nárůstu ceny vůči aplikovatelnému výkonu pro současné hry. AMD má jako top Vegu 64, která nestačí ani dnes na vykopávku 1080Ti a navíc ji předčí stejně drahá 2070tka jak výkonem tak zejména provozními vlastnostmi. Kdy má vlastně 2070tka "1/3" plochy čipu nevyužitou. Jediným plus pro AMD je přítomost FS při herním nasazení.

A pokud by Nvidia, řekněme v další generaci nadesignovala čip bez té nevyužité 1/3 plochy, byla cena někde jinde. Nebo kdyby tu plochu využila s ohledem na současné hry tak se nemáme už vůbec o čem bavit.

Já teď držím palce Intelu, protože bych se mohl dočkat GK na výkonové úrovni Nvidie s FS. AMD aktuálně moc nevěřím, po tom jak byla presentována Vega a jaký byl skutečný výsledek. V mainstreamu mají karty dobré, ale mě zajímají GK použitelné pro 4K.
ajtak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-15 16:17:08

podle me ma NVIDIA prodeje hlavne kvuli tomu,ze na ni jde GPU akcelerace v After effects,redshift render,octane render,AMD jde tak max. v blenderu.Hodne lidi pouziva after effects,a kdyz vidi ze tam funguje jen GPU akcelerace na NVIDIA,tak si ji koupi.Pokud clovek jen hraje,je AMD ok,ale kvuli tomuhle si taky chci koupit NVIDII.Posledni 3 karty sem mel jen AMD,takze zkusim konkurenci.
Sfusama [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-15 18:27:54

Tak já už Intelu skočil na špek s "grafickým akcelerátorem" (spíš decelátorem) Intel 740. Měsíc po koupi vyšel Half Life, akcelerovalo to na famózni až 3 fps, a utíkal jsem ke konkurenci pro Voodoo 3 3dfx. Jestli se bude Intel držet tradice, tak očekávám 5% výkonu konkurence za 2/3 ceny.

Edit: To Frantin
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-16 14:04:22
avatar
Citace:
odmítal dělat přesčasy

Zrovna tady toto bych neodsuzoval. Hodně lidí je nemá placené vůbec. A jsou to třeba tátové rodin, defacto je firma bez náhrady odírá o jejich život a nedává jim na výběr ani za to mzdu. Jedná se o novodobé otroctví. Takové zaměstnavatele bych zavíral do basy
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-17 18:55:52
avatar
JJ, např. v naší firmě (na odd. kvality) musí být v práci od 7 do 16:30 a na konci měsíce jim všechny přesčasy nad 10 hodin vymažou. A to při úvazku 7:30 hod. denně.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-16 17:12:42

Tohle se bohužel stává a vypovídá to hodně o vnitřních kontrolních mechanismech společnosti.

To, že člověk prostě vyhoří je celkem běžný jev. Je nutné přiznat, že grafická divize AMD dlouhodobě není zrovna ve formě a tak pokud se dostal na post, o který jednoduše neměl příliš zájem a navíc neměl ani prostředky tam reálně něco vytvořit, protože AMD prostě dlouhodobě chybí finance a velké množství pozornosti a prostředků putovalo primárně k Zenu ... pak se toto může stát.

Nicméně od toho má mít takový člověk "náměstky", tedy ředitele jednotlivých oddělení, od toho má mít firma oddělení controllingu, které je ze své podstaty zcela nezávislé na běžné manažerské hierarchii, existuje řada způsobů, jak takový jev podchytit. Vůbec by mne zajímalo, jak v AMD v takovém případě fungovalo například strategické plánování, rozpad plánů jeho plnění do jednotlivých roků, kratších období a jednotlivých úseků a oddělení ... očividně v GPU divizi nefungovalo, což samozřejmě je důvod, proč AMD nemá nové produkty, plánované produkty nebyly zcela dokončeny a čeká se. Protože když selže strategické plánování a na něj navázané procesy, tak máte výpadek na 3-5 let dopředu.

Takže není divu, že firma mlží a zatajuje, protože tohle není průšvih jednotlivce, tohle je průšvih kompletně celého managementu společnosti na nejvyšší úrovni a zavádí to vážné pochybnosti ve smyslu, zda je ta společnost vůbec nějak řízena a zda v ní fungují základní procesy. A na to bývají velmi citlivé akciové trhy, investoři a akcionáři samotní.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
TOP GUN: Maverick – pokračování legendárního filmu!
TOP GUN: Maverick – pokračování legendárního filmu!Čtvrtek, 18 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 193x
Komentářů: 0
Jaký byl počítač, co dostal lidi před 50.lety na Měsíc?
Jaký byl počítač, co dostal lidi před 50.lety na Měsíc?Úterý, 16 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1180x
Komentářů: 0
Jak „ztišit“ chlazení na Radeon RX 5700 XT za pár korun?
Jak „ztišit“ chlazení na Radeon RX 5700 XT za pár korun? Pátek, 12 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2121x
Komentářů: 10
Age of Wonders 3 dočasně zdarma na STEAMu
Age of Wonders 3 dočasně zdarma na STEAMuČtvrtek, 11 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1510x
Komentářů: 0
AMD RYZEN 3000 procesory - Taktování, chlazení a delidd
AMD RYZEN 3000 procesory - Taktování, chlazení a deliddPondělí, 08 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3002x
Komentářů: 1
Maleficent: Mistress of Evil – pokračování pohádky/nepohádky
Maleficent: Mistress of Evil – pokračování pohádky/nepohádkyPondělí, 08 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1699x
Komentářů: 1