AMD Gonzalo APU – nové efektivní SoC pro nové verze současných konzolí Xbox a PlayStation? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 10 duben 2019
altJak už se ví delší dobu, výrobci chystají nové konzole a bude více než jedna verze. Co nabídne AMD?

 

 

 

Hardware společnosti AMD pohání většinu herních zařízení na světě. Podíl čistě na PC trhu značně zkresluje situaci a mnozí podceňují, jak obrovský vliv AMD dnes má. No a je prakticky jisté, že se bude dále zvětšovat. Microsoft se oficiálně vyjádřil několikrát v tom smyslu, že bude s AMD pokračovat, Google přináší revoluční platformu STADIA, kterou bude pohánět také AMD no a SONY se podle mnohých přímo podílí na vývoji NAVI architektury pro nové Radeon grafiky a samozřejmě tedy AMD platformu využije u nové konzole také.

Nedávno jsme vás informovali o tom, jaké parametry mají testovací vývojové kity chystaného nejvýkonnějšího nového Xboxu. Také jsme ale říkali, že kromě výkonnější verze bude existovat ještě jedna, levnější a slabší verze. No a tu by mělo pohánět nové APU od AMD. Jeho existence byla již odhalena. Jmenuje se GONZALO a nese 8 procesorových jader Architektury ZEN a integrovanou grafiku NAVI.

Procesorová část má 1,6GHz v základu a 3,2GHz v Turbo režimu. Grafická část má kolem 1GHz a jedná se o NAVI architekturu s neupřesněným počtem jednotek. Pokud jde o výkon, zůstává neznámý, ale bavíme se o SoC, tedy procesor i grafika v jednom s nízkým TDP. Procesorově by novinka měla být určitě znatelně lepší než stávající 8jádrový Jaguar, který SONY i MS u současných konzolí využívají. Nicméně grafická část není integrovaná do CPU jako v případě novinky. Přesto by ta „integrovaná“ grafika měla být v tomto případě minimálně na úrovni současných konzolí a hovoří se kolem 4TFLOPS výkon, ovšem bavíme se o architektuře NAVI, která by pro hry měla být výrazně lepší. Zatím také nevíme výrobní proces, ale osobně pochybuji o tom, že půjde o 7nm produkt. Cena by byla vysoká. Velmi pravděpodobně je to 12nm SoC.

Pokud jde o nasazení do praxe, zejména v případě Microsoftu se hovoří o tom, že ten chystá dva nové Xbox. O tom lepším jsme vás již informovali, ten by měl stavět na 8jádrovém CPU se 16 vlákny a mainstreamové NAVI s 12Tflops výkonem a 24GB sdílené GDDR6 paměti. Nové APU GONZALO by pak mělo pohánět slabší model. Výkonově někde mezi současnými Xbox One S a X, ale mnohem efektivnější a možná i menší díky SoC platformě. Navíc by měl také používat rychlejší GDDR6 pamětí, i když asi jen 12GB. Mluví se také o nasazení SSD řešení pro úložiště. Osobně si tedy myslím, že minimálně Microsoft má v plánu nahradit novinkou s GONZALO platformou stávající Xbox modely a následovat pak bude uvedení toho výkonnějšího modelu se samostatnou výkonnější Radeon NAVI grafikou.

Každopádně docela zajímavé SoC-APU a jsme hodně zvědaví, zda se letos dočkáme také nové generace klasických APU procesorů pro naše PC, kde vedle 7nm doufejme 8jádrové procesorové části bude také nová NAVI grafika. Na to si ale budeme muset ještě počkat nejspíše až do Q4/2019. Každopádně se můžeme těšit na znatelný posun toho, co SoC a APU dokáží nabídnout …

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 23
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Lawliet [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-12 05:23:27

Akékoľvek apu pre konzolovy trh bude najskôr kombináciou 14nm a 7nm v podobe MCM riešenia. AMD môže použiť frekvenčne najhoršie chiplety, dokonca môžu použiť komplet riešenie pre Ryzen 3000 a pridať len čip pre grafickú časť. V tomto ma 7nm veľkú výhodu vďaka o 40% lepšej hustote, ďaleko vyšším taktom (hovorí sa o 1,4GHz, čo je masívne zlepšenie oproti stávajúcim technológiám). 7nm proces nie je až taký drahý a podľa cenovej analýzy by boli výrobné náklady pre takýto MCM soc okolo 60 dolárov, ak zarátame k tomu maržu (Amd si už určite nechá za to zaplatiť) tak to môže byť okolo 100-120 dolárov. MCM riešenie dáva zmysel, pretože AMD môže použiť čipy, ktoré už má a nemusí vyrábať veci naviac (čo samo o sebe stojí dosť peňazí, hlavne masky pre ožarovanie waferov stoja radovo stovky miliónov)
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-14 21:42:09

Na netu kolují spekulace, že iGPU NAVI v APU bude jen zeefektivnění integrované Vegy 8/11. Tedy nárust něco kolem 5% hrubého výkonu a zbytek bude spíše záležitostí update CPU.
Tak trochu jsem počítal s větším nárustem grafického výkonu, aby APU nahradily dnešní lowend dedikovaných grafik. No pravda bude asi někde mezi, ale stále doufám o razantnější sílu iGPU v procesorech. Snad AMD překvapí.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Oznámeno HD remaster verze Commandos 2!
Oznámeno HD remaster verze Commandos 2!Sobota, 15 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 592x
Komentářů: 2
Příznivci létání v pozoru. Nový Microsoft Flight Simulator!
Příznivci létání v pozoru. Nový Microsoft Flight Simulator!Pátek, 14 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 883x
Komentářů: 6
Men in Black 4: International v kinech. Jaký je?
Men in Black 4: International v kinech. Jaký je?Pátek, 14 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 861x
Komentářů: 2
Doom Eternal – kdy vyjde nový král akčních her?
Doom Eternal – kdy vyjde nový král akčních her?Středa, 12 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1778x
Komentářů: 16
Watch Dogs 3: Legion představeno – zajímavý koncept
Watch Dogs 3: Legion představeno – zajímavý konceptStředa, 12 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 852x
Komentářů: 1
Marvel’s Avengers – MARVEL útočí i na herním poli!
Marvel’s Avengers – MARVEL útočí i na herním poli!Středa, 12 červen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 770x
Komentářů: 0