Je předražený? Apple iPhone X není výrobně tak drahý, ale je to telefon s největší marží na trhu! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Sobota, 11 listopad 2017
alt370 dolarů na výrobních nákladech proti 1000 dolarové cenovce. To můžou všichni Apple závidět.

 

 

 

 

Apple iPhone X opravdu není dokonalý telefon, navíc se u něj objevuje stále více problémů, odolnost konstrukce je v praxi nízká, telefon se většinou značně poničí při prvním pádu a opravy jsou astronomicky drahé. Povrchová úprava displaye není dokonalá, telefon při nižších teplotách přestává fungovat, FaceID má problémy za určitých podmínek fungovat a v praxi určitě není lepší než klasické tlačítko, absence čtečky otisku prstů stále mrzí, obří příplatky za možnost vůbec používat bezdrátové nabíjení, či konstrukce displaye s výřezem, která při zobrazení videa na celou obrazovku obraz výrazně zmenšuje. Zkrátka iPhone X je z mnoha důvodů konstrukčně jeden z nejméně zajímavých a skutečně praktických  high end telefonů na trhu, protože spousta těch věcí jde na efekt nuceně jinému „novému“ designu, po kterém mnozí volali.

Nicméně vzhled prodává, a tak je nový iPhone X žádané zboží. Osobně si myslím, že když špičkový telefon od Apple, tak iPhone 8 je konstrukčně a designem mnohem lepší volba, ale to je (nejen) můj názor. Pokud jde o cenu, tak iPhone byl vždy drahý, ale iPhone X tomu nasadilo novou dimenzi a mnozí tak mají oprávněné podezření, že Apple si jednoduše testuje, co všechno mu u jeho oveček ještě projde. Pokud je něco, co ostatní výrobci Apple závidí, tak jsou to právě marže.

Aktuálně bylo vyčísleno, že iPhone X je aktuálně vůbec nejvýdělečnější telefon na trhu, kdy rozdíl mezi jeho výrobní cenou a prodejní cenou je naprosto astronomický. Doposud bylo obvyklé, se iPhone telefony stály na výrobě kolem 270 dolarů a prodejní cena byla kolem 600 dolarů. Nový iPhone X je dle očekávání výrobně dražší, ale ne zase tak moc. Nejdražší komponentou, kterou tvoří významnou část ceny, je Samsung AMOLED display (uvádí se, že sám SAMSUNG vydělá na iPhone X víc, než co vydělá na svém vlastním GALAXY S8). Celkově na výrobě nestojí iPhone X více než 370 dolarů, jak bylo dle rozborů komponent spočítáno. Apple také nepoužívá, snad s výjimkou displaye, žádné převratné či nějaké neobvyklé komponenty, které by výrazně prodražovaly konstrukci a výrobu.

Nicméně zatímco u minulých iPhone byl celkový rozdíl mezi výrobní a prodejní cenou něco málo přes 2násobek, v případě iPhone X je zde bezmála trojnásobný rozdíl. S velkým náskokem jde o telefon s největší marží pro výrobce na trhu. Pokud tedy někdo označuje novinku od Apple za vážně předraženou, má v ruce další argument, že na tom něco bude.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 15
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
DJ Rix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Marže 2017-11-12 17:36:53

Pokud má Apple náklady na výrobu jednoho kusu ve výši 50% koncové prodejní ceny, jsou ty telefony ještě laciné.Pro běžný obchodní model se správně nastavenými cenami by je to muselo stát maximálně cca 30%, jinak to dělají špatně. Kdyby jste věděli, kolik například stojí vyrobit jednu fabii a proč potom stojí v obchodě 250k
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-12 20:51:40

Tak povídej, jsem zvědavý (na ty fabie), rád se zas něco dozvím.
Samozřejmě je mi jasné že samotná cena komponent je jen zlomek ceny a obrovkou čás tsi ukousne provoz firmy, ale stejně jsme zvědavý
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-13 09:00:46

Presne vela zoberu obchodnici. Napriklad znackove botasky adidas, dokazu ich vyrobit v cine doviest do USA a ich cena je 5€ a cena v obchode 200€...
BungEE [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-13 11:29:11
avatar
Automobilky sú dosť špatný príklad. Automobilky zarábajú na predaji veľkého počtu kusov. Len v rýchlosti, keď si hodíš do googla "marže automobiliek", tak Škoda zarobí na vozidle priemerne 40 000kč, VW 10 000 atď. Opel som dokonca našiel iba 190eur...

edit: marža škoda 9,6%, renault 4,7%, vw 1,7%, ford 6% atď.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-13 08:00:51

Ono u aut ale musíte odlišit čistě výrobní náklady a vývojové náklady. Například u vozu střední třídy pro Evropu činí vývojové náklady přibližně miliardu €, než to může do výroby. Proto některé automobilky kvůli rostoucím prodejů SUV od těchto vozů ustoupily. K tomu si přidejte náklady na výrobní linku, propagaci a provoz sítě prodejen/servisů. To vše musíte z té prodejní ceny zaplatit. Tuším že čistě výrobní náklady Superbu první generace byly kolem 160 tisíc Kč, ale to už je celkem dlouho.
marek13 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-12 22:13:22

Priznám sa, že tento článok ma trochu prekvapil, hlavne ten súhrn "problémov", ktoré nový iphone X má. Ja ho teda nemám a ani mať nebudem, ale drvivá väčšina recenzií, ktoré som si pozrel sa o ňom vyjadruje veľmi pochvalne až s nadšením. Ale to ani nie je to hlavné, lebo recenzent má produkt na pár dní a tak nedokáže preveriť dôkladne všetko. Omnoho zaujímavejšie sú názory ľudí, ktorí si tento produkt reálne kúpili. Sú prekvapení akú má výdrž, sú prekvapení ako dobre funguje face ID, ktoré sa rýchlosťou a hlavne presnosťou vyrovnáva touch ID, výkon telefónu je pre konkurenciu nedosiahnuteľný, foťák najlepší aký kedy Iphone mal a pohodlie ovládania novými gestami tak návykové, že už sa nikto nechce vrátiť k home button. Telefón je to drahý to je fakt, ale ako som písal minule, nie je to žiadna jeho chyba ani vlastnosť. Ale ak top konkurencia stojí 900e a ponúka to čo ponúka, tak zase treba povedať, že cena tohto Iphonu X nemôže byť prekvapením. Tu sa bohužiaľ platí aj za značku.
eufigenie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-12 23:08:20
avatar
Tu sa bohužiaľ platí aj za značku. S tím naprosto souhlasím, bohužel cena za značku v případě iphonu činí cca 80% ceny telefonu a z toho mi je opravdu na zvracení. Na druhou stranu je to prostě daň za blbost.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-13 07:50:42

Ono s tou cenou. Definice toho, co je drahé je pro každého jiná. Ono jinak se to posuzuje někomu v ČR, jinak někomu v Německu, kde jsou 3x vyšší platy a jinak někomu v zemích, kde žijí doslova za pár dolarů denně.

Jsou lidé, kteří si koupí telefon za 30 tisíc, který jim vydrží klidně 3-4 roky a někomu to přijde hodně. Jsou ale pak lidé, kteří třeba za cigarety dají 3 tisíce měsíčně, tedy klidně 36 tisíc ročně v podstatě za fet, protože kuřák ve své podstatě je regulérní feťák, a nepřijde jim to divné.

Čili ono je to dost relativní. Pro někoho je těch 30 tisíc za telefon dost a klepe si na čelo a jiný si ještě připlatí, aby to měl o pár týdnů dřív než všichni ostatní.

U telefonů mne nejvíc dostane, když si to srovnáte například s auty. Kolegyně jednou opravdu nutně potřebovala sehnat jen na léto auto. Jakékoli auto, jen aby to v létě jezdilo do práce z práce pár kilometrů po městě. Nakonec od někoho sehnala Felici ani ne za 10 tisíc. Když si vemete, že za jeden iPhone X seženete tři Felicie, tedy přes tři tuny kovu atd ...
BungEE [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-13 11:19:26
avatar
Iphone stojí asi všade rovnako. Takže kolko musíš odpracovať, aby si si ho dovolil? Min mzda na Slovensku je 480eur, v Nemecku 1400.

Inak známa si mohla kúpič scooter, do mesta najvhodnejšie riešenie
Kevin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-13 00:34:32
avatar
Mám okolo sebe známý, co už ho mají bud osobně nebo objednaný .... svoje sem jim k tomu řekl
mistnitluchuba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-13 01:01:29

Apple rejžuje kde se dá (jack, pamět, drahej cloud) ale dělníci Foxconu co ten iphone vyráběj z toho nemaj ani na důstojnej život. Byl jsem velký fanoušek Applu (má to svoje kouzlo) ale z toho hamounství je mi na blití
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-13 07:40:54

Marže je základní ukazatel schopného obchodníka. A v tomto směru je Apple velmi schopný. O verzi X je velký zájem. Až podivně velký. Telefon sám o sobě není zrovna levný, ale když vidím, co jsou někteří schopni zaplatit jen proto, aby jej měli o pár týdnů dřív než ostatní. To už je dobrá mánie. Myslím si, že asi každý výrobce, ať už čehokoli, by si přál mít takové zákazníky jako Apple
Coko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-13 10:19:10

S každým novým iPhone je zde téměř vždy stejný scénář článků s podobnými komenty pod ním. Jak je to nehorázně předražené, jak to není za tu cenu top protože konkurence nabízí za poloviční cenu lepší výbavu, funkce a i konstrukci. Jak na tom Apple rejžuje protože HW nestojí ani polovic atd. S komenty: jak je to jen pro "ovce", jak to "ovce" dělají z toho či onoho důvodu. Jaké jsou ty "ovce" vlastně socky ,protože většina z nich na nový iPhone vlastně nemají atd. Je až neuvěřitelné, kolik lidí produkty Apple očividně serou a s jak obrovským nepochopením se zde lze setkat. Myslím to globálně ne jen k tomuto konkrétnímu článku ani k těmto konkrétním komentům. Takže globálně na mne tento web působí jako pěkná iPhone žumpa.
flastie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-13 10:31:15
avatar
co je na tom cudne ked sa niekto cuduje ked si niekto na hamburger da nasypat jedle zlato v hodnote 2.000,-€? Asi takto to mas s Applom a kazdy rok to tak aj bude. Proste majoritna vacsina ludi sa cuduju ako moze byt niekto tak hlupy ze si kupi predrazeny telefon, ktory je viac menej taky isty ako konkurencia (kazdy ma nejake plusy a minusy samozrejme ale viac menej je to skoro to iste) ale stoji 3x tolko a este su ochotni stat 2 dni v rade pred obchodom aby ho mohli mat ako prvi? Ano je to cudne a to je to co robi z apple tak drahu znacku. Keby sa ludia necudovali a apple predaval telefony za 400€ tak by jeho hodnota klesla... to je proste vsetko, kym existuju iOvce tak apple zlacnovat proste nebude... A uz teraz sa tesim na dalsi iPhone s polovicou funkcii ako predchodca za 2 litre € a nekonecne rady iBlbcov ktorim chyba akakolvek financna gramotnost
Vebecko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-13 15:51:08

Tento článek je opět ukázka IT žurnalistické žumpy. Kdyby si dal autor alespoň trochu práce a namísto emocionálních výlevů podal např.:

- přehlednou tabulku kde bychom viděli jak je na tom iPhone v porovnání top modely ostatních značek. Lebo ako by vravil major Haluška: "Čo si predstavujete pod takým pojmom astronomický?"
- pokusil se zjistit nebo odhadnout cenu za vývoj, marketing a další zdroje vstupující do koncové ceny
- udal zdroj odkud čerpal informace

PS: ničím co jsem napsal nerozporuji výši marže na iPhone. Jenom by té místní "IT žurnalistice" slušelo více objektivity a důkazů namísto megalomanských přívlastků.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-13 16:46:03
avatar
žumpou označujete jiný názor než je ten váš i když je podpořený argumenty, který jen neuznáváte?
Vebecko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-14 01:09:56

Vážený pane Stachu, ukažte mi prosím na mém příspěvku pasáž, ve které vyslovují nesouhlas se základní tezí Vašeho článku - tj. kde rozporuji výši marže kolem které se celý článek točí? Kde rozporuji, že je iPhone X drahý? To co kritizuji a napadám je styl, na které je článek postaven. Podložené důkazy nevidím (viz např. chybějící odkazy na zdroje), více méně jsou to vaše subjektivní pocity zabalené do barvitých citoslovců, což ve výsledku dodává článku, alespoň pro mě, bulvární vyznění, a proto jsem tento článek nazval IT žurnalistická žumpa. Myslím, že máte dostatečnou odbornou erudici, abyste se tomu dokázal vyhnout.
Coko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-11-13 16:46:01

Citace:
co je na tom cudne ked sa niekto cuduje

Toto je přesně ukázka absolutního nepochopení. Tak aby si to pochopil: Může ti být úplně ukradené co si kdo sype na hamburger a nebo kolik kdo dává peněz za svůj mobil nebo klidně jakkoliv drahý automobil mu stojí v garáži i přes to že třeba nemá řidičák a nebo ujede jen 1000km ročně, to je pro tebe totiž úplně nepodstatné, neboť se nejedná o tvoje peníze. A z toho vyplývá moje rada pro tebe "Nepočítej cizí prachy". Je ti po tom prd!
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Captain Marvel v traileru – nejsilnější superhrdinka MARVELu
Captain Marvel v traileru – nejsilnější superhrdinka MARVELuÚterý, 18 září 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2243x
Komentářů: 27
F1 se snaží udělat hezčí formule. Koncepty pro 2021 sezónu.
F1 se snaží udělat hezčí formule. Koncepty pro 2021 sezónu.Úterý, 18 září 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1285x
Komentářů: 7
Jak určitě nestavět počítač!
Jak určitě nestavět počítač!Neděle, 16 září 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 4031x
Komentářů: 32
Shadow of the Tomb Raider vyšel i s českou Larou.
Shadow of the Tomb Raider vyšel i s českou Larou.Sobota, 15 září 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1632x
Komentářů: 3
Assassin’s Creed: Odyssey s námi bude rok. Jaké jsou HW nároky?
Assassin’s Creed: Odyssey s námi bude rok. Jaké jsou HW nároky?Středa, 12 září 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1147x
Komentářů: 3
Iron Fist přichází s druhou sérií – jaký je?
Iron Fist přichází s druhou sérií – jaký je?Úterý, 11 září 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1611x
Komentářů: 3