RECENZE hry a TEST výkonu: Strange Brigade – nečekaně stylová a zábavná akce s DX12/VULKAN Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Neděle, 23 září 2018
Přejít na obsah
RECENZE hry a TEST výkonu: Strange Brigade – nečekaně stylová a zábavná akce s DX12/VULKAN
TEST výkonu CPU a GPU a technické zpracování
Závěr a hodnocení

 

 

 

  • Závěr a hodnocení

Strange Brigade mě velmi příjemně překvapilo. Po všech stránkách. Hra skvěle využívá klasických prvků známých už z klasických 2D plošinovek, do toho má naprosto úžasnou dobovou stylizaci, skvělé namluvení, prostě opravdová stylovka. Tahle hra má prostě nápad a styl a připomíná mě ty staré automatové plošinovky pro až dva hráče ;). Starší ročníky jistě vědí, o čem mluvím. Bohužel, na současné poměry obsahu příliš není a určitě tvůrci mohli nabídnout hlubší propracování mechanismů, hádanek, úprav postav, arsenálu apod. Nicméně se to prostě i tak dobře hraje, a to jak jednomu hráči, který si tak může užít docela slušné výzvy, tak ve skupince, kdy docela pobaví. Zábava bohužel nebude trvat déle než několik hodin (asi 7-8), více hra prostě nenabídne. Je zde ale potenciál prostě přidat další obsah, pokud by byl zájem a mám pocit, že celý tenhle titul je trochu o tom, zjistit zda, o něco podobného bude mezi hráči zájem.

Co mě velmi překvapilo je optimalizace hry. Jedná se o další titul, který v praxi ukazuje, jak obrovský rozdíl je v optimalizaci hry ve spolupráci s AMD a hry ve spolupráci s NVIDIA. Oba výrobci GPU mají totiž bohužel naprosto odlišné záměry a cíle optimalizací. AMD chce udělat hry skutečně tak, aby běhaly lépe a co největšímu počtu hráčů, NVIDIA chce pravý opak a její „optimalizace“ mají za cíl být co nejnáročnější a prodat více jejích nových, výkonnějších a stále dražších grafik. Strange Brigade je další hra, který rozdíl v přístupu AMD a NV v praxi ukazuje.

Strange Brigade je fantasticky dobře optimalizovaná hra. Pravda, nemá nějak náročnou grafiku a na procesory neklade prakticky žádné nároky. Nicméně i tak nevypadá vůbec špatně a jen letos vím o spousta her, které vypadají hůře, a jsou mnohem náročnější (z nějakého důvodu). A fakt, že plynule jede i ve 4K rozlišení na mainstreamu jako RX 580 8GB, hodně vypovídá o tom, jak mohou věci fungovat, když se optimalizace skuteně udělá a hlavně když se použije jako základ moderní API DirectX12 a VULKAN (nikoliv jen jako umělou nástavbu na DX11). I tahle hra prostě ukazuje, že v současnosti nemáme slabé procesory ani mainstreamové grafiky, že není žádný důvod k tomu, aby cenově dostupný procesor jako RYZEN 5 2600 a grafika Radeon RX 580 nestačily s přehledem na nové hry i ve 3840x2160 rozlišení. Ale to by nesměla být optimalizace sprosté slovo pro velkou část vývojářů, vydavatele a minimálně jednoho výrobce GPU.

  • Závěr

Strange Brigade je překvapivě dobrá hra. Bohužel poměrně krátká, jednoduchá ale zábavná a má svůj styl a drží se osvědčených prvků známých už skoro tři desítky let. Navrch má fantastickou optimalizaci, kdy ukazuje, že současné procesory či grafické karty nejsou vůbec slabé, ale problém prostě je, že herní vývojáři kašlou na optimalizace a správné používání moderních API a standardů. Ale ono to prostě jde, současné hry mohou vypadat naprosto skvěle, hrát se skvěle, a ještě si je můžete i ve 4K rozlišení užít s mainstreamovou grafikou. Je ostuda, že hry, které jsou mnohem větší, dražší apod. zdaleka tak dobře technologicky a optimalizačně udělané nejsou. Ano, mluvím o tobě Battlefielde V a další, kde je fungování a přínos DX12 výsměchem … tahle hra, stejně jako DooM/Wolfenstein jasně ukazují, co DX12/VULKAN nabízí a je ostuda, že na nich už dávno většina her neběží.

Strange Brigade není žádné revoluční herní veledílo :). Ale je to zábavná dobře udělaná herní jednohubka využívající klasické prvky plošinovek a komiksu, která by si určitě zasloužila propracovanější pokračování. Hru máte možnost stále získat s dalšími dvěma (včetně nového Assassin´s Creed) jako bonus k nákupu nových Radeon RX 570/580/VEGA grafik ve vybraných ochodech, což zejména u levnějších RX 570/580 modelů je fantastická nabídka (prakticky máte hry a k tomu grafiku za polovic).

Jinak samotná (bez české lokalizace) vychází na nějakých 900 korun, což není zrovna málo a asi bych s touhle cenou měl problém. Jinak ale prostě vážně překvapivě dobrý, herně i technicky. Připomíná staré časy :).

Hodnoceni hry: 80%

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům …

 

 

Podklady pro recenzi (hra hrána) na sestavě:

  • CPU: AMD Ryzen Threadripper 1950X (16 jader / 32 vláken)
  • MB: Gigabyte X399 AORUS Gaming 7
  • RAM: 32GB DDR4 3200MHz Kingston HyperX Predator
  • GPU: ASUS ROG STRIX Radeon RX VEGA 64 OC 8GB
  • SSD: Western Digital BLACK 512GB NVMe M.2 SSD
  • LCD: BenQ BL3200 32“ 3840x2160 IPS
  • OS: Windows 10 Professional 64-bit

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Dubik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-24 21:47:27
avatar
Naprosto souhlasím s recenzí. Též sem hru dohrál a optimalizace fajn. Jen mám připomínku k opakujícím se frázím. O optimalizaci a zábavě tam čtu pořád dokola, ale chápu, že o této hře se víc říct nedá.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-25 01:19:08
avatar
Optimalizace na výbornou, jinak herně všude recenze průměr/podprůměr, rozhodně to není dobrá hra. Jste jediná redakce co jsem viděl, která hru chválí herně, zatímco řadu herně dobrých her jste tu odsoudili kvůli mizernému tech. Zpracování a optimalizacím. Nelze se pak zbavit dojmu, že hry hodnotíte jen a pouze na základě nějakého grafického pozlátka
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-25 08:42:27
avatar
četl jste ten článek? máte tam několikrát napsáno jaká hra je a že to není žádné veledílo. Ale je to poctivá herní jednohubka ...
Česlo Česlič [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Pozadavky na systém 2018-09-25 08:04:30

Nerozumím 1 věci - v článku píšete : "Hra staví v základu na API DirectX12 a alternativně VULKAN, vůbec nemá starší DX11, takže bez W10 nefunguje." a přitom jak v minimálních, tak doporučených HW požadavcích jsou uvedeny i W7. Tak jak to tedy je? Děkuji.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-25 08:43:07
avatar
VULKAN na W7 funguje ;)
Česlo Česlič [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-25 09:41:39

Právě (třeba W2 NC), tak proč píšete, že bez W10 hra nefunguje?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-25 10:04:11
avatar
tam mělo být s DX12 nefunguje bez W10 ... sorry
Kubajsz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Hodnocení 2018-09-25 17:52:33

Mě stejně připadá těch 80% jen díky tomu jak to hezky běží na AMD grafice
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-25 18:16:13
avatar
ne, to je za to že to jednak hezky běží na všech grafikách i CPU ale hlavně to funguje i jako hra, to co nabízí je prostě herně dobrý, zábavný a povedený. Není to žádné veledílo,a le ani si to na nic nehraje. Prostě je to moderní hra využívající prvky starých 2D plošinovek arkád, má to skvělou atmosféru a prostě to je OK hra a OK produkt. Fakt, že optimalizací strká do kapsy mnohem rozpočtově větší hry, je ostuda těch ostatních her ...
Kubajsz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-25 18:19:17

Mě to z toho gameplaye připomíná strašně Seriuos Sam
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.Středa, 27 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 326x
Komentářů: 0
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.Pondělí, 25 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1818x
Komentářů: 5
Space Force – nový seriál tne do živého
Space Force – nový seriál tne do živéhoSobota, 23 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1728x
Komentářů: 0
Civilization VI zdarma na PC!
Civilization VI zdarma na PC!Pátek, 22 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1075x
Komentářů: 1
Serious Sam 4: Planet Badass se přiřítí v létě!
Serious Sam 4: Planet Badass se přiřítí v létě!Čtvrtek, 21 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 909x
Komentářů: 3
Remaster MAFIA her je tu. Jak vypadá srovnání?
Remaster MAFIA her je tu. Jak vypadá srovnání?Úterý, 19 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 4970x
Komentářů: 9