TEST: ASUS ROG Strix Helios – působivá počítačová skříň od ASUSu ideální pro ROG hardware Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Wednesday, 15 January 2020
Přejít na obsah
TEST: ASUS ROG Strix Helios – působivá počítačová skříň od ASUSu ideální pro ROG hardware
Exteriér
Interiér
Case v praxi
Závěr a hodnocení

 

 

  • Case v praxi

Samozřejmě nás zajímalo, jaké možnosti a jaká omezení má tahle skříň v praxi, pokud jde o montáž komponent a jejich chlazení. Jak už jsem napsal v úvodu, technicky jde o midi-tower, ale velikostně už se blíží spíše kompaktnějšímu big-tower. ASUS místem sice neplýtval, ale i tak HELIOS umožňuje i těsné osazení velkých komponent a kompletního systému vodního chlazení.

  • Základní deska

Skříň má sice uvnitř uvedenu podporu velikostí desek mini-ITX, mATX a ATX formátu, ale E-ATX deska se sem dá velmi pěkně osadit.

Průtahy pro kabely neblokuje a ASUS tedy s EATX formátem evidentně počítal. Průtahy na kabeláž jsou dobře umístěny a v tomhle ohledu nemám výtku. Case je prostorná.

  • Grafické karty

Ani v tomto ohledu není skříň limitující. I ty největší grafické karty se sem v pohodě vejdou. ASUS udává maximálně 450mm dlouhou kartu, která dnes ale žádná v běžném prodeji není. Je zde také systém podpory pro karty, ačkoliv si osobně nemyslím, že je třeba. Jak vidíte, poměrně velká STRIX ROG edice RX 5700, která má 30,5cm, se sem vejde s velkou rezervou.  

Co bych ale vytkl, je samotná montáž grafiky. ASUS umožňuje vertikální montáž karty (na dvě místa různě vzdálená od desky), ovšem ten bracket pro to zasahuje do prostoru montáže přídavných karet. Takže pokaždé když budete chtít grafiku nebo jinou přídavnou kartu vyndat, musíte vymontovat celý ten vertikální bracket před tím. Je to trochu otravné.

Tím spíše, že ASUS tedy ani nemohl použít rukou dotahovatelné šrouby, protože se sem prostě nevejdou. Tady by mohl ASUS tedy zapracovat. Nicméně samotné materiálové zpracování a opracování všeho kovu, je rozhodně vyšší třída. Žádné tenké plechy o které se pořežete, všechno precizní, tvarované a z kvalitního materiálu s lakováním.

  • Zdroj

ASUS uvádí podporu pro až 220mm dlouhé zdroje, tedy i ty největší „cihly“. Co je podstatné, že pokud zvolíte ASUS ROG Thor zdroj, které mají ten pěkný RGB a LCD panel na boku, který ukazuje aktuální Wattáž, tak je na to vidět, protože je zde přesně padnoucí výřez. Co bych vytkl, že jen v tom okénku nějaký zbytečný kus plexi, jehož přítomnost tam upřímně vůbec nechápu. Ten výřez by úplně stačil.

Ten v mnoha jiných skříních není, a tohle je jedna z mála skříní, kam se tedy ten pěkný ASUS Thor zdroj krásně hodí :). Jen si pořád myslím, že je ten display obráceně, než by měl být, protože ten zdroj musíte osadit ventilátorem nahoru, když ho dáte ventilátorem dolů, na ten display neuvidíte. Samozřejmě se sem dá osadit i jakýkoliv jiný, místa na kabeláž atd. je zde dost a dost.

  • Disky

V základu má skříň vyjímatelný koš na 2x 3,5“ disky a další 4x 2,5“ pozice jsou na zadním panelu, pod tím akrylovým krytem. SSD se tedy montují přímo na kostru skříně. Koš na disky samotný je posuvný. Osazení disků na pozice je jednoduché a rychlé. Nicméně musíte sejmout tu přední část tunelu, což vyžaduje odšroubování dvou šroubů, trochu zbytečné. Zezadu se jinak k diskům nedostanete.

Vzhledem k rozměrům skříně by možná očekávali někteří více pozic na HDD, ale realita je dnes taková, že více netřeba, pokud někdo preferuje a potřebuje úložiště tvořené HDD, je externí NAS vhodnějším řešením.

To samé se dá říci i o 2,5“ SSD, což jsou většinou relativně pomalé SATA disky. Na deskách dnes obvykle najdeme 2 na špičkových deskách i 4 pozice pro M.2 nemluvě o PCIe kartách pro až 4x M.2, takže ohledně diskového prostoru si nemůžeme stěžovat.

  • Chlazení

ASUS rozhodně pamatoval na chlazení. Tomu se dá vytknout jediná věc, obligátní koncepce pevného předního panelu. Ten prostě vždy a všude bude limitovat přístup vzduchu. ASUS nechal dost místa (více než 3cm) a vzduch má tedy nějaký přístup, ale prostě když ten panel sejmu, výrazně se to zlepší.

Nicméně to je tak jediná výtka. Zbytek je výborný. ASUS v základu osadil 3x 140mm ventilátor dopředu a 1x 140mm ventilátor na zadní stranu. Těžko můžete vymyslet dnes lepší výchozí systém. Samozřejmě CASE má prostor pro další ventilátory. Na horní pozici můžete mít 2x 140mm nebo 3x 120mm. Pokud jde o velikost klasického chladiče na CPU, vejdou se sem i ty největší. ASUS uvádí podporu až pro 190mm výšky. Takže i největší Noctuna NH-D15 se sem vejde s rezervou.

Příznivce vodního chlazení potěší, že uvnitř skříně je relativně dost místa na kompletní vodní okruh. Na přední pozici se vejde až 420mm výměník (až 90mm tloušťky celkem), na strop se pak dá osadit až 360mm (60mm tloušťka celkem). Zadní strana pojme až 140mm výměník. Stejně tak je uvnitř skříně prostor pro expanzní nádobu, čerpadlo atd. To je více než dostatečné řešení pro současnost.

 K závěru a hodnocení …



 
Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Řešení pro pohyb s VR setem?
Řešení pro pohyb s VR setem?Friday, 26 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1238x
Komentářů: 0
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázce
S.T.A.L.K.E.R. 2 v nové ukázceThursday, 25 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2138x
Komentářů: 5
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní svět
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní světWednesday, 24 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1929x
Komentářů: 1
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceTuesday, 23 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1294x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Monday, 22 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1287x
Komentářů: 1
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníFriday, 19 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3907x
Komentářů: 0