Doporučené PC sestavy (02/2019): Co koupit a neprohloupit za cenu od 7 do 150 tisíc? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 05 únor 2019
Přejít na obsah
Doporučené PC sestavy (02/2019): Co koupit a neprohloupit za cenu od 7 do 150 tisíc?
Jak vybírat PC a pohled do minulosti (co jsme kupovali v roce 2016)
Rozumný základ za rozumnou cenu - PC za 7 - 15 tisíc korun
Solidní výkon pro každého - PC za 20 až 30 tisíc korun
Vysoký výkon za dobrou cenu - 35 až 45 tisíc korun
Maximální výkon a vysoká kvalita - PC za 70 až 130 tisíc korun
Shrnutí a závěr

 

 

  • Solidní výkon pro každého – PC za 20 až 30 tisíc korun

Chcete počítač se solidním výkonem, výborným poměrem cena/výkon, univerzálně použitelným na vše a se solidní kvalitou? OK. Dali jsme dohromady několik zajímavých možností, jak to poskládat.  

Platformu Intel můžete dnes s klidem nyní ignorovat, ceny a reálná dostupnost některých procesorů jsou úplně mimo, a AMD s jeho RYZEN 5 2600 je mnohem mnohem mnohem výkonnější a hlavně výhodnější. Takže Intel je tam jen do počtu, ale vedle toho, co nabízí platforma AMD a za kolik, nedává smysl. V případě AMD ale budete nadšeni. Procesor, jehož výkon byl ještě začátkem roku 2017 v úrovni absolutního high endu, máte nyní za pár tisíc a s nízkou spotřebou a 6jader/12vláken vám bude chvíli určitě stačit.

Varianta č.1: Sestava kolem 17 tisíc korun bez OS. AMD Ryzen 5 2600 je jasný základ, vystačíme si s k němu dodávaným chladičem. Přidáme ale na 3200MHz paměti. Protože tohle už je univerzálnější sestava, osadil jsem kromě 240 NVMe SSD na OS apod. také 1TB HDD. V kombinaci s RX 570 4GB grafikou velmi zajímavá a výhodná schopná sestava s rozumnými možnostmi upgradu či vylepšení.

Varianta č.2: Pokud si můžete dovolit utratit více, tak můžete zkusit taktování a lepší grafiku. Pro to bych tedy doporučil už lepší chlazení, zdroj i case, což vše tedy reprezentuje AMD varianta za 20 tisíc korun bez OS. Intel varianta taktovat nejde, a procesorově je mnohem slabší a dokonce dražší. AMD verze má i výhled na možný 7nm upgrade.

Varianta č.3. Tady už se trochu rozšoupneme a dostáváme se na 26 tisíc za PC bez OS a 30 tisíc za PC s Windows 10 v ceně. Co si můžeme dovolit? Přidáme na CPU, chlazení, lepší desce a nejvýkonnější mainstreamové grafice. K tomu 480GB rychlé SSD a lepší hezčí skříň. Opět doporučuji jednoznačně preferovat AMD variantu, procesorově je mnohem lepší a výhodnější opět s možností výhledové možnosti upgrade na 7nm nové procesory.      

 (Tip: Windows 10 v OEM verzi na DVD se prodává za 2600 korun, USB flash disk verze je za 3300 korun, takže pokud vyřešíte instalaci z DVD můžete ušetřit 700 korun. Taktéž existují legální možnosti, jak pořídit digitální licenci W10 ještě levněji (nevím, zda je to v duchu podmínek MS, ale legálně koupit levně klíč na W10 lze). Samozřejmě možností je také instalace některé verze LINUXu, některé se platí, jiné jsou zadarmo. Rozhodnutí o operačním systému pro váš PC tedy necháváme na vás, možnosti jsou uvedeny.).

  • O výběru komponent podrobněji

                                              – aneb alternativy a na co nezapomenout!

Jak jsme řekli, ceny a dostupnost Intel procesorů znamenají, že AMD je nyní bez konkurence. tedy alespoň pro ty, kteří znají výkon a realitu současných Intel a AMD procesorů. Nenajdete jediný procesor od Intelu, který by za podobnou cenu dokázal nabídnout podobný výkon, efektivitu a hlavně výhodnost, jako RYZEN 5 2600. Pokud chcete něco lepšího, můžete sáhnout po RYZEN 5 2600X či po RYZEN 7 2700/2700X už s 8jádry/16vlákny. Ale snažili jsme se vejít do rozpočtu a RYZEN 5 2600 je fantastický procesor, v současnosti jasně nejvýhodnější na trhu pro drtivou většinu uživatelů. A můžete jej klidně nataktovat, pokud budete mít pocit, že nestačí (nebudete).

  • Základní desky

K RYZEN bych doporučil B450 základní desku. Nedoporučoval bych A320 platformu, není o moc levnější, ale je znatelně horší kvality zpracování a má i horší výbavu. Na B450 lze taktovat, jak CPU, tak hlavně paměti, které hodně pomáhají výkonu RYZEN CPU, ale především integrované grafické karty. Nyní není žádný problém s 3200MHz RAM, což je opravdu znát na výkonu, a i cenově je jednoznačně doporučuji. Výběr B450 desek je solidní, jsou ATX, mATX i ITX varianty. Testujeme různé modely, trochu mě mrzí, že výběr je trochu omezenější než na dnes vlastně zbytečné a nezajímavé Intel B360 platformě, kterou bych jinak doporučil k Intelu, kdyby byl dostupný nějaký zajímavý CPU za zajímavou cenu, což není a hned tak nebude.

Poznámka: Samozřejmě u všech pamětí, které mají více než 2133MHz, tak tu vyšší frekvenci musíte nastavit v BIOSu ručně. Na Intelu i AMD platformě prostě v základu všechny RAM pojedou automaticky jen 2133MHz s odpovídajícím výkonem, pokud je nepřepnete na jejich XMP profil (a tady už hodně záleží na desce, zda to půjde tak vysoko, jak výrobce uvádí, což se týká hlavně modulů s více než 3200MHz). U Intelu, pokud nezvolíte platformy Z370/Z390 nemá smysl se o pamětech bavit. Rychlejší než 2666MHz na B310/B360/H370 deskách podporované nejsou.

  • Grafické karty

Situace na poli grafických karet se výrazně uklidnila. A také je poněkud jednoznačná, kdy AMD naprosto válcuje NVIDIA a její GTX 1060 modely. Ceny Radeon RX 570, 580 grafik a uvedení 12nm výkonnějšího RX 590 zcela vymazávají GTX 1060 modely, které výkonem, výbavou ani cenou nedokáží konkurovat. Pokud tedy v této cenové hladině vybíráte, jsou Radeon karty jasná volba. GTX 1060 navíc výhledově skončí v průběhu února/března se očekává uvedení 12nm NVIDIA GTX 1660 karet, které by měly posunou výkon o něco výše, ale obáváme se vyšších cen, takže se z hlediska výhodnosti moc nezmění. V polovině roku pak dorazí 7nm RX NAVI grafiky, které RX 500 sérii postupně nahradí a od těch se očekává opravdu velký posun.

Poznámka: AMD RADEON umí i FreeSync 2, takže můžete použít monitor s FreeSync podporou. Dotyčný monitor ale musí mít podporu FreeSync přes odpovídající verzi HDMI/DisplayPort. NVIDIA FreeSync nově také podporuje (tedy neochotně a neříkám mu FreeSync ale GSync ready), nicméně podpora trochu kulhá, podporuje totiž jen základní AdaptiveSync specifikace, zatímco FreeSync už bývá rozšířený standard AMD. Ale je to rozhodně lepší než nic, musíte to aktivovat přes ovladače a pozor ne u všech monitorů je to správně podporováno.

  • Disky

SSD je základ a počítač bez systémového SSD disku bych dnes nechtěl ani zadarmo :). Doba se výrazně změnila, dnes můžete mít superrychlé NVMe SSD ve 240GB kapacitě za 1300 korun, 480GB je kolem 2500. No neberte to :).

Alternativně, se dají pořídit i větší SSD, nejlevněji vychází stále 2,5“ SATA disky, kdy 1TB modely můžete mít za méně než 4 tisíce korun. Nicméně na data čistě jako odkladiště se ale stále vyplatí samozřejmě díky kapacitě HDD. Základní 1TB model dnes vyjde na 1150,-, což je OK, ale moc se nevyplatí. Výhodnější jsou vyšší kapacity, takže pokud už přídavný HDD disk, asi bych si připlatil. Dnes nejvýhodnější poměr ceny za 1GB prostoru má 3TB, 4TB a 8TB HDD.

Osobně bych ale HDD do PC osazoval buď jen jeden nebo vůbec. Jednoduše jako odkladiště je vhodnější udělat si domácí NAS (síťový „PC“ tvořený 1 a více HDD s možností automatického zálohování dat a přístupu přes síť i internet z PC i telefonů atd.), ke kterému můžete přistupovat odkudkoliv. Je to lepší jak z hlediska funkčnosti ukládání dat a využívání jich, tak z hlediska hlučnosti PC samotného. Díky nárůstu kapacit SSD a poklesu jejich ceny věřím tomu, že spousta uživatelů si s 240 – 500GB úplně bez potíží vystačí a 1TB SSD už také nejsou nedostupná.

  • Skříň, zdroj a chlazení

Na trhu je spousta zdrojů a skříní, a to už doslova za pár korun. Upřímně, pozor na to, mohlo by vás to ve výsledku stát hodně. Rozumná kvalita něco stojí. Takže vybírejte rozumně. V případě zdroje námi zvolené sestavy nemají náročné komponenty. Ale i tak slušný zdroj kolem 500W je uživí. A kvalitní modely v této cenové hladině nabízí hlavně Be Qiet, Seasonic apod.  

Pokud jde o počítačové skříně, je tu velký výběr různých modelů. Záleží na tom, jak velkou základní desku vyberete. V našem případě jsme to udělali zajímavější a schválně vybrali desky mATX formátu. A proto můžeme vybrat i menší case. V nejnižší cenové hladině má zajímavé skříně hlavně SilentiumPC, což jsou takové univerzální ATX skříň, za ty malé peníze dobře řešená a vyřešená i s chlazením (má v ceně 1 - 2 ventilátory!). Samozřejmě pokud sáhnete po mini-ITX platformě, můžete zvolit i kompaktnější skříň, to už ale nechám na vás :). Další modely jsou doporučené, velmi pěkné mainstreamové skříně jsou Fractal Design FOCUS G nebo NZXT H500. Skříní pro vás testujeme hromady, takže na nedostatek tipů si od nás stěžovat nemůžete ;). Pokud jde o chlazení CPU, AMD dává k RYZEN procesorům dnes solidní chladiče, takže to nemusíte extra řešit, u Intelu ale ano, pokud to chcete trochu tiché. V případě taktování samozřejmě lepší chladič kupte, SilentiumPC Spartan 3 LT HE1012 je takové univerzální minimum, za které má smysl si připlatit. Samozřejmě opět jakýkoliv lepší chladič klidně zvolit můžete, testujeme jich hodně.

Podívejme se teď ale o kategorii výše … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Metro Exodus dostává příběhové DLC
Metro Exodus dostává příběhové DLCPondělí, 19 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 111x
Komentářů: 0
Need for Speed Heat – nová naděje upadlé herní série?!
Need for Speed Heat – nová naděje upadlé herní série?!Středa, 14 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1886x
Komentářů: 1
Více výkonu? Nataktujte si NINTENDO Switch.
Více výkonu? Nataktujte si NINTENDO Switch.Úterý, 13 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1210x
Komentářů: 2
GreedFall – nové velké RPG vypadá jako DragonAge, ale není.
GreedFall – nové velké RPG vypadá jako DragonAge, ale není.Pondělí, 12 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1501x
Komentářů: 1
Nejen rychlejší RAM dokáží navýšit výkon AMD RYZEN.
Nejen rychlejší RAM dokáží navýšit výkon AMD RYZEN.Úterý, 06 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 4111x
Komentářů: 0
BORDERLANDS 3 se blíží – podívejte se na prvních 14 minut hry.
BORDERLANDS 3 se blíží – podívejte se na prvních 14 minut hry.Pondělí, 05 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1588x
Komentářů: 0