Doporučené PC sestavy (02/2019): Co koupit a neprohloupit za cenu od 7 do 150 tisíc? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 05 únor 2019
Přejít na obsah
Doporučené PC sestavy (02/2019): Co koupit a neprohloupit za cenu od 7 do 150 tisíc?
Jak vybírat PC a pohled do minulosti (co jsme kupovali v roce 2016)
Rozumný základ za rozumnou cenu - PC za 7 - 15 tisíc korun
Solidní výkon pro každého - PC za 20 až 30 tisíc korun
Vysoký výkon za dobrou cenu - 35 až 45 tisíc korun
Maximální výkon a vysoká kvalita - PC za 70 až 130 tisíc korun
Shrnutí a závěr

 

 

 

  • Maximální výkon a vysoká kvalita – PC za 70 až 130 tisíc korun!

Na závěr tu máme ještě high end. Tady se těšíme z obrovské porce výkonu dnes a konkurence, kterou jsem zde skoro 10 let neměli. Samozřejmě vzhledem k mnoha možnostem a tomu, že tady už mnozí nenakupují jen podle poměru cena/výkon, je tato kategorie více individuální s tím, že někteří třeba nepotřebují vysoký grafický výkon, ale chtějí CPU výkon atd. Zkrátka není v mých silách zde obsáhnout ty možnosti individuálního přístupu zde, takže to berte jako takový zajímavý nástřel a zajímavé vyvážené sestavy za ceny mezi 70 – 130 tisíci (či více).

Varianta č.1: AMD válcuje Intel i v high endu, možná ještě více než v mainstreamu. Podle mě nejuniverzálnější procesor současnosti, RYZEN ThreadRipper 2950X se 16jádry/32vlákny stojí ani ne 24 tisíc. Intel za stejné peníze nabídne stěží 10 jader. Což je trochu výsměch. O Intel X299 ani neuvažujete, je ve všech směrech horší (výkonem, cenou i výbavou). U první varianty jsem nešel ještě do extrémů. Zvolil jsem normální chlazení, normálních 32GB pamětí, normální desky a ostatní řešení. někteří možná budou přemýšlet o utracení více za grafiku, alternativy jsem vypsal do tabulky. Nicméně upozorňuji, že X399 a X299 platformy nejsou vhodné pro ty, kteří jen hrají hry. Na individuálním rozhodnutí nechám volbu kombinace SSD a HDD, tady je to vážně hodně o tom, co potřebujete.

Varianta č.2: když se rozšoupnete a zkusíte výkonově srovnat krok u Intel varianty s AMD, dostanete na absurdní cenu. Ale proti gustu. Každopádně sestavy jsem vylepšil ve všech ohledech, jak pokud jde o chlazení pro OC, tak hlavně pokud jde o desky, zdroj, a také úžasnou grafiku a CASE k tomu. Prostě takhle to vypadá, když se vážně rozšoupnete a chcete to nejlepší ještě normální, co PC platforma nabízí. Nicméně pro ty, kteří to myslí vážně a chtějí pořádný výkon pro určité zaměření, je zde samozřejmě řada možností, jak to upravit, opět jsem je vypsal alternativně.

TIP: sestavy jsem neosadil extra kvalitní zvukovkou kartou, která by jim slušela, nicméně v současné době je k dispozici řada klasických Interních, tak hlavně celá řada externích zvukových řešení a není v mých silách vybrat nějaký konkrétní model zajímavý pro každého. Osobně bych ale rozhodně doporučoval se výběru zvukové karty věnovat, rozdíl to dělá v praxi opravdu značný.

  • O výběru komponent podrobněji

                                              – aneb alternativy a na co nezapomenout!

AMD Ryzen ThreadRipper jsou jasná volba. Na výběr máte od 12 přes 16 ale také 24 a dokonce 32 jader. Intel na to za podobné ceny nemá žádnou odpověď. 12 – 16 jader je ideální pro ty, kteří kromě hraní her dělají i nějaká ta videa apod. Pokud už děláte více seriózní práci a dokážete využívat až 32jader, je 2990WX absolutní sen. Intel zkrátka nedokáže držet X299 platformou krok a o absurdních cenách Core i9 procesorů se radši nezmiňuji.

Testy procesorů a chladičů

Na X299 platformu rozhodně počítejte s vodním chlazením. Intel procesory bohužel nepájí, takže dost topí. U AMD Threadripper X399 musíte použít speciální řešení, protože jsou obrovské a běžné chladiče na ně neosadíte. Většinu běžných sice AiO ano, ale není to ideální, protože ty bloky nepokrývají celý procesor. Existují ale řešení pro ně ideální, NOCTUA má klasické chladiče pro TR4, a ENERMAX má TR4 AiO, takže si vyberte jedno nebo druhé a budete spokojeni. Doporučil jsem všechny zajímavé varianty.

  • Základní desky

X399 od AMD má výhodu většího počtu PCIe linek, podpory ECC pamětí (některých) a nejnáročnější formy RAID jsou zdarma. X299 nabízí kromě výše uvedeného jinak obdobné věci. Kvalita desek je absolutně špičková, výběr je dobrý, u AMD trochu nižší, ale o to je jednodušší. Obě platformy si tu s námi ještě pobudou. Další nové zajímavé modely zejména pro X399 pro vás ještě testujeme, takže se můžete inspirovat v našich recenzích.

Testy základních desek

  • Grafické karty

Tady je to složitější. Upřímně vzato, pokud hledáte PC hlavně pro hraní her, X399 a X299 platformy nejsou ideální. Tedy přesněji, hry jejich skutečného výkonu a tolika jader nikdy nevyužijí, takže snažit se tyto sestavy osadit extrémními herními kartami nedává vlastně moc smysl. Ale pokud chcete to nej, je to jasné. Každopádně za zajímavou považuji Radeon RX VEGA 64 nebo nový RADEON VII se 16GB paměti, který se k účelu X399 i X299 vlastně hodí nejvíce jako univerzální karta pro hráče i tvůrce. Samozřejmě alternativou je nepříliš atraktivní RTX 2080 256-bit 8GB, která se stejným výkonem za stejnou cenu nahradila skončenou GTX 1080Ti s 352-bit a 11GB paměti.

Pokud chcete to nejlepší je dnes volba jasná. Tedy RTX 2080Ti, ovšem její ceny donutí přemýšlet i příznivce high endu. Na rovinu, za ty šílené peníze nestojí. 33 tisíc a víc je prostě hrozné. Ale výkon má pěkný. Pokud chcete typ na kartu, kterou určitě nekupovat, tak je to nová NVIDIA TITAN RTX. To je totiž jen RTX 2080 Ti v plné specifikaci a 22GB paměti. Potíž je, že je jen o několik zanedbatelných jednotek % výkonnější, ovšem místo těch už hrozných 33 tisíc stojí naprosto neopodstatněných 70 tisíc korun. Pokud se ale chcete rozšoupnout a tu předraženou RTX 2080Ti si dopřát, tak máte na výběr zajímavé edice, včetně modelů s kompletním vodním blokem nebo AiO. Ceny tomu samozřejmě odpovídají.

  • Paměti a disky

X399 i X299 jsou 4kanálové platformy, tedy potřebujete nejméně 4 paměťové moduly. Ideálně je to 4x 8GB, tedy 32GB paměti. Vzhledem k cenám bych si docela rozmýšlel, zda dnes připlatit na 64GB, protože za ně stále dáte skoro 15 tisíc. Nicméně pokud děláte s videem a grafikou ve vysokém rozlišení, ano, těch 64GB RAM se i proti 32GB dá poznat a využít. Osobně bych u obou platforem volil DDR4 3200MHz jako nejvýhodnější rychlost. U Intelu se dá jít samozřejmě i podstatně výše, ale nestojí to vzhledem k příplatkům za to.

Tip: Samozřejmě u všech DDR4 pamětí, které mají více než 2133MHz, tak to musíte nastavit v BIOSu ručně. Na Intelu i AMD platformě prostě v základu všechny RAM pojedou automaticky jen 2133MHz s odpovídajícím výkonem, pokud je nepřepnete na jejich XMP profil (a tady už hodně záleží na desce, zda to půjde tak vysoko, jak výrobce uvádí, což se týká hlavně modulů s více než 3200MHz+).

Pokud jde o SSD disky, tady je dost prostoru a možností pro individualizaci. Já jsem se snažil o vyrovnaný přístup.  Záleží na tom, zda chcete jen výkon a využíváte disky normálně, nebo je opravdu silně zatěžujete přepisy. Jsou zde velmi výkonná 3D TLC řešení za super ceny, která vám budou bez potíží mnoho let sloužit při běžné zátěži a nebo prostě musíte připlatit za MLC disky. Hodně připlatit, ale jejich výdrž při velké zátěži je prostě jinde. Já jsem tedy vybral primárně tu lepší cenu, kdy MLC řešení jsou extrémně drahá a pro většinu uživatelů nepředstavují zajímavou volbou vzhledem ke kvalitě a výdrži TLC modelů. Pro náročné uživatele ale MLC stále doporučím. Volba kapacit je na vás, 1TB modely jsou dnes už cenově dostupné a kolem 5 – 6 tisíc pořídíte hodně rychlé. 2TB pak už stojí i méně než 8 tisíc (QLC). Atraktivní, pokud to využijete.

Pevný disk do těchto počítačů moc nevím. Je to možnost, ale raději bych postavil pořádný NAS někam mimo. Každopádně v současnosti jsou běžně dostupné 8, 10 i 12 a také 14TB disky, takže kapacitně rozhodně nebudete strádat.

  • Zdroj a case

Výběr zdroje je zásadní. V této cenové kategorii si můžeme vybrat to nejlepší, pro uvedené slabší sestavy je 750W zcela dostatečné. Pokud plánujete masivní taktování CPU i GPU, určitě jděte minimálně do 1000W, protože nebudete věřit tomu, co jsou dnes schopny procesory a grafiky sežrat. Při výběru zdroje bych se soustředil na modely s účinností PLATINUM, protože jejich celkové kvality tomu odpovídají. Be Quiet, Seasonic apod. jsou vřele doporučeny. Opět zdroje testujeme, takže víte, jaké zajímavé modely jsou. 

Výběr skříně už je značně individuální věc, zejména v této kategorii, která je nabídkou a různorodostí bohatá. Řekněme, že jsem šel cestou rozumného základu v podobě Fractal Design Define R6, samozřejmě existují mnohem dražší skříně s větším prostorem apod. Nějaké ty alternativy máte uvedeny v tabulce, jednu opravdu výstřední špičkovou skříň jsem do nejdražších sestav dal jako základ. Cena je strašná, ale ta CASE je úžasná. Bohužel jsem ji zatím nedokázal sehnat na test. Ale spousta jiných skříní testujeme, takže výběr a inspiraci máte.

Takže k závěrům …. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Metro Exodus dostává příběhové DLC
Metro Exodus dostává příběhové DLCPondělí, 19 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 138x
Komentářů: 0
Need for Speed Heat – nová naděje upadlé herní série?!
Need for Speed Heat – nová naděje upadlé herní série?!Středa, 14 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1892x
Komentářů: 1
Více výkonu? Nataktujte si NINTENDO Switch.
Více výkonu? Nataktujte si NINTENDO Switch.Úterý, 13 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1212x
Komentářů: 2
GreedFall – nové velké RPG vypadá jako DragonAge, ale není.
GreedFall – nové velké RPG vypadá jako DragonAge, ale není.Pondělí, 12 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1506x
Komentářů: 1
Nejen rychlejší RAM dokáží navýšit výkon AMD RYZEN.
Nejen rychlejší RAM dokáží navýšit výkon AMD RYZEN.Úterý, 06 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 4114x
Komentářů: 0
BORDERLANDS 3 se blíží – podívejte se na prvních 14 minut hry.
BORDERLANDS 3 se blíží – podívejte se na prvních 14 minut hry.Pondělí, 05 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1591x
Komentářů: 0