TÉMA: Microsoft mění herní svět. Kupuje Activision Blizzard (Warcraft, CoD)! Co to znamená? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Neděle, 23 leden 2022
Přejít na obsah
TÉMA: Microsoft mění herní svět. Kupuje Activision Blizzard (Warcraft, CoD)! Co to znamená?
Co to znamená a jaké jsou dopady na hráče?
Závěr aneb posilování MS a jeho Game Pass má i negativa

 

 

  • Závěr aneb posilování Microsoftu a jeho Game Pass má i negativa

Z pohledu současných hráčů není o čem mluvit. Služba Game Pass dává jako jediná podobná na trhu smysl. Nemá absolutně žádnou konkurenci objemem a výhodností. Z Microsoftu jsou docela vyděšeni všichni, kteří mu na tomto poli chtějí konkurovat. SONY v první řadě, ale také AMAZON či NETFLIX, které mají na poli herního streamování velké plány, ale co budou streamovat, když vývoj velkých her jim nejde, stojí velké peníze a hodně času a Microsoft pomalu ale jistě vlastní většinu značek, vývojářů atd.?

A to je právě ono. Ač těch 68,7 miliardy dolarů (1 500 miliard korun bez DPH) jsou obrovské peníze a jde o šokující největší herní akvizici vůbec s ohromným dopadem, pro MS jsou to jen drobné ve srovnání s potenciálem budoucích zisků. Už teď má Game Pass nějakých 25 milionů uživatelů. Takže alespoň 259 korun měsíčně od každého. To je 6,475 miliardy korun každý měsíc! Samozřejmě jsou v tom také ohromné náklady na IT, zaměstnance atd.

Ovšem když MS dokáže nabídnout až desítky nových her ročně a k tomu stovky starších populárních her za cenu předplatného, těch 25 milionů se brzy může rozrůst na 100 milionů uživatelů. A pak se rázem bavíme o minimálně téměř 26 miliardách korun každý měsíc(!) … to je prostě síla. A tohle už dokáže zajistit vývoj opravdu kvalitních her, speciálně pokud si dá MS pozor a bude se o své vývojáře skutečně starat, což je něco, s čímž mají velcí herní vydavatelé značné problémy.

  • Nicméně jsou tu i negativa a potenciál na katastrofu

Bavíme se o tom že jedna firma (Microsoft) má pod kontrolou dnes většinu velkých herních studií, většinu značek, a to znamená i veškerou jejich podporu, fungování atd. Vše pro uživatele pod jedním účtem a systémem, což je na jednu stranu velká síla, ale také obrovské riziko a recept na katastrofu. Pokud něco přestane fungovat, rázem budou mít problémy desítky milionů hráčů a tisíce aplikací po celém světě atd. Současně MS si bude moc začít diktovat ceny, protože konkurence prostě není …

  • Microsoft bude nakupovat dále. Další cíl? Podle mého EA

Ale nemyslím si, že je na místě Microsoft nějak kritizovat za to, co dělá. Naopak, je na místě chválit, kdy po letech strádání, rozdělenosti a bezcílného bloudění jeho herní platformy, našel funkční model, ze kterého zatím mají radost a výhody jak hráči, tak vývojáři her. Model, který dost možná výrazně omezí mikro-transakční negativa (pokud se MS nerozhodne maximalizovat zisky) a z toho pramenící designové problémy mnoha současných her. Microsoft a jeho Game Pass je potenciálně platformou, která dokáže uživit vývoj kvalitních klasických her bez mikrotransakcí a dalších nedostatků. Pokud nebude MS hamižný. Zatím to vypadá, že minimálně části svých teamů nechá volnou ruku v tom, udělat hry opravdu jak chtějí a co nejlepší pro hráče, což by znamenalo návrat starých časů přelomu milénia …

Současně však nelze ignorovat tu obrovskou moc, kterou MS získává, kdy k většině zásadních titulů se prostě skrze jinou platformu než Game Pass pro PC a Xbox, prostě nedostanete. Konkurence to má nepochybně obrovsky těžké, speciálně SONY, kde je prakticky vyloučeno, aby tomu v plné míře dokázalo konkurovat s nějakou podobně obsáhlou herní knihovnou a armádou tvůrčích teamů. SONY na to jednoduše nemá peníze ani lidi.

Microsoft ale s nákupy nekončí a pokud bych si měl udělat typ, koho koupí jako dalšího, tak řeknu EA. Ostatně už dnes je EA částečně integrováno v Game Pass, vlastní řadu slavných herních značek, a také sportovní hry, které jsou velká věc ve streamování. EA dnes prakticky jen žije kvalitou starých her, nové dobré hry vytvořit už neokáže. A tak pro investory a akcionáře je nejlepším scénářem podle mě stejně jako u Activision Blizzard, prostě včas prodat. EA je navíc výrazně levnější, tržní kapitalizace je kolem 38 miliard, proti 62 miliardám za Activision.

Myslím si, že Microsoft už dávno s EA vyjednává, zapadá skvěle do strategie a podle mě se baví opravdu jen o ceně. A divil bych se, pokud by EA pod MS neskončilo. Tohle je zase win-win scénář. Samozřejmě MS určitě kouká i po dalších. Jednoznačně UBISOFT, 2K a upřímně bych se nedivil ani jednáním s CD Projektem. Pokud se ptáte, zda by mohl Microsoft koupit třeba i konkurenční SONY PlayStation, čistě finančně by na to měl.

SONY je vedle Microsoftu opravdu v nevýhodě. Bavíme se o velkých firmách, ale tržní kapitalizace SONY je jen 138 miliard dolarů. Microsoft má aktuálně hodnotu 2177 miliard dolarů, a herní divize samotná bude samozřejmě hodnotově po posledních akvizicích tu od SONY výrazně převyšovat. Myslím si ale, že zatímco dosavadní kroky antimonopolním úřadům nevadí a akvizice budou schvalovány bez problém, pokud by MS chtěl přímo převzít herní divizi SONY s jeho PlayStation, to by asi neprošlo.

  • Závěr aneb Microsoft mění herní trh!

Každopádně Microsoft prostě hodně otřásá věcmi a celým herním trhem s velkými i menšími hrami. Zásadně také může ovlivnit podobu nových her, přístup k nim atd. A může to být v mnoha směrech velmi pozitivně, pokud nezaúřaduje lakota a snaha o zisk za každou cenu. MS může přinést velké tradiční hry opět bez prvků mikro-transakcí a zbytečného důrazů na věci jako „hra jako služba“, nebo naopak může všechny tyto aspekty ještě zhoršit. Jednoznačně má ale pod palcem největší herní platformu světa, největší a nejlepší herní tvůrce, většinu slavných titulů, značek a sérií a to všechno může vydělávat peníze, o kterých se nezdá celému filmovému a hudebnímu průmyslu dohromady. Vlastně Microsoft a jeho herní Game Pass platforma se všemi vývojáři může být jedním z největších světových moderních průmyslů, sama o sobě …

Jsme svědky historie, tady a teď se rozhoduje o tom, jak bude jedna ze zásadních oblastí vypadat dalších možná 20 let. A Microsoft má opravdu obrovskou příležitost udělat hodně věcí hodně dobře a potěšit až stovky milionů lidí po celém světě. Nebo toho může hodně zkazit. Naštěstí to vypadá, že na rozdíl od minulosti to má zatím docela promyšleno a dělá herní platformu primárně pro hráče. Herní platformu, která se ale dokáže opravdu zaplatit a může se opírat o pravidelné pohádkové příjmy, které mohou živit ty desetitisíce kvalitních herních tvůrců v teamu Microsoft. Myslím si, že je před námi nová éra PC hraní.  A k nemalému šoku všech je Microsoft opět ten, kdo vytváří nabídkou prakticky neporazitelný „monopol“, stejně jako tomu bylo v devadesátých letech, kdy domácí PC začínaly … Windows PC herní platforma má před sebou hodně zajímavé roky …

 

  

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
rumpeak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-25 00:05:39

V článku se hodně píše o SONY, ale osobně vidím jiného velkého poraženého. VALVE se svým Steamem, Epic, GOG, ... S takovýmhle tempem to můžou brzy zabalit. A ačkoliv mám 4 herní PC a jeden Xbox, nejsem z monopolu nadšený.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-25 09:26:00
avatar
nemyslím si, MS jasně říká, že hry bude nabízet nejen prostřednictvím služby předplatného, ale i normálně jako prodej a to skrze STEAM a další ... ostatně nemá ani moc na výběr, protože kdyby to chtěl jinak, to už by antimonopolní úřady speciálně v USA a EU zasáhly .....
rumpeak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-25 12:48:07

No nabízet to kvůli antimonopolním úřadům může, ale reálně pokud MS koupí ještě EA, Ubisoft a vše bude v GAme PAssu, silně pochybuji, že někoho ještě přesvědčí STEAM, aby si kupoval jednu hru za 5 měsíční GAme Pass ultimate.
Don_F3K3T3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-25 07:49:39
avatar
Užívateľom Gamepassu som 3 mesiace a poviem na rovinu, služba ja naprosto dokonalá. Sťahujem si čo chcem, žiadne DVD nosiče somariny, hlavne nemusím platiť za hry a keď ma nebavia zas predávať atď. Naviac, keď si vezmete, tie hry sú za babku, 10e mesačne za takú knižnicu ?

Môj osobný názor ale je, že cena Gamepassu pôjde výrazne hore po dokončení tejto akvizície. Tipujem základ z 10e na 15e a Ultimate z 13 na 20e
eufigenie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-26 12:12:26
avatar
Nevím, kupuji tak 2-3 hry za rok a kdybych měl vyzkoušet všechny hry, které by mne zajímaly, tak bych 10 let nedělal nic jiného, než jejich instalování.
ondris83 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-26 12:26:48

jo jestli ma nekdo 8 hodin denne na hrani tak za ty prachy super sluzba. no me treba dohrani mass effect legendary zabere celej rok, takze se spise vyplatilo rovnou si to koupit
Don_F3K3T3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-26 14:03:32
avatar
ale keď to takto berieš, tak potom ešte viac tratíš na samotnej konzole/PC, keď beží tak málo..
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-28 22:43:53
avatar
Ale mě běží PC 16-20h denně, o to nejde.
Jde o to, že za hry ročně utratím v průměru 20-40€ a čas na hry najdu tak 3-6h týdně.
Ne každý má PC jen na hry ;-)
Kdybych už ode dneška nekoupil jedinou hru, tak než se prokoušu svými knihovnami na Steamu, GOG, Epic a tím co mám na Androidu, tak budu asi už šedivej stařec :-D
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-29 01:39:17
avatar
Jini uzivatele mame asi jine prioroty. Ja treba gamepass onehda dostal na 3 mesice k nejakemu hw..tak ze to tedy zkusim..zjistil jsem, ze tech par titulu co me zajima, jiz stejne mam odehrane ve svych knihovnach. Ty co ne, tak par "top" jsem jich vyzkousel a zjistil jsem, ze je vlastne stejne hrat nechci ani zadarmo.. Osobne tedy nejsem zadnym zastancem modelu preplatneho, dal jsem tomu sanci, ale jen sem si potvdil sve predpoklady, ze to vubec neni model vhodny pro me.
8vasa8 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-25 10:35:32

Doufám, že rychle koupí EA a udělají pořádný Mass Effect
Don_F3K3T3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-25 10:56:32
avatar
len aby z toho nebol Mass Deffect
Dubik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-25 11:22:26
avatar
Určitě to pro Sony zabolí tato akvizice ovšem i stále potom až proběhne pořád bude mít větší herní divizi než MS což i sám MS píše , že budou 3. za Sony a Tencentem..
ondris83 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-25 12:39:44

AoE 4 se MS celkem povedlo...tak ted prosim ten warcraft 4 na kterej uz 20 let cekam
vsn [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - filesystem 2022-01-25 13:34:05

Game pass by byl fajn, když by byl přistup k soubourům hry jako u Steamu atd... (např. kvůli češtině atd.) Např. k Hellblade je kvalitní čeština která ale nelze dát do hry v připadě Game Passu.
NavratilJirka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-26 06:43:09
avatar
MS chystá přístup k souborům her v dalším updatu jejich xbox appky.
vsn [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-26 14:32:41

tak to by bylo super ... přesvědčilo by mě to používat.
mistnitluchuba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-26 10:52:19

Jak bude reagovat 3. hráč, Nintendo? Myslím že se spojí se Sony
YORGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-27 09:28:09

Nintendo je úplně mimo, jedou si svoje. Nikdo si nekupuje jejich konzole aby na ní hrál Call of Duty a zase naopak třeba já nevím kromě Zeldy BoW ani o jedné jejich hře z posledních 10 let kterou bych si chtěl zahrát .Takže ti než se probudí a schválí nějakou změnu přístupu bude už po herní divizi Sony
Exorcius [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-01-31 09:42:42
avatar
Gamepass je podle mě služba naprd. Když chci hrát nějakou hru, tak pořádně - tj. chci u ní strávit stovky až tisíce hodin. A v ten moment nehraju jiné hry.

Tahle služba je pro taková ty malá děcka, co hrají hru jeden den a už chtějí hrát něco jiného..
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Star Wars Jedi: Survivor – příběhová ukázka
Star Wars Jedi: Survivor – příběhová ukázkaPondělí, 20 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1071x
Komentářů: 2
Diablo 4 v uzavřené BETA! Zase katastrofa?
Diablo 4 v uzavřené BETA! Zase katastrofa?Čtvrtek, 16 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2188x
Komentářů: 8
SHAZAM! Fury of the Gods v kinech – zbytečně?
SHAZAM! Fury of the Gods v kinech – zbytečně?Středa, 15 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1133x
Komentářů: 0
Nové Intel Sapphire Rapids procesory jsou hodně špatné
Nové Intel Sapphire Rapids procesory jsou hodně špatnéStředa, 15 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2549x
Komentářů: 1
HALF LIFE v Ray tracingu? Zajímavé, ale zbytečné.
HALF LIFE v Ray tracingu? Zajímavé, ale zbytečné.Pondělí, 13 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1892x
Komentářů: 1
The Last of Us Part I pro PC se blíží!
The Last of Us Part I pro PC se blíží!Čtvrtek, 09 březen 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1767x
Komentářů: 9