Strana 2 z 3
Disk jsem zapojil na základní desku ASUS ROG MAXIMUS Z790 APEX s procesorem Intel i7-14700KF. Operační paměti poskytla společnost G.Skill s modelem Trident Z5 Royal RGB 2x24GB DDR5 o frekvenci 8000 MHz. Zdroj dodala společnost Be Quiet s 1300 W modelem Dark Power Pro 13 s titanovou certifikaci.

Abych měl měření co nejpřesnější použil jsem redukci do PCIe 16x slotu od společnosti ASUS, nemůže se tak stát, že by mě limitoval M.2 slot na základní desce apod. Teplotu disku jsem pak během testování sledoval v programu Crystal Disk Info a také v aplikaci HWinfo, která umí číst data z vícera čidel na disku.

Pro další teplotní testy jsem ovšem využil vestavěného chladiče na základní desce, tedy abych nasimuloval i podmínky při kterých bude tento disk používat asi většina jeho budoucích majitelů.

K disku lze ještě doinstalovat doprovodný program výrobce, kde můžete sledovat teplotu disku, jeho zdraví a kontrolovat aktuální firmware. Horkou novinkou u tohoto modelu je pak možnost navýšení výkonu disku na úkor části jeho kapacity, na což se podíváme v další části této recenze.
- Test rychlosti – Crystal Disk Mark
Pro samotné testování jsem zvolil testovací program Crystal Disk Mark verze 5.5.0 a porovnal mezi testovanými disky všechny čtyři vestavěné testy ohledně rychlosti čtení i zápisu. Testovací metodiku jsem zvolil takovou, že každý disk jsem měřil třikrát a výsledky zprůměroval. Test nevyhodí vždy na chlup stejný výsledek, ale jsou tam drobné odchylky.

Jako první jsem naměřil, jak si disk vede v testu Seq Q31T1. Zde se testovaný model umístil na 1. místě a doslova deklasoval veškerou svojí konkurenci zatím všech testovaných GEN5 SSD disků. Kde testovaný disk taky hodně překvapil, bylo to že dokázal dosáhnout skoro na své papírové maximum.

V dalším testu to dopadlo více méně úplně stejně.

V posledním a nejnáročnějším testu skončil disk jenom velmi těsně na druhém místě, ovšem rozdíly jsou zde naprosto minimální.
- Test rychlosti – ATTO / Aida64
Další velmi populární program na testování SSD disku je ATTO. Tento testovací program měří velmi podrobně rychlosti disku v celé škále různě velikých souborů.

Jak je vidět z výsledků, disk dosáhl na své maximální rychlosti už skoro na úrovni 128/256 KB, což není až tak špatné na dnešní poměry takto velkých disků. Ohledně rychlosti disku u startu Windows 11, nakonec jsem po několika měření dospěl k výsledku 13 sekund, což není vůbec špatné.

Pokud jde o to, jak si disk poradí se zápisem velkých souborů, dopadl Samsung 9100 Pro 4TB překvapivě dobře. Dokázal totiž držet maximální rychlost zápisu až do cca 64% zaplnění, pak klesl někam k 1200-1300 MB/s ale na konci disku se zas na pár procent vyhoupl do maxima.

Kde ovšem testovaný model exceloval, byly provozní teploty. Díky použitému velmi úspornému řadiči a také díky tomu, že je disk osazen velmi moderními paměťovými čipy, se disk skoro nehřál. Během testování jsem naměřil maximální teplotu disku pouze 40-49°C, v případě osazení většího pasivu u PCIe karty od ASUS. Na základní desce, kde je pasiv vždy o něco menší, jsem se na základních deskách Z790 Apex a X670E Crosshair pohyboval zhruba o 5°C výše, tedy stále krásné teploty a disk po celou dobu testování nikdy nemusel snižovat svůj výkon, kvůli vysokým teplotám.

- Výkon na platformě AMD vs Intel
V poslední době se objevily „problémy“ s výkonem Gen5 SSD na Intel platformě. Na ní prostě v některých slotech dosahují stejné disky nižšího výkonu, než na AMD platformě. Já se tedy toto rozhodl také otestovat a opravdu je zde rozdíl v případě GEN5 NVMe SSD disků používat platformu postavenou na soketu AM5. Ovšem není to tak dramatické. Například maximální rychlost čtení se u disku na Intel platformě pohybovala jenom o cca 600 – 700 MB/s níže, v případě zápisu to bylo cca 300 MB/s v případě testovaného 9100 PRO. Podobné je to i u dalších Gen5 SSD. Nejde tedy o nějaké zásadní hodnoty, které by měly zásadní vliv na chování disku ve vašem počítači. A nejde o problém ani chybu, ale jak se ukázalo, jde o vlastnost konstrukce procesorů Core Ultra 200 a celé platformy. Jednoduše řečeno čip, který obsluhuje ty PCIe 5.0 linky je na tom čipletu fyzicky dál, než v případě podobného řešení u čipletu AMD. Ve výsledku tak vzniká prostě zpoždění a tak ano, Gen5 SSD disk bude vždy pomalejší už aktuální Intel platformy (LGA 1851) než u AMD (AM5). Není to chyba, je to vlastnost.

Další zajímavou věc u dnes konkrétně testovaného disku, je speciální režim „Full Perfomance Mode“ který lze zapnout v aplikaci SAMSUNG. Pokud toto zapnete, přijdete zhruba o 10% kapacity disku ale jeho rychlost by se měla ještě nadále navýšit. Bohužel mé měření ukázalo že toto navýšení výkonu je opravdu v praxi zcela zanedbatelné, a bohužel nestojí tu kapacitu za to moc obětovat. Obecný problém současné generace a konstrukce PC platforem zůstává fakt, že v praxi nejsou schopny Gen5 rychlostí SSD příliš znatelně využívat, a tak i když na papíře je Gen5 SSD 2x rychlejší než Gen4 SSD, systém a aplikace nemají tomu odpovídající třeba až 2x vyšší výkon apod.
Takže přejděme k finálnímu hodnocení …
|