ANTHEM je naprostý propadák EA a BIOWARE – RECENZE průměrné hry v mizerném provedení Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Středa, 20 únor 2019
Přejít na obsah
ANTHEM je naprostý propadák EA a BIOWARE – RECENZE průměrné hry v mizerném provedení
Anthem je naprostý propadák - ostuda mrtvého Bioware

 

 

 

  • ANTHEM je naprostý propadák – ostuda mrtvého BIOWARE

Nenechte se zmást líbivou grafickou stránkou, ta totiž prakticky není zásluhou BioWare ani EA, ale DICE a jejich povedeného Frostbite engine, který je i v této EA hře samozřejmě také použit. Bohužel zjistíte, že jede tak nějak hůře než v jiných hrách, na čem má hlavní vliv fakt, že EA/DICE se rozešli s AMD. Ve spolupráci s AMD totiž dokázali hry optimalizovat tak, že v plné nádheře jste si zahráli i na mainstreamu. ANTHEM sice vypadá stejně dobře jako BF5, BF1, SW Battlefront, Mass Effect Andromeda, ale jede o poznání hůře. Je to NVIDIA GameWorks titul a NVIDIA nedělá optimalizace her aby běhaly lépe. Dělá přesný opak. NVIDIA nechce, aby hra běhala co nejlépe, to jí grafiky neprodá, chce, aby běhala co nejhůře a donutila vás přemýšlet o nové, pokud možno drahé grafické kartě. Na to je ANTHEM optimalizovaný. Hra nevypadá o nic moc lépe než Star Wars Battlefront nebo Mass Effect Andromeda, ale z nějakého důvodů šlape mnohem hůře. Přesto bohužel právě prostředí, jeho pěkné grafické zpracování je prakticky jedinou povedenou stránkou hry. To a možnost létání vaší postavy. Tady ale dobré prvky končí.

Všechno ostatní je ale naprostá nuda a šeď. A hlavně neoriginální recyklace mnoha jiných podobných her s lehkými odlišnostmi. Ještě větší problém je se sliby tvůrců. Prakticky žádný není splněný a jsou zde i takové věci, které jsou v přímém rozporu s tím, co bylo slibováno. Například žijící město se zajímavými postavami a příběhem. Ve výsledku je centrální HUB ale jen mrtvým městem, prostředí na vás prakticky nereaguje, rozhovory postav jsou směšné atd. Nebo se těšíte na velký svět, rozmanité mise a prostředí bez nahrávacích obrazovek, jak bylo mnohokrát slibováno? Inu to byla také lež. Nahrávacích obrazovek jsou hromady a pokud máte hru jen na HDD, tak si pořádně počkáte. Velký svět také není tak velký a rozmanité mise? Kampaň mnozí dohrají za jeden herní den. Všechny mise jsou tvořena naprosto bezduchými věcmi jako doleť tam, najdi tohle, dones to sem, nebo doleť tam, zabij nepřátele kolem, nebo doleť tam, pohlídej tohle, zabij útočící nepřátele … a tak pořád dokola znovu a znovu a znovu. A takové jsou i hlavní mise, žádný zajímavý příběh. Náplň, která v jiných hrách sloužila jen jako nejpodřadnější doplněk obsahu, zde tvoří hlavní herní náplň hry.

Ale je mnohem horší. Mnoho hráčů mělo ke hře přístup už několik dní (včetně nás), no a mnozí už máme dohráno. Ano, tohle je online MMORPG, která má vydržet roky a mnozí hlásí: „máme dohráno“! Máme nejlepší možnou legendární výbavu, dohráli už i vyšší obtížnosti a nic dalšího hra nenabízí! Ano, slyšíte správně, hra nemá prakticky žádný end-game obsah a není tam co dělat. Jen hrát znovu a znovu to samé, ale bez výhledu na nějakou zajímavou odměnu apod.  

Hra je propadák i technicky. Zejména po zpackaném Mass Effect Andromeda a několika posledních neúspěších bychom řekli, že BIOWARE a speciálně EA si dají pořádně záležet. Ale ne. O tom, že optimalizace hry je mizerná, že graficky vypadá stejně jako jiné EA hry na FrostBite engine, tedy dobře, ale z nějakého důvodu jede mnohem hůře, jsme už mluvili. Fakt, že má dlouhé nahrávací obrazovky, to jsem také zmiňoval. Co však šokuje je neuvěřitelné množství chyb, grafických bugů a glitchů. Postavy a modely mizí během příběhových animací, nebo naopak postava která je vaším nepřítelem zůstává zaseknutá na místě a všichni kolem se tváří, že je to normální. O množství výpadků textur apod. se ani nezmiňuji. Stejně tak se opakují problémy s animacemi, výrazy obličejů postav a moc tomu všemu nepomáhá ani mizerné namluvení postav. O naprosto otřesném interface a menu hry se nechci ani bavit. Odporné.

A to pořád není všechno. Tohle je BIOWARE hra. Studio BIOWARE je známo pro své příběhově rozvětvené hry, dialogové volby a možnosti vztahů s postavami apod. Nic z toho v ANTHEM nenajdete. Tohle je zcela jednoznačně nejhorší BIOWARE hra v jejich historii, naprostý propadák a výsměch BIOWARE fanouškům. Příběh je podprůměrný, krátký, dialogy směšné a RPG prvky nestojí prakticky ani za zmínku. Svět ANTHEM je bezduchý, generický a rychle se okouká.

  • Závěr

ANTHEM je herně naprosto průměrná hra, baví létáním v obleku ala Iron Man, ale recykluje snad všechno, co už jsme ve hrách měli a míchá je v nezajímavém naprosto průměrném stylu. Problém je, že tohle je BIOWARE a EA hra, jeden z hlavních projektů celého vydavatele a tento výsledek je naprosto nepřijatelný. Ano, nápad s lítajícími „Iron Man“ oblekem je zajímavý, prostředí má potenciál, ale působí naprosto nudně, genericky a okoukaně prázdně jako z jiných MMORPG her. Jeden z dalších argumentů zastánců hry je, že s kamarády je to prý zábava. Tedy stejný argument jako u Fallout 76. Samozřejmě tento argument je další výsměch rozumnému uvažování, protože s kamarády je zábavné všechno, i sezení na obrubníku před panelákem. Takže co je to za argument u produktu, který nás má bavit sám o sobě?!

ANTHEM je naprosto průměrná looter-shooter MMO hra, kopírující drtivou většinu prvků i velmi podobných her z nedávné doby. EA jednoduše chtělo podobnou hru, jakou má konkurence a hru jako službu. Prostě hlavně, že je to online a jsou tam mikrotransakce. I ty mnozí omlouvají, jako že 5 dolarů za červený obleček je přeci v pohodě a mohlo být hůře. Rád bych je upozornil, že ještě před pár lety jsme měli červený obleček ve hrách k dispozici všichni a bez nutnosti něco připlácet nad cenu samotné hry, říkalo se tomu herní obsah. ANTHEM je ale hra prodávaná za plnou cenu, tedy je zcela na místě očekávat kompletní a hotový produkt/hru bez mikrotransakcí atd. To zde ale nedostanete.

Každý, kdo tuhle hru koupí tak škodí sám sobě, i hernímu vývoji. Stav tohoto produktu za ty peníze je nepřijatelný. Stejně jako si nepořídíte auto, telefon nebo dům, které jsou je napůl hotové s příslibem že v dalších měsících a letech vám to výrobce plně dovybaví a zprovozní, tak argument že tahle hra bude za rok lepší s dalšími updaty prostě postrádá logiku a je nebezpečný a hloupý. EA/BIOWARE hru prodává za plnou cenu teď. Takže má být hotová teď. Jenže ANTHEM je ve stavu, že to není ani BETA verze MMORPG. Obrovské množství chyb a nedodělků je jedna věc, ale absence obsahu, kdy po několika málo dnech hraní mnozí hlásí „dohráno“, je naprosto neomluvitelná. Tahle hra si nezaslouží žádnou další šanci a žádné vaše peníze ani podporu. Tohle je hra od EA/BIOWARE, jednoho z největších a nejbohatších vydavatelů na světě, vydělávající miliardy dolarů. Má tedy peníze na to udělat revoluční hru, vydat hotovou hru, která nám vytře zrak a zabaví nás na měsíce. Dokázala to dříve (Dragon Age Origin či Mass Effect trilogie), takže to, jak špatně funguje a jak málo obsahu nový ANTHEM nabízí, se nedá omluvit a nemělo by se ani snažit omlouvat.

Pokud by ANTHEM bylo Free-to-play od malého studia, dal by se stav hry omluvit a pochopit možná i ocenit. Ale tohle není F2P od party nadšenců. Tohle je hra za vysokou plnou cenu a velmi drahá služba, kterou si platíte, navrch s hromadou drahých mikrotransakcí. V současné době ale prostě nefunguje. Technicky není hotová, obsahově není hotová, navíc hře chybí všechno, co dělalo staré BIOWARE hry tak skvělé a legendární. ANTHEM dokazuje, že původní studio BIOWARE je mrtvé a dokazuje, že EA se nijak nepoučilo. Lhaní se neštítí. Tohoto vydavatele nezajímají vývojáři, nezajímají ho hráči, jediné, co ho zajímá jsou příjmy a zisky nejlépe z mikrotransakcí, a výhled do dalšího finančního kvartálu. Ke všemu ostatnímu je EA slepé a hluché. To je stav současného herního průmyslu. A ANTHEM je jeho nejtypičtějším produktem. Stav tohoto produktu je neodpustitelný, a stejně jako bychom neodpustili jen částečně fungující telefon, auto nebo dům, tak nechápu, jak někdo může omlouvat nefungující hru prodávanou za plnou cenu. Hra má být plně funkční plně obsahově vybavená v den vydání, pokud stojí plnou cenu a DLC a další už mají přidávat obsah navíc, ne hru teprve dodělávat a opravovat. A každý, kdo tohle omlouvá je horší než EA a spol.

ANTHEM je mizerná, maximálně herně průměrná ale opět nehotová jen částečně fungující hra, která je jen trapným otrhaným zbytkem kvalit, hloubky a stylovosti, co kdysi BioWare hry nabízely. A chtějí za ní stále plnou cenu. Neomluvitelné. Ale hlavně že má hotové mikrotransakce a je online.

Hodnocení ANTHEM: 30%

 (testována plná finální verze hry při vydání)

 

Testovaná byla PC verze a to na sestavě:

  • Procesor: AMD RYZEN ThreadRipper 2950X (16jader/32vláken)

  • Deska: Gigabyte AORUS X399 EXTREME

  • Paměť: Kingston HyperX Predator 32GB (4x 8GB) 3200MHz

  • SSD: WD NVMe BLACK 1TB

  • Grafická karta: AMD Radeon VII 16GB

  • Zvuk: ASUS Essence STX II 7.1

  • LCD: BenQ BL3200PT 3840x2160 IPS

  • OS: Windows 10 Pro

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
MartinCZ80 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - :) 2019-02-21 05:09:45

Objednal,zahrál betu či jak se tomu říkalo a zrušil objednávku nikdy více.
Jerrow [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-21 08:29:07
avatar
No jestli tomuhle dáváš 30%, tak třeba BfV by musel mít sotva 20%, F76 maximálně 5% atd...
Mě to docela baví, ale je fakt, že je v tom vidět hodně her, není to nic originálního, až trošku na to létání. Ono taky, jde ještě udělat nová hra, která by přinesla fakt něco originálního, z čeho si všichni sednou na prdel? Podle mě už je to nemožné...
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-21 20:28:38
avatar
No hm.. a ono si F76 zaslouží víc?
Johnny86x [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-21 09:05:13

Na rx 580 to bezi teda dost mizerne. Hral jsem asi 4 mise a vsechny jsou stejne. Dolet tam pozabijej co prijde a hotovo. prijde mi to jako loading time mmo.
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Já to čekal 2019-02-21 11:31:38
avatar
On snad někdo čekal něco jiného ? Už když jsem slyšel co to má být, tak jsem psal, že to bude jen tupá arkádovka ve fešné grafice, pak jsem četl nějaké recenze na betu že to má sice mouchy, ale jinak super hra. Tak jsem si říkal, že už jsem asi starej na tyhle hry. Fallout 76 mě alespoň bavil cca 2 měsíce.
Caveman0305 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-21 11:44:29
avatar
Ta věta o systému Nvidia vs optimalizace.. Ta je dost drsná. Mam rád AMD jako takovou.. Ale to samé se může říct přece o AMD. Těch her kde vede ATI/AMD pomocí optimalizace zase tolik taky není. Asi TOP jejich zájem je vidět ve hře Dirt 4. Nebo taky nezájem Nvidia. Více her je prostě optimalizováno na Nvidia. Tak to prostě je. Vyleze nejakej větší Titul.. A hned je tady Updatu ovladačů. Momentálně se rozhoduji o koupi NOVÉ VGA... penize jako takové zase tak velkou roli nehrají. VGA karta je jako ZLATO. Může stát dardu... Ale vzdy po roce ci dvou.. Cenu stále má. Nakonec vlastně platíte jen pár tisíc(bez prvotní Investice která je ukryta někde před mnoha lety). VIDÍM to prostě na RTX 2080TI nebo Radeon VII. Ten uz ale cca měsíc po vydání funí jak Sentinel(metro exodus).
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-21 20:31:50
avatar
Ta optimalizace mě rozsekala. Kdysi zásahy AMD do BF4 mě vedly k prodeji AMD karty a nákupu GTX 760.

Důvod byl, že neustálé pokusy o optimalizaci atd. vedly k spíš degradaci hry a bugům, takže moje vidina, že to pojede pěkně na AMD se rozplynula a přesunul sem se naproti, kde sem měl ověřeno, že to záhadně funguje.

Technicky u BF4 dělalo AMD službu nVidii, protože na jejich kartách to jelo líp.

Osobně preferuju hry, kde se autoři snaží aby to jelo na všem, třeba Witcher 3 mi aktuálně přijde dost neutrální a dobrý měřák výkonu (ač vyroben ve spolupráci s nVidií).
Caveman0305 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-21 21:42:55
avatar
Tak Zaklínač 3 je podle mne asi TOP udělaná hra. Funguje krásně, krásně vypadá... Podporuje SLI(fakt kvalitně)... Ale je starší.. Dost se jich prodalo.. Proto ten zájem na kvalitní Optimalizaci...
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-22 00:06:45
avatar
Jo jedna z mála věcí kde jede CF a SLi velmi slušně.

Obecně bych ale řekl, že nejlepší je, když se ani jeden z našich milých výrobců do ničeho nemontuje a hezky jen vyrábí karty.
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-22 13:36:03
avatar
Tak pokud si NV zaplatí, aby tam měla ty svý (ne)optimalizace a (ne)efekty k hounu.. ještě aby to dobře jelo s AMD ..to by si platili za nic..
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-22 07:48:21

Jestli Radeon funí na páru, nVidia je na ruční pohon, po zapnutí RT. To přirovnání se moc nepovedlo

Edit: prdele, zase to usekává...
Patt [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-22 08:31:39

Mo....A RV7 po zapnutí RT(kdyby šlo) nepojede vůbec. Boha to srovnáváš výkon RV7 bez RT s výkonem RTX s RT? Asi jako postavit velde sebe stejný auta a za jedno dát 2T vozík a říct, že to s vozíkem vůbec nejede = jede na ruční pohon.....Bože to je logika toto
Sfusama [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-25 16:02:37

Kdepak, celý marketing a cena je postavena na RT. Když si koupíš repro, kde výrobce deklaruje hutné basy díky subwooferu, budeš snad zvuk porovnávat bez zapnutého subwooferu?
Patt [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-25 17:06:38

Marketing je reklama....To, co si z ní vezmeš, je jen tvoje věc. Když si koupíš pračku, která má 10 pracích programů, ale ty využiješ jen 4, tak budeš taky říkat, že ji nechceš? A v tomto konkrétním případě se porovnává prací program "bavlna" (bez RTX) proti programu "bavlna (bez RTX). A né "bavlna" (bez RTX) proti Hedvábí (S RTX).
Sfusama [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-25 17:38:00

Když výrobce vymyslí kombinaci pračky se sušičkou na 6 kg prádla, očekávám že z ní vytáhnu 6 kg sucheho prádla. Ne 6 kg mokrého (4K bez RTK) nebo 2 kg suchého (HD s RTX), to by zdvojnásobení ceny nedávalo ekonomický smysl oproti běžné pračce.
Patt [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-25 20:29:39

Takže podle tvé logiky by v testech měly být u RTX karet udávány FPSka při zaplých RTX efektech? No....to je fan úvaha.
shadowmage [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-21 13:46:42
avatar
Právě kvůli podobným sračkám nekupuji už nic v předprodeji (teď jsem na tom poprvé prodělal, a na rok se připravil o nové Metro, ale zase pak bude levnější). Když ještě bývaly hry rozděleny na tři epizody a první byla k vyzkoušení a dohrání jako demo, tak by si renomované studio těžko dovolilo něco podobného. Nechápu lidi, co dávají za něco prachy předem. Ukaž výsledky své práce, pak dostaneš zaplaceno.
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-22 13:33:20
avatar
On dneska ještě někdo kupuje hry (nedej bože ještě v předprodeji) od EA ?
flash666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-23 13:21:11
avatar
ano a tech lidi neni malo, to stejny od ubisoftu apod. a argumentujou to ze neni stejne co hrat
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-23 19:24:42
avatar
Tak někdo se naučí dřív, někdo později. Hele já si musel předobjednat Diablo 3:RoS aby mi došlo, že fakt už jakože nikdy znova.
Waffen [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - může být? 2019-02-24 00:23:44
avatar
Dovoluji si zaspekulovat. Anthem byl vytvořen multikulturním, korektním LGBT týmem který vydal duhový polotovar plný černochů viz trailer. Za mě asi tak. Co vy na to?
Stealth [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - :-) 2019-02-25 08:58:43

Admin se nám zas nasraně rozepsal Ale v tomto případě musím souhlasit. Už od prvních ukázek jsem si řekl ty vole ten svět pokud bude opravdu tak otevřenej a singl zábavnej jako MassEffect tak to bude něco úžasného. Jenže to se postupem času nepotvrdilo a vše špatné se jen potvrdilo :-( Neříkám že to není zábavná hra ale jen na chvilku a to mi za to nestojí to ani stáhnout. Prostě jsem už unavenej těma rychlokvaškama na měsíc s krásnou grafikou ale to je vše.
rookie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-25 15:15:53

citajuc tuto recenziu som cakal na konci hodnotenie -30%, a nie 30%
jan333 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-02-25 22:59:35

no me na tom vadi hlavne jak je to slozite a neprehledne na ovladani-myslim crafting, vylepsovani zbrani atd.a taky to,ze v podstate titulky bezi tak rychle,ze to nestiham prekladat
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-01 14:00:11

Nemůžu soudit, nekupoval jsem to a ani jsem to nezkoušel. Ale kolega z práce to koupil na PS4 a po nějakém týdnu hraní si rozhodně na nic nestěžuje. Prostě hraje a baví ho to. Já si počkám až to k tomu přijde pár patchů a DLC, které z toho udělají skutečně hotovou hru a pak možná to přes G2A koupím za polovic současné ceny.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Space Haven – zajímavá vesmírná strategie
Space Haven – zajímavá vesmírná strategieČtvrtek, 04 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 237x
Komentářů: 1
Konečně pořádné SSD - až 29GB/s pro čtení
Konečně pořádné SSD - až 29GB/s pro čteníÚterý, 02 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1459x
Komentářů: 5
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!Čtvrtek, 28 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1112x
Komentářů: 2
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-Sequel
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-SequelČtvrtek, 28 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1149x
Komentářů: 3
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.Středa, 27 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1356x
Komentářů: 3
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.Pondělí, 25 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2599x
Komentářů: 5