Recenze: Stronghold Crusader 2 - konečně jsme se dočkali a dostali pořádný STRONGHOLD! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 29 září 2014
Přejít na obsah
Recenze: Stronghold Crusader 2 - konečně jsme se dočkali a dostali pořádný STRONGHOLD!
Gameplay - Tak se nám to líbí!
Technologické zpracování
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

Asi se shodneme, že Stronghold Crusaders 2 není dobrou ukázkou toho, jak dělat a vyvíjet hry. Přeci jen vzít starou hru se vším všudy a předělat ji do vizuálně lepšího engine není vývoj v pravém slova smyslu. Nicméně Stronghold je trochu specifický případ. Vzhledem k minulým pokusům o vylepšení Strongholdu, které od ucházejícího druhého dílu došly v případě třetího dílu k totální katastrofě, je snad právě tento přístup u této série jedinou možnou cestou.

Nyní můžeme zcela objektivně prohlásit, ano tohle je Stronghold, jak je známe a milujeme, se skvělou hratelností a základní funkčností. Nyní tedy má FireFly studio solidní základ, na kterém může stavět a může se pustit do vylepšování hry po stránce obsahu i hratelnosti i chodu hry, třeba právě prostým updatováním a vydávání DLC. Pokud to bude všechno fungovat, pak se za pár let možná můžeme dočkat regulérního nového dílu, který už bude mnohem lépe financován a zabezpečen, než jak je tomu u Stronghold Crusaders 2, který vzniká ve velmi skromných a obtížných podmínkách (vývojový team byl tvořený počtem jednotek lidí!) a cena hry tomu také odpovídá (je hodně vysoká).

 

Pokud jde o Stronghold Crusader 2, já jsem se základem této hry jako fanda originálu dost spokojený a pokud do hry bude dodán ještě další obsah včetně prvků, které tam teď proti originálu nejsou, nemám žádný důvod se vracet k předchůdci. Nicméně práce na Stronghold Crusader 2 přeci jen je hodně, hra totiž trpí mnoha nedostatky, které měl i originál a přeci jen doba pokročila a současný Stronghold by je mít nemusel. Asi nejpalčivější je trochu ploché chování AI, stejně tak obsahově by hra mohla být na tom lépe v oblasti zvuků, nepřátel i možností budování.

Pokud jde o grafiku, určitě by se dalo zapracovat na rozlišení modelů a textur ještě více, stejně jako skutečně dovyužít ten základ HAVOKu, který je využíván. A v neposlední řadě trochu tu hru optimalizovat - není rozhodně v pořádku, když v 1920x1200 rozlišení se hra seká i na sestavě s Core i7 pro X79 a Radeon R9 290X OC. Hra vypadá sice celkem slušně, ale žádný extra zázrak to rozhodně není a do Crysis na Ultra detaily má sakra daleko na to, aby HW nároky měla stejné, či dokonce vyšší.

  • Závěr

Pokud někdo chtěl důkaz, že kolem roku 2000 vznikaly ty nejlepší hry, a že od té doby herní průmysl šel kvalitativně prudce dolů, je Stronghold Crusaders zdárný příklad. Jediný způsob, jak vrátit do série kvalitu byl evidentně předělat se vším všudy starý titul do modernějšího engine a ovládání, a to o ledačemž svědčí. Hlavní ale je, že to opravdu zafungovalo. Základ je zdravý, a pokud FireFly dodrží slib a budou hru dále vyvíjet a aktualizovat, skutečně je tu potenciál pro to, abychom viděli herní vývoj a to, jak skvělý originál bude skutečně vylepšen.

Prozatím v této chvíli je Stronghold Crusader 2 bez několika drobností úplně to samé jako původní Stronghold Crusader, ovšem v podstatně modernější grafice a hlavně s lepším ovládáním pro současné PC a rozlišení monitorů. Hraje se skvěle, ale potenciál rozhodně není zdaleka využit a je tu dost věcí ke zlepšení, stejně jako velký prostor pro další obsah. Za mě ale všechny palce nahoru a je důležité, aby tvůrci byli za tuhle snahu odměněni a hra měla úspěch. Je to opravdu hra do hráčů pro hráče. A takových je dnes málo. Co stojí také za zamyšlení je fakt, že s výjimkou Settlers série, jež má hlavně v oblasti ekonomické stránky některé prvky podobné, tak za 12 let se neobjevila lepší hra podobného stylu RTS než Stronghold Crusaders ... něco je někde špatně, nebo byl originál tak moc dobrý a nadčasový?

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 15
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
World of Tanks dostal Raytracing. Běží přes Intel a AMD!
World of Tanks dostal Raytracing. Běží přes Intel a AMD!Středa, 16 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 963x
Komentářů: 7
Jungle Cruise – Disney chce další miliardový film!
Jungle Cruise – Disney chce další miliardový film!Středa, 16 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 393x
Komentářů: 0
FORNITE – návyková vypnuta. Ještě návykovější nová verze je tu?
FORNITE – návyková vypnuta. Ještě návykovější nová verze je tu?Úterý, 15 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 444x
Komentářů: 3
Dolittle – Iron Man bude mluvit se zvířaty
Dolittle – Iron Man bude mluvit se zvířatyPondělí, 14 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 775x
Komentářů: 2
NZXT Smart Device – proč jsou podobné CASE moduly k ničemu?
NZXT Smart Device – proč jsou podobné CASE moduly k ničemu?Sobota, 12 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 956x
Komentářů: 4
WoT – ruské tanky dostanou dvě děla
WoT – ruské tanky dostanou dvě dělaPátek, 11 říjen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1239x
Komentářů: 6