Doporučené PC sestavy (02/2019): Co koupit a neprohloupit za cenu od 7 do 150 tisíc? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 05 únor 2019
Přejít na obsah
Doporučené PC sestavy (02/2019): Co koupit a neprohloupit za cenu od 7 do 150 tisíc?
Jak vybírat PC a pohled do minulosti (co jsme kupovali v roce 2016)
Rozumný základ za rozumnou cenu - PC za 7 - 15 tisíc korun
Solidní výkon pro každého - PC za 20 až 30 tisíc korun
Vysoký výkon za dobrou cenu - 35 až 45 tisíc korun
Maximální výkon a vysoká kvalita - PC za 70 až 130 tisíc korun
Shrnutí a závěr

 

 

  • Vysoký výkon za dobrou cenu – 35 až 45 tisíc korun

Tady už nás úplně každá koruna asi nepálí, i když lákadel za co utratit peníze je tu spoustu a účet by tedy rychle narostl, kdybyste se nechali unést. Výběr je v této kategorii ve všech druzích komponent ohromný a zkrátka radost si něco postavit :).

Varianta č.1: Takže tady máme nejdříve něco pro „chudší“ nadšence/hráče s výborným poměrem cena-výkon a potenciálem pro přetaktování. Odpovídá tomu i lepší chlazení, desky, CASE i napájení. Z výběru grafické karty radostí neskáči, ale v dané cenové hladině je to dnes těžké.

Varianta č.2: Tady už jsem se snažil o maximalizaci využití toho, co „mainstreamové“ platformy nabízí. Tedy nejlepší CPU, pořádné chlazení, pořádné paměti (samozřejmě s RGB ;) ), super desky a nejlepší grafika za ještě normální peníze spolu se vším ostatním. Pozornost věnujte i alternativním komponentám, jsou tam varianty dese, SSD, grafik i CASE, které už jsou i věcí vkusu.

(Tip: Windows 10 v OEM verzi na DVD se prodává za 2600 korun, USB flash disk verze je za 3300 korun, takže pokud vyřešíte instalaci z DVD můžete ušetřit 700 korun. Taktéž existují legální možnosti, jak pořídit digitální licenci W10 ještě levněji (nevím, zda je to v duchu podmínek MS, ale legálně koupit levně klíč na W10 lze). Samozřejmě možností je také instalace některé verze LINUXu, některé se platí, jiné jsou zadarmo. Rozhodnutí o operačním systému pro váš PC tedy necháváme na vás, možnosti jsou uvedeny.).

  • O výběru komponent podrobněji

                                             – aneb alternativy a na co nezapomenout!

AMD naprosto drtí poměrem cena/výkon Intel. RYZEN 7 2700X nabízí prakticky stejný výkon jako Core i9-9900K, rozdíl cen je ale brutální. Pokud nejste masochista a netrápí vás několik % výkonu ve hrách za určitých ne úplně běžných okolností, pak pořízení Intel platformy nedává sebemenší smysl. Ty peníze navíc za Intel procesor se dají využít určitě lépe. Takže Intel platforma je sice hezká, ale AMD nabízí prakticky to samé o několik tisíc levněji s výhledem na 7nm upgrade, na což u Intelu můžete rovnou zapomenout.

Testy procesorů a chladičů

  • Základní desky

U AMD by celkově vzato nebylo nutné X470 desku osazovat, B450 nabízí prakticky vše, co je třeba, ale pokud jde o kvalitu desek, X470 modely jsou prostě TOP. Ale cena tomu samozřejmě také odpovídá. V případě Intelu je to složitější. Pokud chcete plně využít možností včetně taktování CPU či RAM, musíte koupit Z370 nebo Z390 desku, protože na levnějších čipsetech to na rozdíl od AMD Intel nepodporuje. Testy základních desek děláme pravidelně, takže se můžete inspirovat:

Testy základních desek

  • Paměti

Ceny pamětí už znatelně klesají, stále to sice není tam, kde bychom si přáli, ale na 16GB už je snížení ceny za několik posledních měsíců znatelné. Pro AMD rozhodně doporučuji nějaké solidní DDR4 3200MHz modely, výběr je slušný. U Intelu se můžete s rychlostí rozšoupnout, ale moc tím nezískáte. 3200MHz bych i pro ně považoval vzhledem k cenám za optimální. Čím můžete posílit svou sestavu, tak výběrem modulů s RGB podsvícením ;).

Tip: Samozřejmě u všech DDR4 pamětí, které mají více než 2133MHz, tak to musíte nastavit v BIOSu ručně. Na Intelu i AMD platformě prostě v základu všechny RAM pojedou automaticky jen 2133MHz s odpovídajícím výkonem, pokud je nepřepnete na jejich XMP profil (a tady už hodně záleží na desce, zda to půjde tak vysoko, jak výrobce uvádí, což se týká hlavně modulů s více než 3200MHz+).

  • Grafické karty

Ve vyšší kategorii karet kolem 10 – 14 tisíc jsme očekávali novinky. Dorazily, ale není to zdaleka to, co jsme očekávali. Těšili jsme se, že po 2,5 letech dostaneme nástupce GTX 1070/1070Ti 256-bit 8GB a místo toho přišla nová generace v podobě RTX 2060 se 192-bit a 6GB, která za podobnou cenu nabízí podobný výkon. Se skřípěním zubů prohlásím RTX 2060 za lepší volbu než GTX 1070/1070Ti při podobné ceně, ale jako nová generace je to pořádný fail, protože nová generace vždy přinášela znatelný nárůst výkonu za stejnou cenu.

Jedinou dobrou zprávou v této cenové hladině je tak znatelný pokles cen Radeon RX VEGA karet, kdy zajímavá je nereferenční RX VEGA 56 8GB, jež se prodává za méně než 10 tisíc a extrémně zajímavá je pak luxusní edice Sapphire NITRO+ RX VEGA 64, která kdysi stála 20 tisíc. Snes se prodává za 12 tisíc a jde přitom o kartu s výkonem vyšším, než má GTX 1080 a tedy na úrovni RTX 2070. Nevýhodou jsou samozřejmě vyšší energetické nároky, ale provedení karty patří stále do cenové hladiny 20tisíc. Luxus.

  • Disky

SSD je základ a počítač bez systémového SSD disku bych dnes nechtěl ani zadarmo :). Solidní je 240 nebo 250GB SSD disk pro OS a nejnutnější aplikace, kdy dnes můžete pořídit hodně rychlé M.2 modely i za 1500 Což je tedy má volba, pokud šetříte. Osobně bych ale vzhledem k cenové výhodnosti a výkonu koukal po ADATA SX8200 PRO klidně i v 512GB apod. Doporučené zajímavé modely jsou v tabulce uvedeny. Alternativně, pokud vám nejde o ten výkon a ty sekundy a milisekundy, co NVMe proti SATA v praxi reálně nabídne, tak můžete mít za solidní ceny už 1TB M.2 i 2,5“ SATA SSD, což je také velmi zajímavé.

Testy HDD a SSD disků

TIP: Osobně bych ale HDD do PC osazoval buď jen jeden nebo vůbec. Jednoduše jako odkladiště je vhodnější udělat si domácí NAS (síťový „PC“ tvořený 1 a více HDD s možností automatického zálohování dat a přístupu přes síť i internet z PC i telefonů atd.), ke kterému můžete přistupovat odkudkoliv. Je to lepší jak z hlediska funkčnosti ukládání dat a využívání jich, tak z hlediska hlučnosti vašeho PC samotného, kdy prakticky pevný disk je vyjma ventilátorů to jediné, co dnes dělá hluk a způsobuje vibrace.

  • Skříň, zdroj a chlazení

Na trhu je spousta zdrojů a skříní, a to už doslova za pár korun. Upřímně, pozor na to, mohlo by vás to ve výsledku stát hodně. Rozumná kvalita něco stojí. Takže vybírejte rozumně. Vybral jsem zajímavé tiché modely Be quiet! System Power, další možností jsou třeba SEASONIC.

TESTY počítačových skříní

Pokud jde o počítačové skříně, je tu velký výběr různých modelů. Záleží na tom, jak velkou základní desku vyberete. Testujeme spoustu zajímavých pěkných skříní, takže na výběr máte. Osadil jsem dle mého nejzajímavější modely vzhledem k cenám. Podobně jsou na tom i chladiče, vybral jsem kvalitní ale dražší modely chladičů, samozřejmě můžete sáhnout i po cenově atraktivnějších modelech.  Testů děláme hromady, otestovány máme prakticky všechny zajímavé chladiče vodní i klasické, takže inspirace v našich testech a recenzích najdete hromady. To samé platí i o skříních a ostatních komponentách.  

Ještě tady máme jeden segment … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Metro Exodus dostává příběhové DLC
Metro Exodus dostává příběhové DLCPondělí, 19 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 111x
Komentářů: 0
Need for Speed Heat – nová naděje upadlé herní série?!
Need for Speed Heat – nová naděje upadlé herní série?!Středa, 14 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1886x
Komentářů: 1
Více výkonu? Nataktujte si NINTENDO Switch.
Více výkonu? Nataktujte si NINTENDO Switch.Úterý, 13 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1210x
Komentářů: 2
GreedFall – nové velké RPG vypadá jako DragonAge, ale není.
GreedFall – nové velké RPG vypadá jako DragonAge, ale není.Pondělí, 12 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1501x
Komentářů: 1
Nejen rychlejší RAM dokáží navýšit výkon AMD RYZEN.
Nejen rychlejší RAM dokáží navýšit výkon AMD RYZEN.Úterý, 06 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 4111x
Komentářů: 0
BORDERLANDS 3 se blíží – podívejte se na prvních 14 minut hry.
BORDERLANDS 3 se blíží – podívejte se na prvních 14 minut hry.Pondělí, 05 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1588x
Komentářů: 0